Skocz do zawartości

Parzenie polędwicy?


szczeciniasty

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 130
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Hmmm, a nie 62C?

Ja gdzieś czytałem ale już nie pamiętam gdzie,

że to chyba było 61,5 st C. :cool:

 

BTW

Ale czy to tak istotne? :wink:

 

Najważniejsze aby mięso nie było "łykowate",

czy jakieś "suche". Mam za mało doświadczenia

aby wiedzieć na 100% kiedy będzie najdelikatniejsze

(abstrahując od "zabijania" niekorzystnych drobnoustrojów.?

 

Jedno jest pewne przegrzanie - to KATASTROFA. :tongue:

.

"Opinia zwykłego człowieka, to brednie gorsze od milczenia." (grizzly)
:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja jestem ciekaw dlaczego to pan Blumentahl nie jest doświadczonym Polskim Masarzem? :rolleyes:

- pamiętaj kolego ze pewne rzeczy należy rozgraniczyć :cool: - pieczenie mięs nijak ma się do obróbki termicznej wyrobów wędzonych :wink:

a w ogóle.... zr4ób sobie na te dwa sposoby i będziesz miał potrównanie

To oczywista oczywistosc :grin: Ale :grin: przyklad Blumenthala podalem bo mowimy o tym samym czyli denaturacji bialka jak to kolega waro podsumowal.

 

A przy denaturacji bialka poddanego wysokiej temperaturze z komorek miesniowych wyplywa woda. Nie moge znalezc w tej chwili dokladnego cytatu z artykulu z naszej strony ale przeczytalem, ze najwieksze ubytki masy wystepuja w ciagu pierwszych 30 minut gotowania w 100 stopniach.

 

Czy rzeczywiscie zdenaturowane bialko dziala jako bariera ? Czemu tylko szynka, a nie pozostale wedzonki - np balerony ?

 

Szczerze mowiac myslalem, ze te krotkie obgotowanie ma bardziej na celu wybicie kultur bakteryjnych, ktore zdazyly sie namnozyc w trakcie peklowania a nie zginely przy wedzeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja według zaleceń kolegów parzę w temperaturze ok 80-82 stopnie do uzyskania 72 stopni w środku ... wychodzi zajebista :) soczysta, mięciutka... i wszystko co be jest ewentualnie zabite... :cool:

Jedzenie, picie, sen, miłość cielesna - wszystko z umiarem....

Nie wyobrażam sobie piękniejszego regionu niż POMORZE - Koszalin - moje miasto :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Bierzecie pod uwagę czynnik mikrobiologiczny tylko co powiecie w przypadku wędzenia na zimno?

Jeśli masz "czyste" mięso i przestrzegasz higieny to nie ma mowy o zagrożeniu mikrobiologicznym.

 

Odnośnie to ja robię tak:

- szynka - 10min. w temp. 100C, potem w 80C do uzyskania 70-72C w środku

- polędwica - w temp. 70C do uzyskania 50-55C w środku

W obu przypadkach po parzeniu wkładam wędliny na kilka minut do zimnej wody.

 

Pozdrawiam

Dogoń swoje marzenia.

Berni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Witam!

Dzisiaj wędziłem kiełbasę, boczek i polędwicę na święta. Niestety na działce został mój termometr z sondą. Z parzeniem kiełbasy sobie poradzę bo zazwyczaj parzę 20 minut w temp 75 stopni. Mam problem z polędwicą i boczkiem. Nie wiem ile czasu parzyć. Zazwyczaj parzyłem najpierw w 80 stopniach , potem zjazd do 75 aż w środku polędwica osiągnie 65. Nigdy nie zwracałem uwagi na czas parzenia. Może ktoś pomoże i powie ile orientacyjnie parzyć polędwicę i boczek. Polędwicy mam dwa kawałki po około 0,7kg, boczku dwa kawałki po 0,4 kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat rzeka.Polędwica parzona dla wielu to już nie to.Polędwica dobrze uwędzona nie parzona dla innych rewelacja.A wszystko jest uzależnione od tylu czynników że głowa boli.Kto z nas ma możliwość zrobienia polędwicy ze swojej świnki? Kupujemy w dobrej wierze i robimy.Więc moim zdaniem parzyć, a jak się uda świeżą po ubiciu zdobyć ,to zrobić długo wędzoną w zimnym dymie i delektować.
jerycho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi kolego. Ja plędwice parzę 25 do 28 min w temp. 75-80 st. i jest idealna

Chcesz być kimś w życiu to się ucz, aby nie zginąć w tłumie

Nauka to potęgi klucz, w tym moc, co więcej umie

I nie pociągną nigdy wstecz, ani pochłoną fale

Tego, co umie jedną rzecz, lecz umie doskonale

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc. Parzyłem w 80 st. przez 30 minut. Wyszła bardzo dobrze.

