Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Wędzarnia Sonica

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
266 odpowiedzi w tym temacie

#1 sonicsquad

sonicsquad

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 138 postów
  • MiejscowośćWrocław

Napisano 08 kwi 2018 - 19:26

Witam. Za namową na  naszej stronie FB postanowiłem założyć swój temat i pokazać etapy budowy mojej wędzarni .

Po przeczytaniu wielu, wielu tematów, obejrzeniu zdjęć i przeczytaniu setek opinii, postanowiłem  że wybór padnie na tzw "kibelek" czyli wędzarnie z paleniskiem pośrednim. Jako że lubię wyzwania a jeszcze nic w życiu nie wymurowałem będzie to dla mnie kolejna lekcja życiowa. Mam nadzieję, że będziecie mnie wspierać i służyć radami aby ta wędzarnia przyniosła mi i innym wiele wspaniałych doznań smakowo wizualnych. Pozdrawiam Sebastian.  

Zaczynamy. 

Szalunek zrobiłem z 18 mm płyt OSB metrowej długości i szerokości 25cm. Wszystko skręciłem kątownikami metalowymi ale całość rozjeżdżała się na boki mimo to więc poskręcałem jeszcze dodatkowo długimi śrubami. 

Wykopałem na głębokość sztycha może mniej kwadrat o boku 1 metra i osadziłem tam szalunek. Po wypoziomowaniu go poziomicą wsypałem do środka 3 wiadra piachu kopanego. Całość ubiłem tłukiem który mi pozostał po układaniu puzzli w ogródku.  

Do fundamentu użyłem betonu B20 z dodatkiem szkła wodnego. Po wylaniu warstwy około 5 cm wsadziłem do środka małą kratownicę z pręta zbrojeniowego 6 mm kupionego w  sklepie budowlanym. Na to poszło dodatkowo ponad 5 cm betonu. 

Dzisiaj po 24 godzinach beton jest już twardy ale wiadomo wciąż mokry. Jako że temperatury są odpowiednie to do końca tygodnia powinien beton wyschnąć na tyle by móc wymurować podstawę z klinkieru. 

Załączony plik  IMG_20180408_154840.jpg   71,75 KB   119 Ilość pobrań beton stężał 

Załączone pliki

Użytkownik sonicsquad edytował ten post 08 kwi 2018 - 19:26

#2 ziezielony

ziezielony

Weteran

• **VIP**
  • 2157 postów

Napisano 08 kwi 2018 - 19:32

:) Jeżeli czas pozwala to nie musisz czekać kilku dni....

Murować możesz nawet jutro... :yes: :thumbsup:

Fajna zajawka...

#3 jac007

jac007

Weteran

• Użytkownicy
  • 1191 postów
  • MiejscowośćTychy

Napisano 08 kwi 2018 - 19:37

Przez najbliższe dni ma być fajna pogoda więc możesz murować.

#4 sonicsquad

sonicsquad

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 138 postów
  • MiejscowośćWrocław

Napisano 08 kwi 2018 - 20:03

Wiem ale mam jeden problem.... brak drzwiczek do paleniska. Muszę albo coś wykombinować i szybko kupić albo sam stworzę pod wymiar otworu jaki zostawię.....

[Dodano: 08 kwi 2018 - 21:03]

Wiele jest drzwiczek od starych piecy kaflowych ale ponoć wadą jest rozmiar -  za małe żeby wygodnie sprzątać w palenisku i dokładać szczapy. Poza tym mam w planie wykonać metalowe korytko wsuwane do paleniska w którym mógłbym wykorzystać do końca worki ze zrąbkami jakie mi pozostały. Takie awaryjne wędzenie przy braku drewna. 

#5 qba-69

qba-69

Weteran

• Zbanowani
  • 1800 postów

Napisano 08 kwi 2018 - 20:15

sam stworzę pod wymiar otworu jaki zostawię
I to jest najlepsze rozwiązanie, choć wcale drzwiczek nie potrzebujesz, bo i tak w tej konstrukcji wędzi się przy otwartych :) Tak jak zauważyłeś, te z pieca kaflowego to niezbyt dobry pomysł. A tak w ogóle, to witaj po tej stronie ;) 

#6 sonicsquad

sonicsquad

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 138 postów
  • MiejscowośćWrocław

Napisano 08 kwi 2018 - 20:21

W takim razie zostawię otwór na szerokość cegły i na 3 wysokości. Również witam serdecznie. 

Użytkownik sonicsquad edytował ten post 08 kwi 2018 - 20:22

#7 qba-69

qba-69

Weteran

• Zbanowani
  • 1800 postów

Napisano 08 kwi 2018 - 20:25

Proponuję trochę szerszy, chociaż na półtorej i wysokość tak, żeby nie skręcać sobie kręgosłupa przy zaglądaniu do wnętrza paleniska. Jednak od górnej krawędzi otworu do stropu, powinno być przynajmniej 20 cm, żeby dym szedł do komory, a nie przez drzwiczki. I jeszcze jedna uwaga, przed wylaniem płyty stropowej. Pamiętaj o wypuszczeniu z jej zbrojenia jakichś kotew z płaskownika czy gwintowanej szpilki, do przykręcenia konstrukcji komory, co by wiatr jej nie targał :D 

#8 sonicsquad

sonicsquad

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 138 postów
  • MiejscowośćWrocław

Napisano 08 kwi 2018 - 20:29

Proponuję trochę szerszy, chociaż na półtorej i wysokość tak, żeby nie skręcać sobie kręgosłupa przy zaglądaniu do wnętrza paleniska. Jednak od górnej krawędzi otworu do stropu, powinno być przynajmniej 20 cm, żeby dym szedł do komory, a nie przez drzwiczki. I jeszcze jedna uwaga, przed wylaniem płyty stropowej. Pamiętaj o wypuszczeniu z jej zbrojenia jakichś kotew z płaskownika czy gwintowanej szpilki, do przykręcenia konstrukcji komory, co by wiatr jej nie targał :D

Zrobi się na półtorej nie ma sprawy dzięki, całość będzie wysoka na 8 warstw cegieł więc powinno być ok. Płytę będę prawdopodobnie robił osobno i osadzał po zastygnięciu. O uchwytach i pamiętam a także o prętach gwintowanych pod deflektor

Tak ma mniej więcej wyglądać mój kibelek ( przepraszam za projekt ale nie jestem w tym dobry) Po prawej przedłużenie z zadaszeniem gdzie pod półką będzie leżało sobie drewienko a na półce będzie można postawić szykowane wędliny. Na nogach po prawej zamontować chcę wystające haki żeby w razie potrzeby można było sobie na kijach powiesić mięso czy do ostudzenia czy osuszenia. 

Załączone pliki

Użytkownik sonicsquad edytował ten post 08 kwi 2018 - 20:40

#9 qba-69

qba-69

Weteran

• Zbanowani
  • 1800 postów

Napisano 08 kwi 2018 - 20:33

W takim razie spokojnie możesz wyższy otwór na drzwiczki zrobić. Będzie wygodniej operować zawartością paleniska. Deflektora nie zatapiaj, bo i tak nigdzie nie odfrunie ;)  Będzie Ci łatwiej sprzątać wewnątrz komory, po jego wyjęciu.

#10 sonicsquad

sonicsquad

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 138 postów
  • MiejscowośćWrocław

Napisano 08 kwi 2018 - 20:36

Czyli skręcić jeżyka i wstawiać przy wędzeniu.... Sprytne...

#11 qba-69

qba-69

Weteran

• Zbanowani
  • 1800 postów

Napisano 08 kwi 2018 - 20:43

Do tego proponuję wykonać go z dwóch warstw blachy, z kilkucentymetrowym prześwitem. Nie będzie tak gwałtownego spalania się ewentualnych skroplin z wędzonek. 

post-73631-0-75575100-1440763578_thumb.j

#12 Muski

Muski

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 6409 postów

Napisano 08 kwi 2018 - 20:45

Czyli skręcić jeżyka i wstawiać przy wędzeniu.... Sprytne...

przede wszystkim wygodne ,regulacja wysokości i czyszczenie

#13 wróbel75

wróbel75

Weteran

• Użytkownicy
  • 1274 postów
  • Miejscowośćzachodniopomorskie

Napisano 09 kwi 2018 - 09:56

Cześć sonicsquad

Jedna uwaga co do wylewki. Pamiętaj że beton nie lubi za szybko wysychać. Przez kilka dni polewaj go wodą, możesz też nakryć folią aby nie odparowała. Będzie trwalszy i mocniejszy.

#14 Einshell

Einshell

Weteran

• Użytkownicy
  • 1957 postów
  • MiejscowośćJaworzno

Napisano 09 kwi 2018 - 11:48

Będzie trwalszy i mocniejszy.
... :thumbsup:  28 dni pózniej... :) Sonicsquad  witaj w zadymionym świecie :) :cool:

#15 gluszec

gluszec

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 324 postów
  • MiejscowośćŚląsk Cieszyński

Napisano 09 kwi 2018 - 12:14

Wiem ale mam jeden problem.... brak drzwiczek do paleniska. Muszę albo coś wykombinować i szybko kupić albo sam stworzę pod wymiar otworu jaki zostawię.....

[Dodano: 08 kwi 2018 - 21:03]

Wiele jest drzwiczek od starych piecy kaflowych ale ponoć wadą jest rozmiar -  za małe żeby wygodnie sprzątać w palenisku i dokładać szczapy. Poza tym mam w planie wykonać metalowe korytko wsuwane do paleniska w którym mógłbym wykorzystać do końca worki ze zrąbkami jakie mi pozostały. Takie awaryjne wędzenie przy braku drewna. 

Od dwóch lat wędzę bez drzwiczek i jakoś to bez problemu wychodzi  :thumbsup: .

ps.

Tylkow przypadku gdy wiatr mocno wieje w palenisko to kaweł zwykłej blach na przysłonę załatwia sprawę.

#16 wróbel75

wróbel75

Weteran

• Użytkownicy
  • 1274 postów

Napisano 09 kwi 2018 - 12:49

Tylkow przypadku gdy wiatr mocno wieje w palenisko to kaweł zwykłej blach na przysłonę załatwia sprawę.

I dlatego mimo wszystko jak jest możliwość to warto je mieć. Poza tym gdy nie dymimy to mamy pewność że żadne zwierze nie zrobi sobie domku z paleniska ;)

No ale musu nie ma.

[Dodano: 09 kwi 2018 - 13:49]

... :thumbsup: 28 dni pózniej... :)

Nic dodać nic ująć :thumbsup: :clap:

#17 sonicsquad

sonicsquad

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 138 postów
  • MiejscowośćWrocław

Napisano 09 kwi 2018 - 18:51

Beton podlany i zakryty na noc.  W środę zacznę stawiać palenisko. 

#18 wróbel75

wróbel75

Weteran

• Użytkownicy
  • 1274 postów

Napisano 09 kwi 2018 - 18:59

W dzień go też nie odsłaniaj. Niech jak najdłużej będzie ciągle wilgotny.

#19 andrzej.pyzio.5

andrzej.pyzio.5

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 6 postów
  • MiejscowośćBoczów

Napisano 09 kwi 2018 - 21:11

Jestem na tym samym etapie i zamówiłem sobie takie dżwiczki [URL]http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=6703451960/URL] mam nadzieje że nie będą za małe.

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#20 Tasiemiec

Tasiemiec

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 102 postów
  • MiejscowośćRadom

Napisano 10 kwi 2018 - 10:34

Drzwiczki musza być aby myszy nie wchodziły :) bo przecież czasem nie bedziesz wędził :) Im większe tym łatwiej czyścić palenisko.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych