Skocz do zawartości

Kiszka ziemniaczana


r_wendzonka

Rekomendowane odpowiedzi

...wiesz jak to jest "jednemu Kaśka drugiemy Maryśka" wszystko nie musi smakować :wink:

oczywiście że tak! - ale wydałeś wyrok zanim w ogóle spróbowałeś tego wyrobu :mellow:

...czy trzeba osiągnąć jakąś określoną temeraturę czy czas wystarcz no oczywiście biorąc poprawkę na jakość pieczenia

jeśli zastosujesz odpowiednią temperaturę (ok180-190°) wyznacznikiem będzie rumiana/przypieczona powierzchnia
Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 165
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Domowa kiszka ziemniaczana jest znakomita ! To jedna z pyszniejszych rzeczy, które jadłam. Moja Babcia pochodząca z Suwałk slynęła z jej wyrabiania, a teraz ja przejęłam po niej pałeczkę... Naprawdę wszystkim sceptykom szczerze polecam. A oto mój sposób wykonywania...

 

3 kg ziemniaków

60 dkg jelit wieprzowych ( grubych)

80 dkg boczku surowego wędzonego

4 cebule

2 jajka

6 ząbków czosnku

3 łyżki mąki

3 łyżki vegety/warzywka

4 łyżki majeranku

2 łyżki kminku

3 łyżki pieprzu ziołowego

 

Boczek kroję w kostkę i podsmażam na patelni tak aby wytopiło się z niego jak najwięcej tłuszczyku.

Ziemniaki, cebulę oraz czosnek obieram i ścieram na tarce takiej jak do placków ziemniaczanych . Do masy dodaję 2 jajka , mąkę i przyprawy.

Mieszam. Następnie opłukane jelita wieprzowe dzielę na długość ok 25 cm

i jeden koniec związuję sznureczkiem..po czym nadziewam flak masą ziemniaczaną w mniej więcej 2/3 objętości jelita. Następnie zawiązuję drugi koniec sznureczkiem kładę na posmarowanej smalcem blaszce i nakłuwam szpikulcem w kilku miejscach tak aby kiszka nie popękała. Czynność powtarzam z następnymi kawałkami kiszki. Wsadzam do nagrzanego piekarnika w temp 170* i piekę z obu stron aż staną się przepięknie rumiane... Następnie podaję kiszki pokrojone w ok 15 cm kawałki ..z suruweczką z kiszonej kapusty...oraz z piklami...

 

R*E*W*E*L*A*C*J*A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maggie, kiedy nastepnym razem będziesz robiła, to zrób kilka zdjęć. Wstawimy na stronkę. Jest tam już kilka.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przegladalem dzis forum i tak mi smaku narobiliscie! ze musialem zrobic kiszke. Przepis ponizej:

 

2 kg ziemniakow

5 srednich cebul (plus 1 wieksza starta na tarce)

4 duze zabki czosnku

2-3 lyzki majeranku

2 lyzki pieprzu

3-4 lyzki soli

4 lyzki maki pszennej

2 jajka

15-20dkg boczku wedzonego

 

Oczywiscie ilosc przypraw wg. uznania. Boczek i cebule krajamy w drobna kostke i podsmazamy, ziemniaki ucieramy na tarce (tak jak na placki) oraz 1 wieksza cebule, czosnek rozgniatamy praska i dodajemy reszte przypraw, dokladnie mieszajac. Jelita napelniamy luzno masa, pakujemy na blaszke wysmarowana olejem (pozniej jelita odrobine nakluwamy igielka) Calosc pieczemy w temp ok 180 stopni, pod koniec podkrecamy troche aby ladnie sie zarumienilo, podajemy z ogorkiem kiszonym i piwem ;-) SMACZNEGO!

 

http://monki.us/~tier/DSC03604.JPG

http://monki.us/~tier/DSC03609.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brawo ślinka cieknie :smile:

a jaka mąka? przenna czy ziemniaczana?

Człowiek, który nie robi błędów, zwykle nie robi niczego,

Jeśli przyjmiesz do siebie zabiedzonego psa i sprawisz, że zacznie mu się dobrze powodzić - nie ugryzie cię. Na tym polega zasadnicza różnica między psem a człowiekiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja np zamiast trzeć na tarce 3 kg ziemniaków ( o jezu !) używam blendera , gdzie wrzucam pokrojone w cząstki ziemniaki ( na raty oczywiście ) oraz cebulę i czosnek rozdrabniając wszystko na miazgę. Jeżeli ktoś posiada taki sprzęt to polecam, zaoszczędzimy sobie poździeranych palców i będziemy mieli więcej siły żeby to później spałaszować .. :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małgoś - nie robiłem z odsączanych ziemniaków (poza małymi wyjątkami kiedy pyra była okrutnie wodnista :wink: ) może kiedyś spróbuję :cool:

 

Tier, Ty sadysto :wink: zaśliniłem klawisze :lol:

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...kiszka ziemniaczana, baba ziemniaczana - chyba to samo co jeszcze inna nazwa - kugel...

Buniu droga: TO NIE TO SAMO! , owszem prawie ten sam skład ale jednak to są inne wyroby,

"kiszki" we flaku, "babka" w brytfance , a kugel choć podobny do baby różni się jednak od niej trochę sposobem wykonania (i pochodzenia :wink: )

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto z Forumowiczów zna potrawę o nazwie "tort ziemniaczany" lub "blaszak podlaski" ?

To jest własciwie to samo, ma dwie nazwy w zależności od regionu, w którym występuje.

Widziałam wykonanie tej potrawy w programie telewizyjnym "SMAKI POLSKIE".

Składnikiem podstawowym tej potrawy są tarte ziemniaki oraz dodatki mięsne(boczek, słonina), cebula, duża ilośc majeranku.

 

Na wszelki wypadek dokładnie zapisałam ilośc poszczególnych składników oraz sposób wykonania.

 

Jeśli są zainteresowani, podam przepis na stronie.

 

pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o przepis.

Moja śp. babcia robiła dla na - wnuków różne pyszności z ziemniaków, niestety nie ma już jej i w żaden sposób nie jestem w stanie odtworzyć nie tylko torcika, ale i kiszek, nawet wybornych placków ziemniaczanych. Tam skąd pochodzę było ciężko i z ziemniaków robiło się cudeńka. Należy pokazać dzieciom i wnukom, że nie tylko McDonald i jego potrawy są na świecie.

Pozdrawiam

 W życiu dwa dni są najważniejsze:
 Ten w którym się urodziłeś.
  I ten kiedy zrozumiałeś po co

                           M.Twain

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Dzisiaj pod nieobecność w domku, a co zatym idzie i wkuchni żony zrobiłem, babkę ziemniaczaną i jejetm pod wielkim wrażeniem :tongue: , lecz nastepnym razem muszę pomyśleć nad sosem :rolleyes: , a co sądzicie (może ktoś robił) o osie czosnkowym :lol:

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemo - sos to dość indywidualna sprawa, są tacy co babę jedzą i z ketchupem :???:

Ja osobiście proponuję aby nie zabijać smaków występujących w "babie", stąd polecam sosik cebulowo-śmietanowy,

jeśli chodzi o czosnkowy to mi nie podchodzi (robię taki do grilla i raz spróbowałem z babą )

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.