Skocz do zawartości

Pytanie - dodatki do pieczonego indyka


Muski

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym ,na drugi dzień świąt podać pieczonego indyka i do niego  - szukam sprawdzonej ciekawej - pasującej  sałatki, surówki , inspiracji innej - czy  do pieczonego indyka np. pieczone bataty , czy ziemniaczki, a może jakieś kluchy ? może kompletnie coś innego?

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żurawina i pieczone ziemniaki.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pieczonego indyka i do niego  - szukam sprawdzonej ciekawej - pasującej  sałatki, surówki

Wg mnie żadnych kluchów i pyrów  :thumbsup:

Można podać z marchewką po koreańsku (bardzo ostra, surowa, marynowana, pokrojona jak makaron ) + cykoria z vinegretem.

Ew. mogą być marchewki glazurowane na ostro. Powinny jednak to być maleńkie marcheweczki. Niedawno widziałam takie w markecie z importu.

Do obłożenia pieczeni proponuję pieczone kasztany lub ósemki smażonych w maśle szarych renet.

Renety wcześniej obsypujemy imbirem.  Przed wyjeciem jabłek z masła, po jego lekkim ostudzeniu, dodajemy odrobinę chili lub oleju z czuszki. Chodzi o to, żeby go nie spalić.

jabłka muszą byc ostre i imbirowe.

Edytowane przez EAnna

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie co roku jest indyk. Zawsze faszeruje, wyjmuje koscie ,zostwim tylko skrzydla i ostatnie kosci w nogach, aby trzymaly ksztalt, nakladam farsz, zaszyje i uformuje na powrot ptaka. ( LAtwiej serwowac, zwlaszcza dla duzej ilosci ludzi).

Zawse daje zurawiny. Jakos indyk bez nich nie ma nigdy smaku.  Jednak daje zielniaki,ale osobno,( moze dlatego z,e kazdy lubi je; raz mi sie zdazylo ,ze mi ziemniakow zabraklo :facepalm: ). Robie je pokrojone na pol, i daje olej z czosnkiem startym i sol. Odrobine koloru z suszonej piertuszki, ale ta na parwde tylko odrobine. Po upieczeniu sa miekkie w srodku ,a maja chrupiaca skorke.

 Kiedys tez robilam gruszki z zurawinami, jednak przestalam bo  nie kazdy z gosci jadl taka kombinacje.

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do indyka też podaję ziemniaki

Umyte przekrawam prawie do końca wzdłuż i w te "rowki-zagłębienia ' wkładam masło z olejem , z czosnkiem,rozmarynem.Posypuję starta skórka z cytryny i opcjonalnie sokiem z cytryny.Piekę do chrupiacej skórki.

Możesz podać salsę z owoców np. awokado i mango pokroić w mała kostkę Dodać małą czerwoną cebulkę w drobną kostkę  Polać sokiem z cytryny i posypać drobno pokrojoną miętą

beata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja uważam ,że kluski śląskie będą OK bo na pewno bedziesz miał sosik do polania . Do tego buraczki z chrzanem i żurawina lub borówka ,

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lub takie włoskie kopytka Gnocchi

Ja mam podobny dylemat.Siostra już zakupiła udziec z indyka i piersi.,choć ja miałam robić zrazy wołowe,kluski śląskie i surówkę z czerwonej kapusty z majonezem.

Edytowane przez beatag
beata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

mam podobny dylemat
to może ten temat przyda się nie tylko mnie ;) 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinny jednak to być maleńkie marcheweczki. Niedawno widziałam takie w markecie z importu.

 sadze ze to zadne mini marchewki , gdzies czytalam niestety nie potrafie znalesc teraz zrodla ze to nie sa mini marchewki a normalnia marchew tylko taka co poprostu sie w jakis sposob polamala i jest mechanicznie obrobiona do takiej formy , u nas dodaja np takie do happy meal w McD.

A moze zamias klusek zrobic pure' z selera napewno bedzie lzejsze.

Edytowane przez electra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Electro, masz rację, te niby mini marcheweczki to takie marketingowe oszustwo. Jest dokładnie tak jak piszesz, i sporo już było informacji na ten temat :http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/10,114927,19307775,male-marchewki-powstaja-zupelnie-inaczej-niz-myslisz.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak juz o tym indyku to ja bardoz lubie sos do indyka na bazie sera blue cheese.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aniu, a jaki masz przepis na farsz do indyka?

 

 Moj farszrobie z orzechami i mieso, nie koniecznie drobiowe, no i kasze( nie przepadam za bulka w farszach). To jest ulubony chyba wszystkich ,ktorzy lubia orzechy.  Daje orzeszki pini czy tez pistacje.  Dobrze wyrobiony farsz trzyma sie ladnie i kiedy kroje plastry , mile sie to serwuje.

Tutaj jest zdjecie takiego farszu w indyku w przekroju 

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/7143-annam-w-kuchni-robi/?p=322797

post-40723-0-48526600-1388008209_thumb.j

Jak widac na zdjeciu, skora nie jest spalona a ladnie przyrumieniona. Moza konce ksrzydek i norzek owinac papierem czy folia aluminiowa, aby sie nie przypiekaly.

A zapomnialabym, w czasie pieczenia co jakis czas smaruje calego ptaka maslem i sokiem jaki sie wytworzyl, a na koniec jakies pol godziny przed , to" maluje " go rozpuszczonym dzemem z brzoskwini. 

  Drugi farsz to kasza gryczana, watrobki( dziwne, bo w smaku podobny do kaszanki, a moja cora, ktora nie ruszy kaszanki zajada sie tym farszem).  CZasem nadziewam nim kurczaki. Wiadomo, dodaje troche ziol, nie bioracych za bardzo w smaku ziol i przypraw. 

 Caly ptak jest nafaszrowany pod skora maslem, to daje ,ze pozniej smak i miesa i samej skory jest wspanialy.

Edytowane przez EAnna

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tutaj jest zdjecie takiego farszu w indyku w przekroju 

Smakowicie to brzmi Aniu, ale na tej podstawie nie mogę z marszu zrobić tego farszu. Będę musiał improwizować, lub zrobić farsz z przepisu Andrzejak jaki robi do gęsi lub kaczki.

Ja również nie przepadam za farszem z bułką, a kaszę uwielbiam w różnych postaciach.

 

Serdeczne pozdrowienia oraz wszystkiego najlepszego z okazji Swiąt Bożego narodzenia 

Przywileje kilku ludzi nie czynią ogólnego prawa.- Wincenty Kadłubek

 

Dokarmianie forumowego prosiaczka za FREE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ale na tej podstawie nie mogę z marszu zrobić tego farszu
 

 

 Powiem Tobie szczerze, ze ja zwykle improwizuje przy robieniu farszu  :facepalm: , ale do tej pory zawsze bylo dobrze. 

 Postaram sie nastepnym razem powarzys wszystko i spisac

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

na koniec jakies pol godziny przed , to" maluje " go rozpuszczonym dzemem z brzoskwini.
tego nie robiłem - nie mam z brzoskwini - a może śliwka ?, qrcze nie widzę w sprzedaży indyków - tylko indyczki do 3.5 kg - a szukam takiego 5-6 kg - gęsi takie widziałem...........

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wedlog mnie sliwka bardziej pasuje do kaczki , zamiast brzoskwini moze byc morela , jak nie masz dzemu kup suszone i zalej woda a pozniej rozgotuj i zmiksuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Postaram sie nastepnym razem powarzys wszystko i spisac

 

Aniu, jak nie masz przepisu, to się nie pali, ja w tym roku zrobię według andrzejak, a następnym razem jak spiszesz wszystko, według Twojego przepisu.

 

Serdeczne pozdrowienia 

Przywileje kilku ludzi nie czynią ogólnego prawa.- Wincenty Kadłubek

 

Dokarmianie forumowego prosiaczka za FREE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

kup suszone i zalej woda a pozniej rozgotuj i zmiksuj.
:thumbsup: 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

tego nie robiłem - nie mam z brzoskwini - a może śliwka ?, qrcze nie widzę w sprzedaży indyków - tylko indyczki do 3.5 kg - a szukam takiego 5-6 kg - gęsi takie widziałem...........

 

 

 

Wedlog mnie sliwka bardziej pasuje do kaczki , zamiast brzoskwini moze byc morela , jak nie masz dzemu kup suszone i zalej woda a pozniej rozgotuj i zmiksuj.
 

 

Muski, tez tak uwazam , jak Electra. morela moze byc ,sliwka juz mi nie pasuje. To " malowanie" powinno byc wlsnie zlotym dzemem a nie ciemnym.

Mozesz wziac kupny z biedronki, Lowicz wiem ,ze robi taki dzem.

 

 Co do ptrakow, Waldku, to zwykle indyczki sa w sprzedazy. Znawcy twierdza, ze maja delikatniejsze mieso  ;)  :D

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Finalnie  powstał indyk na podstawie inspiracji Gordona R. - jako dodatek pieczone bataty - w formie frytki jumbo ( du ze) i czerwona kapusta z octem balsamicznym i dzemorem z czarnej porzeczki  - taka trochę zmodernizowana czerwona kapusta po skandynawsku. Całokształt - utworzył naprawdę smaczne Świąteczne danie  :D 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.