Skocz do zawartości

BORNIAK - zakup/problemy/pytania.


Rekomendowane odpowiedzi

HUNTER napisał/a:

ten co ja przedstawiłęm o połowę tańszy i dokładniejszy jak wynika z opisu

a za dodatkowe 35 zyla hermetyczna obudowa

 

http://thermoplus.pl/kata...cze/es10-1.html

 

 

oraz co najważniejsze bardziej funkcjonalny

 

Teraz poczytałem i przyznaję rację - zarąbiście Hunterze :) !!!! Wielkie dzięki. Kupuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie mnie dziękuj a koledze @roger, on mi podpowiedział co wybrać do budowy mojej pierwszej wędzarenki i już zbieram materiały.

wg moich obliczeń moja wędzarenka by była całoroczna potrzebuje grzałki ok 1,5kW a jej pojemność 160l

Urodziłem się zmęczony,

Żyję, by odpocząć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo taki zestaw: PID + SSR do 25 A, za 35$ + 8$ czyli około 125 złotych.

Dostawa gratis.

http://i.ebayimg.com/23/!BU96ibw!Wk~$(KGrHgoOKj!EjlLm,WqpBKQLd1!jiw~~_12.JPG

http://cgi.ebay.com/New-Dual-Digital-F-C-PID-Temperature-Control-Controller-/220740104343?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item336522b097

http://i.ebayimg.com/20/!BhuBS0QCGk~$(KGrHqMH-DMEsKf0oKgbBLKeJfGvlw~~_12.JPG

http://cgi.ebay.com/SSR25A-SOLID-STATE-RELAY-PID-Temperature-Controller-/110648801009?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item19c32eb6f1

"W życiu piękne są tylko chwile"

Pozdrawiam

Siara

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie mam podobne problemy z regulacja temperatury jak Koszu, w borniaku UW-150. Przytoczony regulator jest jakby stworzony do tego urządzenia, należy dokupic obudowę hermetyczną dodatkowo 35zł oraz czujnik temperatury http://thermoplus.pl/katalog/czujniki-i-przetworniki/czujniki-uniwersalne/ntc-5k.html z kablem 2m za 18zł lub 5m za 25zł, ponieważ czujnika temepratuty nie ma w zestawie z regulatorem.

Człowiek na poziomie powinien trzymać się w pionie.

 

Moje wyroby: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/8179-sivona-wyroby-wlasne/

Pozdrawiam Sebastian tel. 508-365-569

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!

 

Koszu

Bardzo dziękuję za wstawienie linku :

 

http://thermoplus.pl/kata...cze/es10-1.html

 

 

To jest super sprzęt i w dobrej cenie oraz funkcjonalny.

A na marginesie to myślę że powinien powstać post z dobrymi linkami

O cenach jak i opiniach.

Do sprzętu i materiałów używanych przez braci. :question:

Pozdrawiam Piotr !!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik temperatury jest w komplecie z ES-10. Mam zarówno borniaka, jak i ten sterownik. Nie jest jednak tak kolorowo. Owszem histereza to 1st. lub mniej, ale przy ujemnych temperaturach wahania są nieco większe. Komora drewniana, wew 88x68x100 izolowana wełną 5 cm, grzałka 2,2kW - wahania ok 6-8 stopni. Owszem włącza i wyłącza się 1 stopień po osiągnięciu zadanej temp, ale bezwładność grzałki jest sporo większa. Regulator nie może pracować w temp. niższej niż -5 st. C.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem histereza to 1st. lub mniej, ale przy ujemnych temperaturach wahania są nieco większe.

To już jest Rafał bezwładność grzałki a nie praca regulatora .... :( im większa różnica temperatura zewnętrzna - temperatura zadana tym histereza będzie większa ale to i tak jedna bezwładność a nie suma dwóch (grzałka + mechaniczny termostat) wiec moim zdaniem jest OK ... ;)

No i załatwiamy dodatkowo problem pomiaru temperatury .... ;) dodatkowy termometr jest zbędny ...

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rav22

2,2kW na przeszło 600 l komorę to i tak niezły wynik tych wahań

 

a swoją drogą jestem ciekaw czy jeśli nas czyta kolega Borniak nie mógłby pomyśleć nad zainstalowaniem takich sterowników w swoich konstrukcjach i poprawieniem izolacji...

a może taniej by było zwiększyć moc grzałek i przeprowadzić testy przy ujemnych temperaturach.

samo urządzenie jak dla mnie jest genialne...choć zawsze można coś ulepszyć

 

[ Dodano: Sro 16 Lut, 2011 14:41 ]

Koszu izolacja spokojnie powinna znieść temp do ok 200 C, jeśłi nie to trzeba pokombinować nad taką instalacją by wewnątrz była sama sonda i wtedy odpowiednio skalibrować sterownik

Urodziłem się zmęczony,

Żyję, by odpocząć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie skończyłem testować Borniaka bez żadnego wsadu (zgodnie z zaleceniem producenta)

 

A wiec tak:

 

W pomieszczeniu w ktorym stoi borniak mialem dzisiaj 3 stopnie na plusie. Szyber w kominku zamkniety.

 

Po 10 minutach temp w Borniaku - 50 stopni

po 15 min - 72 stopni

po 20 min - 88 stopni

po 26 min - 100 stopni

po 30 min - 106 stopni

po 35 min - 112 stopni

po 45 min - 120 stopni

 

Przypominam, ze Borniak był pusty. Jak kilka dni temu wedziłem kiełbaske halusi to nie mialem wyboru tylko musiałem ja sparzyć bo nie udalo mi się uzyskac tem wyższej niż 70 stopni o ile pamietam.

 

Zdecydowanie tak nie powinno być !!!

 

W czasie testów po otwrciu szybra temp max to 80 stopni - nadal bez wsadu, a po podłączeniu Borniaka do komina temp maks to 73 stopnie.

 

POzdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im więcej wsadu tym bezwładność termiczna większa to prosta zalezność .... ;) zrób to samo w tych temperaturach z 30kg mięsa ... temperaturę uzyskasz taką samą tylko czasu będą radykalnie dłuższe ..... ;) dlatego pisałem o grzałce rzędu 2000W w takich sterowanych układach nadmiar mocy jest zbawieniem a nie kosztem .... ;) ale to moje zdanie ;)

 

Borniaki są OK ..... mimo niewielkich ułomności to fajny sprzęt nie kupiłem tylko dlatego że moim zdaniem jest po prostu za drogi ..... duzy w cenie mniejszego rozważyłbym poważnie nie mając wędzarni .... ;)

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszu, Bezwładność termiczna i czas reakcji jest zbyt duży, bo moc grzałki zdecydowanie jest zbyt mała. Przy współpracy z czułym regulatorem prawidłowe działanie będzie przy zastosowaniu grzałki o mocy od 2 KW. Regulację zastosował bym na triaku bez przekaźnika - płynną. Można adoptować ściemniacz od światła po małej przeróbce. Koszu reklamuj lub przerób za zgodą i dołącz rachunki do reklamacji. 1800 piechotą nie chodzi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

ja prawdopodobnie zastosuje ten oto sterownik temp. w moim zadymiaczu UW 150 - dwie sady pomiarowe.

http://thermoplus.pl/katalog/regulatory/regulatory-temperatury/sc20.html

 

mam pytanie dotyczace grzalki , a mianowicie czy istnieje oryginalna grzalka 1500 - 2000 W

pasujaca do Borniaka UW 150 , albo kombinacje ?

za propozycje i odpowiedzi dzieki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro zadzwonię do Producenta i poproszę, żeby prześledził ten nasz temat (jeżeli do tej pory tego nie zrobił) Uważam, że już niewiele brakuje do tego, żeby UW150 działało po prostu idealnie.

 

Dołączam sie do pytania o mocniejszą, oryginalna grzałkę.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszu a te temperatury

 

Po 10 minutach temp w Borniaku - 50 stopni

po 15 min - 72 stopni

po 20 min - 88 stopni

po 26 min - 100 stopni

po 30 min - 106 stopni

po 35 min - 112 stopni

po 45 min - 120 stopni

 

to ktory termometr pokazywal (analog w drzwiach) czy ten wpuszczony do srodka digital z sada?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

haha co ty

 

Ten w drzwiach to pokazuje 20 stopni mniej.

 

Te temp mierzylem dwoma elektronicznymi termometrami.

 

Zobaczcie - Pan Borniak może zaoszczędzić na:

 

Termometrze analogowym - koszt .... (kto wie ile to może kosztowac?)

Regulatorze temp ktory jest w komplecie - też swoje kosztuje.

 

Zamiast tych urządzeń instaluje regulator temp zaproponowany przez kolegów Rogera i Huntera, który kosztuje w hurcie na bank mniej niż 130 zł z hermetyczną obudową a zastepuje nam i termometr i regulator temp. Do tego wymiana grzałki na mocniejszą - pewnie koszt niewiele wiekszy i już. Reasumując - wcale koszt urządzeń niezbędnych do optymalnej pracy wedzarni nie jest większy od sytuacji obecnej a w końcu wedzarnia zadziała jak sie należy i nikt nie bedzie sie zastanawial gdzie kupic grzalkę wieksza, co zrobic zeby dopiec wędzonki itd :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tylu na dole

Niewiem jak dokladnie wyglada grzalka komory Borniaka ale myslalem ze jest na dole w srodkowej czesci a nie na dole z tylu jesli tak to normalne ze tem.z przodu bedzie mniejsza jak z tylu chyba ze jakos rozprowadzimy temperature.

Jesli ma ktos zdjecie wnetrza Borniaka (grzalki komory)niech wrzuci zobaczymy co jest nie tak .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.