Skocz do zawartości

Sok z kiszonych warzyw


Muski

Rekomendowane odpowiedzi

Na temat kiszonej kapusty jest wiele tematów i postów - nie mogłem znaleźć tematu na temat kiszenia kapusty - ale wyłącznie na sok z z tzw kiszonej kapusty. ( wiem najlepiej z beczki) ;) 

Do tej pory jak chciałem zrobić tego wspaniałego probiotyku - to używałem na 1 kg kapusty (drobno szatkowanej) 1 litr wody przy soleniu 1,2-1,5% - po 6 dniach gotowy 

Czy ktoś z drogich SIBów - robi taki sok ? i w jaki sposób ?

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10049-maciekzbrzegu-robi/page-7

 

Dodajesz przyprawy jakie chcesz i masz . Jeszcze stoi w piwnicy parę flaszek :) dobry ostry  dużo gazu (CO2) trzeba jak Pepsi uważać przy otwieraniu 

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Proszę
OK  Maćku ale u Ciebie jest to produkt uboczny (2 w trakcie kiszenia  kapusty  (kiszę w słoikach 1 litr bo mam na raz ) zostaje mi dużo soku który zlewam dodaje czosnek  i sok się kisi (zdjęcie z dzisiaj ten w butelce wstrząśnięty) Sok rewelacja . Słoik z sokiem , napoczęta butelka , słoik kapusty ) - a ja chcę ukisić tylko sok - a kapusta , no cóz trochę się wykorzysta by nie wyrzucać - ale przede wszystkim sok :D 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ja chcę ukisić tylko sok

A z czego ten sok ma być?

Jeżeli z kapusty to musisz go najpierw pozyskać, najlepiej przy pomocy wyciskarki wolnoobrotowej.

Do tego trochę soli, przyprawy, odpowiednia temperatura.

Fermentacja samego soku może odbiegać nieco od fermentacji całej kapusty.

Nie wiem, jak dużo cukrowców pozostanie przy fusach kapuścianych a to one są pokarmem dla bakterii fermentacyjnych.

Osobiście kiszę kapustę w dużych, kamionkowych garach więc dostęp do soku jest cały czas.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Fermentacja samego soku może odbiegać nieco od fermentacji całej kapusty. Nie wiem, jak dużo cukrowców pozostanie przy fusach kapuścianych a to one są pokarmem dla bakterii fermentacyjnych.
i tu jest cały problem - mam jakieś niezerowe doświadczenie z kiszonkami - ale przy tak szerokim gronie mam nadzieję,że już ktoś experymentował - nie chcę wyważać otwartych drzwi :D  :( 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waldku, u nas robi sie taki kwas przy produkcji kiszonej kapusty w calych glowkach.  Tutaj na forum, kazdy daje glowke do pocietej kapusty. Ale oryginalnie jest ona robiona z dodatkiem wody i soli. I pozniej wlasnie ten plyn jest sprzedawany osobno. Chyba teraz jest bardziej popularny niz kiedykolwiek.

 A to jak robil maz mojej znajomej serbki.

 U niego nie bylo za bardzo wagi gramowej. Na poczatek proponuje abys sprobowac z 2-3 glowek kapusty. Wycina sie glab w kazdej glowce,nastepnie w to miejsce daje sie sol morska. Oni twierdza ,ze najlepsza. 

Na dno  beczulki nalezy polozyc lodygi kopru , ulozyc kazda glowke i dolozyc pociete kawalki chrzanu. To zalewa sie solanka . Kiedy obserwowalam, to bylo na okolo 10l wiadra wody dawal 10 takich troche czubatych lyzek soli. I zalewal to ta solanka, tak aby byla przykryta kapusta. przyciskal talerzem i kamieniem.

 

 Terez rozszerzajac temat samego kwasu, spotkalam sie z wyliczeniami,ze owa solanka powinna byc 3,5% , tego nie robilam. Spotkalam sie rowniez z opisem, ze przy tworzeniu kwasu ( wlasnie robienia glownie napoju), dodac warto kawalek czerwonej kapusty bo daje wspanialy kolor. Ja dodaje buraka, wydaje mi sie ze kolor i smak jest duzo lepszy.

 Rowniez spotkalam sie ,ze dodwano marchew i bazylie suszona. Tego rowniez nie probowalam. 

 Kupny sok u nas jest doslownie nie do wypici. Smakuje jak sama solanka, brak w niej tego kwasnego smaku jaki my Polacy znamy.JA niestety kupnej nie moge pic, dostaje po niej boli zoladka i odruchy wymiotne. 

 

 U mnie jest dosc duze zuzycie wzyklej kapusty kiszonej, wiec sok mam zawsze dla nas ,jednak jesli chces robic glowkie sok, to polecam ta metode.

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anno, przecież główkę wraz z ew. dodatkiem innych warzyw,  marchewka, por . seler, burak, etc. zalać w wiaderku, czy innym naczyniu solanką o odpowiednim stężeniu, solanką wykonaną najlepiej z soli Kłodawskiej niejodowanej, przycisnąć aby główka była zanurzona, i kwasić, a później już tylko raczyć się witaminami w płynie :D . W linku jest podany kontakt, więc można zadzwonić i popytać o stężenie solanki etc. i sądzę że nie będzie problemu :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stezenie solanki z tego przepisu  http://dalmatianmom.blogspot.se/2013/12/mjolksyrade-hela-surkalshuvuden.htmlna cale glowki  

to na 5 kg kapusty 5 l wody i 200 g soli

Edytowane przez electra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak samo Electro jak przy normalnym tradycyjnym kwaszeniu, 2dkg. soli na 1 kg. masy, tak tez przypuszczałem, ale ponieważ  ja osobiście jestem słonolubny, więc daję 2.5 - 3.0 dkg. ale to wszystko kwestia "gustu" :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy kisi sie kapuste ,to daje sie 20g na kg kapusty. Tutaj  wychodzi ze daje sie 40g na kg kapusty ,ale jest rozcienczone woda. Dla mnie jest to za slone. Dlatego napisalam, ze nalezy zrobic doswidczenia i samemu dojsc do slonosci plynu. 

 

 W przepisie jaki podalam, jest dodawana rowniez sol do srodka glowek ,ze wzgledu na kapuste.

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy kisi sie kapuste ,to daje sie 20g na kg kapusty. Tutaj  wychodzi ze daje sie 40g na kg kapusty ,ale jest rozcienczone woda.

 

Anno zwróć uwagę że ja piszę o masie całkowitej i to się sumuje i zgadza. kapusta 5kg. + 5l wody, daje razem właśnie 10 kg. masy całkowitej i 20 dkg. soli na tę właśnie ogólną wagowo masę, czyli 2 dkg. na 1kg. masy ogólnej, całkowitej :D .

Edytowane przez sverige2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waldku, a moze , ale to juz tylko zlote mysli, mozna by bylo zrobic ow napoj, metoda ukiszania jablek. Czyli z zytnia sloma i kapusta. Nie wiem, czy to mialoby podobny smak, na pewno be byloby zle , jako fermentowane jedzenie.

 W koncu kiszone jablka sa na prawde smaczne, tomoze dolozoenie do tego procesu kapusty  wplyneloby dodatnio na smak plynu.

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niebawem, w ramach pełniejszego zaspokojenia Waszej wiedzy, wrzucę na forum duży objętościowo i wyjątkowo ciekawy materiał (prawie 400 stron) na temat fermentowania 64 warzyw i ziół. W tym będzie m in. kiszona kapusta, kimchi, pikle, chutney, relisz, pasty itp. ;)

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A i nie poczatkujacy
znajomy dał solankę ok 1,7% dobra ,może nawet do soku za słona - do kapusty tak. Chodzi mi o kwas -nie kiszoną kapustę -ale widzę ,że temat nie jest obcy  :thumbsup:  :clap: 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam testy 

1. kapusta - 2,3 kg

2. woda         5 litrów

łącznie 7,2 litra zawartości 

3, sól himalajska - 92 gr 

stężenie ok 1,3 %

4. kminek - 4 gr 

5. suszona papryka ostra 1/2

Wykonanie : pokrojona niedbale kapusta wrzucona do słoja z 5 litrami wody, wsypana sól  - wsadziłem żyrafę i chwilę blendowałem - wsypałem kminek i wrzuciłem 1/2 suszonej papryki - wymieszałem drewnianą łychą 

post-70549-0-39214900-1517500821_thumb.jpgpost-70549-0-15220900-1517500835_thumb.jpg

teraz tylko spokój 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

z tak poszatkowanej kapusty
jeszcze nie wiem -zawsze mogę je posiekać na drobne no może dodam mieso, skręce na maszynce i krokiety? podstawa sok  :D 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszam 2x dziennie - wprawdzie chyba nie ma potrzeby - ale test to test 

dzisiaj już jest efekt fermentacji -dzień trzeci

 

post-70549-0-14729000-1517686903_thumb.jpg

post-70549-0-63355700-1517686919_thumb.jpg

 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dzis kisze kapuste jak mi nie wejdzie do kamionki calosc ..to zrobie sobie troche soku  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

to zrobie sobie troche soku
Tak - dobry pomysł . Dzisiaj zaczęło łapać kwasowość .....bardzo jestem zainteresowany ilością wody do surowca (szukam tzw złotej proporcji) - do tej pory ,do kapusty dodawałem tylko trochę wina- ale odrobinę kilka % do masy, do innych kiszonek do zalania ciasno ułożonego surowca. Teraz interesuje mnie tylko sok. Następny będzie zapewne  sok buraczano jabłkowy i równolegle paprykowy oczywiście na dzikiej fermentacji

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIestety kapusty poszatkowanej bylo 2 kg i zmiescila sie cala w kamionce ale puscila sporo soku wiec napewno bedzie szklaneczka soku za pare dni  :)

A ja myslalam o zakiszenia brukwi i marchwi

Edytowane przez electra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A ja myslalam o zakiszenia brukwi i marchwi

 

To eksperymentuj  bo u mnie brukiew więdnie na potęgę.

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.