Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Pozyskiwanie fermentacyjne nasion pomidorów

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 EAnna

EAnna

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 8442 postów
  • MiejscowośćTychy

Napisano 20 lip 2018 - 20:40

o pozyskiwaniu czystych nasion napisz koniecznie.

Przyszła pora na pozyskanie własnych nasion z pomidorów.

Polecam jako wielokrotnie sprawdzony sposób postępowania: (na podstawie źródła internetowego)

Uzyskamy zupełnie czyściutkie nasiona.

krok

1

Znajdź lub kup pojemnik w którym będziesz przechowywać zebrane nasiona. Może to być również biała koperta, będziesz na niej mógł napisać nazwę, odmianę itp.

krok

2

Nasiona zaczynasz zbierać gdy owoce pomidorów dojrzeją. Przetnij pomidora wzdłuż, każdą połówkę ściskaj aby nasiona wypłynęły na zewnątrz na plastikowy lub szklany talerzyk. Staraj się wyciskać jak najmniej miąższu. Jeżeli wyciskając nasiona nie chcą wychodzić pomóż sobie łyżeczką. W żadnym wypadku nie płucz nasion pod wodą.

krok

3

Pozostaw wydobyte nasiona w nieprzykrytym pojemniku na 3-4 dni w temperaturze pokojowej. Ułatwi to wydobywanie nasion z podfermentowanego miąższu. Jeżeli zauważysz że nasiona zaczynają kiełkować musisz się nimi zając natychmiast.

krok

4

Po 3-4 dniach przełóż nasiona na gęste sitko i umyj je pod bieżącą wodą. Usuniesz resztki skórki i miąższu.

krok

5

Przełóż nasiona do szklanki i napełnij wodą. Nasiona powinny opaść na dno a miąższ wypłynąć na górę. Oczyszczaj wodę z resztek zbierając je sitkową łyżką. Może to zając trochę czasu, bo pozostałości miąższu będą odchodzić partiami.

krok

6

Ostatecznie rozłóż czyste nasiona na szklanym lub plastikowym talerzu. Nie podkładaj żadnego papieru. Do talerza nasiona się nie będą przyklejać jak wyschną, nawet jeśli się tak zdarzy to wówczas łatwo je odkleisz. Pozostaw je na około 2 dni w pokojowej temperaturze. Po tym czasie powinny być wystarczająco suche aby je przesypać do koperty lub pojemnika.

Załączony plik  IMG_20180722_162321.jpg   45,21 KB   8 Ilość pobrań  Załączony plik  IMG_20180724_065458.jpg   43,91 KB   8 Ilość pobrań

Załączony plik  IMG_20180724_065635.jpg   47,08 KB   8 Ilość pobrań  Załączony plik  IMG_20180726_072842.jpg   40,74 KB   9 Ilość pobrań

Załączony plik  IMG_20180726_072853.jpg   37,61 KB   9 Ilość pobrań  Załączony plik  IMG_20180726_072908.jpg   41,45 KB   8 Ilość pobrań

Użytkownik EAnna edytował ten post 01 sie 2018 - 17:25

#2 wróbel75

wróbel75

Weteran

• Użytkownicy
  • 1239 postów
  • Miejscowośćzachodniopomorskie

Napisano 02 sie 2018 - 10:42

Już zapisuję. Dzięki :thumbsup: :clap:

#3 Woytas

Woytas

Entuzjasta forum

• Użytkownicy
  • 800 postów
  • MiejscowośćSzczecin

Napisano 02 sie 2018 - 19:03

:thumbsup:

#4 Rutusowiec

Rutusowiec

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 102 postów
  • MiejscowośćLisia Góra k. Tarnowa

Napisano 15 mar 2019 - 20:05

Qrde teraz dopiero przeczytałem.

W tamtym roku dostałem dwa krzaczki pomidorów od starszego pana - twierdził ze te pomidory są kilkunastoletnie.

Pomidory ładnie wyrosły zebrałem nasiona,

Jak zbierałem nasiona to po prostu wydobyłem miąższ  ze środka a z miąższu paluchami powyciągałem nasionko po nasionku.

Nasiona wysuszyłem na ręczniku papierowym - a ze po wysuszeniu nasionka przykleiły się do ręcznika to wszystko schowałem w słoiku.

Pomidorki już posadziłem wyszły - mają około 4cm ...pewno chorowite będą jak pójdą na pole ? hmmm

Użytkownik Rutusowiec edytował ten post 15 mar 2019 - 20:05

#5 EAnna

EAnna

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 8442 postów
  • MiejscowośćTychy

Napisano 15 mar 2019 - 20:12

Pomidorki już posadziłem wyszły - mają około 4cm ...pewno chorowite będą jak pójdą na pole ? hmmm

Jak na siewkach pokażą się liście (powyżej liścieni) to je przepikuj do indywidualnych doniczek. 

Przy pikowaniu skróć główny korzeń, co sprzyja rozrostowi korzeni przybyszowych i wzmacnia system korzeniowy.

Wybieraj siewki najmocniejsze, odrzucając te z powykręcanymi, zniekształconymi lub posklejanymi na końcach liścieniami.

Do ogrodu można je wysadzać dopiero po przymrozkach, czyli po 15 maja. Do tunelu lub szklarni wcześniej.

Rozsady wystawiaj na balkon lub do ogrodu w ciągu dnia. Zapobiegnie to wybiegnięciu rozsady i ją zahartuje.

#6 Rutusowiec

Rutusowiec

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 102 postów

Napisano 15 mar 2019 - 20:27

EAnna...dzięki za wskazówki. Spadłaś mi z nieba, mam zamiar jutro je pikować.
Korzenie jak będę obcinał to ile tak mniej więcej 10-30% z długości głównego i jeszcze jedno, czy podczas pikowania cześć łodygi pomidorka wkopać/opuścić  troszku niżej w ziemi, zazwyczaj tak opuszczałem troszku niżej. Miało to zapobiec temu, że po jakimś czasie łodyga będzie za długa i pomidor będzie się kładł.

[Dodano: 15 mar 2019 - 20:24]

Może gdzieś mam fotki na dysku ale w tamtym roku miałem na jednym krzaku około 50 pomidorów. Odmiana Adam F1 pewno jakiś modyfikowany wynalazek.

[Dodano: 15 mar 2019 - 20:27]

W tym roku już tych pomidorów nie mam, za smak dał bym im 2 punkty

#7 EAnna

EAnna

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 8442 postów
  • MiejscowośćTychy

Napisano 15 mar 2019 - 20:48

Korzenie jak będę obcinał to ile tak mniej więcej 10-30% z długości głównego i jeszcze jedno, czy podczas pikowania cześć łodygi pomidorka wkopać/opuścić  troszku niżej w ziemi, zazwyczaj tak opuszczałem troszku niżej.
  • główny korzeń ucinasz nożyczkami min. 50%, albo i więcej, nieznacznie poniżej poziomu korzeni bocznych.
  • Siewkę zakopujesz pod same liścienie, czyli dosyć głęboko.
  • Technika sadzenia:
  1. doniczkę napełnij ziemią z dodatkiem piasku
  2. grubszym kołkiem zrób głęboki otwór aby korzenie swobodnie weszły
  3. cieńszym patyczkiem nagarniaj ziemię ze wszystkich stron na system korzeniowy
  4. lekko obciśnij ziemie wokół łodygi
  • Podlewanie: po posadzeniu jednorazowo, następne podlewanie po wyraźnym wyschnięciu ziemi - w praktyce po tygodniu lub nawet 10 dniach. Zapobiegnie to gniciu podstawy łodygi rośliny.

#8 Rutusowiec

Rutusowiec

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 102 postów

Napisano 16 mar 2019 - 07:00

EAnna piasku dam ok. 10% a powiedz mi, gdybym do tej ziemi dał jeszcze około 10% perlitu?

#9 EAnna

EAnna

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 8442 postów
  • MiejscowośćTychy

Napisano 16 mar 2019 - 07:06

Piasek pobudza rozrost korzeni. Perlit rozluźnia ziemię. Prawdę mówiąc nie spotkałam w mieszankach do sadzonek perlitu.

Raczej daje się go do roślin - epifitów, gdzie ziemia powinna błyskawicznie przesychać.

Ale może się mylę i ktoś ma doświadczenia z perlitem.

10% piasku to w zupełności wystarczy.

#10 Rutusowiec

Rutusowiec

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 102 postów

Napisano 16 mar 2019 - 08:18

Oki, zastosuje sam piasek.

O perlit tylko pytałem bo mam gdzieś w piwnicy worek 80l, jak będę przesadzał do gruntu to może dam trochu perlitu.

#11 chudziak

chudziak

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 5032 postów

Napisano 16 mar 2019 - 19:46

Ja używam takiego podłoża  https://www.hollas.p...ry/view/22.html  i pikuję do doniczek p9.  Sypię na dno nieco podłoża , wkładam sadzonkę aż po liścienie i trzymając ją obsypuje "ziemią" . Po przesadzeniu staram się trzymać tam gdzie jest chłodniej tzn ok16stC i dużo światła. Po ok 2 tyg zaczynam sadzonki nawozić . Do tunelu wysadzam zwykle w długi weekend majowy ale jeśli pogoda sprzyja to trzymam je już w tunelu ze dwa tygodnie wcześniej.

#12 EAnna

EAnna

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 8442 postów
  • MiejscowośćTychy

Napisano 16 mar 2019 - 20:28

używam takiego podłoża  https://www.hollas.p...ry/view/22.html 

Ale konkretnie którego?

Tam jest podany cały katalog na bazie torfów.

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#13 chudziak

chudziak

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 5032 postów

Napisano 16 mar 2019 - 20:51

Takie  parametry

struktura drobna 0-10 mm

- pH 5,5-6,5

- nawóz PGmix w dawce około 1 kg / m3

Ta sama firma robi dla hobbystów pod marką Aura.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych