Skocz do zawartości

Piurkowe wyroby po nowemu .


piurko

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli wybrałem  niewłaściwe miejsce , to proszę o wskazówki co zrobić albo proszę o przeniesienie  ...

 

Proszę wszystkich o wyrozumiałość ...to mój pierwszy raz po "liźnięciu"wiedzy zawartej tu na forum , za którą bardzo dziękuję.

Wędzę od ok 10 lat , do jesieni ubiegłego roku w beczkach , teraz w nowej wędzarni .. zrobionej z pomocą informacji zawartych również tu na forum i zapewne skopanych niektórych elementów budowli...

Wcześniej uważałem parzenie za zbędny element wyrobu wędlin , a wynikało to z braku wiedzy ...

 

Pierwszym wyrobem był boczek zrobiony w jumbowej prasce i oczywiście skopałem ... boczek był za krótko parzony... ale się zjadło z apetytem  :)

post-82011-0-27432300-1522494566_thumb.jpg

post-82011-0-40755700-1522494683_thumb.jpg

 

Następna była mielonka drobiowa wg recepty podesłanej przez jumbo - dzięki  :) , wyszła pycha..

post-82011-0-28623500-1522494863_thumb.jpg

post-82011-0-28289000-1522494985_thumb.jpg

post-82011-0-64582500-1522495066_thumb.jpg

 

Wędzarnia jeszcze nie skończona ... zabrakło czasu jesienią , dach zrobiony ... aby był  :facepalm: , jeszcze narożniki porobić i pewnie coś jeszcze się znajdzie ...

 

post-82011-0-04389900-1522495233_thumb.jpg

post-82011-0-80112300-1522495307_thumb.jpg

post-82011-0-03005500-1522495369_thumb.jpg

post-82011-0-56809700-1522495519_thumb.jpg

post-82011-0-95953300-1522495600_thumb.jpg

 

To już wędzonki po 4 godz dymienia i część po dopiekaniu , które nie wyszło i poszło do parzenia ...

Miało być kilka szt pieczone dla porównania z parzonym ...

 

post-82011-0-01013600-1522495678_thumb.jpg

post-82011-0-61637700-1522495730_thumb.jpg

post-82011-0-04529600-1522495792_thumb.jpg

post-82011-0-41972100-1522496444_thumb.jpg

post-82011-0-56458500-1522496486_thumb.jpg

 

Proszę o ocenę wyglądu , jak to wygląda wg Was , nie mam porównania , więc trudno mi to ocenić ... smakuje , ale mam pewien niedosyt ...

 

Edytowane przez piurko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 107
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Trochę te wędzonki na pierwszym zdjęciu za mocno dostały ognia, ale jak na pierwszy raz to bardzo                     ładnie.Drobiowe super.                                                                                                                                                    


.


Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dobre słowo ... wędzonki z ogniem to te z podpiekania , ale było za krótko ...

Z czasem może będzie lepiej  .

I tak po kolei , chciałbym zapytać i się dowiedzieć , bo nie wiem w którą stronę iść ... 

 

Wszystko co szło do parzenia , wędziłem ok 4 godz razem z osuszaniem .

 

1. udka kurczaka parzone ok 40 min w temp 78-80 są delikatne i soczyste

2. polędwica parzona do 62 stopni C w temp 65-67  , jeszcze takiej nie miałem  :) soczysta i delikatna

3. piersi kurczaka podobnie jak polędwica 

4. boczek - nie mierzyłem w środku , parzyłem ok 2,5 godz w temp  ok 80  i jest smaczny i miękki 

5. szynka gotowana przez 10 min i  potem dolałem zimnej wody i wrzuciłem karkówkę - parzone do 70 stopni C w temp 73-80

 

Mam wątpliwości co do piersi z kurczaka , szynki i baleronu ... 

Szynka i baleron mogłyby być delikatniejsze i nie wiem czy obniżyć temp parzenia , czy robić coś z temperaturą w środku ... :cry:

Czytałem ile mogłem i co znalazłem , to zapisywałem .... ale czy dobre te parametry temperaturowe.. :cry:

Może coś poprawicie w tej mojej robocie....

Edytowane przez piurko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Z czasem może będzie lepiej .
:thumbsup: Brawo :thumbsup: 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słabo widzę w tym projekcie  komfortową obsługę. Trzeba głowę jak struś pod ziemię chować ;) , żeby do paleniska zajrzeć. Po wyciągnięciu szuflady - dym w oczy. Wykonanie całości estetyczne , ale nie do końca przemyślana obsługa. (ja mam pół paleniska w ziemi - zrobiłem tak świadomie bo prowizorka była na szybko - więcej tego błędu nie popełnię , nawet gdybym robił kolejną prowizorkę)  Dodatkowo zimą jak śniegu nawali to - co tu gadać. Roboty zakończone - to szkoda przerabiać - Każdy jest Panem własnego domu :);)

PS . Pomyśl , czy blachą od dołu ścianek nie wyłożyć :). W razie problemów przypomnę tel - 998 

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

szynka gotowana przez 10 min i  potem dolałem zimnej wody i wrzuciłem karkówkę - parzone do 70 stopni C w temp 73-80

 

Gotowanie szynek w fazie początkowej dotyczy szynek w wadze ok.5 kg.Daruj sobie to gotowanie.Parz szynki i baleron w wodzie o temp.82 C do temp. w środku dla szynki takiej jak Twoja 67 C a baleron do 72-74 C .Po parzeniu wrzuć jedno i drugie do zimnej ,ale nie lodowatej wody na 10 min.Później wywieś na kije do wystudzenia.Polędwice parz do 60 C i tak samo do wody.Piersi z kurczaka i indyka jak chcesz mieć soczyste to do 60 C w środku i do wody ,ale to już na własną odpowiedzialność bo technologia przewiduje do 72 C.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za opinie , nie spodziewałem się , że będzie aż tak dobrze ... :thumbsup:

 

Słabo widzę w tym projekcie  komfortową obsługę. Trzeba głowę jak struś pod ziemię chować  , żeby do paleniska zajrzeć. Po wyciągnięciu szuflady - dym w oczy. Wykonanie całości estetyczne , ale nie do końca przemyślana obsługa. (ja mam pół paleniska w ziemi - zrobiłem tak świadomie bo prowizorka była na szybko - więcej tego błędu nie popełnię , nawet gdybym robił kolejną prowizorkę)  Dodatkowo zimą jak śniegu nawali to - co tu gadać. Roboty zakończone - to szkoda przerabiać - Każdy jest Panem własnego domu .

PS . Pomyśl , czy blachą od dołu ścianek nie wyłożyć . W razie problemów przypomnę tel - 998 

Nie ma tragedii , raz na godzinę można się schylić czy przysiąść i dołożyć szczapkę   :)

Z paleniskiem w ziemi ... miałem dylemat , bo wyczytałem , że lepiej jest w ziemi  choć rozsądek podpowiadał nad... jest jak jest i tak musi zostać , a to skutek tego , że nie wszystko właściwie się zinterpretuje...co się znajdzie tu na forum  :facepalm:

Blacha będzie...dzięki za nr ... :)

 

 

Gotowanie szynek w fazie początkowej dotyczy szynek w wadze ok.5 kg.Daruj sobie to gotowanie.Parz szynki i baleron w wodzie o temp.82 C do temp. w środku dla szynki takiej jak Twoja 67 C a baleron do 72-74 C .Po parzeniu wrzuć jedno i drugie do zimnej ,ale nie lodowatej wody na 10 min.Później wywieś na kije do wystudzenia.Polędwice parz do 60 C i tak samo do wody.Piersi z kurczaka i indyka jak chcesz mieć soczyste to do 60 C w środku i do wody ,ale to już na własną odpowiedzialność bo technologia przewiduje do 72 C.

 

Arku ... i to są dla mnie bezcenne informacje na przeszłość ... bardzo dziękuję 

Z szynką zrobiłem tak , jak z paleniskiem w ziemi ... :facepalm:  w tym , co czytałem nie widziałem zapisu o 5 kg albo przegapiłem ,,, ale następnym razem mam nadzieje , że będę bardziej zadowolony ... :thumbsup:

 

Jeszcze jedno mnie niepokoi ... te 60 C w środku   :( wręcz się tego boję...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już Ci napisałem co zrobić.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki  jac007 ...  :)

 

 

Już Ci napisałem co zrobić.

Pisałeś ... ale ja nie mam pewności czy to jest to ...  :)  , bo już gdzieś o tym czytałem , ale naprawdę trudno jest ogarnąć te informacje ,,, 

 

Dla jasności w temacie parzenia polędwicy do temp  60 C ... czy chodzi o natychmiastowe schłodzenie w zimnej wodzie kawałków polędwicy , żeby "ubić" bakterie , które się rozwijają w ciepłym mięsie  ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ubić" bakterie

Co Ty się tak tych bakterii boisz?

W samym Twoim organizmie jest ich ok. 2,5 kg.

O ile się orientuję, jeszcze żyjesz  i  masz ochotę na polędwicę :D

 

 

ale ja nie mam pewności czy to jest to ... 

Nie pozostaje Ci nic innego jak studiowanie mikrobiologii i osobista ocena sytuacji na podstawie tej wiedzy  :thumbsup:

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EAnna ... rzeczywiście tak to może wyglądać , ale uwierz mi ... tak nie jest  :D , po prostu tak mi się wydaje , że tak było napisane .

To co czytałem , to ludki pisali , że na własną odpowiedzialność parzysz do 58 - 60 C , bo technologia przewiduje 72 C .... :facepalm:

No to już nie wiem czemu tak jest... :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to już nie wiem czemu tak jest...

Powiem Ci, dlaczego tak jest.

Chodzi o ochronę przed salmonellą, która kocha drób.

72 st.C to temperatura, w której giną żywe bakterie salmonelli. 

