Skocz do zawartości

Jakie znaczenie ma częstotliwość prądu ?


chudziak

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie do fachowców a'propos działania urządzeń domowego AGD i RTV ( lodówka ,pralka, TV , zmywarka, maszynka do mięsa , mikser itp)  w państwie gdzie prąd  ma napięcie 220V a częstotliwość 60Hz.

Problem polega na tym czy w związku z tym ma sens zabieranie z Polski takich sprzętów bo przykro by było gdyby  się okazało ,że nie działają albo bardzo szybko się psują.

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W skrócie :

Częstotliwość nie ma znaczenia dla odbiorników rezystancyjnych tj.żarówki , grzałki i inne, Ma znaczenie dla urzadzeń wyposażonych w transformator sieciowy, aczkolwiek podniesienie częstotliwości z 50 na 60 Hz nie grozi  awarią . Czestotliwość i jej zmiana ma wpływ  na silniki indukcyjne np. w lodówce, pralce. Silnikom komutatorowym wiele różnicy to nie zrobi. np. odkurzacz , wiertarka.

Napiecie nizsze 220V mieści sie w widełkach dla polskiej normy - 230V +/-10%, czyli od 207 V do 253 V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm czyli sprzęty z silnikiem indukcyjny ( póki co nie wiem ,które jaki mają poza tym co wymieniłeś :rolleyes:)  nie bedą działały czy szybko się zepsują bo nadal nie wiem  :blush: 

A sprawa jest istotna zarówno ze względów finansowych jak i logistycznych bo sprzęt jest tańszy u nas ale jeśli ma sie okazać bezużyteczny lub krótko działać  to nie ma sensu  kupować i jeszcze wieźć go tysiace kilometrów by mieć jeszcze kłopot z utylizacją  :facepalm:

Edytowane przez chudziak

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silniki elektryczne, transformatory będę miały wyższą sprawność, moc i większe obroty dla TV i innego sprzętu zasilanego z przetwormic nie ma znaczenia. Obecnie większość sprzętu jest niezależna od hz. Zegary sterowane z sieci energetycznej będę przekłamywać godzinę. Nie widzę problemów, raczej zysk.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie spokojnie możesz je używać.

To są niewielkie różnice i sprzęt sobie z nim poradzi.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam za informację czyli zabierać co się da i trzeba  i się nie martwić :D

 

 

 

Według mnie spokojnie możesz je używać.

Miro - ja zostaję tutaj to moje dziecko jedzie na dłużej do Seulu :facepalm: i w związku z tym mamy dylemat  sprzętowy, choć może jakieś duże AGD będzie na wyposażeniu ale drobnego na pewno nie .

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olgo,

wtyczki mogą nie pasować - trzeba to sprawdzić i ew. zaopatrzyć się w adaptery.

Podobno jest kilkanaście różnych typów w różnych krajach.

10HZ to niewielka różnica i nie powinna miec wpływu na żywotność sprzętu.

Edytowane przez EAnna

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyższa częstotliwość, to wyższa sprawność. Wszelkie urządzenia elektroniczne mają własne zasilacze i nie są uzależnione od częstotliwości. Mogą pracować na prąd stały i zmienny od 110v do 230 v

[Dodano: 17 mar 2018 - 07:37]

Obecnie na każdym sprzęcie jest tabliczka informując o produkcie. Moc zasilanie klasa itd. Wystarczy przeczytać. Nawet jest na każdej ładowarcę od telefonu niezależnie od rodzaju wtyczki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olgo, wtyczki mogą nie pasować - trzeba to sprawdzić i ew. zaopatrzyć się w adaptery.

EAnno - wtyczki to "no problem"   bo to mały koszt i łatwa wymiana a poza tym tam są różne  - takie jak u nas przeważają  - podobno :laugh:.

 

 

 

Obecnie na każdym sprzęcie jest tabliczka informując o produkcie. Moc zasilanie klasa itd. Wystarczy przeczytać. Nawet jest na każdej ładowarcę od telefonu niezależnie od rodzaju wtyczki

No to właśnie dlatego ,że ta częstotliwość się różni zadałam pytanie praktykom :D

Edytowane przez chudziak

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Częstotliwość ma znaczenie i to bardzo duże ... Sugeruję prześledzić hasło falownik i poczytać o zwolnieniu czasu na zegarach zasilanych z sieci ????

 

Tapniete z P10 via Tapatalk

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Falownik urządzenie elektroniczne zalane napięcia stałym np akumulator. Służy do wytworzenia napięcia o odpowiednim natężeniu i zaprogramowanej częstotliwości od impulsów prostokątnych po sinusoide. Zastosowanie, sterowanie silników w pralkach, bieżniach. Maszynach cnc. Również do zasilania sieci domowych z fotovoltaiki w słoneczny dzień i akumulatorów w nocy. Podstawowe źródło zasilania falownika źródło prądu stałego od napięcia 6.12.24...... 400v

[Dodano: 17 mar 2018 - 12:48]

Dodam, że zegarki które nie posiadają własnego generatora taktujacego wykorzystują częstotliwość sieci 50 hz do kontroli i pracy licznikikow. Niestety przeciażone sieci nie trzymają 50 hz i zegary zwalniają lub przyspieszają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ale lusterka w samochodach nie pasują  podobno dla długonosych...

jumbo
--------------
"Ludzie są głupi, nie źli.
Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl.
Głupiec nie pomyśli.
Działa jak zwierzę przekonany, że zawsze ma rację,
dumny, że przypierd..la. każdemu, kto jest inny od niego samego."

 

 

"- Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chaty o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć."
"Ostatnie życzenie"
Sapkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Częstotliwość ma znaczenie i to bardzo duże ...

To według Ciebie "nasz" sprzęt AGD i RTV nie będzie tam działał czy się psuł bo nic ni napisałeś o konsekwencjach dla sprzętu tej różnicy w częstotliwości prądu :hmm:

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

lodówka ,pralka, TV , zmywarka, maszynka do mięsa , mikser itp

 

Olgo "pogrzebałem"  trochę w  necie i  z tego  co  znalazłem  można  wywnioskować, że raczej  "gra nie warta świeczki" np:

Częstotliwość nie ma znaczenia dla żarówek i innych odbiorników rezystancyjnych, ale ma znaczenie dla urzadzeń wyposażonych w transformator sieciowy, jednak podniesienie częstotliwości z 50 na 60 Hz nie grozi żadną awarią (odwrotnie jest gorzej!). Zmianę częstotliwości odczują też silniki indukcyjne: lodówka, wentylatory itp, ale odkurzacz i suszarka do włosów - nie. 

 

Otóż pracuję na statku gdzie mamy sieć IT. Niskie napięcie 230V ma częstotliwość 60Hz. Nie tak dawno firma dostarczyła nam pralki oraz suszarki firmy Bosch, nowe pełne elektroniki itp. Niestety są one przystosowane do sieci 50Hz i nie współpracują z naszą statkową siecią zbyt dobrze. O ile pralki piorą to już pompki drenowania wody pod obciążeniem (gdy w pralce jest pełno wody) nie pracują. Suszarki są z pompą ciepła, która nie pracuje więc róznież nie spełniają swojej roli. Programatory czy elektronika działa, tu nie ma żadnych problemów. 

 

Ponadto  trzeba  jeszcze pamiętać, że  obecnie  sprzęty AGD  są dość awaryjne, a korzystanie z nich niezgodnie z zalecanymi parametrami prowadzi do utraty gwarancji.

Trzeba się zastanowić czy "zyski"  są  na tyle  duże żeby warto było ryzykować.  

Pozdrawiam Wirus.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praw fizyki nie da rady zmienić. Nawijałem i obliczałem transformatory, silniki. Transformator czy silnik obliczony na 50Hz i na 60Hz różni się średnicą drutu nawojowego. Na 60Hz drut jest cieńszy. Silniki będą mieć większe obroty a transformator będzie pracował w "lepszych" warunkach. Zegary będą szybciej "chodzić" przy 60Hz.Elektronicznym zasilaczom jest to bez różnicy jakim napięciem  (w pewnym zakresie) i częstotliwością są zasilane.  Telewizor prawdopodobnie też będzie pracował poprawnie, chyba, że to TV starej generacji, który będzie miał kłopot z synchronizacją.  Myślę, że transport "naszych" urządzeń nie jest wart zachodu - cena. Zastanawiam się, dlaczego taki kraj jak USA ma sieć 110V? przecież trzeba grubszych drutów by przesłać taką samą moc niż przy 220V

 W życiu dwa dni są najważniejsze:
 Ten w którym się urodziłeś.
  I ten kiedy zrozumiałeś po co

                           M.Twain

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Chudziak a moze napisz o jakie urzadzenia z silnikiem ci chodzi, bo niektore typy silnikow beda mialy np. troche wieksze obroty, nam bedzie wtedy latwiej ci pomoc.

 

Tak jak pisałam pralka, zmywarka, lodówka, telewizor, maszynka do mięsa, mikser , blender, odkurzacz, suszarka do włosów i sama nie wiem co jeszcze  :facepalm:  . Być może duże AGD będzie w mieszkaniu -okaże się to na początku kwietnia.

 

 

 

Myślę, że transport "naszych" urządzeń nie jest wart zachodu - cena.

Papciu akurat transport do 30m3 jest gratis  i stąd też myśli,żeby zabrać "co się da" :rolleyes:

 

 

 

rzeba się zastanowić czy "zyski" są na tyle duże żeby warto było ryzykować.

No w dodatku to duże AGD trzeba by tu kupić nowe bo "na stanie" nie mamy.

 

Tak mało osób jedzie z Polski na dłuższy pobyt do Korei ,że trudno o rzetelne i wiarygodne informacje  :blush: 

 

Dziękuję Wam wszystkim za udzielone informacje :kiss:

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

transport do 30m3 jest gratis  i stąd też myśli,żeby zabrać "co się da"

 

Ty mu lepiej żarełka zapakuj naszego powszedniego a sprzęt elektryczno-elektroniczny to znajdzie na początek na "wystawkach" , a jak powie  Koreańcom co potrzebuje  to go zawalą tym i będzie dumał o transporcie o masie 30m3 do Konopisk. ;) i Ty będziesz musiała się "naumieć " czytać krzaczki. :D

Edytowane przez Henio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ty mu lepiej żarełka zapakuj naszego powszedniego

 

No ponoć nie można ( alkoholu na pewno :facepalm: ) w dodatku te 30m3 będzie płynęło więc trochę czasu to bedzie trwało :( 

A z tym "czytaniem"  krzaczków to dla mnie masakra jakaś  :cry: 

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dowiedzieć się co można tam z zyskiem sprzedać, a za uzyskaną kasę kupić AGD.

A tak na serio, to jestem zaskoczony że w Korei sprzęt AGD jest taki drogi?

Może jakieś nówki najnowszej generacji tak, ale używany......powinien być za grosze.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Korei sprzęt AGD jest taki drogi?

Moze taki drogi nie jest ale raczej droższy niz u nas a skoro mozna zabrać 30m3 dobytku to po protu  rozważamy co zabrać .

 

 

 

Dowiedzieć się co można tam z zyskiem sprzedać, a za uzyskaną kasę kupić AGD.

Od kogo :rolleyes:

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może już to znaleźliście w sieci, ale jeśli nie to:

 

http://wkorei.blogspot.com/2016/02/chce-do-korei.html

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.