Skocz do zawartości

Ser Gouda


zbyszek02

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Chodziło mi o przepis z forum, napisany po ludzku, a nie instrukcję technologiczną.

 

Może tutaj zerknij https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/7646-biotit-sery-i-inne-wyroby-z-mleka/?p=268729

Pozdrawiam Halusia

"idę wolno, ale nie cofam się nigdy"

http://emotikona.pl/gify/pic/kotek.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 196
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

halusia, EL GREGOR i Perszing 37, właśnie o to mi chodziło, dziękuję.

Do tej pory z sukcesem robiłem ser "a la Koryciński" a teraz chciałbym skoczyć o level wyżej, robiąc na początek np. Goudę.

Edytowane przez ewidencja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) oooooo to były czasy jak zaczynaliśmy robić sery,obecnie to każdy może być cwaniak w robieniu serów  ( chodzi o koc lub styropian,publikacje, Agrovis, Serowary ............. ) teraz to Ja na zlotach takie sery robię ,,po pijaku ,, :D :D :D ale początki były bardzo trudne lata 2013-14  :) a mam jeszcze ser w piwnicy z roku 2014 - 15 -16  :D tak,że teraz nie kozakuj tylko pomagaj innym  :) 

 

Pozdrowienia i podziękowania dla Shadowa :)

Wędzenie to tak jak seks,tylko dłużej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobienie sera to pikuś. Przepisy są tak banalne , że aż dziwne że to jest takie trudne. Zrobić porządny ser. Nie suchy, nie z bakteriami coli, o elastycznej konsystencji....Pokaż mi tych "każdych" co takie sery robią ? Ja robię sery, wędliny , piwa , cydry , chleby etc. I dalej uważam , że sery są najtrudniejsze. Wystarczy, że się nie ma doświadczenia i coś w procesie trzeba zmodyfikować o czym delikwent nie wie i nie wyjdzie taki ser jaki ma być. Kwestia mleka, kwestia bakterii. Kwestia temperatur obróbki. Kwestia dojrzewania - chyba najważniejsza.....

ewidencja - zrób ten ser. Bo najłatwiej go dojrzewać. Po wytworzeniu skórki można spokojnie pakować w próżnię i w niej dojrzewać ale w 10-13 C.

 

"Przepis na ser Aksamitny
Potrzebne składniki:
- mleko pełne
- szczepy bakterii Lactobacillus helveticus, Streptococcus termophilus, Lactobacilli
homofermentatywne (kappa 2, kappa 4)
- podpuszczka z Agrovisu o dawkowaniu 3 ml/1 l mleka
Proces technologiczny:
Mleko dogrzewamy do 32 *C, dodajemy szczepy bakterii rozwodniwszy je uprzednio, tudzież
rozpuściwszy w mleku w przypadku obróbki większej ilości. Czekamy na ukwaszenie mleka,
pozostawiwszy je na 45 minut w miejscu ciepłym tak, aby nie studziło się nam.
Następnie dodajemy podpuszczkę, dogrzawszy uprzednio mleko do 34 *C. Czekamy 30-40
minut do odpowiedniego ścięcia mleka. Musi pozytywnie przejść próbę na przełom.
Kroimy skrzep najpierw wzdłuż i w poprzek. Pozostawiamy na 10 minut. Następnie kroimy na
ziarno wielkości pszenicy. Pozostawiamy na 15 minut. Odbieramy 20 % serwatki. Dodajemy
tyle samo wody o temp. 70*C. Dodatek musi wynosić tyle, aby otrzymać temperaturę 37*C.
Następnie mieszamy 15 minut. Dogrzewamy ziarno serowe do 50 stopni w ciągu ok. 40
minut. Potem jeszcze mieszamy 15 minut. Czekamy na opadnięcie ziarna serowego. Zlewamy
klarowną serwatkę, a skrzep przekładamy do formy wyłożonej chustą. Czekamy pół godziny
przed przystąpieniem do prasowania. Prasujemy 12 godzin pod ciężarem ostatecznym
wynoszącym 10 kg na 1 kg sera. Dojrzewanie powinno trwać minimalnie 3 miesiące.
Temperatura w dojrzewalni powinna wynosić 13 *C."

 

post-67697-0-06001300-1582197327_thumb.jpgpost-67697-0-45193200-1582197334_thumb.jpgpost-67697-0-24695800-1582197350_thumb.jpgpost-67697-0-17707800-1582197415_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pershing37, dzięki za przejrzysty i przystępnie napisany przepis. Obiecuję, że będzie on realizowany jako drugi, zaraz po Goudzie. :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popełniłem wczoraj, korzystając z dostępnych tu przepisów Koryciński i Goudę.

Mleko miałem z targu, "od chłopa", 3 zł/litr. Wziąłem 10 litrów - z pięciu powstało 1,4 kg Korycińskiego a z drugiej połowy 0,85 kg Goudy.

 

post-63386-0-13648100-1582444409_thumb.jpg

 

Zaraz będę je solił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Też się zdziwiłem. Czy ma na to wpływ dodatek chlorku wapnia, czy faktycznie za krótko dosuszałem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, dotyczące mleka "od krowy".

Jutro (w sobotę) będę miał 10 l takowego. Czy mogę je bezpiecznie przechować w lodówce, by w poniedziałek robić z niego ser Aksamitny, na przykład?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybka, konkretna i wyczerpująca odpowiedź  :D

Nie pozostaje mi nic innego, jak pasteryzować je w temperaturze 72 stopnie przez 15 sekund. Czy się mylę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam pojęcia, jakiej jakości jest to mleko. Koryciński z niego był pyszny, Gouda na razie dojrzewa. Skoro odradzasz mi trzymanie mleka w lodówce, to pasteryzacja jest nieunikniona?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prasuję właśnie ser Aksamitny wg. Perszinga.

Zrobiłem go z mleka "od krowy" pasteryzowanego przez 15 sekund  w temperaturze 73 stopni. Od udoju do produkcji minęło 3 dni. Miałem pewne obawy, ale po dodaniu chlorku wapnia, skrzep zrobił się modelowy. Jutro zapodam zdjęcie serka, jak rozumiem, po prasowaniu i soleniu, czekanie na wytworzenie skórki w temperaturze pokojowej, przez około 7 dni?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2,5 kg - forma KADOVA. Za bagatela 395 zł chyba - droga ale warta grzechu.

Te formy mają ceny kosmiczne - szczególnie biorąc pod uwagę "zaawansowanie technologiczne" :-).

Ja na razie próbuję wymyślić coś zastępczego - boję się, że taką formę użyję dwa razy - pierwszy i ostatni :facepalm: .

--

Romii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.