Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Dymbox modyfikacja

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
124 odpowiedzi w tym temacie

#21 grabowskian

grabowskian

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 1 postów
  • MiejscowośćBrzoza

Napisano 01 lis 2018 - 11:43

Witam wykorzystałem sugestie przeróbki dymboxa to jest to nareszcie działa wyśmienicie .Elementy również wykonałem z rurek miedzianych

#22 Pijoch

Pijoch

Początkujący

• Użytkownicy
  • 13 postów
  • MiejscowośćDziałdowo

Napisano 28 lis 2018 - 19:44

Witam. Będę niedługo robil DG z przepisu Pana Rogera mam pytanie ile wsypuję się zrebek czy można wstać ponad rurkę dymiaca czy tylko poniżej niej. Dziekuje

#23 grehor1

grehor1

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 425 postów
  • MiejscowośćWrocław-Oleśnica-Bystre

Napisano 28 lis 2018 - 20:19

Bedziesz dymił od góry?

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

#24 krzychuzab

krzychuzab

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 469 postów
  • MiejscowośćKujawsko-pomorskie

Napisano 28 lis 2018 - 21:27

Witam. Będę niedługo robil DG z przepisu Pana Rogera mam pytanie ile wsypuję się zrebek czy można wstać ponad rurkę dymiaca czy tylko poniżej niej. Dziekuje

Możesz ładować do pełna.

#25 Pijoch

Pijoch

Początkujący

• Użytkownicy
  • 13 postów
  • MiejscowośćDziałdowo

Napisano 28 lis 2018 - 22:19

Będę dymil od dołu

#26 grehor1

grehor1

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 425 postów
  • MiejscowośćWrocław-Oleśnica-Bystre

Napisano 29 lis 2018 - 05:20

Syp do pełna

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

#27 Pijoch

Pijoch

Początkujący

• Użytkownicy
  • 13 postów
  • MiejscowośćDziałdowo

Napisano 29 lis 2018 - 11:05

Wielkie dzieki

#28 Marek z Bielska

Marek z Bielska

Weteran

• **VIP**
  • 2269 postów
  • MiejscowośćBielsko-Biala

Napisano 29 lis 2018 - 17:32

Binio1111 witaj

Trochę późno z tym tematem się zapoznalem,no ale po zapoznaniu stwierdzam iż zadanie przeprowadziłeś wzorowo.

Jeżeli będzie nam dane spotkać się na zlocie masz odemnie

w prezencie nóż ( nie użyje ich wszystkich do śmierci :-)).

Wiesz dymogenerator mam lecz nie korzystam z niego,ale

teraz rodzą się inne formuły wedzenia ryby i drób,na pierwszy

ogień będzie makrela,śledź i wedzone i surowe i puszkach i

ten dymogenerator vel dymnik wykorzystam.

Lubię bardzo czytać Twoje posty (postu już koniec :-) do wiosny) jesteś jednym z nielicznych... wiesz i czujesz co w masarce gra,kurcze

jesteś takim lustrem w którym mogę zobaczyć siebie.

3- maj się dzięki

Marek

#29 binio1111

binio1111

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 3406 postów
  • MiejscowośćOzorków

Napisano 29 lis 2018 - 20:54

:blush: Bo się zawstydzę  :) . Co do dymogeneratora , to   :clap: należą się nie mi tylko Rogerowi.  Ja tylko zaadoptowałem jego pomysł na swoje potrzeby :)

Witam. Będę niedługo robil DG z przepisu Pana Rogera mam pytanie ile wsypuję się zrebek czy można wstać ponad rurkę dymiaca czy tylko poniżej niej.

Tak jak koledzy napisali wyżej - możesz sypać do pełna , lub mniej (jak chcesz krócej dymić)   tylko rurę trzeba od góry zakryć deklem.

Użytkownik binio1111 edytował ten post 29 lis 2018 - 20:54

#30 roger

roger

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 7301 postów
  • MiejscowośćW-wa & Lubuskie

Napisano 29 lis 2018 - 21:22

No nie bądź taki skromny
Bardzo miło że pamietasz źródło... Bo to w dzisiejszych czasach sporadycznie spotykane zachowanie... A szkoda...
Rośniesz w moich oczach od dłuższego czasu...

PS
Najlepsze jest to, że robisz na codzień to, co zawsze było moim największym marzeniem, którego nigdy mi się nie udało zrealizować ... Może kiedyś... gdzieś...

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka

#31 binio1111

binio1111

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 3406 postów
  • MiejscowośćOzorków

Napisano 29 lis 2018 - 21:40

:) 

Bardzo miło że pamietasz źródło

Bo ja pamiętliwy jestem ;) :)

#32 Marek z Bielska

Marek z Bielska

Weteran

• **VIP**
  • 2269 postów
  • MiejscowośćBielsko-Biala

Napisano 29 lis 2018 - 23:23

Roger szkoda że pioniera z którym powstał mój dymnik kolegi jpionka nie ma wśród nas (prawdopodobnie nie ....to tak zasłyszane)

#33 Henio

Henio

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 3498 postów
  • MiejscowośćGdańsk Nowy Port

Napisano 30 lis 2018 - 14:16

Roger szkoda że pioniera z którym powstał mój dymnik kolegi jpionka nie ma wśród nas (prawdopodobnie nie ....to tak zasłyszane)

No właśnie , cztery lata temu miał ostatni wpis . Poznałem go na jednym ze spotkań .

Załączone pliki

• Załączony plik  199.JPG   46,77 KB   24 Ilość pobrań

#34 roger

roger

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 7301 postów
  • MiejscowośćW-wa & Lubuskie

Napisano 30 lis 2018 - 18:34

No tak swoją drogą spokoju mi to nie daje po naszej rozmowie Marek na poczatku roku kolejny raz obdzwoniłem wszystkie znane mi numery z Józka włącznie i to kolejny n-y raz.... Bezskutecznie.
Pamietam nasze konferencje we trzech na skype-ie...
Ktoś coś więcej wie? Henio moze Ty?

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka

#35 Henio

Henio

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 3498 postów
  • MiejscowośćGdańsk Nowy Port

Napisano 30 lis 2018 - 18:48

Henio moze Ty?

Niestety nie . Jak coś będę wiedział to napiszę .  

#36 Czakwil

Czakwil

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 3 postów
  • MiejscowośćCieszyn

Napisano 21 lut 2019 - 12:11

Witam,

Czy to co jest widoczne na zdjęciu (odstająca rurka) spełnia jakąś funkcje? Czy jest to tylko zaklejony otwór?

post-66794-0-95675000-1517341904.jpg

W.

Witam , z racji tego , że męczyłem się z Dymboxem od dłuższego czasu postanowiłem go gruntownie przerobić , ale w taki sposób , żeby jak najmniej ingerować w konstrukcję oryginalną ( przynajmniej na początku - zanim znajdę idealne rozwiązanie)

Konstrukcja oryginalnego Dymboxa nastręcza użytkownikom mniejszych lub większych problemów - spowodowane jest to samą budową , gdzie rura dymowa przechodzi w poprzek rury głównej i niejako "wymusza" zawieszanie się zrębków (zwłaszcza zimą przy dużej wilgotności i różnicy temperatur - zrębki wilgotnieją w czasie spalania - "pocą się") 

Drugą wadą jest to , że rurka powietrzna przechodzi pod "garbem" rury dymowej w strefie żaru lub tuż przy nim. Skutkuje to nadmiernym nagrzewaniem rurki i w efekcie zaklejaniem otworu wylotowego. Dym (a raczej smoła w nim zawarta - użytkownicy wiedzą o co chodzi) zaczyna się oklejać w kontakcie z bardzo gorącą rurką. Po pewnym czasie przypala się i rośnie "czop" - zgorzel . Zaczyna słabiej dymić , gdyż spada przepływ powietrza . Gdyby ta rurka była dłuższa i głębiej wchodziła w światło rury dymowej byłoby trochę lepiej (ale tylko trochę).

Nie będę opisywał tu różnych kombinacji , które przeprowadzałem , żeby nie zanudzać - dodam tylko , że robiło się lepiej , ale nigdy nie było doskonale . Dymbox , który miał być bezobsługowy, nigdy nim nie był . Zawsze trzeba było przepchać drutem , postukać itd. Dymił słabiej lub lepiej. Rurę raz nawiercałem , raz zaślepiałem wywiercone otwory szukają "złotego środka".

Wreszcie postanowiłem nie wyważać drzwi do lasu tylko skorzystać z gotowego rozwiązania kolegi Rogera - toż chłop nawiercił 1000 razy więcej dziurek niż ja , zanim doszedł do idealnego projektu dymogeneratora , to po co się męczyć ;) :). (Robert dziękuję za wcześniejsze konsultacje  :thumbsup:

I tak powstała konstrukcja , którą zrobiłem na próbę z rurek miedzianych.  Materiał łatwy w obróbce i konstrukcja do wykonania w domu z minimalnym nakładem w sprzęt. 

Po kilku próbach dymienia mogę powiedzieć , że  mam wreszcie dymogenerator bezobsługowy. Dymi kilka godzin , nic się nie wiesza  i łyka zrębki i grubsze i drobniejsze. Pompka od Dymboxa na minimum i dymu aż nadto :thumbsup:.  Na razie będę dymił na miedzi a w niedalekiej przyszłości przerobię oryginalną rurę dymową z kwasówki na rurę z projektu Rogera i zaspawam doświadczalne otwory.

Oryginalna rura dymowa z Dymboxa (ja mam wersję większą) ma średnicę   bliską 30mm . Wziąłem wiec rurkę miedzianą 28mm i nałożyłem na nią kołnierze z muf do łączenia rur - otrzymałem równo 30mm . Pasuje idealnie w fabryczne otwory. Rurkę powietrzną zrobiłem z rurki 8mm i wlutowałem w rurkę dymową w takim miejscu , żebym mógł zakładać rurę dymową bez konieczności rozcinania gotowego uchwytu (miejsce lutowania wzmocniłem okręcając je drutem miedzianym , żeby cyna lepiej złapała)   Otwór z tyłu zakleiłem na razie folią aluminiową do klejenia izolacji kominków (wytrzymała kilka dymień) i zatkałem rurkę oryginalnie doprowadzającą powietrze.

Na fotkach rura dymowa , po kilkugodzinnym dymieniu - praktycznie nie ma nagaru , smoła spływa w niewielkich ilościach i w niczym nie przeszkadza.  Zrębki do rurki dostały się , bo wysypywałem je zanim się całkowicie wypaliły.

Jeżeli nie jesteście do końca zadowoleni z pracy Dymboxa  proponuje takie rozwiązanie, gdyż jest mało inwazyjne w oryginalną konstrukcję i zawsze można wrócić do wersji pierwotnej.

attachicon.gif DSC01682.JPG attachicon.gif DSC01672.JPG attachicon.gif DSC01669.JPG attachicon.gif DSC01674.JPG attachicon.gif DSC01675.JPG attachicon.gif DSC01676.JPG attachicon.gif DSC01677.JPG

Poniżej fotki z wcześniejszych prób  - rurka wewnątrz powodowała głębsze nachodzenie rurki dymowej na rurkę powietrzną 

attachicon.gif DSC01679.JPG

Ruszt dodatkowy (+ otwór powyżej oryginalnego) montowany nad oryginalną rurką dymową (oddalał żar od rurki powietrznej dzięki temu się nie glutała, ale trzeba było o wiele mocniej dmuchać ze względu na nieszczelności i produkowało bardzo duże ilości rozwodnionej smoły - z rury dymowej i z dymogeneratora się lało)

attachicon.gif DSC01680.JPGattachicon.gif DSC01681.JPG

Reasumując,  wreszcie osiągnąłem zamierzony cel. Sypię zrębki , ustawiam pompkę na minimum , podpalam i już. :) :thumbsup:

#37 Zbój Madej

Zbój Madej

Uzależniony od forum

• ***SUPER VIP***
  • 7639 postów

Napisano 03 mar 2019 - 21:15

Planuję zakup Dymboxa  https://allegro.pl/o...ator-7659168363

Jakiej długości powinna być rurka coby dobrze dymiło w dużym Borniaku?? :D

Standardowa długość rurki w dymboksie to 12.5 cm.

Użytkownik Zbój Madej edytował ten post 03 mar 2019 - 21:21

#38 Muski

Muski

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 8440 postów

Napisano 03 mar 2019 - 21:31

Standardowa długość rurki w dymboksie to 12.5 cm
jest Ok gdzieś wrzucałem bezinwazyjne mocownie dymboxa w razie potrzeby zrobie i Ci podeślę  :thumbsup: 

#39 Zbój Madej

Zbój Madej

Uzależniony od forum

• ***SUPER VIP***
  • 7639 postów

Napisano 03 mar 2019 - 21:40

jest Ok

1/3 długości rurki jest na zewnątrz + grubość ścianki Borniaka i wychodzi na to, ze w Borniaku jest tylko mały kawałek rurki.

Czy to wystarczy? :D

#40 andrzej k

andrzej k

Uzależniony od forum

• ***SUPER VIP***
  • 13506 postów
  • MiejscowośćPobiedziska

Napisano 03 mar 2019 - 22:47

Czy to wystarczy? :D

Wojtku na pewno doczytałeś że na życzenie klienta mogą zrobić rurkę dłuższą .   Moim zdaniem powinna wystawać tyle , żebyś swobodnie podłożył jakieś naczynie pod   kapiącą " smołę " . :D

Pozdrawiam

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych