Skocz do zawartości

Krystian w kuchni..


krystian252

Rekomendowane odpowiedzi

  

 

                                            Wietnamskie Phở bò

 

 

- 6 L. wody odmierzyć i zagotować.

- 2,5kg kości wołowych najlepiej goleniowych i karkowych

- 300g polędwica wołowa dodana do miski, u mnie nie było i dałem z karczku.

- 1 szt. średniej wielkości cebuli (przekrojona na dwie połówki)

- Imbir świeży kawałek około 10cm  (przekrojony po długości ze skórą)

 

 

Mięso wyłożyć na brytfankę wyłożoną papierem do pieczenia i piec 1.20min w 215st.C z termo obiegiem odkryte (bez soli, bez niczego), przed końcem pieczenia gdzieś do końca 30min. dodać do mięsa cebulę i imbir do zrumienienia, a kości aż do zbrązowienia.

 

 

Na suchej patelni wyprażyć przyprawy (około 5-8min) Po tym etapie przełożyć całość do gara lub tetrowej sakiewki oszczędzi nam to sporo później czasu na przecedzaniu wywaru..

 

-         6 gwiazdek anyżu

-         8 goździków całych

-         2 laski cynamonu (około 5cm każda)

-         1 duża płaska łyżka nasion kolendry.

-         ¾ łyżki gorczycy ziarno.

-         1 łyżka płaska kopru włoskiego.

-         3 ziarenka kardamonu

         -          1 łyżeczka mała pieprzu czarnego w ziarnkach.

 

 

Upieczone mięso szybko wyjąć i dodać do gotującej się wody odstawić na najmniejszy palnik oraz dodać nasze przyprawy.

 

 

-         2 duże łyżki soli dodawane w odstępach czasowych.

-         5 łyżek dużych sosu rybnego dodawane w odstępach czasowych,   sos dobrej jakości.

-         4 duże łyżki sosu sojowego jasnego.(koniecznie jasny)

-         2 łyżeczki małe cukru brązowego.

 

Czas bulgotania wywaru: 9 godzin.

 

 

Dodatkowo do przystrojenia każdej miski:

 

-         makaron ryżowy wstążki.

-         cieniutkie plasterki wołowiny.

-         kiełki fasoli mung.

-         szczypiór.

-         ½ papryki chilli (drobno posiekana)

-         limonka lub cytryna w ćwiartce.

           -        sos sriracha

           -        sos hoisin.

 

 

                                                                           Smacznego :tongue:

post-57525-0-53297000-1520106538_thumb.jpg

post-57525-0-24152700-1520106613_thumb.jpg

Edytowane przez krystian252

„Dopóki nie uczynisz nieświadomego – świadomym, będzie ono kierowało Twoim życiem, a Ty będziesz nazywał to przeznaczeniem“

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 118
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Wietnamskie

  ;)  :thumbsup: porównaj  :D

Edytowane przez Muski

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

piec 1.20min w 215st.C z termo obiegiem odkryte

To co z tej polędwicy - 300g kawałek - zostanie po takiej masakrze termicznej?

Czegoś tutaj nie rozumiem  :facepalm:  

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość używanych przez nas receptur ewoluuje z biegiem czasu. Niekiedy ktoś coś przeoczy, innym razem znowu eksperymentalnie zmieni sposób przygotowania wyrobu. Ważne, że Krystian zechciał podzielić się z nami przepisem, a każdy może już modyfikować wedle własnego uznania. Na przykład zamiast pałeczek, zjeść potrawę łyżką, choć ponoć inaczej już wtedy smakuje ;):D Pozdrowionka :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wietnamskie

  ;)  :thumbsup: porównaj  :D

Jest różnca duza

[Dodano: 04 mar 2018 - 12:18]

 

piec 1.20min w 215st.C z termo obiegiem odkryte

 

To co z tej polędwicy - 300g kawałek - zostanie po takiej masakrze termicznej?

Czegoś tutaj nie rozumiem  :facepalm:

To sie kroi cieniutko i dodaje do miski a nie do całości

[Dodano: 04 mar 2018 - 12:31]

Większość używanych przez nas receptur ewoluuje z biegiem czasu. Niekiedy ktoś coś przeoczy, innym razem znowu eksperymentalnie zmieni sposób przygotowania wyrobu. Ważne, że Krystian zechciał podzielić się z nami przepisem, a każdy może już modyfikować wedle własnego uznania. Na przykład zamiast pałeczek, zjeść potrawę łyżką, choć ponoć inaczej już wtedy smakuje ;):D Pozdrowionka :)

 

Dokładnie tak jak piszesz

„Dopóki nie uczynisz nieświadomego – świadomym, będzie ono kierowało Twoim życiem, a Ty będziesz nazywał to przeznaczeniem“

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak jestem niekumata.

Powstanie kilka litrów wywaru z kości na jednej cebuli, kawałku imbiru i przyprawach.

Do tych sześciu litrów, podzielonych na wiele talerzy-miseczek, dodajemy 300g poledwicy w plasterkach.

Wychodzi ok. 20-30g tej poledwicy na porcję.

Do tego daje się makaron jako wypełniacz, troche kiełków i szczypior.

Czy dobrze zrozumiałam?

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EAnno po 9 h bulgotania tego wywaru z kosci napewno nie zostanie kilka litrow ...cos musi przy tak dlugim czasie odparowac 

Ja natomiast nie rozumiem jak bedzie smakowal ten kawalek poledwicy po 9 h .. taka poledwice to ja jadlam w takowej potrawie pokrojona na cienkie paseczki i tylko zalana goracym wywarem + cala reszta 

Edytowane przez electra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3-4 duże łyżki soli dodawane w odstępach czasowych. -   

   7 łyżek dużych sosu rybnego dodawane w odstępach czasowych,   sos dobrej jakości. -        

  4 duże łyżki sosu sojowego jasnego.(Tajlandia)

 

 

Sądząc po ilości soli - to redukcja rosołu raczej nie jest przewidziana.

Nawet bez redukcji to wydaje sie byc przesolone.

Lata temu korzystałam ze wspólnej kuchni z Wietnamkami.

Próbowałam też ich potraw: były piekielnie ostre ale nie odnotowałam przesolenia.

W smaku były niezłe, egzotyczne, ale zapach  :rolleyes:

Ich gotowanie było czuć we wszystkich zamkniętych pokojach  :facepalm:

Dominował rybi zapach i dym spalenizny.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja juz w ilosci soli nie wnikam , bo ja maloslonolubna wiec zawsze redukuje sol do minimum , ..sadze z powiedzmy tego wywaru wyparuje polowe ..hmmm toc to zostanie solanka :facepalm:

Ja nieraz robie taki wywar ze skorup rakowych , ktore podsmazam wczesniej z cebula ..i dlugo pozniej gotuje az nadmiar wody odparuje ale soli z umiarem daje .

Edytowane przez electra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Pozdrawiam wszystkich. :-)

Co do soli to jest dawka na calość po ugotowaniu sie wywaru nie odczuwa sie przesolenia w wywarze ze jest za słone mozna dać mniej i dosolić przed końcem jak kto lubi.. wiadomo każdy ma inne zasolenie kubków smakowych, u mnie szystkim smakowało i nikt nic nie mówił że za słone :-P

Z 6L. wody nastawu po 9h bulgotania zostało jakieś 2-3L.czystego wywaru.

Eanna z 300g poledwicy to było rozkrojone na kilka talerzyków cieniutko pokrojone, może zle to opisalem..

Edytowane przez krystian252

„Dopóki nie uczynisz nieświadomego – świadomym, będzie ono kierowało Twoim życiem, a Ty będziesz nazywał to przeznaczeniem“

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Krystian po woli wraca do zdrowia więc coś trzeba upichcić w miarę szybko więc dziś była..

 

                                        

                                                                                      Tajska zupa błyskawiczna

 

Tajska zupa błyskawiczna jest bardzo prosta i szybka w przygotowaniu. Smak? Trzeba spróbować jadłem dość podobną w chińskiej knajpie co bardzo mi smakowała więc postanowiłem odtworzyć przepis w domku. Smak trochę się różni ale wydaje mi się że jest to spowodowane różnymi firmami sosów sojowych.. nie widziałem jakich oni tam używali.

 

 

40 dag piersi z kurczaka
30 dag kapusty pekińskiej
10g garstka suszonych grzybów mun nitki
20 dag makaronu wstążki
2 łyżki sosu rybnego
2 łyżki ciemnego sosu sojowego
1 łyżka oleju sezamowego
1/2 łyżki gotowego sosu chilli jak ktoś lubi ostrzejsze to więcej dodać  (u mnie z papryczek piri piri)
2-3 łyżeczki cukru brązowego.
1 papryczka chilli
1 cm świeżego korzenia imbiru

3 łyżeczki mąki ziemniaczanej do zagęszczenia zupy.
1200ml wywaru drobiowego.

dodatek do talerza:
kiełki rzodkiewki mogą być też z fasoli mung. 
kilka łodyg szczypioru.

mała papryczka chilli.

 

 

1. Grzyby mun zalać gorącą wodą i odstaw na 5 minut, następnie podgotować przez 10 minut i odcedzić.

2. Przygotować makaron zgodnie z instrukcją. ( ja zostawiam w tej wodzie aż do ugotowania zupy)

3. Piersi z kurczaka zostały mi z gotowania dzień wcześniej wywaru drobiowego więc były gotowe, wystarczyło je delikatnie rozdzielić na porcje.. i dodać do wywaru.

4. Odmierzyć wywar i zagotować, zmniejszyć ogień i dodawać kolejno imbir, sos sojowy, olej sezamowy, grzyby mun, sos chilli, sos rybny, cukier i pogotować delikatnie z 10min. żeby smaki się przegryzły i na sam koniec dodać kapustę pekińską i piersi z kurczaka, chwilę pogotować dodać zagęszczenie z mąki ziemniaczanej zagotować i zalewać makaron dekorując pokrojoną w paseczki papryką chilli, kiełkami rzodkiewki i szczypiorem.

 

 

 

 

 

                                                                       Wywar drobiowy

 

Każdy może zrobić jaki lubi tu jest szerokie pole do popisu.. ja robię taki gdyż go wykorzystuje jeszcze do innych orientalnych zup:

 

 

1 porcja rosołowa z kurczaka duża,1 pierś, 3 skrzydełka i kurze łapki 2szt.

3,5L wody.

1 pietruszka korzeń.

3 marchewki.

5cm imbiru pokrojone w cienkie paski.

4 ząbki czosnku całe w łupinach.

1 cebula duża opalona na gazie.

2-2,5 łyżeczki soli kamiennej (tu niech każdy sobie doda ile uważa do smaku).

2 łyżeczki sosu rybnego.

2szt. szczypioru zielona część pokrojona drobno.

 

Całość gotować jak na rosół żeby tylko pyrkało przez 3-4h. Następnie wyjąć warzywa i mięso, a wywar przecedzić do innego garnka i wstawić do lodówki na co najmniej 8-10h (na noc) po tym czasie zebrać dokładnie cały powstały na wierzchu tłuszcz i wywar jest gotowy.

post-57525-0-58410200-1523133892_thumb.jpg

„Dopóki nie uczynisz nieświadomego – świadomym, będzie ono kierowało Twoim życiem, a Ty będziesz nazywał to przeznaczeniem“

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

zebrać dokładnie cały powstały na wierzchu tłuszcz i wywar jest gotowy.

Do czego zużywasz ten tłuszcz? 

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 łyżeczki mąki ziemniaczanej do zagęszczenia zupy.

jak już musisz......zamiennie .... to daj 1 łyżeczke mąki ryżowej kleistej 

Edytowane przez Muski

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

jak już musisz......zamiennie .... to daj 1 łyżeczke mąki ryżowej kleistej 

Ryż ortodoksyjnie, czy zdrowotnie ?

Jak już sie musi, to polecam całego ziemniaka - gotowanego w łupince i obranego - zmiksowanego z wywarem. 

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ryż ortodoksyjnie, czy zdrowotnie ?
I jedno i drugie - świetnym patentem na zagęszczenie jest zmiksowanie wyjętych warzyw i dodatek pulpy w ilości zadawalającej kuchmistrza  ;) 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

świetnym patentem na zagęszczenie jest zmiksowanie wyjętych warzyw i dodatek pulpy w ilości zadawalającej kuchmistrza 

Przyznaję się również do użytkowania tego  patentu.

Widzę, że w gotowaniu oboje kierujemy się tymi samymi przesłankami :D

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 ja tez zageszczam warzywami czy ziemniakiem , al'ew tych zupach al'a azjatyckich to czy ziemniakiem uzyskamy taki kisielowata klarowna konsystencje ?

Edytowane przez electra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

zebrać dokładnie cały powstały na wierzchu tłuszcz i wywar jest gotowy.

Do czego zużywasz ten tłuszcz?

Tłuszcz wyrzucam nie widzę przeznaczenia dla niego no chyba ze masz pomysł co z nim robić? :)

[Dodano: 08 kwi 2018 - 19:07]

 

3 łyżeczki mąki ziemniaczanej do zagęszczenia zupy.

jak już musisz......zamiennie .... to daj 1 łyżeczke mąki ryżowej kleistej

Tak to będzie też dobry pomysł na zagęszczenie zup azjatyckich bo ziemniak to raczej nie pasuje do tego.. a mąka ryżowa bardziej więc skorzystam z rady :) dzieki.

Edytowane przez EAnna

„Dopóki nie uczynisz nieświadomego – świadomym, będzie ono kierowało Twoim życiem, a Ty będziesz nazywał to przeznaczeniem“

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego typu zup mozna tez uzyc skrobie kukurydziana (mazeina)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego typu zup mozna tez uzyc skrobie kukurydziana (mazeina)

Nigdy nie używałem mazeiny wstyd się przyznać ale nie wiem co to nawet jest :(

„Dopóki nie uczynisz nieświadomego – świadomym, będzie ono kierowało Twoim życiem, a Ty będziesz nazywał to przeznaczeniem“

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogolnie to bardzo dobre jest nie potrzeba tak duzo jak innych zageszczaczy , daje ladny blyszczacy polysk .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.