Jerycho - bardzo lubię polędwicę wędzoną na zimno i nie parzoną. Niestety nie mam możliwości wędzić na zimno. Z wędzeniem muszę się wyrobić w jeden dzień. W lecie miałbym czas... ale jest za ciepło. Swoją drogą jak to jest z wędzeniem na zimno w lecie? Jest to wykonalne w wędzarniach z beczki i przy temperaturach powietrza 25-30 st.? Ktoś praktykował chłodzenie kanału od paleniska do beczki zimną wodą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MAX

zainwestuj w DG i jeśli masz bekę oddaloną od domku to odpalasz na noc jak temperaturka spadnie i zostawiasz do rana, tylko zabezpieczyć musisz otwory wlot/wylot zeby ci coty sąsiada nie zeżarły :) można też chłodzić wnętrze woda zimną lub kostami lodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mam problem z parzeniem polędwicy. Podczas parzenia polędwica wykręca się i wygina. Wkładam do kotła zaraz po wędzeniu, schaby swobodnie wiszą na kijach.

Temperatura wody 72-74 st C doprowadzam do temp. batonu 68 st C.

 

Czy coś robię nie tak, że polędwice wyginają się?

Bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam

 

Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parz do 60 st wewnątrz , Spróbuj pasek mizdry o szerokości 1 cm od strony warkocza wyciąć na całej długości . On jest najgrubszy w tym miejscu i podczas parzenia kurczy się wyginając polędwicę o rzadkiej strukturze mięśni .
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

witam wszystkich zadymiaczy. mam pytanie w jakiej temperaturze parzyc boczek i jak dlugo ?

Boczki wkładamy do wrzącej wody i gotujemy w temp. 75-80 stopni C. przez 1,5–2 godz, do osiągnięcia wewnątrz boczku temperatury 68-70 stopni C.niektórzy do 74 jest wtedy bardziej miękki :lol: pozdrawiam

Pozdrawiam Zbigniew  :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję włożyć boczki do wody o temp.80-82C i parzyć w tej temperaturze do temp. w środku 74C bo inaczej mogą być twardawe i nie wkładać do wrzącej bo nie ma takiej potrzeby.Również pozdrawiam. :grin:

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak zrobie :grin: wedzenie dopiero w nastepny weekend ale warto sie juz przygotowac.a teraz mam jeszcze jedno pytanie troche z innej beczki chodzi o drewno a dokladnie o ciecie drewna pila spalinowa slyszalem rozne opinie na temat spalin osiadajacych sie na drewnie i o oleju do smarowania lancucha ogolnie to NIE WOLNO ale nie wiem sam w jakim stopniu to jest szkodliwe osobiscie to nie widzi mi sie dygac recznie olchy o srednicy 50 cm :!: co sadzicie o tym ??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z parzeniem polędwicy. Podczas parzenia polędwica wykręca się i wygina.

Może wystarczy przeciąć samą mizdrę prostopadle do włókien co kilka cm....

------------------

Pawel.K- wyobraź sobie, że tego oleju nie ma.

Skala problemu moim zdaniem jest żadna....

To tak jakbyś pierdł w samochodzie i pojechał prać tapicerkę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z parzeniem polędwicy. Podczas parzenia polędwica wykręca się i wygina.

Może wystarczy przeciąć samą mizdrę prostopadle do włókien co kilka cm..../quote]

 

 

 

Mizdrę się odcina !

DZIADEK o tym napisał a i wszelkie przepisy o tym mówią... ;)

http://wedlinydomowe.pl/wedzonki/poledwice

Pozdrawiam - Alehar

Instagram   alehar9999


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.