Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Ser Gouda

ser gouda ser twardy

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
146 odpowiedzi w tym temacie

#121 Perszing37

Perszing37

Weteran

• **VIP**
  • 2738 postów

Napisano 02 lip 2017 - 08:48

Nie. Problemem są pory. Czyli nie gładka powierzchnia. Tam pleśnie się łatwiej rozwijają.

#122 photomatic

photomatic

Początkujący

• Użytkownicy
  • 39 postów
  • MiejscowośćBiałystok

Napisano 02 lip 2017 - 09:15

Ok. Ser wyjęty z solanki. Osuszylem ręcznikami i siup na deskę. Od góry przykryłem chińskim, koronkowym parasolem anty muchowym :)

#123 Perszing37

Perszing37

Weteran

• **VIP**
  • 2738 postów

Napisano 02 lip 2017 - 11:12

Gites. Skórka w ok. 1 tydzień. Potem próżnia na min, 2-3 miechy.

[Dodano: 02 lip 2017 - 12:12]

Tylko jedna uwaga. Warto co 1 miesiąc wietrzyć ser 24 h :)

Załączony plik  DSC_2254.JPG   65,02 KB   4 Ilość pobrań

#124 photomatic

photomatic

Początkujący

• Użytkownicy
  • 39 postów
  • MiejscowośćBiałystok

Napisano 02 lip 2017 - 11:54

Hehe nie chciałem juz teraz poruszać problemu pakowania w worki. No ale chyba już mogę :) mam 2 zgrzewarki zwykłe plus kilka pomp próżniowych. Do czasu powstania skórki powinienem wykombinować jak to razem zgrać. Teraz kwestia worków. Czytałem ze im grubszy tym pewniejszy ale też sztywniejszy, więc jaką grubość wybrać? Jak kiedyś bawiłem się w laminowanie próżniowe to worki zgrzewałem ze zwyklej folii ogrodniczej. Jak na szklarnie. Tu chyba to bez sensu bo rozmiar raczej powtarzalny. Widziałem też że w handlu dostępne są moletowane co by lepiej sie powietrze wysysało. Ale Ty ich chyba nie używasz.
W jednym z przepisów znalazłem zalecenie żeby po pewnym czasie leżakowania w niskiej temp. Przenieść goude do temp pokojowej zdaje się w celu rozwoju zdrowych dziurek? Jeśli zamiast bakterii starterowych dodałem kefir to ma to sens?

#125 jaroz

jaroz

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 8 postów
  • Miejscowośćchrzanow

Napisano 01 paź 2017 - 13:28

Witam. Moja gouda dojrzewala 3 miesiace po czym zostala poddana testowi smaku. Niestety polegla, byla tak smaczna, ze dluzej juz nie dojrzewala. Teraz mam pytanie na temat wariacji czy tez modyfikacji przepisu.
1. Czy probowal ktos robic wg przepisu na goude pominowszy plukanie skrzepu? Czy warto i co w smaku zyskuje a co traci?
2. Jakimi bakteriami dodatkowo mozna urozmaicic goude? Opis waszych doswiadczen poprosze.
No i tym podobne np ziola, owoce, grzyby co jest warte sprobowania?

Wysłane z mojego K6000 przy użyciu Tapatalka

#126 michal278

michal278

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 573 postów
  • MiejscowośćPodlasie, Biebrza

Napisano 01 paź 2017 - 15:15

1) Będzie kisła
2) Do goudy idą bakterie mezo, jeśli się doda innych to już nie będzie gouda.
3)Wszystkie dodatki jsk do korycina.
4).Sery miękkie średnio się przechowuje w folii, lepszy polioctanie. Temat wałkowany przez Perszinga.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

#127 blade232

blade232

Początkujący

• Użytkownicy
  • 17 postów
  • Miejscowośćolsztyn

Napisano 29 cze 2018 - 13:42

Witam

Będę się przymierzał do pierwszej goudy i mam pytanie do jakich temperatur podgrzewać mleko przy dodawaniu podpuszczki(33-38?) i do jakiej temperatury dogrzewać ziarno (38-48?)

Dodam że mleko 4-5l sklepowe 3,2% z biedronki "świeże"

Pozdrawiam

#128 Perszing37

Perszing37

Weteran

• **VIP**
  • 2738 postów

Napisano 29 cze 2018 - 14:29

Słaby ser wyjdzie. Sklepowe nie nadaje się :)

Wysłane z mojego PRA-LX1 przy użyciu Tapatalka

#129 blade232

blade232

Początkujący

• Użytkownicy
  • 17 postów
  • Miejscowośćolsztyn

Napisano 29 cze 2018 - 15:11

No ale "koryciński" wyszedł całkiem fajnie i nawet jedną wersję z dogrzewaniem ziarna i lekkim prasowaniem zrobiłem, (temp. podgrzania 38 st. a dogrzewanie 48 st.) więc chce spróbować goude i jakie temperatury proponujesz ?

#130 CrazyCat

CrazyCat

Początkujący

• Użytkownicy
  • 35 postów
  • MiejscowośćWrocław

Napisano 10 sty 2019 - 14:08

Cześć. Jestem świeżakiem w temacie serów, choć od wielu lat zapalonym domowym winiarzem. Popełniłem parę Korycińskich, które wyszły bardzo okay i teraz postanowiłem spróbować z goudą. Ser już zrobiony, jest na etapie wypracowywania skórki, ale zastanawiam się co dalej.
Mieszkam w bloku i dysponuję następującymi opcjami:
1. Dojrzewanie w piwnicy, temp. ok. 15-16 st. C przez następne 3 miesiące, później wzrośnie w miarę wzrostu temp. na zewnątrz. Wilgotność 40-50%.
2. Dojrzewanie w lodówce nofrost, temp. ok. 7-8 st. C., wilgotność za niska.

