Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Wierzba energetyczna

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Brystal

Brystal

Początkujący

• Użytkownicy
  • 18 postów
  • Miejscowośćopolskie

Napisano 28 mar 2018 - 22:49

Mam kawałek poletka zachwaszczonego wierzbą energetyczną odmiany RF4 przystosowaną do Polskich warunków klimatycznych. Drzewa rosną na dobrej i mokrej glebie. Czy ktoś miał jakieś doświadczenie w zadymianiu podobnym drewnem? Mam zamiar wykorzystać je do ogrzewania domu, ale skoro już jest to może też nada się do wędzarni?

#2 Woytas

Woytas

Weteran

• Użytkownicy
  • 1163 postów
  • MiejscowośćSzczecin

Napisano 29 mar 2018 - 18:03

Z mojej strony nie polecam. Nadaje gorzki smak wędzonkom. Lepiej użyć jako opał.

#3 jarekduch

jarekduch

Entuzjasta forum

• Użytkownicy
  • 931 postów
  • MiejscowośćMikołów

Napisano 29 mar 2018 - 22:05

Cytat z Wiki: "Wierzba energetyczna znalazła zastosowanie w ochronie ziemi, wody i powietrza. Jest najefektywniejszą z roślin wykorzystywaną do oczyszczania gleby z metali ciężkich, związków toksycznych poprzez wbudowanie ich w swoją biomasę. Plantacje wierzby mogą bez szkody dla środowiska utylizować stałe osady ściekowe z oczyszczalni, a związki w nich zawarte nie przedostają się do wód gruntowych. Korzenie wierzby wychwytują ponad 80% zanieczyszczeń."

Przy takich właściwościach tego gatunku to najlepiej użyć jej do ogrzewania lub wyplotu różnego rodzaju koszyków.

#4 Brystal

Brystal

Początkujący

• Użytkownicy
  • 18 postów
  • Miejscowośćopolskie

Napisano 30 mar 2018 - 10:04

Mieszkam w czystym regionie a plantacja jest położona z dala od dróg. Choćby roślina nawet chciała wchłonąć jakieś śmieci to nic z tego bo wszędzie jest dosyć ekologicznie. Nie rozważam zagrożenia ze strony trujących składników tylko potencjalnej przydatności do wędzenia. I to nie z konieczności lecz z ciekawości.

#5 Woytas

Woytas

Weteran

• Użytkownicy
  • 1163 postów
  • MiejscowośćSzczecin

Napisano 30 mar 2018 - 11:59

Kora wierzby zawiera salicynę, silnie gorzki glikozyd stosowany w lecznictwie. Istnieje duże ryzyko że nada mięsu nieprzyjemny gorzki smak.

Jak się upierasz to spróbuj, do odważnych świat należy.  :)

#6 Brystal

Brystal

Początkujący

• Użytkownicy
  • 18 postów
  • Miejscowośćopolskie

Napisano 30 mar 2018 - 17:03

Nie chce się upierać tylko może ktoś wcześniej już próbował. Jeżeli nie, to kiedyś spróbuję i na pewno bez kory. Doświadczeniami nie zapomnę się podzielić. Przecież po to jest forum.

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#7 Flegma

Flegma

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 1 postów
  • Miejscowośćpowiat żagański

Napisano 30 mar 2018 - 18:44

Nie chcę się wymądrzać, ale wierzba to w zasadzie wierzba. Mało istotne czy jest energetyczna, mandżurska, czy biała - zakładając, że podobnie raczej nikt z szacownego grona najprawdopodobniej nie wnika w to czy wędzi olszą szarą, czarną, czy inną. Można założyć, że właściwości kumulacji związków ze środowiska wierzby czy to energetyczne, czy inne mają bardzo podobne. Czytałem, że używa się jej do wędzenia pół na pół z olchą. Ważne aby była sucha. Sam nie próbowałem. Pozdrawiam przed świątecznie  :) .

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych