Skocz do zawartości

Dymogenerator


niemirski

Rekomendowane odpowiedzi

Rozumiem że rurkę z powietrzem na końcu ale w którym schemacie lewy czy prawy? Jak rozpalić zrębki bo zapałka czy zapalniczką to średnio. No i jak rozwiązać kwestię tego ze jak przykryję górę to wszystko gaśnie i pompka nie pomaga.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 241
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

 

 

Jak rozpalić zrębki bo zapałka czy zapalniczką to średnio. No i jak rozwiązać kwestię tego ze jak przykryję górę to wszystko gaśnie i pompka nie pomaga.

 

Na youtube jest tyle różnych rozwiązań a Wam niedługo trzeba będzie tłumaczyc jak zrębki wsypać.

 

Carpe diem - raz kozie death

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Na początek witam wszystkich serdecznie, jest to mój pierwszy post, zainspirowany problemami reszty kolegów z takimi urządzeniami i oczywiście dobrymi ocenami również

Jako że lubie ryby i marzy mi sie łosoś na zimno (mam wedzarnie z paleniskiem bezposrednim (z deflektorami)) mam problem utrzymać niską temperaturę (poniżej 30stopni) dlatego też pobawiłem się w dymogenerator, troche pooglądałem szanownego kolegi rogera, troche dymbox i stworzyłem sobie również takie ustrojstwo :-). Wczoraj próbowałem na drobnych trocinach, ale pompka miała może 100l/h i po chwilowym ładnym dymieniu zaraz przygasało, dziś podłączyłem 270l/h i zamówione zrębki oznakowane jako " 4x6x3, testowo położyłem DG na blaszy (nie przylegał idealnie(lewe powietrze)) pokrywka nie była do końca szczelna. i co się okazało? po 2 godzinnym dymieniu zauwazylem dym przy pokrywce otwieram, a tam zrebki przyweglone od gory tez i kupa dymu. czy coś złego się wydarzyło w moim DG? ze przy około polowie załadunku przyjarały się u góry też?

Konstrukcja to profil stalowy kwadratowy 10x10cm scianka 5mm wysokości 40cm

rurka dymowa 3/4cala (po postach zauwazam ze moze byc troszke mala)

"dysza" włożona w dymową od boku poza paleniskiem.

otwór do podpalania i ciągowy to fi 8mm "od boku" do rurki dymowej

rurka dymowa zamocowana na scisk (praktycznie szczelne) 15mm od dna DG (dół otworu) włożona do końca (opiera się o scianę przeciwną) z otworem 8x30mm od dołu

dziurka do podpalania i powietrza rowniez 15mm od dna DG (dół otworu)

ciągnie ładnie mimo że obawiałem się że "dysza" jest za krótka po zagięciu 90stopni - u mnie za kolanem jest tylko z 1cm rureczki ale widziałem ze niektórzy mają nawet pod skosem i działa.

może dziurka powietrzna fi8 jest za mała lub za duza? sporo wilgoci się wytwarza na wylocie dymu ale po "wygaszeniu" profil do wysokosci okolo 10cm od dna była cały upaprany tą smołą (czy to normalne?)

Wstępnie mam zamiar spróbować uszczelnić dokładnie dół jak i pokrywkę DG tak że powietrze będzie się dostawać tylko tą dziurką fi8 czy to dobry pomysł?

Będę wdzięczny za każdy pomysł na poradzenie sobie z zapalaniem się zrebek az na wysokosci 20cm oraz smołą (jeśli to nie jest normalne)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam.

Tak na szybko wykombinowałem DG z termosu do tego rurka z miedzi 15 i środkowa 6. Problem polega na tym że nie wiem czym uszczelnić "połączenie" rurki miedzianej z termosem.

Podejrzewam że w związku z tą nieszczelnością powietrze nie jest zasysane przez otwór do rozpalania.

post-48741-0-71195200-1460028803_thumb.jpg

Zapraszam na mój blog na FB

 

http://bit.ly/Swojskie_Jadlo

 

17218319_1419130924810406_74944440254938

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czym uszczelnić "połączenie" rurki miedzianej z termosem

A co za duży otwór zrobiłeś? Rurka powinna wchodzić "na wcisk" wtedy nie trzeba uszczelniać. Teoretycznie możesz to polutować palniczkiem, ale będziesz miał wtedy wersję nierozbieralną :(

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A co za duży otwór zrobiłeś?

 

Wiertło 14 a rura 15, coś trzeba było dopiłować i wydaje mi się że tam może być nieszczelność. A wiadomo zresztą jak  miedź jest miękka.

 

 

 

polutować palniczkiem,

 

to chyba jakiś specjalny lut do tego musi być

Zapraszam na mój blog na FB

 

http://bit.ly/Swojskie_Jadlo

 

17218319_1419130924810406_74944440254938

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witam.

Tak na szybko wykombinowałem DG z termosu do tego rurka z miedzi 15 i środkowa 6. Problem polega na tym że nie wiem czym uszczelnić "połączenie" rurki miedzianej z termosem.

Podejrzewam że w związku z tą nieszczelnością powietrze nie jest zasysane przez otwór do rozpalania.

patrząc na to foto wydaje mi się,że rura dymna w Twoim przypadku przechodzi przez dwie ścianki-zgadza się?

Jeśli tak,to czy miejsce w którym rurka powietrzna wchodzi do dymnej jest szczelne?Czy rura dymna ma wycięcie w komorze spalania?

Najlepiej daj foto z tyłu tzn miejsce wejścia rurki powietrznej  i foto zdemontowanej rury dymnej

mniamniam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Ostatnio usłyszałem od znajomego dodam,że nie jest laikiem w tych sprawach.Używanie tego urządzenia w klimacie o zwiększonej wilgotności powietrza wpływa negatywnie na efekt końcowy...

Liczę na podpowiedż z waszej strony.

Z góry dziękuję i pozdrawiam Tomcio :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy ...klimat o zwiększonej wilgotności?

Przecież u nas też często jest wysoka wilgotność i jakoś nie ma problemów z wędzeniem.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie mają aż taką wilgotność?

DG jest takim samym paleniskiem jak zwykłe palenisko, tylko w wersji pomniejszonej.

W czym problem?

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Tak oto wygląda popielnik który wykonałem do swego DG. Pierwsza fotka pokazuje zapełnienie popielnika popiołem po prawie 5-cio godzinnym dymieniu, następna zaś pokazuje go po opróżnieniu z popiołu.

Kolejne fotki przedstawiają wykonanie całego przedsięwzięcia i wygląd poszczególnych elementów jak sama kratka będąca owym rusztem właśnie, oraz widok ogólny całego DG. Myślę że fotki wystarczą do tego, aby ew. chętni mogli sobie wykonać takie "cóś" :D .

Ps.

Na fotce całego DG, widoczne są na górze, tuż poniżej dolnej krawędzi pokrywy zaspawane (ten jaśniejszy punkt) otwory dostarczające powietrze w trakcie prób przeprowadzanych z dymieniem górnym.

Pomysł przedni. Własnie rozmyślam nad dymogeneratorem ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Witajcie.

Mam dwa pytania odnośnie generatora dymu.

Zakupiłem generator skonstruowany tak, że rurka dopływu powietrza znajduje się na rurce, która doprowadza dym  generatora do wędzarni. Generator posiada sitko na dnie, coś na kształt popielnika.

 

1. Mam zbyt drobną zrębkę i jak nasypię, to przelatuje przez sitko do popielnika i wypełnia cały generator. Czy mogę tak zasypywać w całości, czy jednak poprawić tą siatkę i zagęścić, aby zrębka nie spadała do popielnika?

2. Mam problem z pompką. Podłączam akwariową o przepływie 300l/h z dwoma wylotami, ale wydaje mi się, że jest nieodpowiednia. Macie może jakieś konkretne modele pomp, pompek, które wykorzystujecie u siebie? Pomyślałem o takiej z poniższego linku, ale waham się, ponieważ nie ma możliwości regulacji przepływu.

https://www.abud.pl/product-pol-44115-Pompka-elektryczna-220-230V-Intex.html

 

 

Bardzo proszę o pomoc :)

Pozdrawiam,


Mateusz http://www.piwo.org/public/style_emoticons/default/smile.png


 


 


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

1. Mam zbyt drobną zrębkę i jak nasypię, to przelatuje przez sitko do popielnika i wypełnia cały generator. Czy mogę tak zasypywać w całości, czy jednak poprawić tą siatkę i zagęścić, aby zrębka nie spadała do popielnika?

W DG Rogera nie ma w ogóle popielnika. Zasypujesz całość i odpalasz przez dziurki. Z tego co doczytałem to są zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy tego rusztu, niemniej nie przeszkadza palić "od samego dołu".

 

 

 

Mam problem z pompką. Podłączam akwariową o przepływie 300l/h z dwoma wylotami, ale wydaje mi się, że jest nieodpowiednia.

A dlaczego wydaje Ci się nieodpowiednia?

 

 

 

Pomyślałem o takiej z poniższego linku, ale waham się, ponieważ nie ma możliwości regulacji przepływu.

Całkowicie do d...y. Bez regulacji nie kupuj bo jak chcesz regulować dymem?

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydawało mi się, że pompka jest słaba, ale podziałała trochę dłużej i chyba jest ok.

Co do zrebki to zrobiłem nową podkładkę z drobniejszymi dziurkami i zrębka utrzymuje się, więc też jest dobrze.

post-48946-0-67036400-1590167945_thumb.jpg

Pozdrawiam,


Mateusz http://www.piwo.org/public/style_emoticons/default/smile.png


 


 


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o pompkę to sprawdź czy ta dziurka kierująca powietrze nie jest zapchana/może osmolona (gdzieś tutaj czytałem jak kolega miał problem aż okazało się że w środku jest kawałek metalu)

No z tym rusztem to nie wiem jak jest, ja w sumie jestem po pierwszym prowizorycznym dymieniu, ale poszło bezproblemowo bez rusztu.

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.