Dysponuję również polioctanem. Co radzicie? Na tą chwilę budowa osobnej dojrzewarki lub zakup pakowarki próżniowej nie wchodzi w grę.

Użytkownik CrazyCat edytował ten post 10 sty 2019 - 14:10

#131 Perszing37

Perszing37

Weteran

• **VIP**
  • 2738 postów

Napisano 10 sty 2019 - 14:12

No to nie ma opcji by dobrze ten ser poprowadzić. Pojemnik odpada bo będzie pleśń i zero obiegu powietrza.

Musisz mieć 10-13C i 80% wilgotności na początku. Jak już porządna skórka będzie to 75% też wyda aczkolwiek mogą powstać pęknięcia.

Tylko zakup pakowarki próżniowej i zapakowanie w próżnię jak już porządna skórka będzie. Dodatkowo dojrzewanie w próżni także 10-13 C.

Nie ma co się zabierać za takie sery bez odpowiednich warunków....niestety

#132 Muski

Muski

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 7156 postów

Napisano 10 sty 2019 - 15:23

bez odpowiednich warunków....niestety
Też nad tym boleję - niestety :devil: 

#133 Perszing37

Perszing37

Weteran

• **VIP**
  • 2738 postów

Napisano 10 sty 2019 - 15:30

Alternatywą jest ser wysoko-dogrzewany i dojrzewanie w próżni. Cheddar też się nadaje. Gouda czasem wychodzi a czasem nie - wg mnie to zależy od tego ile ma w sobie wilgoci. Można też raz w miesiącu worek otworzyć i obsuszyć lekko , przewietrzyć i znowu zapróżniować :)

Załączony plik  DSC_1846.JPG   67,74 KB   6 Ilość pobrań

#134 electra

electra

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 5574 postów
  • MiejscowośćSztokholm

Napisano 10 sty 2019 - 16:45

Też nad tym boleję - niestety

nie czuj sie osamotniony :(  

#135 Muski

Muski

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 7156 postów

Napisano 10 sty 2019 - 17:09

nie czuj sie osamotniony
W towarzystwie rażniej  :D  :thumbsup: 

#136 CrazyCat

CrazyCat

Początkujący

• Użytkownicy
  • 35 postów
  • MiejscowośćWrocław

Napisano 10 sty 2019 - 19:01

No cóż... Najwyżej zmarnuję 5l mleka. :) Produkcja testowa to jest, ma służyć nauce.

Jest jeszcze opcja wywiezienia tego do Teściówki po tym jak wytworzy skórkę i trafi w polioctan. U niej warunki wilgotnościowe dużo lepsze: 60-80%, tylko temperatura znowu bardziej koło 14-15 st. C. No i tam nie będę mógł mieć na ten wyrób oka.

Alternatywnie - zabawy w jakie sery polecacie w moich warunkach? Koryciński już przetestowany, będę robił. Intuicja podpowiada mi, że albo sery świeże, które nie zdążą obeschnąć, albo pleśniowe, które można zamknąć w pudle, więc wilgotność nie ucieknie. Czy mam rację?

#137 Perszing37

Perszing37

Weteran

• **VIP**
  • 2738 postów

Napisano 10 sty 2019 - 19:06

Polioctan nie zabezpiecza przed wysychaniem. Ja go nie lubię bo wnika w skórkę. Czym mniejszy ser twardy tym bardziej suchy. Przetestowane. Ja robie z 20-25 L i to ma sens. Pleśniaki trenuj. Z białą i niebieską. Kwasowo podpuszczkowe. I zbieraj na zrobienie dojrzewalni. Innych propozycji brak :)

#138 CrazyCat

CrazyCat

Początkujący

• Użytkownicy
  • 35 postów
  • MiejscowośćWrocław

Napisano 10 sty 2019 - 19:24

Haha... :laugh: No dobrze. To na razie pójdę w tą stronę. Za tanią lodóweczką pod sterownik już od dłuższego czasu się rozglądam, tylko ostatnio doszedłem do problemu miejsca na nią i jej transportu. Może w przyszłości.

Dzięki Perszing - jesteś skarbnicą wiedzy na tym forum na temat serów. Fajnie się czyta Twoje wątki.

#139 Perszing37

Perszing37

Weteran

• **VIP**
  • 2738 postów

Napisano 10 sty 2019 - 19:28

Dziękuję i powodzenia. Sterowniki są potrzebne 2. Temperatury i wilgotności. Nawilżacz albo fogger. A bywa że i osuszacz. Generalnie jest inwestycja. Ale warto. Może nie do końca w temacie ale masz tu zdjęcie 3 miesięcznej coppa. Właśnie z dojrzewalni. Utrata wagi ok 38%.923737ec0a4af722fb2e01c9b9e209bd.jpg

#140 CrazyCat

CrazyCat

Początkujący

• Użytkownicy
  • 35 postów
  • MiejscowośćWrocław

Napisano 10 sty 2019 - 20:57

Pyyyysznie wygląda! :)

A czy z Waszego doświadczenia jako 1szy nabytek lepiej zainwestować w próżnię, czy w dojrzewarkę? Pytanie do Tych, którzy posiadają oba.

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: ser, gouda, ser twardy

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych