Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Ser Gouda

ser gouda ser twardy

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
146 odpowiedzi w tym temacie

#21 majkel1983

majkel1983

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 10 postów
  • MiejscowośćSzczecin

Napisano 08 wrz 2014 - 09:26

może są jakieś domowe sposoby na zwiększenie wilgotności w lodówce, mam już dwie szklanki wody. ale 70 % to max co wyciągam:)

#22 tier

tier

Weteran

• Zbanowani
  • 2199 postów

Napisano 08 wrz 2014 - 11:25

Jak masz oddzielna lodówkę do wyrobów to można zastosować wyłącznik czasowy lub zapakować do środka nawilżacz powietrza.

#23 Bagno

Bagno

Uzależniony od forum

• Technolog Wędzarniczej Braci
  • 4154 postów
  • MiejscowośćMazowieckie

Napisano 08 wrz 2014 - 17:26

może są jakieś domowe sposoby na zwiększenie wilgotności w lodówce

Nawilżona bawełniana tkanina. W zależności od jej powierzchni wystarczy na jakiś czas.

#24 EAnna

EAnna

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 9575 postów
  • MiejscowośćTychy

Napisano 08 wrz 2014 - 17:47

może są jakieś domowe sposoby na zwiększenie wilgotności w lodówce,

Załączony plik  DSC00228.JPG   65,06 KB   71 Ilość pobrań

#25 majkel1983

majkel1983

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 10 postów
  • MiejscowośćSzczecin

Napisano 09 wrz 2014 - 08:16

może są jakieś domowe sposoby na zwiększenie wilgotności w lodówce,

ile tak może leżeć?

czy nawilżać go np. raz dziennie?

#26 paweljack

paweljack

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 6122 postów

Napisano 09 wrz 2014 - 08:18

EAnno ta literatura po prawej to nawilżacz?

#27 EAnna

EAnna

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 9575 postów
  • MiejscowośćTychy

Napisano 09 wrz 2014 - 08:50

czy nawilżać go np. raz dziennie?

W szklanej podstawce jest woda, która jest podciągana przez gazę.

Wodę należy uzupełniać.

Wilgotność pod gazą regulujemy przez jej odchylanie.

Ser oczywiście nie dotyka wody; leży na oddzielnej podstawce, czego na zdjęciu nie widać ale należy się domyślić :D .                                             

#28 electra

electra

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 5602 postów
  • MiejscowośćSztokholm

Napisano 09 wrz 2014 - 09:34

Pawel to inwokacja do  natchnienia w robieniu serka :tongue:  :D

#29 dyzio

dyzio

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 3067 postów

Napisano 09 wrz 2014 - 10:04

Pawel to inwokacja do  natchnienia w robieniu serka :tongue:  :D

Ja tez lubie ten sposob zainwokowania sie do natchnienia. :D  :tongue:

#30 majkel1983

majkel1983

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 10 postów
  • MiejscowośćSzczecin

Napisano 10 wrz 2014 - 11:28

witam

na moim korycińskim po paru dniach dojrzewania pojawiła się chyba lekka ciemna pleśń (zielonkawy kolor chyba), po obmyciu w solance wszystko wygląda mi ok, czy to może być niebezpieczne?

i jeszcze pytanie co do białego nalotu, kóry pojawia się po kilku dniach na serkach, czy to naturalne, czy coś z tym robimy?

każdy inny nie miał takich problemów, wszystkie wychodziły pyszne, procedura niby ta sama, wiem że znaczenie mają tu szczegóły, może przyczyną jest to że w tym przypadku użyłem mleka prosto od krowy, normalnie biorę z mlekomatu.

sery lezakują w lodówce, temp. około 9 - 10 stopni, wilgotność 60-70 %

pozdrawiam

#31 basiston

basiston

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 9 postów
  • MiejscowośćŁódź

Napisano 15 wrz 2014 - 09:21

Witam, dołączam do wątku. Serki robię od niedawna, pierwszy ok lutego ale mleko było od krów karmionych kiszonką i zalatywało. Teraz mam dostęp do mleka od krów na łące,nawet sam dostarczam skoszoną nadziałce trawkę. Zazwyczaj robię serki z 5L mleka, czasem 2 mniejsze i bardziej miękkie do pleśnienia lub 1 większy do sera twardego. Co do technologii to mleka nie pasteryzuję, najpierw wlewam chlorek wapnia, podgrzewam do 36 stopni dodaję 100ml kefiru naturalnego i podpuszczkę. Odstawiam na godzinkę tnę skrzep, jeszcze z 1/2 godzinki i na sito. Tak w skrócie.

Użytkownik basiston edytował ten post 15 wrz 2014 - 09:21

#32 beatag

beatag

Weteran

• Użytkownicy
  • 1807 postów
  • MiejscowośćSkarzysko-kamienna

Napisano 15 wrz 2014 - 10:15

To rzeczywiście w skrócie.Bo od tego na jak drobno potniesz skrzep,jak mocno go odciśniesz lub nie ,jak duzo dodasz podpuszki  itp uzyskujesz inny ser.Ja ostatnio polubiłam taki najzwyklejszy [bazowy] - pocięty skrzep w południe  leciutko wykładam na durszlak ,a wieczorem już zajadam [bez moczenia w solance]-taki a'la bundz.

#33 Aksamit97

Aksamit97

Weteran

• Użytkownicy
  • 1879 postów
  • MiejscowośćWrocław

Napisano 15 wrz 2014 - 16:42

Wstawcie zdjęcia z produkcji serów, jeśli możecie.

#34 majkel1983

majkel1983

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 10 postów
  • MiejscowośćSzczecin

Napisano 16 wrz 2014 - 08:35

Wstawcie zdjęcia z produkcji serów, jeśli możecie.

tyle że już prawie nic nie zostało:)

Załączone pliki

#35 Johny_Morfina

Johny_Morfina

Początkujący

• Użytkownicy
  • 17 postów
  • MiejscowośćWarszawa / Piątek

Napisano 05 maj 2016 - 09:51

Wracając do GOUDY, przez ostatni miesiąc zrobiłem trzy sery...

Zdjęcie z przed tygodnia kiedy były jeszcze tylko 2: lewy 1 dzień po solance, prawy po 2 tygodniach w lodówce (oba z tej samej formy)...:

Załączony plik  IMAG0241.jpg   25,1 KB   20 Ilość pobrań

Pierwszy ser zrobiłem z mleka prosto od krowy - jeszcze naturalnie ciepłego.
Drugi był z mleka schłodzonego natychmiast po wydojeniu (zapomniałem powiedzieć żeby mi odlali) i godzinę później podgrzanego.
Trzeci powstał z mleka stojącego w 'chłodnym' miejscu przez parę godzin...

Każdy ser robiłem (mniej więcej) tak samo mając na celu uzyskanie GOUDY.
Następnie prasowanie ok 2 dób, w temperaturze pokojowej.
o ile pierwszy ser pachniał śmietankowo to drugi był już kwaśniejszy w zapachu a trzeci zdecydowanie kwaśny.
(potem ser trafił do solanki na 24h, a następnie do lodówki na ok miesiąc, dalej mam w planie zalać go woskiem i dojrzewać jeszcze miesiąc/dwa w 10*C)

1. O czym może świadczyć wzrastająca moc kwaśnego zapachu w kolejnych serach?
2. Jakich różnic (wynikających z różnic w zapachu) powinienem się spodziewać na koniec?

3. Wiem, że im świeższe mleko tym lepiej, i że dla powtarzalności procesu powinno się zachować takie same warunki, ale czy coś złego może wyniknąć z różnic w świeżości użytego mleka?
4. Jaki powinien być właściwy zapach sera GOUDA po prasowaniu i przed soleniem?
5. Jak długo czekać przed odcięciem mu dostępu do tlenu (wosk, lub pakowarka próżniowa)? Do wyschnięcia po solance? Do zżółknięcia? Do stwardnienia?
6. a może lepiej dojrzewać go bez zamknięcia? (ale czy nie wyschnie za bardzo? chyba nie utrzymam wysokiej wilgotności w moich warunkach)

Użytkownik Johny_Morfina edytował ten post 05 maj 2016 - 09:54

#36 Perszing37

Perszing37

Weteran

• **VIP**
  • 2742 postów

Napisano 05 maj 2016 - 13:46

Zrób kiedyś wg tego przepisu. Tylko ostatnio przestałem prasować dużymi obciążeniami bo nie ma to sensu. I wcale nie trzeba prasować tak długo : 4-8 h wystarczą. Ważne jest żeby tylko nie prasować sera od razu dużym obciążeniem. W formie najlepiej obrócić raz bez prasowania i potem małe obciążenie i zwiększanie go przez kolejne 2-4 h.

Ser woskuje się lub pakuje jak już ma suchą i żółtawą skórkę - trwa to różnie. A najlepiej w temperaturze pokojowej. Ser się wtedy jeszcze ukwasza.

Sery w domowych warunkach pachną różnie. Czasami maślanie a czasami jak ja to mawiam starą słomą. ten drugi efekt zaobserwowałem jak mleko za długo czekało na obróbkę w niestabilnych warunkach (różne temperatury). Ale po 2 miesiącach dojrzewania zero przykrego zapachu - serek pachnie EDAMSKIM (mówię tutaj o tym moim śmiesznym marmurkowym z atramentem z kałamarnicy).

Musisz eksperymentować i próbować różnych przepisów i technik a dobierzesz te najwłaściwsze dla siebie.

Załączone pliki

#37 patarek

patarek

Początkujący

• Użytkownicy
  • 36 postów
  • MiejscowośćGorzów Wielkopolski

Napisano 18 maj 2016 - 13:08

Ja tez dopiero zaczynam. I zrobiłem pierwszy ser gouda. Ale czy coś z tego będzie tego nie wiem. Przepis w bakterie mam z serowar.pl ale zakupiłem książki i zaczynam.

Moja prasa i pudeleczko do prasowania sera

85b5d2525661ffe51735adb974fb40de.jpg

Nie wiem czy dobrze zrobiłem ale pokroiłem ser na takie krążki. Jak się nie uda to już więcej nie będę kroił. Czeka teraz trzy tygodnie do woskowania.
78489ed58860ccb19f1e96e49406eace.jpg

A przygodę z serami zacząłem z Ala korycinskim.
6ab74e514ec96d9e460227fbedc34bd0.jpg

Ten dojrzewa, pierwszy który robiłem został zjedzony drugie dnia po wyprodukowaniu.

Pozdrawiam
Paweł

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

#38 Perszing37

Perszing37

Weteran

• **VIP**
  • 2742 postów

Napisano 18 maj 2016 - 13:23

A czemu w pudełku nie widać otworów do wypływu serwatki ?

W prasowaniu chodzi o usunięcie resztek serwatki, nadanie kształty u wytworzenie wstępnej skórki.

Dlatego nie powinieneś potem sera ciąć. Formy małe kosztują grosze. Do nich dekle sobie możesz drewniane zrobić.

Jedna większa forma do prasowania na ok 25-35 l mleka do wydatek koło 100 zł - już z deklem.

3 tygodnie do woskowania nie ma sensu. Osuszanie skórki rób w temperaturze pokojowej po soleniu - albo z łapy albo z solanki.

Skórka będzie sucha to przetrzyj ją wodą z octem i wsadź sery do lodówki. Tam podeschną i woskujesz je na zimno. Podobno lepiej wosk się przykleja.

Z tym, że pod woskiem nie widać czy ser się psuje czy nie. Dlatego o wiele lepszym sposobem jest pakowanie w worek próżniowy.

#39 patarek

patarek

Początkujący

• Użytkownicy
  • 36 postów
  • MiejscowośćGorzów Wielkopolski

Napisano 18 maj 2016 - 13:40

Na dnie pudełka są otwory. W końcu zakupie 8 pudełko do sera. Ale na początek już i tak dużo wydałem na szczepy, prasę....

Czyli że wyciągnąć z lodówki? Bo mieszkam w bloku i temperatura w kuchni wynosi około 22 stopni.

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

Użytkownik patarek edytował ten post 18 maj 2016 - 13:42

#40 Perszing37

Perszing37

Weteran

• **VIP**
  • 2742 postów

Napisano 18 maj 2016 - 13:54

Na dnie nie wystarczą. Ser oddaje także bokami. Wyciągaj. Ja mam 21,5 stopnia.

Jedynym problemem jest jeżeli za dużym ciężarem się potraktuje ser i potem zbyt szybko osusza to może pękać skórka.

Na to także jest sposób - pęknięcia zasmarowuje się masłem ale to w przypadku pakowania potem w próżnię.

Trzeba było sobie samemu prasę zrobić. Z resztek :) Miałbyś większą a na tej nie poprasujesz dużych serów.

Formy dobre są do GOUDY na serowar - z deklami. Jedynie trzeba je potem ponawiercać bo mają za mało otworów i powierzchnia sera przez to nie wychodzi gładka.

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: ser, gouda, ser twardy

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych