Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Wędzarnia Irka

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
27 odpowiedzi w tym temacie

#1 trzmi3lu

trzmi3lu
  • Użytkownicy
  • 10 postów

Napisano 10 lip 2018 - 10:27

Witam,

Po długich przemyśleniach co do rodzaju i wielkości wędzarni padło na tzw. kibelek wg. projektu Andyandy'ego.

Dużo się nie ma co rozpisywać, co do samej realizacji projektu, bo wszystko widać na fotkach ;)

Koszty materiałów które musiałem kupić(większość miałem swoje). Ceny podaje po zaokrągleniu bo nie zapisywałem wszystkiego ;)

Cement - 4 worki 25kg -  50zł

Cegła klinkierowa 50szt - 140zł

Bloczek betonowy 6szt - 40zł

Zaprawa do klinkieru 25kg - 25zł

Deska elewacyjna na daszek 18mm(zabrakło więc musiałem dokupić) - ok 3m2 - 65zł

Wełna mineralna 50mm - 1 op. (4,8m2) 1/3 została - 36zł

Boazeria 12mm do wnętrza komory - ok. 3m2 - 90zł

Obr. blacharskie  - 90zł(w tym 25zł dostawa)

Gont bitumiczny - (11 pasków zużyłem) - 5 dokupiłem - 20zł

Zawiasy i zamknięcie - 60zł (z dostawą)

Drzwiczki żeliwne - 120zł (z dostawą)

Impregnat Teak - 0,7L - 20zł

RAZEM ok. 750zł.

Reszta materiałów których nie wymieniłem pochodzą z moich zapasów, więc nie liczyłem, a co do roboty to sami oceńcie ile jest warta ;)

Czasowo zeszło trochę, ale to ze względu na to, że zajmowałem się tym trochę po pracy i w weekendy.

Fotki z budowy i pierwszego dymienia ( wszystkie zrobione fotki przez całą budowę dostępne tutaj)

Słowa krytyki mile widziane ;)

Załączone pliki

Użytkownik trzmi3lu edytował ten post 10 lip 2018 - 10:55

#2 Muski

Muski
  • **VIP**
  • 8563 postów

Napisano 10 lip 2018 - 10:44

wg. projektu Andyandy'ego.
Pieknie wykonane - teraz szybki kurs w Napoleonowie - i do boju  :D  ;)  :thumbsup: 

#3 karolszymczak

karolszymczak
  • **VIP-Organizator**
  • 7871 postów

Napisano 10 lip 2018 - 11:56

Kolego bardzo ładnie zrobiona wedzarnia.Pozostało tylko działać z wedzeniem.

#4 trzmi3lu

trzmi3lu
  • Użytkownicy
  • 10 postów

Napisano 10 lip 2018 - 12:35

Kolego bardzo ładnie zrobiona wedzarnia.Pozostało tylko działać z wedzeniem.

Dzięki kolego, jeszcze drobne, kosmetyczne sprawy pozostały jak fugowanie, powtórne malowanie, montaż drugiego deflektora i zasypanie wykopu (oczywiście zabezpieczając folią kubełkową przeciw wilgoci). Później będziemy działać na całego ;)

Pozdrawiam

#5 jac007

jac007
  • Użytkownicy
  • 1502 postów

Napisano 10 lip 2018 - 14:29

Ładna zabawka :clap:

#6 gosman

gosman
  • Użytkownicy
  • 478 postów

Napisano 10 lip 2018 - 16:14

Przed wedzeniem wyłóż dno komory folią aluminiową na kapiący tłuszcz a po jedzeniu ją wywalisz beton będzie czysty i nie będzie kopciło

#7 trzmi3lu

trzmi3lu
  • Użytkownicy
  • 10 postów

Napisano 10 lip 2018 - 16:34

Przed wedzeniem wyłóż dno komory folią aluminiową na kapiący tłuszcz a po jedzeniu ją wywalisz beton będzie czysty i nie będzie kopciło

Wiem, wiem o co chodzi miałem czymś zakryć beton, ale to było pierwsze takie szybkie wędzenie na próbę, następne już będzie na poważnie i myślę o kiełbasce ;)

ps.czy wykładanie folią aluminiową to dobry pomysł, chyba nie do końca, bo aluminium szybciej się nagrzeje i kapiący tłuszcz dopiero będzie kopcił ;), ale coś wymyśle.

Pozdrawiam

Użytkownik trzmi3lu edytował ten post 10 lip 2018 - 16:47

#8 gosman

gosman
  • Użytkownicy
  • 478 postów

Napisano 10 lip 2018 - 17:07

Można nasypać warstwę piasku

#9 maaro78

maaro78
  • Użytkownicy
  • 2 postów

Napisano 10 lip 2018 - 17:35

Gratulacje. Piękna robota i fotorelacja super!!! Mozesz podać namiary na gościa od obróbek blacharskich

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

#10 trzmi3lu

trzmi3lu
  • Użytkownicy
  • 10 postów

Napisano 10 lip 2018 - 18:51

Gratulacje. Piękna robota i fotorelacja super!!! Mozesz podać namiary na gościa od obróbek blacharskich

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

Dzięki.

Info o obróbkach poszło na priv.

Pozdrawiam

#11 ab48

ab48
  • Użytkownicy
  • 97 postów

Napisano 10 lip 2018 - 19:12

robota pikna. mam identyczną ale gdybym ponownie stawiał to nie ocieplałbym jej. Wystarczyłyby same zewnętrzne deski elewacyjne. Dużo mniej roboty a efekt wędzenia taki sam.

#12 MarekTechBud

MarekTechBud
  • Użytkownicy
  • 22 postów

Napisano 10 lip 2018 - 19:26

Wszystko ładnie, lecz z obróbek blacharskich dwója na szynach... :P Zrobiłeś pod prąd :D No i nadproże nad drzwiczkami jakoś wzmocnione czy trzyma się tylko cegła do cegły? Powinien jakiś pręt chociaż być bo z czasem zacznie "cisnąć" w drzwiczki. Jako całość superowo ;) 

#13 sverige2

sverige2
  • Użytkownicy
  • 6348 postów

Napisano 10 lip 2018 - 19:37

Chapeau bas, :D :thumbsup: :clap: !!!

#14 trzmi3lu

trzmi3lu
  • Użytkownicy
  • 10 postów

Napisano 10 lip 2018 - 20:10

Wszystko ładnie, lecz z obróbek blacharskich dwója na szynach... :P Zrobiłeś pod prąd :D No i nadproże nad drzwiczkami jakoś wzmocnione czy trzyma się tylko cegła do cegły? Powinien jakiś pręt chociaż być bo z czasem zacznie "cisnąć" w drzwiczki. Jako całość superowo ;)

Nadproże jest na 2 prętach, a obróbki są tak jak mają być, nie wiem co widzisz tam pod prąd heheh. Pas nadrynnowy celowo jest położony na wiatrownicach aby gont nie odstawał.

Użytkownik trzmi3lu edytował ten post 10 lip 2018 - 20:12

#15 MarekTechBud

MarekTechBud
  • Użytkownicy
  • 22 postów

Napisano 10 lip 2018 - 23:59

Nadproże jest na 2 prętach, a obróbki są tak jak mają być, nie wiem co widzisz tam pod prąd heheh. Pas nadrynnowy celowo jest położony na wiatrownicach aby gont nie odstawał.

Ano z nadprożem to wzorowo, z obróbką natomiast sprawa wygląda w ten sposób, że woda, przedostająca się pomiędzy wywiniętą w pionie częścią wiatrownicy a gontem, będzie spływać po blasze i wpływać pod nadrynnówkę wprost na deski, powodując ich przedwczesne gnicie w tych miejscach. Po drugie część wiatrownicy wychodząca na dach, jest raz że za krótka a dwa że nie odwinięta spowrotem na prawie płasko, tworząc rynienkę... Na szczęście daszek nie jest stałym elementem wędzarni i można go w przyszłości wymienić, jak dojdziesz do wniosku że miałem rację ;)  Ponadto pod gont stosuje się też membramy podkładowe, mające na celu dodatkową izolację przeciwwodną, ale też w pewnym stopniu w tym przypadku oddziela bitumiczny gont od nagrzanych bądź co bądź desek. Ponadto, jeśli pas nadrynnowy byłby wyższy na okapie, nie musiałbyś pogrubiać pierwszej warstwy dodatkowym pasem gontu, ale do tego już pewnie sam doszedłeś ;) Nie są to żadne złośliwości, omawiamy tylko proces prawidłowego wykonania pokrycia dachowego na wędzarni, która bądź co bądź ma służyć latami... 

#16 trzmi3lu

trzmi3lu
  • Użytkownicy
  • 10 postów

Napisano 11 lip 2018 - 06:56

Witam.

Ludzie nie popadajmy w paranoje, to jest tylko daszek wędzarni o pow. niespełna 2m2 ;).

z obróbką natomiast sprawa wygląda w ten sposób, że woda, przedostająca się pomiędzy wywiniętą w pionie częścią wiatrownicy a gontem, będzie spływać po blasze i wpływać pod nadrynnówkę wprost na deski, powodując ich przedwczesne gnicie w tych miejscach. Po drugie część wiatrownicy wychodząca na dach, jest raz że za krótka a dwa że nie odwinięta spowrotem na prawie płasko, tworząc rynienkę... Na szczęście daszek nie jest stałym elementem wędzarni i można go w przyszłości wymienić, jak dojdziesz do wniosku że miałem rację ;)

Nie będzie ponieważ raz, że gont jest przyklejony klejem do gontów zarówno do części wiatrownicy jak i na całej długości pasa nadrynnowego(pod gont nie robi się wiatrownic wywiniętych z powrotem tworzących rynienkę to nie dachówka czy blachodachówka, a gont który ma się wulkanizować z podłażem a nie odstawać na zgięciach), a po drugie na styku gontu i wiatrownicy jest masa uszczelniająca Soudal 40FC, która (uwierz mi) nie przepuści ani kropli wody. Wiem co mówię i wydaje mi się też, że wiem co robię, bo skoro uszczelniam tym własnoręcznie zrobioną łódź i stoi na wodzie cały sezon i nie cieknie więc to samo mówi za siebie ;)

Załączony plik  Kopia IMG_20170509_172106.jpg   69,05 KB   15 Ilość pobrańZałączony plik  IMG_20170504_162342.jpg   51,86 KB   15 Ilość pobrańZałączony plik  IMG_20180413_163108.jpg   77,39 KB   15 Ilość pobrań

Ponadto pod gont stosuje się też membramy podkładowe, mające na celu dodatkową izolację przeciwwodną, ale też w pewnym stopniu w tym przypadku oddziela bitumiczny gont od nagrzanych bądź co bądź desek. Ponadto, jeśli pas nadrynnowy byłby wyższy na okapie, nie musiałbyś pogrubiać pierwszej warstwy dodatkowym pasem gontu, ale do tego już pewnie sam doszedłeś ;) Nie są to żadne złośliwości, omawiamy tylko proces prawidłowego wykonania pokrycia dachowego na wędzarni, która bądź co bądź ma służyć latami...

Pod gont oczywiście można zastosować wiele różnych dobrych bądź bardzo dobrych rozwiązań tylko pytanie po co ??? Jak już wspomniałem wcześniej to tylko daszek a nie 300m dach na budynku mieszkalnym ;). Co do pasa nadrynnowego, to taki wymiar jest wystarczający jak dla mnie, a pierwszy pas gontu układa się odwrotnie nie dlatego żeby coś pogrubiać tylko dla kolejnego pasa aby dobrze się z nim zwulkanizował (skleił) i wyglądał jak należy. Tak, co do izolacji pod gont oczywiście się stosuję, ale tutaj jest wg. mnie zbędna. Zapewne są różne szkoły układania gontu, Ja znam taką i uważam, że jest poprawna. Oczywiście z mojej strony też nie ma tutaj mowy o jakiejkolwiek złośliwości ;) Po to jest forum, aby wyrażać swoje zdanie i wymieniać doświadczenia, a że, nie jestem ani murarzem, ani blacharzem, ani cieślą, ani stolarzem tylko informatykiem, mogę się na czymś nie znać i zrobić to po prostu źle.

Pozdrawiam

Użytkownik trzmi3lu edytował ten post 11 lip 2018 - 07:12

#17 karolszymczak

karolszymczak
  • **VIP-Organizator**
  • 7871 postów

Napisano 11 lip 2018 - 07:35

Kolego bardzo ładnie i starannie wykonałes wedzarnie!Posluży tobie na lata.JAa uwazam ze nie ma co w niej poprawiać.wedż odżywiaj zdrowo rodzine a krytyka no coż jak to w życiu bywa kazdy ma inne zdanie i i nic z tym nie zrobisz.To jest twoja wedzarnia i TObie ma slużyc.Niech służy!!!

#18 ziezielony

ziezielony
  • **VIP**
  • 2475 postów

Napisano 11 lip 2018 - 08:03

:laugh: :laugh: :laugh: :clap: :clap: :clap:

:) To wędzaryna a nie wędzarnia... w tej kategorii nie ma sobie równych  :thumbsup:

Wędzaryna wędzarnią lecz najgłębsze uznanie za łódkę :clap:

#19 krzychuzab

krzychuzab
  • Użytkownicy
  • 495 postów

Napisano 11 lip 2018 - 08:22

Robota fachowa. Co do płyty betonowej to obetnij pręty i ułóż płytkę gresową. Ja mam Tak u siebie. Na tym można swobodnie postawić detektor. Wtedy po wędzeniu pozostaje tylko przetrzeć płytki gąbką. Na skarpie bym wykonał opaskę lub rynnę z kostki kamiennej aby odprowadzić spływającą wodę. 

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#20 trzmi3lu

trzmi3lu
  • Użytkownicy
  • 10 postów

Napisano 11 lip 2018 - 08:42

Robota fachowa. Co do płyty betonowej to obetnij pręty i ułóż płytkę gresową. Ja mam Tak u siebie. Na tym można swobodnie postawić detektor. Wtedy po wędzeniu pozostaje tylko przetrzeć płytki gąbką. Na skarpie bym wykonał opaskę lub rynnę z kostki kamiennej aby odprowadzić spływającą wodę. 

Dzięki.

Co do płyty betonowej mam dużo pomysłów i na pewno jakiś wybiorę ;). Co do skarpy, to tak jak pisałem wcześniej palenisko od strony skarpy jest obecnie pomalowane masą wodoszczelną do fundamentów, będzie odizolowane folią kubełkową i zasypane, a oprócz tego mam w planie obłożyć komorę od strony skarpy obrzeżami(taki chodnik odbojowy zrobić), które mi zostały po układaniu kostki brukowej (widoczne na płycie fundamentowej). Ale to nie teraz, muszę chwilę odpocząć, bo w sumie wakacje mamy ;) 

Pozdrawiam

Użytkownicy przeglądający ten temat: 4

0 użytkowników, 4 gości, 0 anonimowych