Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Dymogenerator

pomoc

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
241 odpowiedzi w tym temacie

#1 niemirski

niemirski
  • Użytkownicy
  • 6 postów

Napisano 08 lip 2014 - 02:27

Witam...

Jestem nowicjuszem. Kupiłem nowy dymogenerator zasypuję go zrębkami biowin. Ładnie dymi, ale po ok 20 min 

przestaje  w cylindrze pojawia się skroplina czy są wilgotne zrębki może tu jest suszenie ich???

Proszę o pomoc

Pozdrawiam

Użytkownik Maxell edytował ten post 12 lip 2014 - 08:36

#2 Henio

Henio
  • Użytkownicy
  • 3512 postów

Napisano 08 lip 2014 - 05:34

Ja mam swój delikatnie przechylony w stronę wędzarni i skropliny skapują sobie do pojemniczka ( nakrętka od słoika) i to jest wystarczające. 

#3 miro

miro
  • **VIP Junior**
  • 14271 postów

Napisano 08 lip 2014 - 05:45

Jaki DG kupiłeś ?

#4 niemirski

niemirski
  • Użytkownicy
  • 6 postów

Napisano 08 lip 2014 - 07:13

Jaki DG kupiłeś ?

DYMOGENERATOR SMOK PRO - OPIS PRODUKTU

firmy helica ładnie i solidnie wykonany 

pozdrawiam i dzkuję

#5 piksiak

piksiak
  • Użytkownicy
  • 1490 postów

Napisano 08 lip 2014 - 07:22

Jaka jest granulacja zrębków i średnica dymogeneratora? Może zrębki się zawieszają na czymś i dlatego przestaje dymić?

#6 sverige2

sverige2
  • Użytkownicy
  • 6330 postów

Napisano 08 lip 2014 - 07:40

Jest jak pisze Piksiak, winą jest granulacja i wilgotność, ale wystarczy go pochylić jak pisze Henio, i kiedy zaczyna słabiej dymić "puknąć" go czymś np. kawałkiem metalowego pręta czy szczapy, i parokrotnie potraktować zrębki jakimś np. sztywnym drutem od góry.

Jakość zrębków to podstawa. Ja w swoim dodaję do zrębków całkiem grube klocki i kawałki różnego drzewa owocowego, gałęzie wiśni i inne pocięte na kawałki i dymi jak lokomotywa. Gabaryty zaś mam podobne jak Twój. to nie rakieta kosmiczna i dasz sobie po radę. Zwróć się też do Rogera o pomoc gdybyś nadal miał problem.

Użytkownik sverige2 edytował ten post 08 lip 2014 - 07:41

#7 niemirski

niemirski
  • Użytkownicy
  • 6 postów

Napisano 12 lip 2014 - 02:03

Dziękuje z góry za pomoc i jestem bardzo wdzięczny 

zrębki mam ok od 2mm do 4mm firmy Biowim 

przesyłam link.http://www.destylacj...o-p-94,22.html tego DG

dziękuje pozdrawiam.

#8 sverige2

sverige2
  • Użytkownicy
  • 6330 postów

Napisano 12 lip 2014 - 06:14

Zrębki są zdecydowanie za małe i nie nadają się do tego typu DG. To są zrębki do Borniaka. Teraz powinieneś dokupić zrębki o granulacji kl.10 i te posiadane drobne, po trochu do nic dodawać, na pewno się nie zmarnują. Osobiście od dosyć dawna kupuję zrębki w przedstawionej firmie i mogę je polecić jako produkt doskonałej jakości a zarazem niskiej cenie. Są naprawdę znakomite. Używam mieszankę kl.10 bukowo-olchową  i tak jak pisałem dodaję do tego klocki z drzew owocowych, wiśnia, czereśnia, śliwa, itd. dodaję również suche pocięte pędy winogrona, w zależności od potrzeby chwili i rodzaju wędzonki.

http://allegro.pl/zr...4333080409.html

#9 DZIADEK MACIEK

DZIADEK MACIEK
  • Użytkownicy
  • 853 postów

Napisano 12 lip 2014 - 09:47

sverige2 - zrębki z Biowinu nie nadają się do GD Borniak, wiem bo sprzedaję. Są za duże. Reszta OK. :)

#10 miro

miro
  • **VIP Junior**
  • 14271 postów

Napisano 12 lip 2014 - 10:06

przesyłam link.http://www.destylacj...o-p-94,22.html�tego DG

Strona nie istnieje ? 

#11 Maad

Maad
  • Użytkownicy
  • 6891 postów

Napisano 13 lip 2014 - 15:00

Strona nie istnieje ?

może tak?

http://www.destylacj...ro-p-94,22.html

#12 Viszna

Viszna
  • Użytkownicy
  • 743 postów

Napisano 21 lip 2014 - 13:35

Witajcie!

Ja zacząłem budować wedzarnię z beczki i do tego będzie dymogenerator z nierdzewki -ale wykonanie trochę czasu zajmie, a niecierpliwość moja, żony... i na szybko skleciłem sobie dymogenerator z puszki po kawie :) i kilku kształtowników miedzianych.

No i własnie problemem jest b. duża ilość wydzielającej się wilgoci i nie wiem czy to jest "normalne" czy coś jest "nie tak" z jakością zrębek.

Dymi elegancko, ale po jakimś czasie jak u kolegi zaczyna słabnąć i trzeba go postukać. Po otwarciu widać, że zrębki są normalnie mokre, a z pokrywki się leją skropliny.

Widac to na załaczonych zdjęciach.

wilgoc1.jpg?1405945191

wilgoc4.jpg?1405945191

wilgoc2.jpg?1405945191

Zrębki to Olcha + Buk firmy BIOWIN

zrebki2.jpg?1405945191

#13 roger

roger
  • Użytkownicy
  • 7322 postów

Napisano 21 lip 2014 - 13:42

Urok górnego podawania dymu i praw fizyki ... ;) zimne powietrze tłoczone w rurę dymową schładza jej ścianki i dekiel co w kontakcie z dużo cieplejszym dymem skutkuje kondensowaniem się skropin w miejscach "zimnych" , im blaszka cieńsza tym gorzej bo intensywniej ;)

#14 osid

osid
  • Użytkownicy
  • 742 postów

Napisano 21 lip 2014 - 15:17

Viszna

jest tak jak pisze roger :) ja na początku też popełniłem taki DG z puszki po czerwonym Jaśku :devil:  zaklej czymś dziurę w dekielku, albo go wymień jak masz inny, zrób taką samą dziurę na dole jednej ze ścianek, przełóż tam rurę dymową i już, co prawda nie wiem gdzie masz otory do odpalania i podawania powietrza, u mnie były na przeciwnej ściance co rura, a potem na spodzie puszki i dymił ładnie

#15 Viszna

Viszna
  • Użytkownicy
  • 743 postów

Napisano 23 lip 2014 - 11:05

roger, osid dzięki za informacje, to mnie tylko utwierdziło, że dobrym wyborem jest zrobienie dymogeneratora z dolnym podawaniem dymu.

Ja tak jak pisałem wczesniej jestem w trakcie "budowania" porzadnego dymogeneratora z nierdzewki (aktualnie części u ślusarza), a ten to był zrobiony:

- bo zrębki zobaczyła żona w sklepie i kupiła

- bo zrębki kupione i ile trzeba jeszcze czekać na pospawanie tego "żelastwa"

- no zrób coś już wreszcie, aby można było coś uwędzić

- ...

No i w końcu wołałem spędzić 2godz. w garażu tworząc "blaszanego koszmarka", niż odpowiadać na pytania: "kiedy w końcu będzie..."

A jeszcze jedno pytanie do rogera:

Czyli takie zachowanie będzie występowało zawsze w dymogeneratorach z rurą w górnej części, natomiast w rozwiązanich z rurą na dole skraplanie (które będzie zawsze) występuje tylko wewnątrz rury dymowej i skropliny odrazu ściekają do czegoś (np. miseczki) wewnątrz wędzarni, nie powodując zawilgocenia zrębków wewnątrz dymogeneratora? Dlatego dolna rura jest (przynajmniej w teorii) lepszym rozwiązaniem?

#16 roger

roger
  • Użytkownicy
  • 7322 postów

Napisano 23 lip 2014 - 11:20

Teoretycznie tak jest moim zdaniem lepszym rozwiązaniem z kilku powodów  ale ... no właśnie wszystko zależy od tego w jaki sposób do rury dymowej podajesz zimne powietrze jeśli rurka przechodzi przez cały profil (palenisko) i wchodzi w rurkę dymową zjawisko wystąpi na całej powierzchni tej rurki i wewnątrz rury dymowej . Jeśli doprowadzisz powietrze poza korpusem generatora to tylko na ściankach rury dymowej. Zjawisko kondensacji wystąpi w mniejszym lub większym stopniu przy każdym "tleniu/żarzeniu" w zamkniętej objętości gdzie występują różnice temperatur ;)  im mniej zrębków w zasypie a więcej powietrza tym bardziej widoczna kondensacja ;)

#17 sverige2

sverige2
  • Użytkownicy
  • 6330 postów

Napisano 23 lip 2014 - 14:14

Poza tym jest jeszcze jeden bardzo istotny aspekt górnego zasilania. Palenisko znajduje się na dole rury, wytwarzany do wędzenia dym wędruje do góry gdzie znajduje się rura dymowa, pokonując po drodze wszystkie zrębki znajdujące się w rurze. Zrębki są chłonne jak gąbka i działają też jak filtr. Wszystkie substancje smoliste które przy dolnym dymieniu, spływają natychmiast do podstawionego w wędzarni pojemniczka, tu wędrują przez zrębki do góry, i smoła zamiast w pojemniczku osadza się na zrębkach i dopiero takie zrębki ze smolistym osadem są poddawane spalaniu. Na temat wpływu takich smolistych zrębków na nasze zdrowie nie będę się wypowiadał,  powiem tylko tyle, że zapach dymu ze spalania górnego jest nieprzyjemny i gryzący, natomiast przy takich samych zrębkach i spalaniu dolnym, przyjemnie i aromatycznie pachnie wędzonką. Same wędzonki też znacznie różnią się w smaku.

Posiadając taki dwu systemowy DG jak np. Rogera, można to samemu bardzo łatwo sprawdzić i poddać ocenie.

Użytkownik sverige2 edytował ten post 23 lip 2014 - 14:16

#18 Viszna

Viszna
  • Użytkownicy
  • 743 postów

Napisano 23 lip 2014 - 15:41

roger - dzięki za jeszcze bardziej klarowne wyjaśnienie zachowania konstrukcji :)

sverige2 - dzięki za info -zawsze lepiej się mniej truć, a jak truć to zdrowszym dymem :)

Tak jak już wspomniałem wcześniej moja docelowa konstrukcja będzie z dolnym dymieniem, teraz po informacji od roger'a tylko zmienię wlot rurki podawania powietrza. Ze względów łatwości-wykonania miała być na "przestrzał" przez dymogenerator (dużo konstrukcji, które oglądałem na youtube ma właśnie tak podawanie powietrza), ale po rozjaśnieniu tematu przez roger'a wykonam zasilanie powietrzem jak w jego konstrukcji -czyli dolot powietrza bezpośrednio do rury dymnej "na zewnątrz". Zaletą rurki powietrznej na zewnątrz będzie też to, że zrębki nie będą się osadzać/zawieszać na rurce powietrznej, która przechodziła by przez dymogenerator -a o to miałem obawy.

Mam nadzięję roger, że nie będziesz miał do mnie pretensji, za zgapienie pomysłu.

Użytkownik Viszna edytował ten post 23 lip 2014 - 15:44

#19 sverige2

sverige2
  • Użytkownicy
  • 6330 postów

Napisano 23 lip 2014 - 16:10

Oprócz aspektu "zdrowszego trucia się" jest ten bardzo istotny drugi aspekt. Wędzonki są w smaku znacznie gorsze i już tylko to, wyklucza całkowicie jak dla mnie ten wariant górnego dymienia. Miałem wariant dwu systemowy dokładnie taki jakie ma Roger. Po przeprowadzeniu testów i degustacji, zaspawałem te górne dziury z powrotem jako niecelowe i nieprzydatne, ponieważ stwierdziłem że nigdy więcej, i tyle. Dorobiłem sobie natomiast na dole ruszt i popielnik i muszę stwierdzić że było to znakomite posuniecie poprawiające zdecydowanie jakość palenia i dymienia, gdyż popiół nie zbiera się ustawicznie i nie tłumi spalania, tylko spalony popiół swobodnie spada sobie na dół do popielnika a żarzenie odbywa się wciąż na tym samym poziomie na wysokości otworów zasilających w powietrze. Wielkość popielnika jest tej samej średnicy co rura i ma długość ok. 10 cm. i jego pojemność swobodnie wystarcza na cały cykl wędzenia.

Użytkownik sverige2 edytował ten post 23 lip 2014 - 16:28

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#20 miro

miro
  • **VIP Junior**
  • 14271 postów

Napisano 23 lip 2014 - 16:39

No patrz, a moje smakują wszystkim.

Może trzeba jeszcze umieć wędzić ?

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: pomoc