Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Ociekanie

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
119 odpowiedzi w tym temacie

#81 Maciekzbrzegu

Maciekzbrzegu

Weteran

• Użytkownicy
  • 2781 postów
  • MiejscowośćBrzeg

Napisano 30 mar 2018 - 07:20

Wg mnie w chłodni nie można zrobić "osuszania" w rozumieniu procesu technologicznego wyrobu wędlin. Można zrobić tylko ociekanie, czyli pozbyć się nadmiaru wody oddawanej przez wędlinę.

A jeżeli zastosuje ?

https://www.mediaexp...CFYU24AodU4wLYw

+ wiatraczek ? oczywiście pewnie metoda prób i błędów  trzeba by było dobrać optimum  i po włożeniu do wędzarni zmierzy się z problemem punktu rosy ale przy dużym dostępie powietrza  i bez dymu nie powinien to być problem

Napisano wczoraj, 19:04 krzysiekwawa, dnia 29 Marz 2018 - 16:05, napisał: Przyjmujemy, że mamy lato, temp 25-30 stopni. Jak prawidłowo wykonać ociekanie? Raz że muchy, po drugie temperatura, Temperatura nie jest tu problemem,

Dość mocne założenie  może jak ociekanie ma trwać pól godziny  to i nie jest problem ale jak zostawi na noc ? zwlaszcza że penie będzie też chciał  miejsce urzadzenie wykorzystać do osadzenia kiełbas

Temperatura wedliny wkladanej do wedzarni powinna być zbliżona temperaturze jaka jest w wedzarni!

co do zasady tak ale napisz jak to zrobić  ? jak mięso ma +8 stopni jest lato  na zewnątrz  30 stopni w wędzarni 45 stopni  + muchy a kolega

Nie mam miejsca w garażu na dodatkowe budowle, które po ociekaniu i tak zostaną, przecież nie będę rozbierał i składał :tongue:

nagrzanie do temperatury otoczenia to pewnie z godzina  a i tak brakuje do temperatury wędzarni .

Jak dla mnie po ocieknięciu w chłodni do wędzarni i pilnować

Osuszanie w wędzarni jest możliwe pod warunkiem, że nie będzie w niej tłoku i będzie dostateczny przewiew.

o czym wcześniej pisałem. Nic poczekamy i mam nadzieje że  kolega  podzieli się spostrzeżeniami jak rozwiązał sprawę

i mięso myk do wędzarni , ale tylko na żarze bez dymu i duży przepływ powietrza

Użytkownik Maciekzbrzegu edytował ten post 30 mar 2018 - 07:30

#82 karolszymczak

karolszymczak

Uzależniony od forum

• **VIP-Organizator**
  • 6877 postów

Napisano 30 mar 2018 - 07:28

Zostawiasz mieso w tem.pokojowej na jakies 3-4 godziny i zanosisz do wedzarni prościej chyba sie nie da.Co do much to mam zbitą klarke z listew drewnianych na to siatka na insekty i po problemie

#83 Maciekzbrzegu

Maciekzbrzegu

Weteran

• Użytkownicy
  • 2781 postów
  • MiejscowośćBrzeg

Napisano 30 mar 2018 - 07:32

mam zbitą klarke z listew

To musi zaakceptować klatkę  :) 

#84 karolszymczak

karolszymczak

Uzależniony od forum

• **VIP-Organizator**
  • 6877 postów

Napisano 30 mar 2018 - 07:49

Ja mam taką składaną i wcale dużo miejsca nie zajmuje.

#85 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 14001 postów

Napisano 30 mar 2018 - 08:02

Zabierając się za produkcję wedlin, trzeba dopasować własne możliwości do całego procesu produkcji a nie odwrotnie.

Ociekanie można robić w chłodni, ale już osuszania się nie da bo nie ma różnic temperatury.

W wędzarni jak najbardziej można osuszać, ale nowicjuszowi tego nie polecę, bo na 100% zaliczy kwas na wędlinie.

A takie kombinowanie kończy się przeważnie zniszczeniem mięsa.

#86 EAnna

EAnna

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 9167 postów
  • MiejscowośćTychy

Napisano 30 mar 2018 - 08:11

nowicjuszowi tego nie polecę, bo na 100% zaliczy kwas na wędlinie.

Podzielam tę opinię 

#87 Maciekzbrzegu

Maciekzbrzegu

Weteran

• Użytkownicy
  • 2781 postów
  • MiejscowośćBrzeg

Napisano 30 mar 2018 - 08:41

ale już osuszania się nie da bo nie ma różnic temperatury.

Miro :facepalm: :facepalm: . osuszanie jest wynikiem różnicy wilgotność  !!!!!!  i to jest determinantą procesu  Np. powierzchniowa  i w bliskim otoczeniu jest np 100 %  a w otoczeniu 60 % i następuje przepływ od ośrodka o wyższej do niższej .  

#88 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 14001 postów

Napisano 30 mar 2018 - 08:46

Dobrze wiesz co miałem na myśli.

A te śmieszne znaczki  :facepalm:  :facepalm:  zostaw dla siebie.

#89 Maciekzbrzegu

Maciekzbrzegu

Weteran

• Użytkownicy
  • 2781 postów
  • MiejscowośćBrzeg

Napisano 30 mar 2018 - 08:49

Dobrze wiesz co miałem na myśli.

Nie . Czytam co napisałeś . Widocznie z rana nie wchodzę na poziom "co autor miał na myśli" :)

Spróbuj osuszyć zimne mięso w lesie deszczowym czy np w Polsce bezpośrednio po opadach przy dużej wilgotności powietrza  (pościel ubrania zresztą też)

Użytkownik Maciekzbrzegu edytował ten post 30 mar 2018 - 08:54

#90 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 14001 postów

Napisano 30 mar 2018 - 09:00

Miałeś kiedyś las deszczowy w domu?

No mi się jakoś nie zdarzyło.

#91 Maciekzbrzegu

Maciekzbrzegu

Weteran

• Użytkownicy
  • 2781 postów
  • MiejscowośćBrzeg

Napisano 30 mar 2018 - 09:08

Miro daje Ci przykład  który w moim odczuci pozwoli na przybliżenie sprawy . Podałem Ci również  przykład Polski. 

To teraz Ci podam przykład z Twojego domu

Spróbuj osuszyć wędzonkę w łazience po tym jak wziołeś  prysznic  lub się kąpałeś w wannie  i jest pełno w niej pary . Masz spełnione swoje założenia jest różnica temperatur 

Tylko nie pisz że nie masz łazienki i nie bierzesz prysznica nie kąpiesz się , :) bo całkowicie mnie osłabisz 

Zresztą jak dla mnie rób jak chcesz , pisz co chcesz . Ja egzaminy z termodynamiki już zdałem :)

Użytkownik Maciekzbrzegu edytował ten post 30 mar 2018 - 09:11

#92 binio1111

binio1111

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 3406 postów
  • MiejscowośćOzorków

Napisano 30 mar 2018 - 09:21

Panowie  - temat dla początkujących - więcej luzu (Święta za pasem) - ktoś wejdzie poszukać porady a tu znowu "gęsta" sytuacja

Osuszanie nie jest jakimś skomplikowanym procesem - Każdy z nas suszył pranie i chyba wie kiedy lepiej schnie ;). Pozdrawiam kolorowych jajek życzę  :) 

#93 Maciekzbrzegu

Maciekzbrzegu

Weteran

• Użytkownicy
  • 2781 postów
  • MiejscowośćBrzeg

Napisano 30 mar 2018 - 09:23

Pozdrawiam kolorowych jajek życzę :)

I tym optymistycznym :thumbsup: również życzę  :) 

#94 krzysiekwawa

krzysiekwawa

Początkujący

• Użytkownicy
  • 37 postów
  • MiejscowośćWarszawa

Napisano 30 mar 2018 - 16:21

Temat trochę odbiegł, 

Panowie  - temat dla początkujących - więcej luzu 

Może i dla początkujących, tyle że ja piszę o min 40szt. wędlin. Gdyby chodziło o kilka sztuk, to naprawdę problemu nie ma.

Może pewne podsumowanie. Wnioskuje, że najlepiej by było po ociekaniu w lodówce (będzie z termoobiegiem), kije do domu, kilka godzin na wyrównanie temp i do wędzarni.

Wesołych Świąt

Użytkownik krzysiekwawa edytował ten post 30 mar 2018 - 16:22

#95 JaGra

JaGra

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 3218 postów
  • Miejscowośćmazowiecka wieś nad Wisłą

Napisano 30 mar 2018 - 16:26

najlepiej by było po ociekaniu w lodówce (będzie z termoobiegiem), kije do domu, kilka godzin na wyrównanie temp i do wędzarni.

Zgadza się :)

Wesołych Świąt

Użytkownik JaGra edytował ten post 30 mar 2018 - 16:26

#96 MariuszB

MariuszB

Weteran

• Użytkownicy
  • 2234 postów
  • MiejscowośćZachodniopomorskie Zdroje

Napisano 30 mar 2018 - 16:34

Jak problemem jest tak prozaiczna sprawa jakim jest osuszanie to o procesie wędzenia nawet nie chcę myśleć :tongue: :D

Ja proces ociekania przeprowadzam w piwnicy, a proces osuszania w mieszkaniu, nawet latem gdy w mieszkaniu jest +24 stopnie, dodam że muchi ;)  mi nie straszne ponieważ we wszystkich oknach mam założone siatki.

Wesołych Świąt i mokrego dyngusa :D

Użytkownik MariuszB edytował ten post 30 mar 2018 - 16:34

#97 arkadiusz

arkadiusz

Uzależniony od forum

• ***SUPER VIP***
  • 11131 postów

Napisano 30 mar 2018 - 17:49

Ja biorę duże wiadro ,albo pojemnik na dół kładę kratkę z krótkimi nóżkami i wrzucam mięso jedno na drugie.Pojemnik do chłodni lub lodówki i po 12 h mam ocieknięte.Tą metodą potrzebuje mało miejsca a i muchy mi nie straszne.Polecam.

#98 binio1111

binio1111

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 3406 postów
  • MiejscowośćOzorków

Napisano 30 mar 2018 - 18:09

Pojemnik do chłodni

I tej chłodni Ci zazdroszczę :D. Mam do  (wyłącznie swojej  ;) )  dyspozycji lodówkę z zamrażalką 180cm i to się robi za mało :facepalm:. Więc będę musiał coś wykombinować w niedalekiej przyszłości - (stworzyć/zbudować własną chłodnię :)  :thumbsup: ) Latem jak znalazł 

#99 krzysiekwawa

krzysiekwawa

Początkujący

• Użytkownicy
  • 37 postów
  • MiejscowośćWarszawa

Napisano 30 mar 2018 - 20:42

czemu ma być niższa niż 18C. Wystarczy pokojowa czyli średnio licząc 20-22 C.

No, tutaj się z kolegą nie zgodzę. Skoro ociekanie ma trwać do następnego dnia, to w temp. powyżej 20st. mięso zacznie się kwasić. Osobiście odradzam. Ponieważ nie jestem technologiem proszę kol. kol. Dziadka lub Bagno o ustosunkowanie się :idea:

No ale doświadczeni piszą tak.
[Dodano: 30 mar 2018 - 21:42]
Chodzi o wyrównanie przynajmniej tak w miarę temperatury. Kiedy mięso się kwasi?

#100 binio1111

binio1111

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 3406 postów
  • MiejscowośćOzorków

Napisano 30 mar 2018 - 20:53

Może i dla początkujących, tyle że ja piszę o min 40szt. wędlin

W mojej wypowiedzi chodziło o to ,że jest to temat dla początkujących , więc często tu zaglądają "nowe" osoby , a tu "stare koty" się drapią . ;) i brzydko to wygląda

Kiedy mięso się kwasi?

Kwasi , kiśnie , psuje itd - kiedy nie przestrzega się norm temperaturowych i dopuści się do rozwoju "złych" bakterii. Dlatego technolodzy zalecają aby mięso ociekać max.kilka godzin w warunkach temp.pokojowej lub dłużej w warunkach chłodniczych.

PS  - No i czas ociekania wliczamy do czasu peklowania

Użytkownik binio1111 edytował ten post 30 mar 2018 - 20:57

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych