Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Kilka pytań od początkującego

podpuszka mikrobiologiczna vs

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
207 odpowiedzi w tym temacie

#21 big7887

big7887

Początkujący

• Użytkownicy
  • 30 postów
  • MiejscowośćPodlaskie

Napisano 09 lis 2015 - 18:31

Faktycznie, dobra rada. Te dedykowane chusty są aż śmiesznie drogie. Próbówki zaraz zamówię. Ech, i tak przyjdą dopiero pod koniec tygodnia, a ja już mam nowe chęci i motywację do działania. Hehe.

Rozumiem, że mleko należy trzymać w możliwie niskiej temperaturze podczas wykonywania próby, aby nam nie skisło do czasu produkcji sera? Czy ser z mleka, które postoi 24 godziny podczas robienia próby nie będzie w jakiś sposób gorszy niż zrobiony z takiego, które zostało wydojone 2-3 godziny wcześniej? Heh, ot i pytanie mi wyszło.

#22 Aksamit97

Aksamit97

Weteran

• Użytkownicy
  • 1879 postów
  • MiejscowośćWrocław

Napisano 09 lis 2015 - 18:37

Zależy, czy mleko jest dobrej jakości, jeśli tak, to nic się złego raczej nie stanie, ale musisz dodać więcej bakterii, ponieważ mleko przechłodzone jest pozbawione dobrych bakterii w większości. Najlepiej jest w ogóle schładzać mleko powoli, aby bakterie kwasu mlekowego miały możliwość powolnego rozwoju. To w pewien sposób zabezpiecza mleko przed bakteriofagami.

#23 big7887

big7887

Początkujący

• Użytkownicy
  • 30 postów
  • MiejscowośćPodlaskie

Napisano 09 lis 2015 - 19:16

Uuuu, jakie sery robicie w swoich wątkach. Poezja, naprawdę. Język na brodzie...

A ja nie mogę się zdecydować który przepis wybrać, jest tego masa na tym forum.

Może polecilibyście coś, co szybko dojrzewa i w miarę nieskomplikowanie się robi?

Żebym mógł np po 1-2 miesiącach już rozkrajać i sprawdzić czy mi wychodzi... Z resztą pewnie zaraz sam wpadnę na taki przepis, przeglądam forum dogłębnie.

Myślę, że bardzo długo dojrzewającymi raczej na początek lepiej się nie zajmować, dopóki nie nabierze się odrobiny ogłady w temacie.

Użytkownik big7887 edytował ten post 09 lis 2015 - 19:18

#24 Aksamit97

Aksamit97

Weteran

• Użytkownicy
  • 1879 postów
  • MiejscowośćWrocław

Napisano 09 lis 2015 - 19:21

1-2 dni, czy miesiące? Jak ma być bardzo szybko, to ser Koryciński. Jest przepis na forum, możesz robić. Jest to bardzo prosty ser. Jak chcesz prawdziwych doznań smakowych, to rób pleśniowe. Są one jednymi z najprostszych, dojrzewają miesiąc, a smakuję genialnie. Ewentualnie Gouda, dojrzewa minimalnie 3 miesiące, ale fajny ser, słodki.

#25 big7887

big7887

Początkujący

• Użytkownicy
  • 30 postów
  • MiejscowośćPodlaskie

Napisano 09 lis 2015 - 19:27

Oczywiście chodziło mi o miesiące. Chcę coś dojrzewającego, mam twarogów po uszy... Moja mama produkuje je non stop... No chyba, że ja podwędzę jej sprzed nosa mleko. Hehe.

Aha, co do pleśniowych, bo w planach mam camembert'a - gdzieś wyczytałem, że ludzie używają zeskrobanej pleśni z camemberta którego zrobili wcześniej do zaszczepienia kolejnego.

Czy to jest coś, co faktycznie można robić, czy jednak niekoniecznie? Mam sporo mleka, a taki pleśniowy znikałby pewnie jak szalony, ponieważ jest to mój ulubiony ser, a i znajomi też na pewno chcieliby po kawałeczku. Także chyba co tydzień musiałbym kupować szczepionkę... Hehe. Co sądzicie o tym zeskrobywaniu pleśni? Wiadomo, jeżeli to prawda to może to być swego rodzaju seruum-mobile. :laugh:

Użytkownik big7887 edytował ten post 09 lis 2015 - 19:35

#26 Aksamit97

Aksamit97

Weteran

• Użytkownicy
  • 1879 postów
  • MiejscowośćWrocław

Napisano 09 lis 2015 - 19:30

No to rób pleśniowy. Zamawiaj pleśnie.  Jak przyjdą Ci, to wszystko Ci wyjaśnię jak zrobić. Na początek możesz zrobić Camembert.

#27 big7887

big7887

Początkujący

• Użytkownicy
  • 30 postów
  • MiejscowośćPodlaskie

Napisano 09 lis 2015 - 19:40

Edytowałem post wyżej, myślałem, że zdążę zanim odpowiesz.  :)  Razem ze szczepionką do camemberta może od razu wezmę np. goudę, za jedną wysyłką.

Użytkownik big7887 edytował ten post 09 lis 2015 - 19:40

#28 Aksamit97

Aksamit97

Weteran

• Użytkownicy
  • 1879 postów
  • MiejscowośćWrocław

Napisano 09 lis 2015 - 19:48

Szczepionka do Camemberta starcza na 100 litrów mleka, możesz kupić od razu większą na 500 litrów, jak u Ciebie tyle idzie, ale każde 10 litrów mleka od krowy, to będzie ok. 1,5 kg sera pleśniowego. Zeskrobywać można, problemu z tym nie ma. Przejrzyj wątek kol. Eanny o serze z niebieską pleśnią jest tam parę fajnych sztuczek, którym możesz się dokształcić. 

Tak kup od razu sobie różne bakterie, aby płacić mniej za przesyłkę.

#29 Perszing37

Perszing37

Weteran

• **VIP**
  • 2719 postów

Napisano 09 lis 2015 - 19:49

Rób Manchego. Ten nasz miesięczny bardzo dobry. Czyż nie kolego Akmisie? A z plesniowych polecam gorgonzole. A dlaczego? Mianowicie niebieska pleśń jest strasznie mocna i zabija tą złą. Łatwiej się dojrzewa. A smak? Poezja. Lazur się chowa. Korycina zrób i podojrzewaj minimum 5-6 tygodni. To się zdziwisz.... Prób nie rób... Naprawdę nie trzeba.... Witamy kolejnego człowieka z zajawka...

#30 Aksamit97

Aksamit97

Weteran

• Użytkownicy
  • 1879 postów
  • MiejscowośćWrocław

Napisano 09 lis 2015 - 19:54

Tak, zapomniałem o Manchego. Rób jest super i szybko dojrzewa. A z pleśniowych też możesz niebieski. Perszing dobrze gada.

#31 big7887

big7887

Początkujący

• Użytkownicy
  • 30 postów
  • MiejscowośćPodlaskie

Napisano 09 lis 2015 - 20:04

Nie widzę tutaj bakterii do serów...  Nie mają tego w internetowym sklepie?

Same bakterie do jogurtów.

https://sklep.agrovi...y-bakterii/85/3

Użytkownik big7887 edytował ten post 09 lis 2015 - 20:04

#32 big7887

big7887

Początkujący

• Użytkownicy
  • 30 postów
  • MiejscowośćPodlaskie

Napisano 09 lis 2015 - 21:09

Przejrzałem całe Wasze wątki Panowie, i nie znalazłem przepisu na Manchego... Jakie więc bakterie kupić? Poza tym wszedłem na stronę serowar.pl, i tam kolejne zdziwienie. Te kultury są tak ponazywane, że nie mam pojęcia które mi są potrzebne... W agrovisie natomiast nie widzę w e-sklepie bakterii do serów, są tylko bakterie do jogurtów, tak jak wspomniałem wcześniej.

Znalazłem w innym sklepie coś takiego:

http://winoiser.com/...-camembert.html

I tutaj jest wyraźnie napisane co z danego szczepu ma wyjść... Ale wolałbym kupić ze sprawdzonego sklepu, o których mówicie...

Chciałbym kupić szczepionki na Camembert, Goudę, Gorgonzolę i ten wspomniany przez was Manchego, ponieważ szybko dojrzewa... Poradźcie mi proszę co kupić, bo nie wiem co mam wziąć... Swoją drogą mogliby trochę jaśniej to opisywać, bo jakiś laik, taki jak ja np. może się zrazić...

Jeszcze chciałem zapytać o chlorek wapnia. Kupować? Czy skoro mam dobre mleko to mogę sobie odpuścić?

#33 Perszing37

Perszing37

Weteran

• **VIP**
  • 2719 postów

Napisano 09 lis 2015 - 21:43

hmmmm po kolei...

1. Jak mleko pasteryzujesz albo używasz sklepowego to używasz chlorku. Ale nie za dużo. Podobnie w serach kozich których skrzep jest nieco bardziej delikatny.

2. Agrovis : sprawdź na ich stronie. Mają pdf-y z opisem co do czego jest. Ale ja poszedłem na łatwiznę i napisałem do technologa, Pana Mirka. I mi odpisał co mam kupić do czego.

3. Serowar : jak kupisz książkę Ricky Caroll to dokładnie w przepisach będziesz miał wymienione rodzaje szczepów z serowara. Chyba tłumaczenie robili we współpracy i stąd te przepisy na bakterie które mają w ofercie.

4. Manchego - jak będę miał chwilkę to Ci skana zrobię,

5. Jogurty warto też robić - ale sprawę ułatwia tzw. jogurtownica

6. Nie przesadzaj z asortymentem. Na początek zacznij opanowywać podstawy. Czyli dobry korycin na różne sposoby. Dobra gołka jeżeli wędzisz. Potem sery żółte prasowane. Pleśniaki są bardzo łatwe w zrobieniu ale trudne w dojrzewaniu. Tu zaraz kolega Akmis się ze mną nie zgodzi ale nie będę polemizował chociaż mam argumenty :)

#34 big7887

big7887

Początkujący

• Użytkownicy
  • 30 postów
  • MiejscowośćPodlaskie

Napisano 09 lis 2015 - 22:18

Dziękuję wam za cierpliwość i uprzejmość. Zdaję sobie sprawę, że moje pytania są wręcz natarczywe, co post to 5 pytań... Ale już praktycznie wszystkie moje wątpliwości zostały rozwiane.

No prócz jednej... które bakterie kupić... Hehe. Mógłbym już w tej chwili zamówić, tylko nie wiem co... W takim razie chyba i ja tak zrobię, że napiszę do Agrovitu, aby się poradzić.

Aha i pytanie o o gorgonzolę, nigdy nie jadłem... Uwielbiam Brie i Camemberta, ale ta niebieska pleśń nie będę ukrywał - odrobinę mnie przeraża. Czy ten ser nie będzie jakiś bardzo intensywny w smaku?

Użytkownik big7887 edytował ten post 09 lis 2015 - 22:20

#35 Aksamit97

Aksamit97

Weteran

• Użytkownicy
  • 1879 postów
  • MiejscowośćWrocław

Napisano 09 lis 2015 - 22:31

Nie zgodzę się, a i owszem. No mi pleśniowe wychodzą łatwo i przyjemnie, a Tobie trochę mniej, ale wychodzą i to się liczy.

Może jakieś inne warunki, czy coś. Nie wiem.

Kolego, pytania nie są natarczywe. Musisz się skądś dowiedzieć, co robić, aby nie spartolić mleka i przy tym mieć dobry produkt. A kto Ci odpowie, jak nie my i jeszcze kilka osób? Reszta, albo nie wie, albo się pyszni swą wiedzą. A sami kiedyś byli tacy, jak Ty, czyli zieloni. Każdy kiedyś zaczyna i nie ma nic złego w pytaniu. Nie ma głupich pytań, tylko głupie odpowiedzi.

Sery z niebieską pleśnią są bardzo ostre w smaku. Wiem, bo jakiś czas temu ostatni kawałek mej Gorgonzoli spałaszowałem.

Jak lubisz, sery z porostem pleśni, to rób je. Je znasz w smaku i wiesz, co Cię czeka. Aczkolwiek, jeśli spojrzymy z drugiej strony, to nie ma się czego bać w serach z niebieską pleśnią, chociaż trzeba je lubić.

http://agrovis.eu/

Masz tu adres strony i wejdź w zakładkę "oferta". Tam będą różne podstrony: bakterie, bakterie jakieś tam itd. Poprzeglądaj  sobie i może znajdziesz coś, co będzie Ci odpowiadało.

#36 chudziak

chudziak

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 5167 postów

Napisano 09 lis 2015 - 22:32

Możesz zrobić oscypek -też szybki ser.

A gazę to kup niesterylną  bo sterylna  ma  specyficzny  zapach .

Co do dojenie to dobry gospodarz zawsze mył wymiona przed dojeniem i nie wyobrażam sobie by doić krowę oblepioną g....em :cry:

#37 Perszing37

Perszing37

Weteran

• **VIP**
  • 2719 postów

Napisano 09 lis 2015 - 22:49

Nie zgodzę się, a i owszem. No mi pleśniowe wychodzą łatwo i przyjemnie, a Tobie trochę mniej, ale wychodzą i to się liczy.
Może jakieś inne warunki, czy coś. Nie wiem.

Hehe no to jest polemika. Przywiozles gorgonzole z mleka koziego na spotkanie organizacyjne. Po pierwsze była za sucha. Nie taką konsystencję ten ser ma. I od kiedy gorgonzola ma dziurki jak ser żółty? A Twoja takowe miała. Żółte Twoje próbowałem. Nie mam zastrzeżeń. Camemberta jeszcze nie. Ale gorgonzoli nie miałeś najwyzszych lotów. Bez obrazy. I dalej więc uważam że trzeba się nieźle postarać by takie sery wyszły jak należy. I w kobsystencji i w smaku i w wilgotności. Jak chcesz konfrontacji to wpadaj niedługo bo kończę gorgonzole. Camembert z koziego jak zwykle ma pewne problemy ale także przetestujemy :)

#38 Aksamit97

Aksamit97

Weteran

• Użytkownicy
  • 1879 postów
  • MiejscowośćWrocław

Napisano 09 lis 2015 - 23:45

A o to Ci chodzi. W pierwszej chwili nie zrozumiałem, co masz na myśli.

Nie ja tam do obrażalskich nie należę. Krytyka jest potrzebna, bo pomaga naprawić błędy.

Znaczy mi ten ser smakował, ale każdy ma inny smak.

Drugą sprawą jest to, że był cieńszy niż Twój, dlatego mógł być suchszy.

A dziurki to wiem czemu powstały. Dobre bakterie są w mleku. :)

No to nie Gorgonzola, ale mój pleśniowy z niebieską pleśnią. Akmisowy niebieski.

#39 Perszing37

Perszing37

Weteran

• **VIP**
  • 2719 postów

Napisano 10 lis 2015 - 08:03

Mi też Kamil smakował. Ale nie miał konsystencji i smaku gorgonzoli. Ja zrobiłem chyba 3 zanim tak naprawdę wyszło mi coś co gorgonzola można by nazwać. Wszystkie były dobre Ale nie wiadomo było jak je zakwalifikować.

Użytkownik Perszing37 edytował ten post 10 lis 2015 - 08:03

#40 Aksamit97

Aksamit97

Weteran

• Użytkownicy
  • 1879 postów
  • MiejscowośćWrocław

Napisano 10 lis 2015 - 09:11

No dlatego potem napisałem, że to nie Gorgonzola. To po prostu ser z niebieską pleśnią. :)

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych