Skocz do zawartości

Ocieplenie i izolacja drewnianego stropu


Todek

Rekomendowane odpowiedzi

Szukałem, ale nie znalazłem, i dlatego założyłem nowy temat.

Potrzebuje porady.

Postanowiłem ocieplić strop w moim domu.

1. Poddasze nie jest użytkowe.

2. Od dołu warstwy idą tak:

- płyta kartonowo-gipsowa 12 mm,

- warstwa wełny mineralnej 50 mm,

- deski stropowe o grubości około 50-60 mm.

3. No i na to chciałbym od góry położyć warstwę wełny o grubości 50 mm, a następnie jakąś folię i płytę OB 8 mm.

4. I teraz moje pytanie, Jaka to ma być folia paroizolacyjna czy paro przepuszczalna?

5. Dach nie jest ocieplony, na krokwie idą deski calówki i na to blacha ocynkowana.

Mój dom, to budynek drewniany, starego typu, ma około 60 lat.

Edytowane przez Todek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Folia powinna być dana między płytę karton-gips a wełnę (kurcze, nie pamiętam ale chyba paro przepuszczalna) a teraz nie wiem czy w ogóle jest sens dawać jakąś folię. Ale niech się inni wypowiedzą. I zastanów się czy nie dołożyć więcej wełny jak jest miejsce ( ja mam 20cm). Jeszcze jedna uwaga - ja nie mam deskowania na dachu.

Edytowane przez wróbel75

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega che ocieplić strop nie poddasze tak mi sie bynajmniej wydaje.

Dokładnie, chcę ocieplić drewniany strop. Nie chodzi mi o ocieplenie dachu/poddasza.

 

 

 

W takim wypadku sporo da samo położenie na tych dechach wełny ale 15 albo 20 cm.

 

Ja wiem, że dobrze by było dać więcej niż 50 mm wełny, ale tyle wystają mi nad deski stropowe belki stropowe i akurat 50 mm wełny zmieści mi się pomiędzy te belki bez dodatkowego listwowania. Tak więc uznałem, że te 50 mm wystarczy.

Chodzi mi tylko o to, czy dawać na położoną na deskach stropowych wełnę, folię? A jeżeli tak, to jaką? Paro przepuszczalną czy paroizolacyjną? A może dać membranę, taką jak się daje na dach, pod blachodachówkę czy blachę trapezową?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Todek , jeśli chcesz  by ocieplenie miało sens , to powinieneś dac minimum 20cm wełny na górę( dwie warstwy po 10 cm , przesuniętę wobec siebie  o 30 cm) , jeśłi chcesz po tym ociepleniu chodzić to położenie 8 mm płyty OSB nic nie da, po takiej płycie nie da się chodzić jeśli będzie pod spodem wełna , trzeba zrobić  legary w  rozstawie 60 cm , z poprzeczkami co 120 cm , a płytę dać minimum 18 mm grubości. Aktualnie w warstwie od spodu masz wełnę , bez foli powinna być paro nieprzepuszczalna pomiędzy płyta g-k a wełną . teraz tego nie ruszaj , sprawdzisz po zrobieniu ocieplenia od góry czy powstaną plamy wilgoci na płycie sufitu , jeśli ich nie będzie to ok, jak się pojawia to będziesz musiał zareagować .Jeśłi chcesz  pogadać dlaczego tak ,a nie inaczej pisz na pw . Pozdrawiam

Wojciech Pacan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ocieplisz dach to bedziesz musiał ogrzewać poddasze a jak ocieplisz strop to ciepło nie dedzie uciekało na poddasze

 

Jeżeli ociepli się dach to siłą rzeczy na poddaszu będzie cieplej i nie będzie tak wychładzało podłogi.

Licząc koszty - 20 cm wełny (bo mniej nie ma sensu) + legary, płyty itd to nie wiem czy sama piana na dachu nie wyjdzie lepiej:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piana mnie nie przekonuje ,z wielu powodów, wcale nie będzie tania , jeśli nie zamierzasz korzystać w przyszłości z poddasza , to ocieplanie konstrukcji dachu niema sensu .Szkoda pieniędzy na grzanie całej przestrzeni .Ponadto piszesz , ze budynek ma 60 lat powinieneś poprosić jakiegoś doświadczonego  konstruktora by ocenił czy Twoja więżba dachowa zniesie ocieplanie lub dodatkowe konstrukcje , które trzeba zrobić by wykonać ocieplenie , w jakim stanie są krokwie ? , czy zapianowanie ich w całości może im zaszkodzić .Nie wdaję się tutaj w dyskusje o pianie - moim zdaniem nadaje się do budynków przemysłowych i rolniczych , jeśli poszukasz na you  tube filmiki z ocieplania w USA to nie widziałem tam by ocieplano budynki mieszkalne,można tam podejrzeć technikę ocieplania pianami otwarotokomórkowymi i z komórkami zamkniętymi , szalunki jakie stosują z folii by utrzymać równomierność nałożenia , etc. Pozdrawiam

Wojciech Pacan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Todek, dawanie 50mm wełny jest totalnie bez sensu... tak samo jak 8mm płyta ;) jeśli ma być to "strych użytkowy" to płyta powinna być conajmniej 18mm, a najlepiej 22mm ;) odnośnie wełny 50mm... - przy tej grubości to niby ocieplisz, a i tak większej różnicy nie poczujesz... Folii już nie dawaj - ona idzie "jako druga od dołu" tzn. tylko pomiędzy g-k a profile... ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinno być tak : (licząc od dołu - od pomieszczenia w górę) :

1. płyta g/k

2. folia paroizolacyjna (doskonała jest folia pokryta aluminium, bo ekranuje- odbija ciepło) - zamontowana szczelnie na zakład  (również lub zwłaszcza na połączeniu ściana /sufit)

3. stelaż stalowy

4. wełna

5.wełna między krokwie/ belki - skrzyżowana z poprzednią, żeby nie było mostków termicznych

6. Folia/membrana wysokoparoprzepuszczalna

7. kontrłaty,łaty ,pokrycie itd.

 

Jeżeli Todek nie masz izolacji przeciwwilgociowej(paroizolacji) to nie możesz w żadnym przypadku położyć na wierzch żadnej folii paroizolacyjnej, bo para wychodząca z dołu w kontakcie z zimną strefą zaczyna się wykraplać i wówczas nie mogąc odparować do góry poskutkuje moczeniem sufitów i butwieniem desek stropowych. Możesz położyć folię wysokoparoprzepuszczalną - tylko w Twoim przypadku nie ma ona sensu - stosuje się ją pod pokrycie dachowe jako wiatroizolację. Na strop położenie takiej nic nie da tylko koszty podniesie.  Obecnie u Ciebie jakoś jest - wilgoci nie ma , bo warstwa izolacji cienka i wilgoć odparowuje .

Na pewno nie chcesz robić rozpierduchy i zrywać płyt g/k żeby położyć folię paroizolacyjną - tak, żeby było zgodnie ze sztuką  . W twojej sytuacji zaryzykowałbym położenie na wierzch  wełny (stosując legary lub nie - zależy jakie masz tam rozstawy krokwi) i obiłbym z wierzchu zwykłymi deskami (bez felcu) żeby całość mogła swobodnie oddychać. Położenie płyty OSB (grubość bez znaczenia)  poskutkuje zbytnim uszczelnieniem od góry i wilgoć z wełny nie będzie miała ujścia. Po czasie będzie problem.  Pozdrawiam

Edytowane przez binio1111

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Legary należy stosować na ocieplenie podłogi na poddaszu , zastosowanie ich na skos dachu ( krokwie ) obciąży niepotrzebnie dach ,obicie deskami połaci od wewnątrz też będzie dużym obciążeniem , proponuje takie rozwiązanie skonsultować z konstruktorem .Binio1111 wilgoć jest i się wykrapla , pewenie jest tak, ze tylko w określonych okresach  i w niewielkiej ilości ,po założeniu docieplenia na podłogę poddasza ilość wilgoci najprawdopodobniej wzrośnie ,da się to policzyć , są odpowiednie kalkulatory dostępne w internecie , każdy konstruktor budowlany ma je w programie .Proponuję skorzystać przed podjęciem decyzji  . Folia z aluminiową powłoka wymaga jeszcze dylatacji minimum1 cm pomiędzy płytą g-k a folią . Pozdrawiam

Edytowane przez Pacan Wojciech
Wojciech Pacan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

obicie deskami połaci od wewnątrz też będzie dużym obciążeniem , proponuje takie rozwiązanie skonsultować z konstruktorem
 

 

Nie będzie to takie łatwe  :

 

 

 

Mój dom, to budynek drewniany, starego typu
Edytowane przez Wirus
Pozdrawiam Wirus.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Folia z aluminiową powłoka wymaga jeszcze dylatacji minimum1 cm pomiędzy płytą g-k a folią

???? Nie wiem kto ci to powiedział?

 

po założeniu docieplenia na podłogę poddasza ilość wilgoci najprawdopodobniej wzrośnie

Dlatego piszę , że najlepiej jak by była zamontowana folia paroizolacyjna. Jeżeli bez to ryzykować, dać wełnę z wierzchu , ale jej szczelnie nie zakrywać od góry.

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jeżeli bez to ryzykować, dać wełnę z wierzchu , ale jej szczelnie nie zakrywać od góry.

 

No niestety, ale nie mam danej izolacji z folii pod płytę g/k. Płyty kładłem sam, i nikt mi nie doradził, że tak trzeba.

Myślę, że zrobię tak. Położę wełnę mineralną 50 mm, bo tyle wystają belki stropowe ponad deski stropu, na to dam membranę wysoko paro przepuszczalną, i na to pójdzie płyta osb, z tym, że pozostawię pomiędzy płytami szczeliny, nie będą się ze sobą stykały, dla lepszej izolacji. Zaryzykuję, zobaczymy co się będzie działo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Todek - czytaj co napisałem - w Twoim przypadku membrana wysokoparoprzepuszczalna na wełnę??  a na to osb ? - po co ?(dajesz coś co wypuszcza parę a na to kładziesz coś co jej nie przepuszcza :cry:  bez sensu całkowicie i kasa utopiona). Piszesz, że zrobisz szczeliny miedzy płytami osb - ale i tak przykręcisz je do belek stropowych- więc jaki ruch powietrza? Jaka wentylacja? - żadna. Jeżeli chcesz zaryzykować, bez paroizolacji , to daj wełnie oddychać i daj deski - szczelinki same się zrobią jak dechy przeschną.

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Folia z aluminiową powłoka wymaga jeszcze dylatacji minimum1 cm pomiędzy płytą g-k a folią

???? Nie wiem kto ci to powiedził ?

 

Binio1111 jestem pewien , ze Ty mi to na pewno nie powiedziałeś -  zalecił to dostawca takiej folii , którą mocowałem , znajdziesz filmik instruktażowy na YOU TUBE . Jak dobrze pomyślisz lub masz dostęp do kalkulatora cieplno wilgotnościowego to sobie policz , taką kombinację warstwy w dwóch wersjach ze szczeliną oraz bez .

 

Todek , po tylu postach , które napisali koledzy domniemam ,  że doświadczeni , położenie wełny 50 mm+ OSB , to nasza klęska , a Twoja strata .Dokonanie obliczeń dla  warstwy ocieplenia , którą opisałem wcześniej oraz dla warstwy o , której piszesz to żaden problem, trzeba znależć  konstruktora lub samemu ściągnąć program patrz strona Rockool - i wykonać obliczenia , nie ważne , że dom ma 60 lat , dla Ciebie ważna jest przegroda - strop , program wskaże ile wytrąci się wilgoci w poszczególnych miesiącach , oceni czy przegroda jest zbudowana prawidłowo. 

Pozdrawiam kolegów , kończę  udział w dyskusji .Życzę powodzenia .

 

 

Edytowane przez Pacan Wojciech
Wojciech Pacan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Todek, a ja jeszcze pomyślałem tak. Jeżeli to nie ma być (na dzień dzisiejszy) poddasze użytkowe, to nie baw się w nic tylko połóż dwie warstwy wełny po 10cm na mijankę aby nie było mostków cieplnych na cały strop i to wszystko. Po co Ci obciążać dodatkowo strop legarami czy płytami jak i tak nie zamierzasz tam chodzić?

Jak kiedyś stwierdzisz że potrzebujesz poddasza to wełnę przełożysz na dach poddasza i będziesz dopiero kombinował. ;)

Edytowane przez wróbel75

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to gdzieś mi umknęło. :facepalm::blush:

No po co kombinować jak ma tylko nie uciekać ciepło a tam nikt nie będzie chodził. Najtańsze, proste i skuteczne rozwiązanie.

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

No to, zrobiłem tak. Położyłem 5 cm wełny, a następnie w miejscach gdzie na pewno nie będzie się chodzić, skos dachu, dałem membranę wysoko paro przepuszczalną, a miejscach gdzie może wystąpić potrzeba przejścia, położyłem płytę osb 9 mm. Zobaczymy czy to coś da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.