Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Wędzarnia Tomasza

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
45 odpowiedzi w tym temacie

#1 Tommyle

Tommyle
  • Użytkownicy
  • 76 postów

Napisano 06 paź 2018 - 20:08

Proszę o pomoc  w budowie. Metalowa, proszkowo malowana skrzynia o wymiarach 50x50x50. Chcę dać grzałkę 2000W. Sterowanie starym regulatorem od pieca. Dymogenerator wg. roger. Nie wiem jak dodać zdjęcie

Użytkownik Tommyle edytował ten post 06 paź 2018 - 20:11

#2 binio1111

binio1111
  • **VIP**
  • 3406 postów

Napisano 06 paź 2018 - 20:28

Kliknij na dole po prawej "więcej opcji"  następnie "przeglądaj"  w dodaj pliki

#3 Tommyle

Tommyle
  • Użytkownicy
  • 76 postów

Napisano 07 paź 2018 - 08:59

Udało się wstawić zdjęcie. Dziękuję. Ta szafka chyba ma potencjał.

W prawym górnym rogu ma wentylator, który służył do schładzania wnętrza. Zastanawiam się czy go zostawić albo przenieść w inne miejsce (proszę o radę) a pozostały otwór o średnicy 80mm, wykorzystać jako wylot dymu w czasie wędzenia.

Dymogenerator będę robił w tym tygodniu. 

Grzałka kołowa 2000W: https://allegro.pl/g...6849600762.html

Jak pisałem wcześniej, sterowanie temperaturą za pomocą sterownika od pieca z możliwością ustawienia temperatury i histerezy.

Będę wdzięczny za każdą radę.

Załączone pliki

#4 Maciekzbrzegu

Maciekzbrzegu
  • **VIP**
  • 3265 postów

Napisano 07 paź 2018 - 09:38

Malowana. Farba będzie się na moim zdaniem palić.

#5 binio1111

binio1111
  • **VIP**
  • 3406 postów

Napisano 07 paź 2018 - 09:39

Grzałka , którą sobie upatrzyłeś musi pracować z wiatraczkiem (inaczej szybko się spali) . Szafka bardzo mała (przede wszystkim za niska, odlicz z 15cm z wysokości na grzałkę z deflektorem )   - i na dodatek malowana (wiem , że proszkowo , ale w pobliżu grzałki będzie się jarać)  Porzuciłbym ten pomysł na rzecz komory wykonanej samodzielnie z drewna (koniecznie wyższej) .  To jest tylko moje zdanie.

#6 Tommyle

Tommyle
  • Użytkownicy
  • 76 postów

Napisano 07 paź 2018 - 10:18

Grzałka , którą sobie upatrzyłeś musi pracować z wiatraczkiem (inaczej szybko się spali) . Szafka bardzo mała (przede wszystkim za niska, odlicz z 15cm z wysokości na grzałkę z deflektorem )   - i na dodatek malowana (wiem , że proszkowo , ale w pobliżu grzałki będzie się jarać)  Porzuciłbym ten pomysł na rzecz komory wykonanej samodzielnie z drewna (koniecznie wyższej) .  To jest tylko moje zdanie.

Fakt, że niska ale wyższej nie mam. Co do drewnianej szafki. Skoro można drewno zabezpieczyć przed jaraniem to chyba tym bardziej da się to zrobić z metalem. Cenie sobie tę radę i skłania to do kolejnych przemyśleń.

[Dodano: 07 paź 2018 - 11:18]

Fakt, że niska ale wyższej nie mam. Co do drewnianej szafki. Skoro można drewno zabezpieczyć przed jaraniem to chyba tym bardziej da się to zrobić z metalem. Cenie sobie tę radę i skłania to do kolejnych przemyśleń.

Grzałka którą upatrzyłem jest powietrzna do termoobiegu. Przecież pracuje w piekarniku.

#7 binio1111

binio1111
  • **VIP**
  • 3406 postów

Napisano 07 paź 2018 - 10:53

Grzałka którą upatrzyłem jest powietrzna do termoobiegu.

Co to jest "termoobieg" ? Czyż nie mam tam wentylatorka , który "rozdmuchuje" gorące powietrze po całej komorze piekarnika , przy okazji zwiększając ruch powietrza wokół grzałki  , co powoduje jej chłodzenie???  Zrozumienia trochę.

Skoro można drewno zabezpieczyć przed jaraniem to chyba tym bardziej da się to zrobić z metalem.

Do budowy komory wędzarniczej używa się drewna (niemalowanego i nieipregnowanego) oraz blachy "czarnej" lub nierdzewnej (żadna z nich nie może być malowana , ani lakierowana ze względu na wysokie temperatury i "agresywne" właściwości dymu wędzarniczego ) -  Zrozumienia trochę.

Fakt, że niska ale wyższej nie mam.

Ujmę to tak - Nosisz za ciasne buty jak nie masz odpowiednich ?  Czy po prostu kupujesz odpowiednie ;).  

Nie myśl , że mówię to wszystko złośliwie.   Po prostu , albo robimy coś tak jak trzeba , albo wcale . Pozdrawiam

#8 marcco.life

marcco.life
  • Użytkownicy
  • 6 postów

Napisano 07 paź 2018 - 11:00

sprobuj zrobic pod szafka cos jakby komore grzewcza ok 20 cm wysokosci to zwiekszy wysokosc... pozostaje jednak problem ze dno nadal jest malowane. Napewno bedzie sie palic co wyklucza wedzenie w takiej szafce. Musialbys tez usunac dno w znacznej czesci a moze nawet cale. Pomysl raczej z gatunku mocno pod gore....

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka
[Dodano: 07 paź 2018 - 12:00]

Grzałka , którą sobie upatrzyłeś musi pracować z wiatraczkiem (inaczej szybko się spali) . Szafka bardzo mała (przede wszystkim za niska, odlicz z 15cm z wysokości na grzałkę z deflektorem ) - i na dodatek malowana (wiem , że proszkowo , ale w pobliżu grzałki będzie się jarać) Porzuciłbym ten pomysł na rzecz komory wykonanej samodzielnie z drewna (koniecznie wyższej) . To jest tylko moje zdanie.

[Dodano: 07 paź 2018 - 11:18]

Grzałka , którą sobie upatrzyłeś musi pracować z wiatraczkiem (inaczej szybko się spali) . Szafka bardzo mała (przede wszystkim za niska, odlicz z 15cm z wysokości na grzałkę z deflektorem ) - i na dodatek malowana (wiem , że proszkowo , ale w pobliżu grzałki będzie się jarać) Porzuciłbym ten pomysł na rzecz komory wykonanej samodzielnie z drewna (koniecznie wyższej) . To jest tylko moje zdanie.

Grzałka którą upatrzyłem jest powietrzna do termoobiegu. Przecież pracuje w piekarniku.
Uzywam jej od 2 lat w swojej wedzarni. Nie mam wiatraczka do niej i daje rade... jak na razie.

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

#9 binio1111

binio1111
  • **VIP**
  • 3406 postów

Napisano 07 paź 2018 - 12:05

Nie mam wiatraczka do niej i daje rade... jak na razie.

Widocznie tak Ci się udało ją umiejscowić , że przepływające/napływające  powietrze chłodzi ją w miarę wystarczająco. W innym przypadku żywot ma ograniczony.

#10 Tommyle

Tommyle
  • Użytkownicy
  • 76 postów

Napisano 07 paź 2018 - 18:05

Nie mam wiatraczka do niej i daje rade... jak na razie.

Widocznie tak Ci się udało ją umiejscowić , że przepływające/napływające  powietrze chłodzi ją w miarę wystarczająco. W innym przypadku żywot ma ograniczony.

Więc dwa lata pracy grzałki to mało? Dala mnie wystarczająca rekomendacja.

Do tej pory wędziłem w garnku o wysokości 25 cm i takiej samej średnicy.

Dla mnie taka szafka to przeskok z syrenki na poloneza. Wedze parę raz w roku  niewielkie ilości

Marcco, faktycznie chyba pomyślę nad podwyższeniem komory na grzałkę z czarnej blachy. Cenna rada.

Jak wykorzystać zamontowany wiatrak. 

#11 Tommyle

Tommyle
  • Użytkownicy
  • 76 postów

Napisano 29 gru 2018 - 13:43

Wędzarnia już jakiś czas temu skończona i już parę wędzeń ma za sobą.

Sprawuje się znakomicie. Za namową paru kolegów nastąpiło jej podwyższenie o 30 centymetrów i tam umieszczona jest grzałka

Jeszcze raz dziękuję wszystkim, którzy zechcieli się zaangażować i udzielić paru rad.

Od miesiąca pracuję już nad nowym projektem.

Wkrótce szczegóły i pytania z prośbą o ocenę i pomoc.

Dodam, że tym razem to drewno.

Załączone pliki

#12 Muski

Muski
  • **VIP**
  • 8563 postów

Napisano 29 gru 2018 - 15:24

Za namową paru kolegów nastąpiło jej podwyższenie o 30 centymetrów i tam umieszczona jest grzałka
Ważne, że dałeś się przekonać  :thumbsup: 

#13 janusz_p

janusz_p
  • Użytkownicy
  • 454 postów

Napisano 29 gru 2018 - 16:42

Można ją szybko ocieplić za pomocą paneli korkowych. 5 mm korka to około 15 mm deski jeśli chodzi o izolacyjność.

#14 Tommyle

Tommyle
  • Użytkownicy
  • 76 postów

Napisano 29 gru 2018 - 18:27

Można ją szybko ocieplić za pomocą paneli korkowych. 5 mm korka to około 15 mm deski jeśli chodzi o izolacyjność.

Już nad nią nie będę pracował. Może jedno lub dwa wędzenia

Następca już powstaje z drewna. Elektryka i sterowanie  będzie z tej przeniesione.

Jutro wrzucę zdjęcia.

#15 Tommyle

Tommyle
  • Użytkownicy
  • 76 postów

Napisano 30 gru 2018 - 15:04

Jak pisałem wczoraj od jakiegoś czasu tworzę nową drewnianą wędzarnię. :)

Wymiary wewnętrzne: dół 55x60 cm, w najszerszym miejscu 80x60 cm, szerokość drzwiczek 57 cm, wysokość w najwyższym miejscu 150 cm.

Konstrukcja jak widać będzie z dwóch warstw desek, wewnątrz wełna 5 cm.

Spodziewam się krytyki i pytań dlaczego nie sześcian, po co te skosy, że to różne kije trzeba mieć itp. :facepalm:

Ja wiem, że z regularną konstrukcją jest łatwiej wszystko ogarnąć (kije, siatki, załadunek) ale taką konstrukcję dawno temu sobie wymyśliłem i tak zrobiłem. Może kiedyś będzie trzecia konstrukcja (na razie nie planuję :) )

Oprócz krytyki potrzebuję też poważnej rady na temat ujścia dymu. Jak widać dolot powietrze będzie z przodu poprzez regulowane zasuwą otworów o łącznym przekroju ok. 130 cm2, więc wylot powinien być co najmniej równy lub większy od tego przekroju.

Chodzi o to gdzie go najlepiej usytuować. W pierwszej wersji miał byś krótki komin o odpowiednim przekroju z regulacją przepływu. Przeczytałem trochę i wyczytałem, że komin może tworzyć niepotrzebny ciąg lub być przyczyną skraplania się pary.

Pomyślałem więc, że w tylnej najwyższej części (pod skosem) zrobię regulowany przesłoną otwór o odpowiednim przekroju.

Jakie waszym zdaniem rozwiązanie będzie lepsze. :thumbsup:

Załączone pliki

#16 binio1111

binio1111
  • **VIP**
  • 3406 postów

Napisano 31 gru 2018 - 09:52

Jak robisz dolot z przodu na dole a ujście chcesz zrobić z tyłu na "plecach" u góry to możesz mieć nierówny rozkład temp. I dymu w komorze. Najlepiej zrobić dolot w podłdze na środku a ujście na szczytach z przodu i z tyłu.(nie muszą być okrągłe , możesz zrobić prostokątne uchylane klapy tochę powyżej drzwi)

#17 Tommyle

Tommyle
  • Użytkownicy
  • 76 postów

Napisano 31 gru 2018 - 11:27

Jak robisz dolot z przodu na dole a ujście chcesz zrobić z tyłu na "plecach" u góry to możesz mieć nierówny rozkład temp. I dymu w komorze. Najlepiej zrobić dolot w podłdze na środku a ujście na szczytach z przodu i z tyłu.(nie muszą być okrągłe , możesz zrobić prostokątne uchylane klapy tochę powyżej drzwi)

Czyli dolot musiał by być centralnie pod grzałką?
[Dodano: 31 gru 2018 - 11:27]

Dodam jeszcze,bo nie wynika to bezpośrednio z postu, że jest to wędzarnia elektryczna

Użytkownik Tommyle edytował ten post 31 gru 2018 - 11:28

#18 Belizariusz

Belizariusz
  • Użytkownicy
  • 128 postów

Napisano 16 sty 2021 - 08:08

Witam.

Jestem w trakcie budowy podobnej wędzarki elektrycznej. Różnica jest taka, że komora wędzarnicza zbudowana ma być z dwu warstw desek. W założeniu ma opierać się na podstawie, wykonanej z kątownika do którego będzie przyspawana zwykła blacha 1 mm, zaś wsad ma być ładowany górą.

W związku z tym mam pytanie. Czy wylot rury dymnej dymogeneratora należy zrobić powyżej górnej blachy deflektora, czy może być na wysokości deflektora albo nawet niżej ?

47f8c0e8e594.jpg

#19 Muski

Muski
  • **VIP**
  • 8563 postów

Napisano 16 sty 2021 - 08:58

nawet niżej ?
Tak - ale na tyle wysoko by podstawić niską miseczkę lub mały słoiczek pod wylot z rury dymnej  

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#20 Belizariusz

Belizariusz
  • Użytkownicy
  • 128 postów

Napisano 16 sty 2021 - 09:59

Dzięki Muski. Czy w celu lepszego osuszenia wyrobów przed zasadniczym wędzeniem warto na dolną rurę dolotową zamontować wentylator, który po osuszeniu wyrobów będzie można demontować, czy też zdać się na wentylacje grawitacyjną, wymuszoną ciepłem grzałki ?

3a2fcab1373d.jpg

Użytkownik Belizariusz edytował ten post 16 sty 2021 - 10:00

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych