Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Pytania i porady - wątek ogólny

pleśń kielbasa ...

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1025 odpowiedzi w tym temacie

#61 paweljack

paweljack

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 6182 postów

Napisano 02 gru 2016 - 11:28

Ps . Sorry za byki ortograficzne , chcialem poprawic ale nie widze edycji.

Edycja do 30 minut od napisania.

#62 agn

agn

Stały bywalec

• Zbanowani
  • 226 postów
  • MiejscowośćPl i US

Napisano 02 gru 2016 - 12:54

Oczywiscie ze tradycyjnie robione wyroby polskie sa najlepsze , tu nie ma watpliwosci bynajmniej dla mnie i wielu polakow, ale czasem dla odmiany np lubie zrobic summer sausage ( letnia kelbasa) z twardym serem , i teraz dla 3 kilo poprostu nie warto mi kupowac np fermento ( to chyba kultury startowe) lub calego opakowania twardego sera , ktore sa w skladzie tej kielbasy ,dlatego czasem gotowa mieszanka zda egzamin , co do zdrowia napewno macie racje ze to nie jest opcja najlepsza ale raz na jakis czas nie powinno sie nic stac.
Miro przepis jest przepisem , wiec musze sie go trzymac jesli chce powtorzyc wyrob , i teraz jesli do tej suszonej wolowiny dodam peklosol polska czyli na 2,5 kg miesa ok 50 g by zapeklowac to mieso to przy kombinacji z sosem sojowym ktorego nie mozna pominac w tym przepisie wyjdzie mi produkt tak slony ze nikt tego nie zje ,dlatego w takich wypadkach sprawdza sie insta cure 1 gdzie do otrzymania danego stezenia nitrytu w miesie ( czyli takiego ktory skutecznie potrafi unieszkodliwic botulism ) wystarczy 1 lyzeczka na 2,5. Kg miesa. Podobnie w innych kielbasach na 5 kg miesa daje 8-10 gram mieszanki insta cure 1 , a reszte soli jak w przepisie i teraz sol jest rozna jesli kielbasa grilowa i sporo daje zwykla sol , ale jesli jakies delikatne parowki , i beda to jesc dzieci np , wtedy sol idzie himalajska lub taka ktora zawiera najwieksza ilosc mineralow , plus organiczne przyprawy , w ten sposob choc troche produkt mozna poprawic pod wzgledem zdrowia.
Nawiasem mowiac w US coraz wiekszym powodzeniem ciesza sie sklepy z organiczna zywnoscia i powstaja jak grzyby po deszczu , organiczne produkty musze przejsc inspekcje , by mogly dostac certyfikacje , np jajka czy kurczak , przyprawy , musza byc opisane a najwazniejsze ze nie sa z chin czy brazylii a od lokalnych farmerow.
Nawet sklepy masarskie zaczely oferowac proszek z marchwi jako binder ,zamiast proszkowanego mleka czy koncentratu sojowego , a nawet widzialem proszek z selera uzywany zamiast nitrytu do peklowania miesa , ponoc efekt ten sam choc poki co nie zostal on zatwierdzony przez FDA , jako srodek zabijajacy jad kielbasiany czy inne bakterie tak jak nitryt.

Użytkownik agn edytował ten post 02 gru 2016 - 13:00

#63 woergi

woergi

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 3 postów
  • MiejscowośćCzęstochowa

Napisano 02 gru 2016 - 13:21

Mam pytanie. Jak zrobić taką kiełbaskę jak na zdjęciu ? Jak to połączyć ?
Dzięki  :) 

okr3.jpg

#64 wróbel75

wróbel75

Weteran

• Użytkownicy
  • 2250 postów
  • Miejscowośćzachodniopomorskie

Napisano 02 gru 2016 - 13:38

co do zdrowia napewno macie racje ze to nie jest opcja najlepsza ale raz na jakis czas nie powinno sie nic stac.

No i to rozumiem. A już myślałem że jesteś Polakiem z serii... "u nas w Ameryce".  Sorki :D 

Mam pytanie. Jak zrobić taką kiełbaskę jak na zdjęciu ? Jak to połączyć ? Dzięki :)

Gdzieś na forum była chyba głogowska bez końca. Nie wiem czemu pamiętam w tym temacie SIVON -a, albo prezentował ten wyrób albo tam też pisał.

#65 paweljack

paweljack

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 6182 postów

Napisano 02 gru 2016 - 13:53

Mam pytanie. Jak zrobić taką kiełbaskę jak na zdjęciu ? Jak to połączyć ?
Dzięki  :) 

Proszki. :)   https://wedlinydomow...łasne/?p=321155

#66 roger

roger

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 7235 postów
  • MiejscowośćW-wa & Lubuskie

Napisano 02 gru 2016 - 14:35

Dokładnie to pod tym linkiem widać jak się robi takie czary-mary ;) :

https://wedlinydomow...hop/#entry90629

#67 Maxell

Maxell

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 29900 postów
  • MiejscowośćBełchatów

Napisano 02 gru 2016 - 19:02

Miro a nie taniej by bylo jakbys wysylal ze swojego sklepu 1 kg stezonej mieszanki , zamiast 10 kg peklosoli ,

Absolutnie nie. My w Europie jesteśmy bardzo zadowoleni z takiego stanu rzeczy, gdyż jak poczytasz forum, to zobaczysz ile razy ludzie mylą się w obliczeniach, szczególnie Ci początkujący. Z naszą peklosolą jestr BEZPIECZNIE!!!

#68 ANNAM

ANNAM

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 5096 postów
  • Miejscowośćaustralia

Napisano 02 gru 2016 - 21:09

Ale przeciez cure#1 to mieszanina soli i nitrit. Tutaj jest cytat :

Insta Cure™ No. 1 is a basic cure for use with all meats that require cooking, brining, smoking or canning. This includes poultry, fish, ham, bacon, luncheon meats, corned beef, pâtés and other products too numerous to mention. Formerly known as Prague Powder No. 1, the Sausage Maker’s USDA-approved cure formula is a simple 1lb. sodium nitrite cure containing salt, 6.25% sodium nitrite and an anti-caking agent.

A pochodzi ze strony  http://www.sausagema...b-p/11-1012.htm

Jest to strona anerykanska, czyli to ten sam produkt o ktorym napisal kolega agn

#69 agn

agn

Stały bywalec

• Zbanowani
  • 226 postów
  • MiejscowośćPl i US

Napisano 02 gru 2016 - 22:06

Annam dokładnie tak, pisałem mieszanka :)
Ista cure1 jest porostu mieszanka soli i nitrytu o stężeniu nitrytu 10krotnie mocniejszym niż (Peklosol) w Polsce. No do mieszanki w usa czy Kanadzie dodaje się kolor by uniknąć pomyłki.
Dla mnie jest taka opcja wygodniejsza, bi głównie zamawiam online rzeczy potrzebne do wyrobów, tak więc za przesyłkę pół kilo insta cure1, place grosze a w domu mieszam te pół kilo insta cure z 5kg dobrej jakości soli i mam polską peklosol tyle że o różowym kolorze, zresztą cześć zostawiam insta cure w słoiczku, i wtedy daje płaska łyżeczka na 2.5kg mięsa i resztę składników wg przepisu, a np do beef jerky jak pisałem zamiast soli jest sos sojowy.
Maxell pisze o bezpieczeństwie więc odpiszę mu tak że dużo z was wedzi na soli i ma gdzieś jad kielbasiany a co za tym idzie zasady bezpieczeństwa (botulism jest śmiertelny) więc jeśli ktoś ignoruje podstawowe zasady to nawet mu nie pomoże fakt że na insa cure pisze jak byk dużymi literami że 1lyzeczka na dwa 2.5kilo mięsa.Maxwell niemartw się Polacy nie głupi zobacz skoro czystego spirytusu nie lykaja od razu a rozrabiaja to zapewne insta cure też by rozrobili jakby zaistniala taka potrzeba.
Oczywiście żartuje, nie obrażaj się :)

