Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Wędzarnia Tomasza

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
45 odpowiedzi w tym temacie

#21 tytan58

tytan58
  • Użytkownicy
  • 370 postów

Napisano 16 sty 2021 - 11:18

Czy wylot rury dymnej dymogeneratora należy zrobić powyżej górnej blachy deflektora, czy może być na wysokości deflektora albo nawet niżej ?

Zalecane jest aby wylot rury dymowej był nad grzałką (deflektorem ),jest gdzieś o tym na forum ,poszukaj.

#22 Belizariusz

Belizariusz
  • Użytkownicy
  • 128 postów

Napisano 16 sty 2021 - 11:39

U mnie wylot powietrza ma być pod grzałką, zgodnie z tym, co zalecali koledzy.  Mój deflektor ma mieć dwie blachy. Czy w dolnej zrobić otwór w celu łatwiejszego dopływu powietrza do grzałki, tak jak to zroblli niektórzy z użytkowników Forum ?  

a2cafda4c6e6.jpg

Zasadniczo zależy mi na opiniach dot. celowości zamontowania wentylatora.

#23 grzechu913

grzechu913
  • Użytkownicy
  • 14 postów

Napisano 16 sty 2021 - 13:34

Też będę budował wędzarnie, i zastanawiam się czy robić te otwory. Na górze mam takie pod skosem. Myślę dołozyc wentylator jak u Ciebie, dymogeneratora akurat mam z takim odstojnikiem zewnętrznym, i niby rurka jest w jego stronę skierowana, nie do środka, zobaczę jak to w praktyce będzie.

b5c3f721e359b2304671319c3f8bcb89.jpg

5a77db925fb86a62a03f3e177fbc4f11.jpg

Wysłane z mojego DRA-L21 przy użyciu Tapatalka

Użytkownik grzechu913 edytował ten post 16 sty 2021 - 13:35

#24 Belizariusz

Belizariusz
  • Użytkownicy
  • 128 postów

Napisano 16 sty 2021 - 15:12

Kupiłem dymogenerator w necie. Co prawda wędzarka dopiero na elektronicznym papierze, ale nie mogłem wytrzymać i podłączyłem pompkę do dymogeneratora, wsypałem tyle wiórków ( grubszych, bo takie zalecał producent), aby zakryły rurę dymową, poczym podpaliłem zrębki. Efekt przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Dym był gęsty a intensywność dymienia łatwo było regulować potencjometrem pompki. Po wypaleniu się zrębków popiołu w komorze zasypowej było tyle, co nic. Dymogenerator umyłem w roztworze Kreta. Liczę, że moja wędzarnia będzie gotowa w drugiej dekadzie lutego, bo sterownik REX z Chin mam otrzymać w pierwszym tygodniu lutego.

Na razie komponenty mojej wędzarni, te zakupione zdalnie, leżą w pokoju na podłodze. Czekam na pozostałe, które zamówiłem.

4f3247c31341.jpg

Użytkownik Belizariusz edytował ten post 16 sty 2021 - 15:18

#25 Włóczęga

Włóczęga
  • Użytkownicy
  • 14 postów

Napisano 18 sty 2021 - 21:25

Dzięki Muski. Czy w celu lepszego osuszenia wyrobów przed zasadniczym wędzeniem warto na dolną rurę dolotową zamontować wentylator, który po osuszeniu wyrobów będzie można demontować, czy też zdać się na wentylacje grawitacyjną, wymuszoną ciepłem grzałki ?

3a2fcab1373d.jpg

Cześć

Również zastanawiam się na umiejscowieniu wlotu pod grzałką, a otwór zaślepiać od strony wentylatora. Niestety chciałem pod grzałką umieścić blachę, aby odizolować ją od desek. Będę miał wtedy problem z powstałą dziurą. Czy umieszczenie blachy między grzałką a podłogą jest zasadne czy można sobie ją darować, bo grzałka nie przypali desek.

Użytkownik EAnna edytował ten post 18 sty 2021 - 22:26

#26 Muski

Muski
  • **VIP**
  • 8563 postów

Napisano 18 sty 2021 - 21:43

zamontować wentylator, który po osuszeniu wyrobów będzie można demontować
Tak zdecydowanie jest potrzebny  :thumbsup:  

#27 tytan58

tytan58
  • Użytkownicy
  • 370 postów

Napisano 18 sty 2021 - 22:39

Czy umieszczenie blachy między grzałką a podłogą jest zasadne czy można sobie ją darować, bo grzałka nie przypali desek.

Jak najbardziej jest zasadne.

A wentylator jest zbędny ,z doświadczenia wiem że i tak nie będziesz z niego korzystał ,bo naturalny przepływ jest wystarczający.

#28 Włóczęga

Włóczęga
  • Użytkownicy
  • 14 postów

Napisano 18 sty 2021 - 22:47

Dwie ostatnie wypowiedzi Muski i Tytana wzajemnie się wykluczają.
Teraz to już nie wiem czy wentylator do osuszania się przedaje czy jest to zbędne urządzenie?

#29 Muski

Muski
  • **VIP**
  • 8563 postów

Napisano 18 sty 2021 - 23:05

i tak nie będziesz z niego korzystał

A ja korzystam ZAWSZE - i naprawdę warto , to koszt 45 zł a pomoc  znaczna   :yes:

Użytkownik Muski edytował ten post 18 sty 2021 - 23:06

#30 Włóczęga

Włóczęga
  • Użytkownicy
  • 14 postów

Napisano 18 sty 2021 - 23:26

Myślę cały czas o zamontowaniu wentylatora, ale mam problem gdzie go umiejscowić. Centralnie w podłodze może i byłoby najkorzystniej, ale nie wiem jak wykonać to technologicznie (wycięcie dziury w kwasiaku, a potem jej zaślepianiu.
Wentylacja z boku jest dużo łatwiejsza w wykonaniu i zaślepianiu.

Użytkownik Włóczęga edytował ten post 18 sty 2021 - 23:27

#31 tytan58

tytan58
  • Użytkownicy
  • 370 postów

Napisano 18 sty 2021 - 23:32

A ja korzystam ZAWSZE

Korzystasz bo musisz ,wentylator jak nie pracuje to blokuje częściowo naturalny przepływ powietrza.

Użytkownik tytan58 edytował ten post 18 sty 2021 - 23:33

#32 Włóczęga

Włóczęga
  • Użytkownicy
  • 14 postów

Napisano 18 sty 2021 - 23:54

A ja korzystam ZAWSZE - i naprawdę warto

A gdzie masz go zamontowanego i jak go zaślepiasz w czasie wędzenia?
Czy warto jeszcze montować regulację jego obrotów?

#33 Muski

Muski
  • **VIP**
  • 8563 postów

Napisano 19 sty 2021 - 08:06

gdzie masz go zamontowanego i jak go zaślepiasz w czasie wędzenia
Zwykle montuję na wylocie (mam Borniaka) i pracuje na zasadzie wyciągu , ale gdybym mógł od dołu to pewnie tak bym zastosował , do osuszania zawsze go stosuję - nie mam regulacji obrotów to radzę sobie przymykaniem lub otwieraniem przepustnicy  

#34 Atrax

Atrax
  • Użytkownicy
  • 253 postów

Napisano 19 sty 2021 - 08:14

Otworu z wentylatorem się nie zaślepia podczas wędzenia. Wystarczy go (wentylator) wyłączyć po osuszaniu wsadu.

#35 Raf78

Raf78
  • Użytkownicy
  • 281 postów

Napisano 19 sty 2021 - 09:02

Otworu z wentylatorem się nie zaślepia podczas wędzenia. Wystarczy go (wentylator) wyłączyć po osuszaniu wsadu.

I to jest cenna uwaga!

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

#36 Włóczęga

Włóczęga
  • Użytkownicy
  • 14 postów

Napisano 19 sty 2021 - 17:18

Czy w związku z tym część dymu z generatora nie będzie się tam przedostawać?

#37 Atrax

Atrax
  • Użytkownicy
  • 253 postów

Napisano 19 sty 2021 - 19:07

Czy w związku z tym część dymu z generatora nie będzie się tam przedostawać?

Nie, dym będzie szedł do góry

Użytkownik EAnna edytował ten post 19 sty 2021 - 20:05

#38 Włóczęga

Włóczęga
  • Użytkownicy
  • 14 postów

Napisano 19 sty 2021 - 22:48

Rozumiem. Dziękuję.

Pozostaje tylko problem z wywierceniem otworu w grubej blasze   :hmm:

#39 Włóczęga

Włóczęga
  • Użytkownicy
  • 14 postów

Napisano 20 sty 2021 - 21:25

4f3247c31341.jpg

Mam jeszcze pytanie czy zaprezentowana rura i maskownica tej rury nie jest ocynkowana, a jeśli tak to w tym miejscu czyli pod grzałką można takie rozwiązanie stosować?

Użytkownik Włóczęga edytował ten post 20 sty 2021 - 21:26

#40 Atrax

Atrax
  • Użytkownicy
  • 253 postów

Napisano 21 sty 2021 - 08:38

Rura w ocynku nie przeszkadza. Ale rozetę dał bym nierdzewną .Dla własengo spokoju 

https://allegro.pl/o...0-mm-5843080253

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych