Skocz do zawartości

Ociekanie


sawca

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Chodzi o wyrównanie przynajmniej tak w miarę temperatury. Kiedy mięso się kwasi?

Ociekanie przez całą noc to nie osuszanie, które trwa krócej i produkt zaraz trafia do wędzarni. 

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 119
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

To wiem, natomiast w chłodziarni mam 8 stopni, na dworze jest ich 25. Jaki czas przewidzieć na ociekanie i za razem wyrównanie temperatury aby nic z mięsem się nie stało? W zimę robię tak. Na noc rozwieszam w garażu, później do pomieszczenia ogrzewanego na ok 1 godzinę i hop do wędzarni. Nigdy nic nie skisło nie zepsuło się.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopie - robisz w zimie i jest ok  , to latem wyjmij z zalewy , powieś na kijach w temp.pokojowej , poczekaj 2-3 godz (na muchy są sposoby -klatka z moskitiery i ładuj do rozgrzanej wędzarni .Tam robisz zasadnicze osuszanie.

Edytowane przez binio1111

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jaki czas przewidzieć na ociekanie i za razem wyrównanie temperatury aby nic z mięsem się nie stało?

Tego nie da się określić w dokładnych przedziałach czasowych, a jedynie orientacyjnie.

Ociekanie ze 2-3 h, wstępne osuszanie w warunkach domowych też 2-3 h i potem osuszanie właściwe w wędzarni z 1 h.

To wszystko zależy od rodzaju wyrobu i wielkości w przekroju.

Im większy przekrój tym czas osuszania będzie dłuższy. 

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwoli uścislenia. Wyrównujesz temperaturę i osuszacz powierzchnię mięsa nie przekrój . Dlatego stosowanie ręczników wiatraków itp znacznie przyspiesza proces. Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrównujesz temperaturę i osuszacz powierzchnię mięsa nie przekrój . Dlatego stosowanie ręczników wiatraków itp znacznie przyspiesza proces.

 

Wiatraki, ręczniki i co jeszcze?.Przecież ten proces można z powodzeniem przeprowadzić w wędzarni.A jak ktoś dysponuje wędzarnią elektryczną  to jeszcze łatwiej.

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wyrównujesz temperaturę i osuszacz powierzchnię mięsa nie przekrój . Dlatego stosowanie ręczników wiatraków itp znacznie przyspiesza proces.

 

Wiatraki, ręczniki i co jeszcze?.Przecież ten proces można z powodzeniem przeprowadzić w wędzarni.A jak ktoś dysponuje wędzarnią elektryczną  to jeszcze łatwiej.

 

Tak to prawda, z grubsza przeprowadzam ociekanie, następnie do wędzarni /elektrycznej/ włączam  grzałkę temp. na ok 25C aż do wysuszenia powierzchni mięsa i wyrównania temp. wyrobu. Następnie DG i temp. w górę.

Czasami warto upaść, aby zobaczyć, kto pomoże nam wstać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda to jest tylko nie polecana niwucjuszą ???? przeczytajcie sobie parę postów wcześniej. Reasumując trzeba tak prowadzić ociekanie i osuszanie aby było dobrze ???? A jak,a dobrze ????.

Nic w temacie autobana ???? dostaje

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wyrównujesz temperaturę i osuszacz powierzchnię mięsa nie przekrój

A to ciekawe.....ja nie wiem skąd takie teorie. 

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiatraki, ręczniki i co jeszcze?

 

 

Ja stosuję wiatrak i bardzo mi to ułatwia sprawę  przy osuszaniu kiełbas i  mięs na wędzonki . 

 

 

 

A tak żartem ........ to można dmuchać na zimne :D

Edytowane przez andrzej k

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Maciekzbrzegu, dnia 31 Marz 2018 - 10:47, napisał: Wyrównujesz temperaturę i osuszacz powierzchnię mięsa nie przekrój A to ciekawe.....ja nie wiem skąd takie teorie.

Jak będziesz miał osuszoną wędzonkę  w wędzarni to zetnij  skórkę z mięsa tak jak byś obierał  jabłko i porównaj wilgotność na powierzchni  wędzonki i w miejscu odcięcia   ;). A propos czy boczek o grubości np 2,5 cm osuszasz wyrównujesz  temperaturę  kilkakrotnie  krócej niż szynkę o średnicy  15 cm ;)

Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A propos czy boczek o grubości np 2,5 cm osuszasz wyrównujesz  temperaturę  kilkakrotnie  krócej niż szynkę o średnicy  15 cm

Oczywiście że tak i patrzę jakie mam najgrubsze wędliny.

Co z tego że mięso masz osuszone powierzchniowo, ja w środku dalej jest zimne.

To częsty błąd podczas wędzenia.

Osuszanie w niższej temperaturze, do tego za krótkie, potem podniesienie temperatury do wędzenia i na zewnątrz wychodzi wilgoć ze środka, łączy się z dymem i powstaje kwas octowy.

 

Osuszanie powinno się prowadzić w takiej samej temperaturze w jakiej będziemy wędzić i im większy przekrój tym powinno być dłuższe.

To podstawowa zasada prawidłowego wędzenia.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

im większy przekrój tym powinno być dłuższe.

 

 

Z tym stwierdzeniem to trudno się zgodzić  . Miałeś kiedyś w wędzarni np . 50 kg albo i więcej  mięsa do wędzenia różnego asortymentu .  Jeszcze trochę to dojdzie do takiego stwierdzenia że będziemy każdy asortyment oddzielnie wędzić .

 

To samo ma dotyczyć wędzenia kiełbas ???

Edytowane przez andrzej k

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Osuszanie powinno się prowadzić w takiej samej temperaturze w jakiej będziemy wędzić i im większy przekrój tym powinno być dłuższe.
Co prawda temat dotyczy ociekania, jednak tutaj w pełni zgadzam się z miro. Ileż to już czytałem "rewelacji" że osuszać należy w temp. 40 a do wędzenia podnieść do 55 stopni C. Świeżaki łykają takie durne rady, wędzonki się pocą, dostają na start kupę dymu i mają kwasik. A co do równoległego osuszania kiełbas razem z wielkogabarytowymi wędzonkami, też nie raz już padało pytanie o twarde jelito po wędzeniu, a dlaczego? ;) Istotna tez jest ilość wody dodanej w trakcie wyrabiania farszu. Pozdrawiam poświątecznie :) 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ileż to już czytałem "rewelacji" że osuszać należy w temp. 40 a do wędzenia podnieść do 55 stopni C

Tylko  nie o tym dyskusja qba-69  !!!  praktycznie wszyscy napisali i "doprowadzić do temperatury wędzarni w wędzarni bez puszczenia dymu" :)

 

Miro postawił tezę że osusza cały przekrój . Jeżeli tak by  robił  to uzyska strukturę  szynki parmeńskiej, salami  gdzie  mięso jest na całym  przekrój  jednorodnie osuszone 

Postawił również  tezę że , nagrzewa  mięso  na wskroś  czyli do osiągnięcia w środku  chociażby Twoich 55 stopni  (czyli a'la  parzenie /pieczenie do uzyskania jednorodnej temperatury na całym przekroju  tylko niższej dlatego a'.la ) 

Ja się z trym nie zgodziłem  i nie zgadzam uważam że mamy do czynienia  z osuszaniem , nagrzewaniem wierzchniej warstwy . :)

 

 

 

durne rady,

Generalnie jest tak. Durne rady dają durni .  Qba-96  chyba  masz zbyt ekspresyjną ocenę innych 

 

 

I to z mojej strony tyle w temacie :)

 

Dla zainteresowanych będzie łatwiej jaka minimalna temperatura .i może mniej emocjonalnie . 

http://www.label.pl/img/temperatura-punktu-rosy-wykres.jpg

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Miro postawił tezę że osusza cały przekrój .

Nadinterpretacja.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciekzbrzegu, przeczytaj jeszcze raz mój poprzedni post, wraz z zacytowanym fragmentem, do którego się odniosłem i nie odwracaj kota ogonem, chyba, że wzorem "miszczów" interpretujesz na swój sposób, w takim razie daremna dyskusja :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.