Skocz do zawartości

Zbyt jałowa wedzonka


Koniu87

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Peklowalem boczek na sucho z jednego z przepisow. Prawdopodbnie popełniłem jakis błąd gdyż po parzeniu boczki nie sa słone tzn sa za mało słone wręcz jałowe. Czy moge teraz cos z tym zrobić? Natrzec sola albo cos? Dobrze, ze tylko dwa male kawalki tak zrobiłem. Nastepnym razem albo przetworzę to w wędzarni poprzez podniesienie temperatury lub najpierw natre to sama peklosola na np dobe a dopiero pozniej dodam przyprawy. Nie mam poprostu pomyslu co zrobic z tymi dwoma boczkami
Pozdrawiam

Edytowane przez EAnna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już są uwędzone i po obróbce termicznej to pozostaje solić na kanapce.A z którego przepisu korzystałeś.?

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Peklowalem boczek na sucho z jednego z przepisow

 

Boczek peklowany  na sucho podpiekam w wędzarni , szkoda że tego nie zrobiłeś . Stąd ten '' jałowy '' smak  :) 

Pozdrawiam Halusia

"idę wolno, ale nie cofam się nigdy"

http://emotikona.pl/gify/pic/kotek.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie od rzeczy byłoby wspomnieć z jakiego przepisu. Ale rozumiem,  że Tobie nie chodzi już teraz o to, jak poprawić przepis bazowy, tylko jak wykorzystać nie do końca udaną wędlinę?

 

Możliwości jest kilka - to co na szybko mi przychodzi do głowy:

- można pokroić w kostkę, przesolić i dodać do jakichś potraw,  np. różnego rodzaju zapiekanek - wtedy niedosolenie skorygujesz słonością innych składników.

- można by pokroić w plastry i obłożyć jakieś inne mięso do pieczenia (lub np. pasztet) - wtedy też to zniknie w ogólnej słoności

 

Generalnie - niech boczek nie będzie samodzielną potrawą, a - po rozdrobnieniu - składnikiem czegoś większego

 

- można podać z jakimś lekko nadsolonym sosem o mocnym smaku, który zrekompensuje po części jałowość mięsa

Edytowane przez elmaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. Był to przepis z poza forum ale juz wklejam linka. No człowiek uczy sie na błędach i podobno całe życie:) Dziękuje za rady. Żona mówiła że do bigosu może troche dodać;)

https://zpierwszegotloczenia.pl/przepis/boczek-wedzony-peklowany-na-sucho#

Edytowane przez Koniu87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podane jest dwie łyżki peklosoli, to chyba będzie około 60 g. Na 3 kg boczku powinno być dobrze.

Rozumiem, że przed parzeniem nie próbowałeś i nie wiesz jaka była słoność boczku po wędzeniu?

Edytowane przez Todek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem dwa kilo boczku i prawie te same proporcje dałem. No moze troche mniej przypraw. Ale widziałem pewien przepis na wedzonki tyrolskie i oni zasypują najpierw mieso peklosola i nacieraja je dobrze i zostawiaja na dobe, a potem reszte. Wogle chyba nie będę parzyć tego tylko podpiekę w wędzarni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wogle chyba nie będę parzyć tego tylko podpiekę w wędzarni.

Przy takim zasoleniu boczku możesz go parzyć na dwa sposoby:

 1. Dodać na każdy litr wody 20g soli

2. Zapakować próżniowo i parzyć.

Chociaż njlepszy będzie podpiekany.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.