Skocz do zawartości

Saucisson Sec


redzed

Rekomendowane odpowiedzi

@redzed użył kultury MondoStary 2M:

 Składniki: Lactobacillus sakei, Staphylococcus carnosus, Staphylococcus xylosus, 

 

Bactoferm T-SPX (Pediococcus Pentosaceus and Staphylococcus Xylosus)

 

Czyli kultura zastosowana przez @redzeda również zakwasza, ponieważ zawiera w składzie Lactobacillus sakei, czyli bakterie fermentacji kwasu mlekowego - typ pałeczki dobrze przystosowanej do rozwoju w mięsie.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
  • Odpowiedzi 87
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Może ktoś ma wiedzę jaki jest skład przypraw i pomysł lub jakieś uwagi przy produkcji fueta ?

 

 

Na hiszpańskiej stronie znalazłem takie składniki na domowy "fuet":

 

500 g chudej wieprzowiny

300 g boczku

200 g podgardla

 

Przyprawy (na 1kg surowca)

15 g sól

4 g biały pieprz

12 g czosnek

0,5 g gałka muszkatołowa

szklanka "vino de Jerez" (sherry) mocne wino hiszpańskie (ok. 16-20% alkoholu)

 

Wszystkie składniki zmielone przez sitko 12 , wymieszane z przyprawami i winem, Peklowanie 2-4 dni w lodówce, nabijanie w jelita naturalne (nie podano rozmiaru ale myślę,że kaliber 24 będą dobre).

Suszenie/dojrzewanie w temp. 11/12 stopni C i wilgotności 75%.

Pewnie w Hiszpanii są warunki naturalne sprzyjające pojawieniu się białej pleśni na powierzchni kiełbasy.

 

Nie próbowałem robić ale może ktoś się odważy.

A tu źródło: http://la-cocina-paso-a-paso.blogspot.com/2010/12/embutidos-caseros.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brakuje czegoś co zabezpieczy mięso u nas peklosol a w Hiszpanii? Może szklaneczka 0,25 l? ????wina o mocy 18 %?. Ale 12 stopni wilgotności 75 % plus 15 g soli na kilo mięsa nie wróży dobrze. Tak mi się wydaje ???? Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadne bezmyślne. Fajnie że wrzucasz. Może "wpadnie" Redzed, Ania, Stefan, Arkadiusz a może jeszcze ktoś biegły w mowie i piśmie hiszpańskim przedyskutujemy i może coś fajnego wyjdzie. A może? tak właśnie trzeba robić ta kiełbasę? Poczekajmy.

Generalnie z tymi blogami to jest często problem bo autorzy niekiedy nie piszą wszystkich szczegółów, a te szczegóły mają znaczenie.

Ale fajnie jest jak pojawiają się nowe przepisy, lepsze gorsze ale inne.

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ale 12 stopni wilgotności 75 % plus 15 g soli na kilo mięsa nie wróży dobrze. Tak mi się wydaje

 

 

 

Maciekzbrzegu, też mi się wydaje , że tej soli to mało i pasowałoby podciągnąć do 25 g/kg soli lub nawet peklosoli.

 

Niekoniecznie.Kiełbasa należy do kiełbas niefermentowanych i bez dodatku dekstrozy.Sadzę ,że te 15 g jak na kiełbasę suszoną będzie w sam raz. 

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybki jesteś Arkadiusz .

 

Właśnie usiadłem.Zobaczymy co inni na to, ale moim zdaniem 15g/kg będzie dobrze.Ja bym dał 17-18g/kg peklo zamiast samej soli, ale ja jestem słonolubny.

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez wdawania sie w szczegoly - na podanej stronie/blogu sa to podobne przepisy jak u nas na np. "karniszowa" poledwice peklowana w cukrze. Wazniejsze sa komentarze pod tymi przepisami i jesli pomyslodawca np. pisze ze dodatek soli bez azotynow powoduje ze mieso jest czerwiensze i lepiej wybarwione w fuecie to ..... w dodatku jesli pisze ze jest zafascynowany robieniem miesa i wlasnie przeszedl kurs i rozpoczyna wlasna przygode z tym rodzajem zywnosci to mysle ze ja musialbym bardzo zastanowic sie nad jego przepisami.

O ilosci soli - jestem z Arkadiuszem ze nalezaloby nieco zwiekszyc dawke i uzyc peklosoli

Zycie - to pasmo problemow i trudnosci. Chwile radosci - to nagroda za trud ich pokonywania.

StefanS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W literaturze zawodowej minimalna dawka soli do kiełbas suszonych (obojętnie czy fermentowanych czy nie) jest 25g/kg.  Bez nitrytu tez bym nie robił. Co do tego wina, wysoko alkoholowego, więcej jak 25ml bym nie dodawał.  Alkohol zabezpiecza ale także  zabija dobre bakterie i denaturuje białka, i reaguje na kleistość. Lepiej dodac do 50ml białego młodego wina tak jak Cab Blanc lub Veltliner.  Niski alkohol i wysoki kwas. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam jestem słonolubne ale 25 g na kilogram przy kiełbasie suszonej to dla mnie już jest za słono.

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam jestem słonolubne ale 25 g na kilogram przy kiełbasie suszonej to dla mnie już jest za słono.

Suszone kiełbasy sa słone.  Dodajemy sól nie do smaku ale dla bezpieczeństwa,  W końcu spożywamy mięso surowe bez obróbki termicznej.

Z drugiej strony Arek twoje zdanie jest całkowicie sprzeczne co podajesz w swoich przepisach, np. 40 czy 50g jak peklujesz karkówkę dojrzewającą. Dla mnie 25g wystarcza a 50g to prostu nie jadalne. :D

 

Jeszcze raz chciałbym podkreślić, ze minimalna dawka soli/peklosoli  do wyrobów surowo dojrzewających jest 25g/kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.