Przykład z życia, Teściowa z teściem odwiedzili nas nie dawno no naleweczke by się przydało polską wypić, więc zamiast tachac w walizkach 4 flaszki rozrobionej,przywiezli 1 spirytusu a że reszta składników pod ręką rozrobilo się jak należy, tym sposobem mieli więcej miejsca w walizce na inne polskie przysmaki dla nas.Analogicznie jest z peklosola, bo sól masz zawsze pod ręką, a mieszankę z nitrytem niekoniecznie
Z drugiej strony po części masz rację, bo tu insta cure jest znana i używana od lat, i teraz gdyby ją nagle wprowadzić do Polski faktycznie ludzie by mogli dawać pomylkowo insta cure i do tego peklosol jak w przepisie, tak więc żeby uniknąć pomyłki trzeba by wprowadzić zmiany w przepisach i nie było by to łatwe.
PS w Anglii zdaje się są obydwie wersje mieszanki dostępne i ludzie jakoś dają radę, więc można się kogoś popytać jak to tam wygląda.

#70 qba-69

qba-69

Weteran

• Zbanowani
  • 1800 postów

Napisano 02 gru 2016 - 22:21

To chyba nawet bezpieczniejsze niż saletra? Z tej to się niezłe rakiety robiło, po zmieszaniu z cukrem i odpaleniu :D 
https://www.youtube....h?v=Zj_PXabgbEI

Użytkownik qba-69 edytował ten post 02 gru 2016 - 22:25

#71 electra

electra

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 5940 postów
  • MiejscowośćSztokholm

Napisano 03 gru 2016 - 11:32

Dobrze ze do US mozna spiryt wwozic ..do nas jak ma sie pecha za spirytusik mozna kare dostac jak za narkotyki :D

#72 agn

agn

Stały bywalec

• Zbanowani
  • 226 postów
  • MiejscowośćPl i US

Napisano 03 gru 2016 - 12:07

No z alkocholem problemu nie ma , ale z wyrobami jest duzy , juz czasy gdzie wedzone wegorze czy kielbasy swojskie ludzie przywozili dawno minely , dzis jest konfiskata i 300$ kary . No ale niektore niepozorne a jednoczesnie odwazne osoby jak np moja tesciowa potrafja gdzies tam w walizce przywiezc prozniowo zapakowana krakowska sucha , no i ptasie mleczko i inne lakocie ( dla zony , bo dla mnie moga nie istniec) :)

#73 ZLeP

ZLeP

Weteran

• Użytkownicy
  • 1333 postów
  • MiejscowośćStare Sioło

Napisano 03 gru 2016 - 14:53

Maxwell niemartw się Polacy nie głupi zobacz skoro czystego spirytusu nie lykaja od razu a rozrabiaja to zapewne insta cure też by rozrobili jakby zaistniala taka potrzeba.

Agn i tym zdaniem mnie przekonałeś.

:D

:thumbsup:

A tak śmiechem, żartem, to dodanie koloru do nitrytu jest super rozwiązaniem. U nast też to mogli by wprowadzić, nawet do peklosoli.

#74 andrzej k

andrzej k

Uzależniony od forum

• ***SUPER VIP***
  • 13155 postów
  • MiejscowośćPobiedziska

Napisano 03 gru 2016 - 15:28

to dodanie koloru do nitrytu jest super rozwiązaniem

Czyli kolejny konserwant lub aromat  do żarełka musiałby być wprowadzony :D

Pozdrawiam

#75 ZLeP

ZLeP

Weteran

• Użytkownicy
  • 1333 postów
  • MiejscowośćStare Sioło

Napisano 03 gru 2016 - 15:49

Są przecież naturalne i nieszkodliwe barwniki.

A sól z peklosolą nie tak trudno pomylić.

#76 agn

agn

Stały bywalec

• Zbanowani
  • 226 postów
  • MiejscowośćPl i US

Napisano 05 gru 2016 - 21:15

Andrzej w te świnie z których to robimy wyroby tyle już jest chemi wprowadzone że kolor dodany do peklosoli nic już nie zmieni.
PS Całkiem możliwe że wyroby robimy z tej samej świni wy w PL ja wUSA .No bo smithfield kupiło animex i mają w Polsce potężne farmy, takie po 17tys sztuk. A myślicie że czym je karmią a no soja prosto z brazylii. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych ludzie w USA strasznie się burzyli że farmy gnojowice leją na pola i zanieczyszczaja tym środowisko,gnojowica płynie do rzek i jezior niszcząc przyrodę,.Tak więc smithfield nie chcąc już truć własnego podwórka i pod naciskiem również organizacji przeniósł ogromną część produkcji a gdzie a do Polski wykupujac PGR owskie budynki czy Animex lub PEk, i teraz wam na pola leją gnojowice, no jeszcze są w Rumunii i kilku krajach .Europy wsch. Także wielce prawdopodobne że kiełbasy robię z wieprzowiny z Polski

#77 Szczepanpiasny

Szczepanpiasny

Początkujący

• Użytkownicy
  • 21 postów
  • MiejscowośćKosmolow

Napisano 10 gru 2016 - 11:44

Witam mam pytanie dotyczące wolowiny.zakupiłem prege wolowa mam zamiar dodac ja do kielbasy... poodkrajalem gorsze czesci i zostawiłem piekne miesko... na jakim sicie go przepuscic??? Moge na 8?? Nie bedzie za twarda kielbasa?

#78 EAnna

EAnna

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 10168 postów
  • MiejscowośćTychy

Napisano 10 gru 2016 - 13:41

prege wolowa mam zamiar dodac ja do kielbasy..

Rozczaruję Cię, pręga jest najtwardszym mięśniem wołowym o najwyższej kleistości.

Do kiełbasy nadaje się wyłącznie w roli masy klejącej.

W dodatku należy jej dodać niewiele bo wyprodukujemy sobie pałę ZOMO.

Za to z pręgi wychodzi najlepszy w świecie gulasz. 

Z bardzo dobrych kiełbas wołowo/wieprzowych polecam kiełbasę bielską.

Jednak - aby wyszła dobra i delikatna, powinno być użyte mięso najlepiej z mięśni udźca.

Chociaż nie zastosowałabym ligawy, właśnie ze względu na zbyt dużą ilość kolagenu w tkance.

Najlepsze kawałki powinny pochodzić ze zrazówki.

#79 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 14271 postów

Napisano 10 gru 2016 - 14:37

W dodatku należy jej dodać niewiele bo wyprodukujemy sobie pałę ZOMO.

Aniu jesteś wielka! :D  

#80 gariwaldi

gariwaldi

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 58 postów
  • MiejscowośćOrzesze - Górny Śląsk

Napisano 12 gru 2016 - 11:43

Mam problem z którym nie potrafię sobie poradzić. Zrobiłem kilka rodzajów kiełbas. Staram się sztywno trzymać receptur z 16-tki. Kiełbasy które są zamrożone, po odmrożeniu i podgrzaniu mają dziwny smak. Nie bardzo wiem jak go określić, jakby nie do końca świeży tłuszcz. Sytuacja zdarzyła się już kilkakrotnie. Czasem zdarzy się tak że tylko końcówki tak smakują a środek jest dobry a czasem jak wczoraj całość(wiem ze brzmi to śmiesznie). Sytuacja dotyczy frankfuterek, które po uwędzeniu zamroziłem surowe i kiełbasy śląskiej którą mroziłem uwędzoną i sparzoną. Dzieje się tak tylko po rozmrożeniu. Jak jemy je na bieżąco po wędzeniu, problem nie występuje. Nie ma takiego problemu np z szynkową, którą po rozmrożeniu je się bez podgrzewania. Mięso kupuję na targowisku od tej samej osoby od kilku lat. Biorę od niej tłuste ścinki z rozbioru i stosuje jako klasę II. Zaczynam podejrzewać że tam tkwi problem. Czy mogę prosić o pomoc.

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: pleśń, kielbasa, ...

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych