Skocz do zawartości

Soczyste szynki


Andyandy

Rekomendowane odpowiedzi

Andy! Mnie tylko z równowagi może mucha w rosole wyprowadzić he he, ale nic tak postępu nie przyśpiesza jak ......jak..... słuszna uwaga. Dzisiaj robię pstrągi ogromne ponad kilowe w pysznej przyprawie. Jutro wędzenie i trzy dni nad jeziorkiem zabawię więc teraz miodku na trunek przygotuję z dodatkiem cytryny odrobina wermutu i wódeczkę gorzką białą. Odpowiednio schłodzone i podane w ilości słusznej do znieczulenia komara ugryzień. Pozdrawiam :grin:

Ps. Jedna flaszkę wódki gorzkiej rzołądkowej białej ( może być jedna na głowę ) dodaj dużą szklankę wermutu białego i soku z trzech średnich cytryn. ( szklanka ) A miodu do smaku przeważnie dwie łyżeczki. Silnie schłodzić +2st podawać dzbanami, a pić powoli z umiarem. Miodzio jest dobrze z ziołami do smaku uprzednio wymieszać z odrobiną wina. Zioła jak kto preferuje, ale z cytrynką muszą się zgadzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 85
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Z tego co zauważyłem to polędwica dotyczy dwóch że tak powiem "wyrębów" jedno określenie dotyczy mięśnia najdłuższego grzbietu a drugie polędwiczki która znajduje się pod błoną.

Temat wielokrotnie poruszany na forum, a jednak powraca i będzie powracał.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ps. Jedna flaszkę wódki gorzkiej rzołądkowej białej ( może być jedna na głowę ) dodaj dużą szklankę wermutu białego i soku z trzech średnich cytryn. ( szklanka ) A miodu do smaku przeważnie dwie łyżeczki. Silnie schłodzić +2st podawać dzbanami, a pić powoli z umiarem. Miodzio jest dobrze z ziołami do smaku uprzednio wymieszać z odrobiną wina. Zioła jak kto preferuje, ale z cytrynką muszą się zgadzać.

Kusy czytaj do końca :smile:

Chyba żeby Andyandy później dodał przepis to sorry :rolleyes:

 

Pozdrawiam.

Carpe diem - raz kozie death

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Z tego co zauważyłem to polędwica dotyczy dwóch że tak powiem "wyrębów" jedno określenie dotyczy mięśnia najdłuższego grzbietu a drugie polędwiczki która znajduje się pod błoną.

/quote]

 

nie ma takiego elementu jak polędwica

jest schab który otrzymujemy po podziale na elementy zasadnicze

przy schabie "zamocowana" jest polędwiczka

po wytrybowaniu schabu a fachowo nazywając po przeprowadzeniu rozbioru uzupełniającego

otrzymujemy schab b/k z którego robimy wędzonkę jeżeli

proces produkcji wykonamy za pomocą odpowiedniej receptury

otrzymamy polędwice w tym przypadku jest to produkt

jest również polędwica jako element zasadniczy tylnej ćwierćtuszy wołowej

ale w wieprzowinie nie ma takiego elementu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem nowy i zielony na forum i odrazu zauważyłem że fajnie sobie tu u was

rozmawiaci najwazniejsze to to że się nie kłucicie do pierwszej krwi

na innych stronach (nie mających nic wspólnego z zadymianiem,miesem,itp)

spotykam się z takimi postami że aż wstydzę się że muszę a muszę tam być

może to i złudne odczucie ale wydaje mi się że dobrze trafiłem

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadzam się z tobą- basior_wol- ale w trakcie rozbioru tuszy wieprzowej natylnej ścianie

jamy brzusznej tuszy licząc od 4-5 żebra aż do ogonówki znajduje się tz.polędwiczka

oczywiście polędwicy wieprzowej nie ma.

tak znajduje się przy schabie polędwiczka jak napisałem wyżej tylko to nie jest element zasadniczy tak jak schab, szynka czy karczek tylko polędwiczkę sprzedaje się razem ze schabem z kością tak samo nie ma czegoś takiego jak ogonówka chyba tylko tak sie nazywa produkt gotowy analogicznie jak polędwica to do tego celu wykorzystuje się jeden z mięśni szynki po rozbiorze anatomicznym mówi się kwiatek , mięsień kwiatowy czy jakoś tak

przynajmniej tak mnie uczyli w szkole i zakładzie

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak !!!! czyli co nie mamy polędwicy i koniec takie jest twoje zdanie ? Bo ja mam inne POLęDWICA TO ELEMENT WYKROJONY ZE SCHABU Z/K czyli wycięta z najdłuższego mięśnia grzbietu półtuszy wieprzowej i może być przekazany do dalszych procesów technologicznych jak też bezpośrednio do sprzedaży pod tą nazwą "polędwica wieprzowa bez kości) tak też jest z polędwiczką. Idę o zakład że nikt na tej stronce nie spotkał się z polędwiczką wp z/k w handlu,a wielu miało przyjemność nabycia niekoniecznie ze schabem z/k.

Pozdrawiam :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo ja mam inne POLęDWICA TO ELEMENT WYKROJONY ZE SCHABU Z/K czyli wycięta z najdłuższego mięśnia grzbietu półtuszy wieprzowej i może być przekazany do dalszych procesów technologicznych jak też bezpośrednio do sprzedaży

Zgadzam się z tobą. W dawnych czasach nazwa funkcjonowała i w sklepie gdy klient chciał 1 kg polędwicy wieprzowej to, podali mu to co chciał. A obecnie funkcjonuje "schab b/k".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo ja mam inne POLęDWICA TO ELEMENT WYKROJONY ZE SCHABU Z/K czyli wycięta z najdłuższego mięśnia grzbietu półtuszy wieprzowej i może być przekazany do dalszych procesów technologicznych jak też bezpośrednio do sprzedaży

Zgadzam się z tobą. W dawnych czasach nazwa funkcjonowała i w sklepie gdy klient chciał 1 kg polędwicy wieprzowej to, podali mu to co chciał. A obecnie funkcjonuje "schab b/k".

może i kiedyś nazwa funkcjonowała nie wiem bo mam dopiero 20 lat ale w żadnej współcześnie wydanej książce nie ma takiej nazwy i tu nie ma nic do rzeczy kto ma jakie zdanie nomenklatur nie ustalają rzeźnicy tylko normy a norma mówi że element taki jak polędwica nie istnieje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Basior, normy ustalają także jakość wędlin i wędzonek, i co to daje? Normy, normami, a zycie, życiem. :wink:

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Basior, normy ustalają także jakość wędlin i wędzonek, i co to daje

są + i - minusem jest to że możemy dodać do parówki papier toaletowy

byle my się zgadzał skład chemiczny a plusem jest to że nie można nazwać

kiełbasy baleronem mimo wszystko będę sie upierał przy swoim

nazywanie polędwicą schabu to według mnie tak jak nazywanie baleronem karczku

karczek to karczek a schab to schab proste

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dowolność nazw w handlu to chwyty markietyngowe . W rozbiorze zasadniczym półt. wp. oczywiście że nie występują nazwy polędwiczka wp. lub polędwica .Nazwy te pojawiają się dopiero przy wykrawaniu schabu ,dawniej trybowaniu i to brzmi dla mnie bardziej swojsko . W dokumentacjach miedzy oddziałowych nigdy nie pisano schab b/k tylko używano określenia polędwica na sop. polędwica na wędzoną. polędwica na łososiową. Dzisiaj to wszystko się upraszcza i skraca zwłaszcza w sklepach gdy panie sprzedający nie mają pojęcia o branży mięsnej. I mamy takie nazwy schab z kością i schab b/k . Zastanawia mnie dlaczego nie piszą polędwica wp.wędz.b/k lub polędwica sopocka b/k. Pozdrawiam
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ Basior, chłopie, nikt nie neguje takiego stanu rzeczy. :shock: Mamy to bardzo jasno i klarownie przedstawione (graficznie i tekstowo) na stronie głównej oraz tutaj, na forum.

Po prostu wczesniejsze, umowne nazwanie polędwicą schabu przeznaczonego na wedzonkę, ułatwia rozeznanie młodym wiekiem i stażem zadymiaczom. Jest mniej powtarzających sie pytań i kazdy wie o co chodzi. :wink:

Reszta jak pisze Mistrz Dziadek. Bardzo uwaznie czytaj jego posty - wiele sie nauczysz, a zdobyta wiedza przyda Ci sie na studiach. Zachęcam.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może kucharze w tym nazewnictwie nabroili . Bo produktem bardzo smacznym jest kotlet schabowy, wiadomo nazwa pochodzi od elementu, schab z odpowiednio przyciętymi kośćmi i ten kotlet jest z kością .Teraz praktycznie robi się kotlet z wykrojonej ze schabu polędwicy uważam że może powinien nazywać się kotlet polędwicowy.A może my wszyscy mamy rację bo cóż jak go zwał to zwał ale to ten sam kawałek mięsa . Może nazwa schab b/k jest bardziej abstrakcyjna bo dokonuje się tutaj cud. Zawieszam kawałek schabu b/k do wędzarni i pod płachtą w dymie i cieple po pewnym czasie następuje cudowne przemienienie uzyskuję nowy produkt polędwicę ,Tylko jak ja ten cud wytłumaczę moim wnuczkom .Pozdrawiam
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ludzie naśmiewają się z Tuska że cudów nie będzie a tu proszę Dziadek ma już swój cud. :grin:

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.