Skocz do zawartości

Kocioł CO Viadrus U24 + woda użytkowa


Rutusowiec

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie. Może ktoś z Was mi powie.

W instalacji CO mam kocioł Vadrus U24 i grzeje w tym kotle cały rok  - w lecie wodę użytkową.

Obecnie jestem w trakcie budowy własnego sterownika do tego kotła i jest mały problem - nie wiem jakie są zasady prawidłowego grzania w takim kotle, przy jakiej temp wody powinna się właczyc pompa jaka temp wody na wylocie i powrocie dla żeliwengo jest optymalna.

 

Na dzień dzisiejszy mam sterownik  taki, że:

 - gdy temperatura wody na wyjściu z kotla osiągnie  55C pompa się włączy,

-  pompa wyciąga cieplejsza wodę z kotła powodując wzrost temperatury wody w instalacji do około 65C,

- teperatura wody zaczyna spadać i przy około 60C pompa sie wyłącza,

- kocioł znowy się nagrzewa i przy około 63C znowu się włącza pompa wyciągając z kotła ciepłą wodę

i tak w pętli...

 

PIERWSZA METODA

Praca sterownika który robie ma się skłądac z kilku etapów.

Pierwszy etap w tej metodzie to jest praca na zimnej instalacji - aby uniknąć szoku termicznego pompa będzie przepychać wode przy 30, 40, 50C.

Gdy temperatura się ustabilizuje na poziomie około 60C zacznie się drugi etap polegający na tym że pompa będzie pobierac wode z kotła wtedy gdy woda będzie miec około 65C - pompa będzie działac tak długo aż temp wody na powrocie zacznie spadać względem swojego chwilowego maksimum. I tak w pętli jak długo będzie ogień.

Trzeci etap gaszenie. Kociol się grzeje tlącym się drewnem, sterownik porównuje temp wody w zbiorniku i w kotle, jeśli różnica jest duża to dogrzeje ciepła wodę w zbiorniku tym co jest w kotle.

Generalnie PIERWSZA METODA ma za zadanie oddawać wodę z kotła tylko w przypadku gdy woda osiągnie odpowiednio wysoka temperaturę, przez większą ilość czasu kocioł służy jako zbiornik kumulacyjny oddając ciepło gdy w zbiorniku na ciepła wodę, temperatura spadnie poniżej zadanego progu.

 

DRUGA METODA, którą ktoś mi zasugerował to taka, że po przekroczeniu temp. np. 40C na kotle włącza się pompa i wyciąga cały czas wodę z kotła aż do momenty gdy kocioł wygaśnie i temp spadnie poniżej 40C.

Metoda ta charakteryzuje się tym, ze po przekroczeniu zadanej temperatury pompa wyciąga cały czas wodę z kotła - tak długo jak długo się w kotle pali.

 

Dla której z tych metod radzicie napisać algorytm? :)

METODA TRZECIA - grawitacyjna :)

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Ty chcesz naprawdę wymienić (sam zbudować , zamontować, i uruchomić) sterownik kotła czy to ma być jakaś praca typu "dyplomowa"? Czyli tak naprawdę urządzenie które ,ma prawidłowo działać ale nigdy nie zostanie zamontowane w prawdziwym kotle

Edytowane przez TOSHIBA

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Może ktoś
może - jedynym ograniczeniem jest woda na powrocie - w przypadku kotła żeliwnego nie powinna być niższa niż 40 st - możesz mieć jeszcze taki wynalazek zamontowany jak zawór temperaturowy na zasileniu (była taka moda  - ze względu na powstanie kondensatu) i ten puszcza wodę w zasilanie jak ma ponad 50 st. Weż pod uwagę temperaturę spalin by Ci woda nie ciekła z komina - jak jest to przy niskotemperaturowych - bo wpadniesz sam we własne sidła

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metoda 4 wstawić między zasilanie a powrót zawór 3d + siłownik + sterownik + pogodówka ustawiasz krzywą grzewczą i sterownik sam będzie Ci mieszał wodę o odpowiedniej temp. na zasilaniu w zależności od ustawień krzywej i temp.na zewnątrz. Pompa u mnie załącza się gdy na wyjściu osiągnie 40' i wyłącza gdy spadnie poniżej 39' (na dzień dzisiejszy nie dbałem o punkt rosy bo po 1. długo o nim nie wiedziałem, a po 2 instalację i tak będę w następnym roku troszkę poprawiał więc wtedy się na tym skupię) Dodatkowo pompa kupiona z tych "najtańsza energooszczędna" (ok.250zł) gdzie ustawiona na "AUTO" sama dobiera sobie moc w zależności od zapotrzebowania.

Jak masz o tym pojęcie (sterowniki), to super (może nawet i mi pomożesz ;) ) chociaż , bez urazy ale gdybyś wiedział co robisz to nie zadawał byś pytań :rolleyes:  Ale jeśli jesteś początkującym elektronikiem - hobbystą, to może oszczędź rodzinkę i nie buduj bomby w kotłowni. Tu Ci zawór przytnie, tu się pompa nie włączy i d..a. Jeśli chcesz robić w grawitacji (też nie głupie jak jest możliwość) to chyba masz układ otwarty i dzięki bogu najwyżej zagotujesz wodę. ;)

 

 

 

Weż pod uwagę temperaturę spalin by Ci woda nie ciekła z komina - jak jest to przy niskotemperaturowych - bo wpadniesz sam we własne sidła

Muski właśnie, do jakiej min. temp.dążyć aby nie zalać się smołą? (komin systemowy tego typu: https://allegro.pl/komin-systemowy-ceramiczny-6mb-k-fi-200-bku-lodz-i6743179513.html?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Aquery&bi_c=Y2FtcGFpZ24ANDMzOTEyMzkAMjk0Njk3AA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=70fe471e-13e9-4b8f-8f01-491d805b8057)

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

do jakiej min. temp.dążyć
w kotłach stałopalnych - tak jak wpisałem - minimalna temperatura powrotu wody do kotła  to 40 st - w zależności od entalpii budynku i systemu wentylacji - zasilanie może t takim przypadku minimalne być ok 46-7 st a maxymalne ok 57-8 st  . Chciałem tylko kolegom zwrócić uwagę - że system sterowania nie jest prosty jak się chce dokonać pełnej optymalizacji - dla przykładu kotłownia tzw samoucząca - im starsza tym lepiej działająca 4 kotły w kaskadzie  z optymalizacją kosztów gazu i oleju opałowego  pobiera ceny z cennika w internecie i zużywa to co aktualnie tańsze   ( palniki olejowo gazowe) - to prawie 5500  działań dwustronnych sterownika , Przy instalacjach typy 24 KW gra nie warta świeczki, ale my też robimy droższe wędliny niż można kupić w sklepie :thumbsup:  

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muski, mi chodzi o konkretną temp. spalin (jakieś widełki) aby:

1. Nie wyrzucać z dymem pieniędzy więcej niż muszę

2. Nie załatwić sobie komina, ścian itd

W tym roku chcę przejść na pellet ( wstawiam tylko palnik w swój piec) i zamontować regulator ciągu (komin 200) i właśnie jak go wyregulować aby był wilk syty i owca cała :)

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

2. Nie załatwić sobie komina, ścian itd
ideałem dla komina jest stała temperatura  jak chcasz zaoszczedic - to kocoł kondansacyjny  i szczelny komin dwupłaszczowy . NIKT nie poda Ci jaka jest dobra temperatura komina - BO zależy od temperatury zewnętrznej , siły wiatru ciągu , powietrza fałszywego w końcu od wysokości komina , jego lokalizacji względem połaci dachowych , gęstości powietrza zewnętrznego (czytaj jak wysoko npm) , wilgotności powietrza itp. . wiesz wszystko ( prawie) :D 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne - nie dopuszczać do czasowego wychłodzenia kotła - to jest tzw moment krytyczny - w kotłach kondensacyjnych w okresach przejściowych i deszczowych - kondensat potrafi się lać wiadrami  ;)

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam przewymiarowany piec i do tego paliłem mokrym drzewem, tak że wyprodukowałem beczki smoły. Zobaczymy jak pellet pociągnie kieszeń. :facepalm:

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego , sam co prawda jako paliwa używam gazu ziemnego , ale parę lat wstecz , przez dwa tygodnie obsługiwałem kocioł na pelet ,muszę przyznać iż od tego czasu , prowadze firmę budowlaną , nie  polecam moim klientom tego rodzaju rozwiązania .Piec  pochłaniał ogromne  ilości peletu , a co za tym idzie pieniędzy na dobę , mimo prób regulacji przez serwis nic sie nie zmieniało . Mam wątpliowści co do jakości tego paliwa ,laikowi trudno rozpoznać jakość paliwa gołym okiem , a w uczciwość producentów  trudno mi uwierzyć . Nie rozciągam dyskusji dalej , jestem zwolennikiem budowania dobrze ocieplonych domów  lub moderniazacji termicznej budynków , pozwala to ogrzewać domy prądem lub gazem ziemnym za nie wielkie pieniądze. Pozdrawiam

Wojciech Pacan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

jestem zwolennikiem budowania dobrze ocieplonych domów lub moderniazacji termicznej budynków , pozwala to ogrzewać domy prądem lub gazem ziemnym za nie wielkie pieniądze.
Też jestem tego zdanie - podzielam Twój punkt widzenia w 250 % :thumbsup:  :clap: 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek, gazu nie mamy a prądu nigdy nie brałem jakoś pod uwagę.

Pellet to tylko alternatywa dla drzewa którym do tej pory paliłem. Wiesz jak jest z rodzinką.

"Jak dzisiaj rozmawiamy to wszyscy nie widzą problemu i chętnie pomogą ale jak jutro zaczyna się praca (cięcie, rąbanie układanie itd) to dziwnym trafem nikt z domowników nie ma czasu :D 

Piec zostaje ten sam tylko dokładam palnik, na razie nic się nie zmienia i nie wykluczone że wrócę do drzewa czy węgla :D

O jakości pelletu masz rację. Polak zawsze potrafił kombinować.

Nie wiem czy w tym roku dam jeszcze radę, ale w następnym to już na pewno będę dobudowywał wiatrołap i powiększał kotłownię to na pewno tez poczytam o ogrzewaniu prądem (nie będę się wymądrzał bo po prostu nic o tym nie wiem).

Rozważałem jeszcze pompę ciepła powietrzną (tak do 20tyś.) ale...sprzedawca mi odradził :facepalm:

Edytowane przez wróbel75

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

jeszcze pompę ciepła powietrzną (tak do 20tyś.) ale...sprzedawca mi odradził
Pompa cieplna potrzebuje ok 9- 12 kW  prądu ! - ogrzewanie elektryczne - a co tam - kto bogatemu zabroni - tylko ku pamięci - kilku znajomych już wymieniało elektryczne na dowolnie inne - coś w tym jest . Chyba że masz dom pasywny 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom jak dom - beton komórkowy 24+ 13cm styropian. Okna, drzwi najtańsze. Na pewno nie jest pasywny i jakoś specjalnie uszczelniany (zresztą uważam że nie można zrobić szczelnego termosu dla zdrowotności)

No właśnie tak dla zasady uważam że prąd jest drogi (zawsze mi się wydaje że za niego za dużo płacę :D )

No ale jak wspomniałem sposobów ogrzewania prądem nie znam.

Kolega teraz wstawiał właśnie tą pompę. Zobaczymy co powie po sezonie.

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

pompę
pompa poza wysokim kosztem początkowym - i koniecznością zwiększenia mocy - jest dobrym rozwiązaniem - najlepsza wodna ( gruntowa) ale dochodzi koszt odwiertów  

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeszcze ciepło na polu...w kotle grzeje tylko wodę użytkową - drewnem suchym.

Założenia ze str 1 się trochu pozmieniały :)

Rozgrzewanie żeliwa. (Uniknięcie szoku termicznego  - niektórzy włączają pompę dopiero przy 60<*C)

U mnie odbywa się to tak:

I ETAP

1. Gdy temperatura wody w kotle osiąga wartość 40*C, sterownik włącza pompę.
2. Do kotła zostaje wtłoczona zimna woda - ale sam kocioł jeszcze nie jest gorący ma 40*C?.

3. Temperatury:

 - temperatura na wylocie ze zbiornika rośnie - na wlocie do kotła rośnie,

 - temperatura na wylocie z kotła zaczyna spadać.

Tak długo jak długo temp na wylocie ze zbiornika rośnie tak długo pompa wodę przepycha,w momencie jak tylko temp wody na wylocie ze zbiornika zaczyna spadać jest to znak, że pompa musi się wyłączyć.

4. Pompa się zatrzymuje - kocioł jak i woda w rurach mają podobną temperaturę - szok term ograniczony - około 40*C.

5. Gdy temp wody osiągnie wartość t=>50*C pompa znowu się włączy.

- temperatura na wylocie zbiornika znowu zaczyna rosnąć po czym się stabilizuje i zaczyna spadać - kontroler wie, że już woda się nie grzeje wyłączy pompę. Szoku nie będzie woda rury i kocioł mają 50*C.

6. Po przekroczeniu temperatury 60*C kontroler wykonuje raz jeszcze powyższy cykl.

Jak tylko zauważy że temp wylotu na zbiorniku zaczęła spadać wyłączy się.

Był to pierwszy etap mający za zadanie ogrzanie instalacji oraz kotła z uniknięciem dużych różnic temperatury.

II ETAP

Następny etap to już jest praca ciągła.

Teraz gdy już mamy wszystko ciepłe możemy działać spokojnie.

Od tej chwili już nie grzejemy staramy się utrzymać temp w zakresie 60-70*C?

Temp w zakresie 60-70*C gdzieś na forach wyczytałem, ze 50*C jest temperaturą wystarczającą, że to już woda ciepła ale poniżej 60*C ponoć Legionella się rozwija i dobrze jednak temp utrzymać w zakresie 60-70*C a nawet +.

 

Kontroler obserwuje temp na zbiorniku oraz na kotle i stara się te obie temperatury zrównać - nie dopuścić do zbyt dużej różnicy temp w kotle i zbiorniku.

Obserwując te temperatury wie czy kocioł nadal utrzymuje temperature wody czy się wypalił. Jeśli stwierdzi ze się kocioł wypalił i woda w zbiorniku jest cieplejsza od wody w kotle to jej nie będzie mieszał.

Przekroczenie temperatury 80-90*C sygnalizować dźwiękiem.

Zbyt niską temp też sygn dźwiękiem.

============================

Kontroler jest programowalny, napiszcie co sądzicie o takich cyklach - będzie to tak optymalnie.
 

Edytowane przez Rutusowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rutusowiec, ja tam fachowcem nie jestem ale mogę w tym widzieć jakiś sens jeśli chodzi o połączenie kocioł-CWU

Jednak jak Ty to widzisz jeśli chodzi o połączenie kocioł - CWU - CO? Planujesz to wszystko spiąć na jednym zasilaniu?

 

 

 

4. Pompa się zatrzymuje - kocioł jak i woda w rurach mają podobną temperaturę

Nie wyobrażam sobie jak to wtedy zadziała.

 

 

 

Kontroler obserwuje temp na zbiorniku oraz na kotle i stara się te obie temperatury zrównać - nie dopuścić do zbyt dużej różnicy temp w kotle i zbiorniku. Obserwując te temperatury wie czy kocioł nadal utrzymuje temperature wody czy się wypalił. Jeśli stwierdzi ze się kocioł wypalił i woda w zbiorniku jest cieplejsza od wody w kotle to jej nie będzie mieszał.

To rozwiązałem elektrozaworem, jak dogrzeje CWU lub na kotle temp. spada to sterownik wyłącza elektrozawór i dostęp wody, aby się nie wychładzało.

Wkrótce usiądę i opiszę przeróbkę którą dokonałem u siebie zmieniając "śmieciucha" w pelleciaka.

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam to pospinane jak na rysunku.Bez elektrozaworów ...samo się to steruje - naturalnie, grawitacyjnie - zajmuje się elektroniką i chciał bym coś poprawić :) :P

Zawory manualne Z2 oraz Z3 - znajdują się w kotłowni. W sezonie grzewczym oba te zawory mam otwarte. Ciepła woda przez te zawory kieruje sie na dom do grzejników i do zbiornika CWU. W sezonie grzewczym woda w zbiorniku CWU jest  znacznie cieplejsza od wody na grzejnikach.

Poza sezonem grzewczym, zawór Z2 zostaje zamkniety - ogrzewa sie tylko woda w zbiorniku CWU.

Zawór Z1 jest zaworem kierunkowym. W razie awarii pompy, braku zasialnia woda ciepła kieruje się grawitacyjnie przez ten zawór omijając pompę. Kiedy wodę wyciąga pompa zawór jest zaporowy i woda nie cofa się do kotła.

Widziałem kilka kotłowni zrobionych po nowoczesnemu i wyglądają one jak okręty podwodne :)
Ja mam tylko kilka rur:)
Nie zamierzam narazie tego modernizować :)

post-82283-0-36246600-1536065730_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Poza sezonem grzewczym, zawór Z2 zostaje zamkniety - ogrzewa sie tylko woda w zbiorniku CWU

I masz tykającą bombę w kotłowni. Też lubię układy ,które nie są przekombinowane  , ale Twój jest w swej prostocie niebezpieczny .

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ja mam tylko kilka rur:)

 

 

I masz tykającą bombę w kotłowni.

No właśnie a gdzie jest naczynie wzbiorcze (zamykane Z2 ?! :facepalm: ) czy przeponowe. Podejrzewam że jeśli to lata na grawitacji to układ otwarty.

 

 

Też lubię układy ,które nie są przekombinowane , ale Twój jest w swej prostocie niebezpieczny .

Święte słowa.

Poza tym też miałem CWU na samych zaworach kulkowych (nawet dla awaryjnego otwarcia dalej są) jednak zdarzało się że pompa wtłaczała chłodniejszą wodę i wychładzała CWU. Następnie pilnowaliśmy aby po nagrzaniu zamykać ręcznie zawór i do nagrzania  bojlera go otwierać ale to było upierdliwe (i w sumie chyba tylko ja o tym myślałem) więc wstawiłem elektrozawór i mam spokój.

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

No właśnie a gdzie jest naczynie wzbiorcze (zamykane Z2 ?! :facepalm: ) czy przeponowe. Podejrzewam że jeśli to lata na grawitacji to układ otwarty

Tak, układ otwarty, zbiornik jest na strychu - faktycznie wygląda na to ze Z2 zamyka też drogę

Dziś bede w domu to zobaczę jak wygląda to dokładnie - rysunek miał tylko pokazać jak jest połączony CWU do instalacji CO ale bardzo dziękuję za słuszne uwagi  - muszę to doglądnąć.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dziś bede w domu to zobaczę jak wygląda to dokładnie - rysunek miał tylko pokazać jak jest połączony CWU do instalacji CO ale bardzo dziękuję za słuszne uwagi - muszę to doglądnąć.

Sprawdź koniecznie. Nie będzie Cię w domu, żona lub dzieci zechcą nagrzać wodę i ... oby wszyscy przeżyli.

U mnie rozwiązałem to tak, że idzie osobna rura do naczynia bez żadnych zaworów które można przez niewiedzę czy roztargnienie zamknąć.

W przyszłości może zechcesz coś rozbudować, wstawić jakąś elektronikę, coś się przyblokuje itp.,  więc bezpieczniej mieć jedną linię czystą bez żadnych zaworów. Niech wygotuje wodę, spali kocioł ale bez żadnego wybuchu. :yes:

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

U mnie rozwiązałem to tak, że idzie osobna rura do naczynia bez żadnych zaworów

:thumbsup: Najbezpieczniejsze rozwiązanie i najwygodniejsze rozwiązanie bo pozwala dowolnie rozbudowywać instalację bez obawy odcięcia naczynia wzbiorczego. (niestety często pomijane przez instalatorów  :hmm: - bo więcej rury idzie i więcej roboty przy montażu ;). W większości stosuje się jedną rurę do podłączenie naczynia i zasilania grzejników na górnej kondygnacji. No cóż.

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Miejsce może nie do końca właściwe , bo temat o sterowniku , ale co tam... najwyżej będą bęcki  :tongue: albo kosz ....  :)

 

Myślę o zrobieniu dymogeneratora do wędzarki i czytając temat kolegi  roger  - dzięki za informacje  , przeczytałem też co napisał Muski  :

 

Przepraszam, ale niekumaty jestem to zrębki można spalać kilka razy ? i węgiel jak się pali od góry też ?  " 

  

Może  żartował  :facepalm:  , ale może też warto napisać , że można spalać węgiel trochę inaczej niż większość ...

Myślę tu oczywiście o spalaniu węgla i innych paliw stałych od góry . Od 9 lat  "jadę " tym sposobem i powiem tyle , że przy jednym zasypie mam spokój na 15-20 godz  , ale przede wszystkim zdecydowanie mniej zatruwam okolicę . Jeśli będą zainteresowani , to chętnie napiszę i dam fotki jak wygląda takie spalanie .

Muski  , jeśli to nie był żart z tą niewiedzą  :rolleyes:  , to tak się dzieje w moim kociołku , że paliwo spala się dwa razy... :tongue:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.