Skocz do zawartości

Beczka.Wędzarnie z beczki - porady i pytania


maxole

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie o beczkę przeznaczoną na wędzarnię 200l po olejach silinikowych i płynach mechanicznych. Czytałem różne posty o porządnym wypalaniu i myciu. Posiadam taką beczkę i pytanie brzmi jak mam poznać, że beczka nie jest ocynkowana i czy konkretne wypalanie (beczki ocynkowanej) pozwoli mi na bezpieczne wędzenie. Czy ktoś ma informacje, czy te beczki przemysłowe nie do spożywki, czyli do olejów, płynów występują w ocynku? Dzięki z góry za wyczerpujące odpowiedzi. Przygotowujący się do budowy wędzarenki z beczki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 91
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Na 99% nie ocynkowana .Jeszcze nigdy nie spotkałem ocynkowanej do oleju . Nie trzeba też opalać . Detergenty , myjka ciśnieniowa , oraz czyszczenie wrzątkiem !!! Bardzo ważne jest też odpowiednio długie wietrzenie . Bardzo ważne jest wyczyszczenie detergentem ,a następnie bez zwłoki beczkę do góry dnem .w zaprasowaniu blachy bocznej i dna lubi się czasami schować troszkę oleju ....podczas grzania suszarką powinno wszystko wypłynąć .Jeżeli nic nie wypłynie to kolejne mycia i wietrzenie . Dodatkowo przepalałem generatorem borniaka i grzałkami na 95 stopni  przez 24 godziny .

Wszystko co nie Polskie mi szkodzi .......;)

 

Nikoś Dyzma ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od samego rana zacząłem ostre wypalanie beczki, czyli przez odcięty dekiel naładowałem drewnem i wszystko podpaliłem. Beczka ładnie zaczęła się wypalać. Najpierw zaczęła schodzić miejscami farba, a pod nią zaczął ukazywać się biało-żółty nalot, tak jakby farba podkładowa albo właśnie podejrzewany przeze mnie wypalany ocynk. Ktoś tu na forum w którymś z postów zawarł takie stwierdzenie, że wypalany na beczce ocynk tworzy taki nalot. I teraz kolejne pytanie czy to był ocynk i czy ta beczka w ogóle nadaje się do wędzenia, czy trzeba kombinować drugą? Biały nalot po wypaleniu usuwa się szczotką podczas mycia i praktycznie zostaje goła powierzchnia beczki. Co radzicie? Jeżeli beczka w miarę się wypaliła, to czy przy temperaturach osiąganych przy wędzeniu ocynk dalej może się wytrancać i ulatniać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I teraz kolejne pytanie czy to był ocynk i czy ta beczka w ogóle nadaje się do wędzenia

 

Prawdopodobnie jest to beczka po sokach albo innych nie tłustych płynach. Ja bym radził wywalić ją i poszukać beczki po nie używanym oleju silnikowym. Beczka po olejach silnikowych nie jest ocynkowana. Wystarczy umyć ją wodą i zostawić aż wyschnie.Już w czasie wysychania baczka rdzewieje. To dowód na to, że to zwykła blacha.

Ja swoją beczkę czyściłem specjalnym płynem do usuwania tłuszczy i nagarów. Potem ją płukałem kilka razy we wrzątku. Beczkę wystawiłem na balkon i dokładnie potraktowałem szczotką drucianą na wiertarce.

Po wycięciu przednich drzwiczek beczkę wypaliłem alkoholem etylowym 96%. Pisałem o tym w poście: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/11569-wędzarnia-i-dymogenerator-davido31/?p=422842

Ogólnie koledzy na forum zalecają wypalenie i jedno porządne dymienie bez wsadu.

 

 

 

Edytowane przez davido31

Jeśli chcesz uniknąć krytyki: - Nic nie mów - Nic nie rób - Bądź nikim   (Arystoteles)

Moja wędzarnia
Dymogenerator- Budowa i wymiary

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

I teraz kolejne pytanie czy to był ocynk i czy ta beczka w ogóle nadaje się do wędzenia

 

Prawdopodobnie jest to beczka po sokach albo innych nie tłustych płynach.

 

 

Dzięki za odpowiedź davido31. Jednak moja beczka ma napis STATOIL, nie napisałem o tym wcześniej, więc podejrzewam, że jest to beczka od jakiegoś oleju bądź jakiś płynów mechanicznych. W sumie coś ten napis sugeruje, tylko nic nie mówi o tym czy to beczka ocynkowana czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Beczki ocynkowane nie są malowane . tylko nic nie mówi o tym czy to beczka ocynkowana czy nie.

Nie baw się w jakieś detergenty tylko rozpal w niej ognicho a ogien resztę załatwi  (farba , oleje itp) .

 

 

Od samego rana zacząłem ostre wypalanie beczki, czyli przez odcięty dekiel naładowałem drewnem i wszystko podpaliłem. Beczka ładnie zaczęła się wypalać. Najpierw zaczęła schodzić miejscami farba, a pod nią zaczął ukazywać się biało-żółty nalot, tak jakby farba podkładowa albo właśnie podejrzewany przeze mnie wypalany ocynk.

 

 

 

Także Henio już ta robota została odwalona co napisałeś. Po wypaleniu jeszcze wyszorowana. Tylko dalej mnie dręczy ten biało-żółty nalot, który po wypaleniu dawał się zmywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

biało-żółty nalot, który po wypaleniu dawał się zmywać.

Może to wypalona warstwa pozostałości po oleju.

Jeśli chcesz uniknąć krytyki: - Nic nie mów - Nic nie rób - Bądź nikim   (Arystoteles)

Moja wędzarnia
Dymogenerator- Budowa i wymiary

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w beczce wyciołem dno i górę, postawiłem na trzech cegłach tak aby była szpara od ziemi i napaliłem ogień w srodku beczki, ścianki beczki zrobiły się czerwone, a ogień chuczał jak zdyszy odrzutowca. Po tym wypaleniu zrobiłem krótki kannał dymny i palenisko z betonitów, obmurowałem cementem,poczekałem do wyschnięcia i już 3 rok wędzarnia pracuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to wypalona warstwa pozostałości po oleju.

Biało-żółty nalot pojawił się na zewnętrznej stronie beczki, nie wewnętrznej.

 

I mam kolejne pytanie co do ocieplenia beczki. Mam wełnę mineralną taką twardszą podobną do tej skalnej jednak bez folii aluminiowej. Czy można ją zastosować bezpośrednio na beczkę? Później chcę czymś owinąć wełnę  jakąś folią, żeby wełna wody nie brała, a wykończyć matą z wikliny.

 

Proszę o sugestie co do samej wełny i jakiegoś materiału do zabezpieczenia wełny przed deszczem i wilgocią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty sobie dupy nie zawracaj zewnętrzną stroną beczki.

Beczkę możesz obłożyć cienkim korkiem i na to boazeria. Nawet pokuszę się powiedzieć że oglądając inne beczki to sama boazeria wystarczy.

 

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka

Jeśli chcesz uniknąć krytyki: - Nic nie mów - Nic nie rób - Bądź nikim   (Arystoteles)

Moja wędzarnia
Dymogenerator- Budowa i wymiary

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

I mam kolejne pytanie co do ocieplenia beczki.
Beczkę według mojego rozeznania lepiej ocieplić i może być wełna mineralna a co do zabezpieczenia przed wilgocią co sobie zamarzysz byle było to skuteczne.  

 

 

Beczkę możesz obłożyć cienkim korkiem i na to boazeria
Dawid na bogato lecisz

 

Nawet pokuszę się powiedzieć że oglądając inne beczki to sama boazeria wystarczy.
A i bez tego też można wędzić 

Pozdrawiam Zbigniew  :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak za bogato to może pianka pod panele będzie tania a i problem z wilgocią będzie rozwiązany. ????

 

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka

No i nie zapomnieć o ociepleniu spodu beczki bo izolacja pomiędzy boazerię czy klepki jest mniej ważna jak goły spod przez który całe ciepło idzie w glebę. ????

 

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka

Jeśli chcesz uniknąć krytyki: - Nic nie mów - Nic nie rób - Bądź nikim   (Arystoteles)

Moja wędzarnia
Dymogenerator- Budowa i wymiary

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ja nie mam ocieplonej i wędzę

Ja tak samo nie ocieplałem

 

 

 

Zacznij wędzić a później zobaczysz czy ocieplenie jest ci potrzebne.

Albo zmienisz koncepcję i zbudujesz wędzarnię :)

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Chciałem się pochwalić. Minęło ponad 2 tygodnie, kilkanaście popołudni za mną, i parę dni wolnego i oto jest moja beczka. Najpierw powstała wylewka z małym zbrojeniem, krótka przymiarka z cegłami,a później to już poszło, cegła za cegiełką rozbiórkową, na to gruba i duża płyta chodnikowa, drzwiczki ze złomu i budowa zamknięta. Beczka porządnie wypalona zgodnie z sugestiami, ocieplona wełną kominkową i ustrojona matą z wierzby.

Ostanie zdjęcia to moje pierwsze dymki z wczorajszej niedzieli, trochę nerwówki na początku z utrzymaniem temp, ale później poszło z górki i rodzina zachwycona z tłustymi od wyrobów oraz uśmiechniętymi mordkami.

post-72698-0-49928600-1439839140_thumb.jpg

post-72698-0-53402500-1439839143_thumb.jpg

post-72698-0-61766400-1439839146_thumb.jpg

post-72698-0-53523800-1439839149_thumb.jpg

post-72698-0-35683500-1439839152_thumb.jpg

post-72698-0-78363600-1439839154_thumb.jpg

post-72698-0-01040100-1439839157_thumb.jpg

post-72698-0-99226000-1439839158_thumb.jpg

post-72698-0-43836300-1439839161_thumb.jpg

post-72698-0-84088000-1439839163_thumb.jpg

post-72698-0-23180800-1439839252_thumb.jpg

post-72698-0-85890700-1439839253_thumb.jpg

post-72698-0-53959300-1439839255_thumb.jpg

post-72698-0-32999000-1439839257_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

trochę nerwówki na początku z utrzymaniem temp, ale później poszło z górki i rodzina zachwycona

 

No i na pierwsze śniadanko zrobiłeś :D:clap:

 

 

 Gorąco pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Pierwsze wędzenie to fajne przeżycie. Sporo pracy włożyłeś w wędzarnię, szkoda że nie napisałeś wcześniej w jaki sposób chcesz zbudować palenisko.

Niepotrzebnie napracowałeś się z kanałem, stwarza to tylko problemy przy wędzeniu, szkoda miejsca, opału i materiału.

Wiem że nie jest przyjemnie czytać takich słów, lecz jeśli kiedyś skusisz się spróbować wędzić w wędzarni z paleniskiem bezpośrednim, nie będziesz już chciał kanału.

Ja też byłem uparty przy swoich teoriach, nie słuchałem rad. Teraz wędzę już w wędzarni bez kanału tak jak większość użytkowników tego forum, niepotrzebnie zmarnowałem tylko trochę pieniędzy.

Przeczytaj mój temat, jeśli masz ochotę, dowiesz się trochę więcej.

Druga rzecz, to nie wędzi się w wędzarni paląc płomieniem.

 

Warto przemyśleć przebudowę, zimą wędzenie w takiej wędzarni i utrzymanie właściwej temperatury bez palenia płomieniem może okazać się dużym problemem.

 

Pozdrawiam.

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam wszystkich forumowiczów.

Może w wędzeniu nie jestem początkujący, bo wędzę odkąd zostałem myśliwym, ale potrzebuje porady. Otóż dotąd wędziłem w starej stalowej beczce 'po dziadku'. Chciałem ją wymienić na nową, dorobić palenisko i zamykane wieko ale mam dylemat, bo w okolicy (Toruń) nie mogę znaleźć surowej stalowej beczki, jest za to pełno beczek emaliowanych po spożywce. Czy taka beczka nadała by się do wędzenia? Można by ją pomalować od środka farbą na wysoką temperaturę itp...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już lepiej kup w jakimś tartaku trochę desek i skręć skrzynkę. Sklecając swoją wędzarenkę kupowałem deski, takie nieobrobione paletowe, po 2 zł za sztukę. Długość 1-1,3 m i o szerokości od kilkunastu do dwudziestu kilku centymetrów. Potraktowałem je szlifierką i z zewnątrz naniosłem impregnat powłokotwórczy. Od środka swoje zrobił dym. Z pewnością ta wędzarnia mnie przeżyje :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może dodam, iż na wiosnę zaczynam budowę swojego domu, gdzie przy budynku gospodarczym będzie grilo-wędzarnia z prawdziwego zdarzenia, tzn murowana z kominem i osobnym paleniskiem. Ta na teraz potrzebna jest na rok, maksymalnie dwa lata toteż chcę zrobić coś na chwilę, a że taka beczka kosztuje 30 zł...

Te beczki są po glukozie, takie info otrzymałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

przy budynku gospodarczym będzie grilo-wędzarnia z prawdziwego zdarzenia, tzn murowana z kominem i osobnym paleniskiem.

 

Beczka beczką... prosta i łatwa konstrukcja ;) ale zanim wymurujesz sobie wędzarnię bierz się za czytanie... Bo widzę, że idziesz w złą stronę ;):cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.