Skocz do zawartości

Ser Gouda


zbyszek02

Rekomendowane odpowiedzi

1) Będzie kisła

2) Do goudy idą bakterie mezo, jeśli się doda innych to już nie będzie gouda.

3)Wszystkie dodatki jsk do korycina.

4).Sery miękkie średnio się przechowuje w folii, lepszy polioctanie. Temat wałkowany przez Perszinga.

 

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Dobre, bo Polskie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
  • Odpowiedzi 196
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

  • 6 miesięcy temu...

Cześć. Jestem świeżakiem w temacie serów, choć od wielu lat zapalonym domowym winiarzem. Popełniłem parę Korycińskich, które wyszły bardzo okay i teraz postanowiłem spróbować z goudą. Ser już zrobiony, jest na etapie wypracowywania skórki, ale zastanawiam się co dalej.

Mieszkam w bloku i dysponuję następującymi opcjami:

1. Dojrzewanie w piwnicy, temp. ok. 15-16 st. C przez następne 3 miesiące, później wzrośnie w miarę wzrostu temp. na zewnątrz. Wilgotność 40-50%.

2. Dojrzewanie w lodówce nofrost, temp. ok. 7-8 st. C., wilgotność za niska.

 

Dysponuję również polioctanem. Co radzicie? Na tą chwilę budowa osobnej dojrzewarki lub zakup pakowarki próżniowej nie wchodzi w grę.

Edytowane przez CrazyCat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to nie ma opcji by dobrze ten ser poprowadzić. Pojemnik odpada bo będzie pleśń i zero obiegu powietrza.

Musisz mieć 10-13C i 80% wilgotności na początku. Jak już porządna skórka będzie to 75% też wyda aczkolwiek mogą powstać pęknięcia.

Tylko zakup pakowarki próżniowej i zapakowanie w próżnię jak już porządna skórka będzie. Dodatkowo dojrzewanie w próżni także 10-13 C.

Nie ma co się zabierać za takie sery bez odpowiednich warunków....niestety

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

bez odpowiednich warunków....niestety
Też nad tym boleję - niestety :devil: 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alternatywą jest ser wysoko-dogrzewany i dojrzewanie w próżni. Cheddar też się nadaje. Gouda czasem wychodzi a czasem nie - wg mnie to zależy od tego ile ma w sobie wilgoci. Można też raz w miesiącu worek otworzyć i obsuszyć lekko , przewietrzyć i znowu zapróżniować :)

post-67697-0-88625300-1547130607_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Też nad tym boleję - niestety
 

nie czuj sie osamotniony :(  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

nie czuj sie osamotniony
W towarzystwie rażniej  :D  :thumbsup: 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż... Najwyżej zmarnuję 5l mleka. :) Produkcja testowa to jest, ma służyć nauce.

 

Jest jeszcze opcja wywiezienia tego do Teściówki po tym jak wytworzy skórkę i trafi w polioctan. U niej warunki wilgotnościowe dużo lepsze: 60-80%, tylko temperatura znowu bardziej koło 14-15 st. C. No i tam nie będę mógł mieć na ten wyrób oka.

 

Alternatywnie - zabawy w jakie sery polecacie w moich warunkach? Koryciński już przetestowany, będę robił. Intuicja podpowiada mi, że albo sery świeże, które nie zdążą obeschnąć, albo pleśniowe, które można zamknąć w pudle, więc wilgotność nie ucieknie. Czy mam rację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polioctan nie zabezpiecza przed wysychaniem. Ja go nie lubię bo wnika w skórkę. Czym mniejszy ser twardy tym bardziej suchy. Przetestowane. Ja robie z 20-25 L i to ma sens. Pleśniaki trenuj. Z białą i niebieską. Kwasowo podpuszczkowe. I zbieraj na zrobienie dojrzewalni. Innych propozycji brak :)

 

Wysłane z mojego PRA-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Haha... :laugh: No dobrze. To na razie pójdę w tą stronę. Za tanią lodóweczką pod sterownik już od dłuższego czasu się rozglądam, tylko ostatnio doszedłem do problemu miejsca na nią i jej transportu. Może w przyszłości.

 

Dzięki Perszing - jesteś skarbnicą wiedzy na tym forum na temat serów. Fajnie się czyta Twoje wątki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję i powodzenia. Sterowniki są potrzebne 2. Temperatury i wilgotności. Nawilżacz albo fogger. A bywa że i osuszacz. Generalnie jest inwestycja. Ale warto. Może nie do końca w temacie ale masz tu zdjęcie 3 miesięcznej coppa. Właśnie z dojrzewalni. Utrata wagi ok 38%.923737ec0a4af722fb2e01c9b9e209bd.jpg

 

Wysłane z mojego PRA-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

jako 1szy nabytek lepiej zainwestować w próżnię
próznia bardziej uniwersalna - i naprawde pożyteczna  - a poza tym tańsza

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak się zastanawiam... Co z tą goudą zrobić. Na razie obsycha, no ale gdzieś ją muszę umieścić. Z wymienionych opcji (lodówka, piwnica, teściowa), które byście wybrali? Czy w ogóle nie ma sensu się nią dalej zajmować?

post-92275-0-54787600-1547279224_thumb.jpg

Edytowane przez CrazyCat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem taką chłodziarkę jak poniżej tylko używaną, w bd stanie, jak nową za 420 zł. Sprawdza się tylko trzeba rozproszyć nawiew i nawilżać wnętrze.

 

https://allegro.pl/oferta/chlodziarka-do-wina-caso-germany-wineduett-21-630-7760000483

Jak mi wpadnie do głowy jakiś fajny tekst to go zamieszczę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 11 miesięcy temu...

Witam. Przygotowuję się do zrobienia pierwszej Goudy.

Czy mógłby mi ktoś wskazać link do przepisu, wyszukiwarka sobie nie radzi (albo ja z nią).

Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, ale nie taki przepis mnie interesuje. Pasteryzowanie mleka? Mieszanie chudego z tłustym? Dodawanie saletry?

Chodziło mi o przepis z forum, napisany po ludzku, a nie instrukcję technologiczną. :tongue:

Edytowane przez ewidencja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.