Ta wartość zawiera margines bezpieczeństwa bo salmonella ginie w temp. 60-65 st.C.

Czyli pewną jest temp. powyżej 65.

Edytowane przez EAnna

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 


 

udka kurczaka parzone ok 40 min w temp 78

 

 

 

polędwica parzona do 62 stopni C w temp 65-67  , jeszcze takiej nie miałem  soczysta i delikatna
80 są delikatne i soczyste

 

Parzę do 68 stopni w środku...dlaczego? Zabezpieczenie mikrobiologiczne znacznie lepsze, trwałość w warunkach chłodniczych dwa razy dłuższa, soczystość bez zarzutu... 

 

 

 

Dla jasności w temacie parzenia polędwicy do temp  60 C ... czy chodzi o natychmiastowe schłodzenie w zimnej wodzie kawałków polędwicy , żeby "ubić" bakterie , które się rozwijają w ciepłym mięsie  ???

 

 

Schłodzenie natychmiastowe ma inne zadanie technologiczne, żyjątka rozwijają się w ciepłym mięsie, nie wyrobie...   Prosta zasada - im dłużej i wyżej, tym lepsze  zabezpieczenie mikrobiologiczne....

 

 

 

piersi kurczaka podobnie jak polędwica 

 

Parzę do 72 stopni...

 

 

 

boczek - nie mierzyłem w środku , parzyłem ok 2,5 godz w temp  ok 80  i jest smaczny i miękki 

 

Parzę 40 minut....  w 80 stopniach...

 

 

 

. szynka gotowana przez 10 min i  potem dolałem zimnej wody i wrzuciłem karkówkę - parzone do 70 stopni C w temp 73-80

 

 

 

Gotowanie szynek w fazie początkowej dotyczy szynek w wadze ok.5 kg.Daruj sobie to gotowanie

 

Arkadiusz dobrze prawi w kwestii gotowania... 

 

 

 

baleron do 72-74 C

 

Może 74 dobrze - u mnie 68...

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możecie się śmiać ze mnie  :tongue:  , ale jeszcze nie jadłem tak dobrych wyrobów jak moje u innych , którzy robią sobie wędliny  ...

Próżne to wiem   :no:  :yes: ... ale jem i jem i nie mogę się nacieszyć tym co zrobiłem ... już żona ma dosyć mojego gadania o wędlinach  :facepalm:

I bez wątpienia jest to za przyczyną wiedzy tu przekazanej przez Was .... aż się boję myśleć co będzie dalej ... :D  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

jem i jem i nie mogę się nacieszyć tym co zrobiłem ... j

Ależ my Cię rozumiemy  :thumbsup:

Każdy z nas przeżywał coś podobnego i mamy prawo się cieszyć.

Wędliniarski bakcyl jest baa...rdzo zaraźliwy :D

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...jedz, jedz - tylko patrz na wagę - kolega którego lokalnie zaopatrzyłem w praskę - w ciągu miesiąca zdobrzał o 5kg....

 

...a jak sprzęt kuchenny Ci trzeszczy - zawsze jest możliwośc wymiany....

Edytowane przez jumbo

jumbo
--------------
"Ludzie są głupi, nie źli.
Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl.
Głupiec nie pomyśli.
Działa jak zwierzę przekonany, że zawsze ma rację,
dumny, że przypierd..la. każdemu, kto jest inny od niego samego."

 

 

"- Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chaty o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć."
"Ostatnie życzenie"
Sapkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Kolejne robótki ... praska , wędzenie i parzenie w woreczkach próżniowych oraz sous vide .

Z praską coś mi nie idzie tak , jak bym chciał ... wychodzi mi twardawe i jest sporo wycieku .

Mam Jumbowe  "żelaztwo"  :D  i został mi już chyba tylko zmniejszenie nacisku sprężyny .

Ładowałem zawsze do pełna w woreczku do pieczenia i zapinałem  na drugi ząbek , podczas parzenia dekiel opadał o 7-8 mm . Ostatnio robiłem bloczek z kawałków łopatki .

 

 

 


[Dodano: 18 sty 2019 - 23:41]

Nie umiem robić wpisów między fotkami ... :facepalm:

Jakieś wędzonki  parzone w woreczkach .

 

 

post-82011-0-85666100-1547850615_thumb.jpg

post-82011-0-49803900-1547850643_thumb.jpg

post-82011-0-86301600-1547850690_thumb.jpg

post-82011-0-78070700-1547851191_thumb.jpg

post-82011-0-73662600-1547851211_thumb.jpg

post-82011-0-46931700-1547851229_thumb.jpg

post-82011-0-78334900-1547851248_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie umiem robić wpisów między fotkami ...

To fotki powinny być umieszczane między wpisami.

Wstawiasz kursor w miejscu, gdzie ma byc fotka. to może być w środku tekstu.

Przy miniaturce fotki po prawej stronie wiersza masz dyspozycję :"dodaj do wpisu" i tam należy kliknąć.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.