Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

W związku z bardzo licznymi zapytaniami w komentarzach, na forum, stronce i poczcie, prosze wszystkich, którzy budują lub budowali wedzarnie czy grillo-wedzarnie, o nadesłanie i nadsyłanie zdjęć z budowy, zdjęc materiałów budowlanych uzytych podczas budowy, szkiców, rysunków, planów i opisów swoich urządzeń.

W okresie wiosennym bardzo dużo ludzi chce sobie wybudowac ładne "dymiarki", ale nie bardzo wie jak, o czym świadczy cała masa pytan i próśb w tym zakresie.

Jeszcze raz prosze o dzielenie się swymi tajemnicami.

Na stronie założę osobny temat poświęcony planom budowlanym wedzarni i grillo-wędzarni. Możecie na planach umieszczać swoje zabezpieczenia i znaki wodne, ale w taki sposób, by nie zamazywały szczegółów obrazu.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojej strony rada związana z ewentualną budową wędzarni.

Jeśli zamierzacie budować wędzarnie to już rozglądajcie się za materiałami do budowy bo niestety powoli niczego już nie można dostać że o cenach nie wspomnę.

Bum budowlany jest tak wielki że fabryki nie nadążają z produkcją a zapisy są po pół roku do przodu.

 

Miro :) budowniczy :sad:

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bum budowlany jest tak wielki że fabryki nie nadążają z produkcją a zapisy są po pół roku do przodu.

a będzie jeszcze gorzej w związku z wyborem Polski na miejsce rozgrywek EURO2012
Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W związku z tym tematem mam takie przemyślenia, aby w miarę możliwości przy publikowaniu zdjęć z budowy był na nich jakiś odnośnik dotyczący wymiarów obiektu: np dorosła osoba, typowa beczka 200 l, taczka, szpadel itp, aby według tego prawidłowo wyobrażać sobie proporcje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maxell - świetny pomysł!

Ja również planuję zbudować grilo-wędzarnię.

Od wielu miesięcy dokładnie obserwuję portal, wyszukuję każdą nową wędzarnię.

Robię wydruki, szkice itd. Pomimo wyjaśnień udzielanych zwykle przez autorów rodzi się milion pytań.

W moim przypadku ma to być wędzarnia murowana - coś podobnego do projektu JanuszaQ.

Chciałbym wykonać ją bez większych błędów.

Jednak poszukiwanie odpowiedzi na szczegółowe pytania jest dość trudne.

Odpowiedzi są rozrzucone po całym forum.

Osobiście nie chcę zadawać "tych samych pytań", ale w niektórych kwestiach staję pod ścianą i przygotowuję sobie taki "zestaw ostateczny".

Także zamieszczenie tego typu materiałów w jednym miejscu bardzo ułatwi sprawę wszystkim "budowlańcom".

Uważam również, że bardzo dobrym pomysłem jest prezentowanie poszczególnych etapów budowy - jak to ostatnio uczynił jeden z kolegów.

Daje to możliwość uzyskania porad w trakcie - a nie po fakcie ;-)

 

Sądzę również, że w taki naturalny sposób możnaby stworzyć zestaw FAQ.

 

p.s. jeżeli będziecie (będziemy :-)) w takim tempie zachęcać ludzi do przydomowych wędzarni to wkrótce będziesz prowadził portal o zasięgu światowym :grin:

Pozdrawiam serdecznie

 

Mamut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!

Jestem tu pierwszy raz więc proszę o troche wyrozumiałości...

Pracuję nad wędzarką taką" pół-miejska-pół-wiejska" ponieważ nie mam działki,tylko wybetonowany,ogrodzony i zadaszony podjazd do garażu.

Założenia budowy są takie:

Dwie beczki jedna na drugiej, palenisko z piecyka żeliwnego, obudowa stalowa plus wełna mineralna,dwa szybry, termometr itp.

Problem do rozwiązania: wielkość otworów wywierconych w dnie górnej beczki, aby i ciąg był dobry i rozprowadzenie dymu jakie takie. W tej chwili wywierciłem w rastrze 25 mm x 25 mm otwory ok 2,5 mm na całym dnie i zastanawiam się do ilu mm je powiększyć aby bylo dobrze. Dno górnej beczki stanowi dekiel dolnej i obie są spięte fabryczną obejmą.Dostęp do obu przez drzwiczki boczne. Reszta na zdjęciach, które idę uczyć się wysyłać, bo już raz tych "Krzyżaków" pisałem i jakoś się skasowało.Proszę o ewentualne sugestie i pozdrawiam.

 

A oto próba wysyłki jakiegoś zdjęcia...

no i chyba się udało...

Dodam,że beczki po wyrobach kosmetycznych (wazelina itp), ogrzane umyte i odtłuszczone posiadają powłokę galwaniczną od środka. W tej chwili wykonuję zamknięcia drzwiczek, komin i szybry.pozdrowienia.

marcomm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

Po pierwsze jak pisałem nie mam ogrodu.W związku z tym ograniczone miejsce na podjeżdzie nie pozwala wkopywać beczki w beton.Jest płasko.A więc beczke do góry i wszystko inne też.Palenisko w piecyku żeliwnym itd.Izolacja, zabudowa no i schylać się nie trzeba za dużo a czcicielom boskiej ambrozji spod znaku GRONIE to rzecz niebagatelna. Wszystko jest dopiero na pierwszym etapie budowy ale jestem dobrej myśli jak tylko uporam sie z paroma drobiazgami, bo właściwie prawie wszystkie materiały są zgromadzone oprócz izolacjii. Kije wylądują na drewnianych podporach w górnej części górnej beczki.pzdr

marcomm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie mam ogrodu..a beczkę stawiałam na pustakach i nic nie wkopywałam w ziemię.

Korytarz stworzyliśmy z pustaków ustawionych na betonie.Zobacz moje wędzenie ze świąt Bożego Narodzenia.Pokazana jes moja beka i "naziemny" korytarz.Zdjęcia są w Galerii zdjęć pt."swiateczne wędzenie Małgoś;"

"W życiu piękne są tylko chwile.."

Dżem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj marcomm, ja też mam beczkę do wędzenia, tylko nie takiej przecudnej urody jak Twoje. Ma już swoje latka i rdza ją pałaszuje aż dudni :cry: Ale narazie wędzi bez zarzutu. Jak się rozsypie to wtedy pomyśli się o czym innym.

Uporaj się szybko z jej budową i pakuj mięsko do wędzenia!

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcomm.

 

Ze swojego, miernego w sumie, doswiadczenia sugeruję, abyś na razie nie rozwiercał otworów i wykonał próbne palenie. Włóż termometr, rozpal palenisko i poobserwuj jak zachowują się temperatury.

Mam wrażenie, że powinieneś bez problemu osiągnąć maksymalną temperaturę, potrzebną podczas wędzenia - jeśli nie, to wtedy powiększysz otwory.

Każda wędzarnia jest inna i każdej trzeba się "nauczyć".

 

Pozdrawiam

BonAir

Pozdrawiam

BonAir

 

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?p=47286#47286

Co by tu jeszcze sprasować... ? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie wielkość otworów wierconych przez Ciebie w dnie beczki nie ma wielkiego znaczenia. 2,5 mm to mało. Myślę że ok 10mm powinno być dobrze.

Sugeruję wprowadzenie przewodu dymowego do wnętrza dolnej beczki i zakończyć kolanem tak aby jego wylot był w środku średnicy i nakryć kolano czapeczką aby do niego nie kapało.

Przewodu dymowego zrób ok 2 m (później można skrócić)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

andy!

Tak też myślałem, ale...

wylot kolana wypadnie dość blisko tego rusztu i efekt rozproszenia dymu równomiernie po całej powierzchni przepadnie. Chyba się nie obejdzie bez próbnych dymień. Trudno. Uparłem sie, że będzie wędzarnia "u mechanika" to wszystko musi grac. Dzisiaj dokupiłem szyber obrotowy do regulacji ciągu w rurze dymowej. Ok 18 zł w Castoramie. Termometr samochodowy też już czeka( temp.oleju). I tak powoli do przodu. Jutro robię komin i szyber wylotowy....chyba,że jakieś wezwanie, bo firma to serwis.pozdrawiam.

marcomm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BonAir!

Czułem przez skórę,że masz rację. Dzisiaj podłączyłem piec i dałem trochę dymu.

Jeszcze nie ma komina i termometru. Ale nie mogłem wytrzymać. Wygląda na to,że rozkład dymu na powierzchni dna jest niezły. A więc nie spieszę sie z rozwiercaniem. Najpierw komin z szybrem i termometr. A potem doświadczenia.pzdr

marcomm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Posiadam starą lodówke(własnie kupiłem nową) i tak się zastanawiam czy nie przerobić jej na wedzarnie po wycięciu dna i dorobienia komina(oczywiście kanał dymowy i palenisko własnej konstrukcji)Lodówka jak to lodówka,jest ocieplana ,posiada półki metalowe, drzwiczki czyli wszystko co potrzebne w wędzarni.

Pytanie brzmi:

Czy plastik z tórego jest wykonana wewnętrzna część lodówki wytrzyma temperatury wędzenia i czy nie będą wydzielać się z niego jakieś szkodliwe substancje.

Z góry dzięki za porady.

zwierzak myśleć
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwierzak - wyeliminuj ten tok myślenia!

aby użyć lodówki jako wędzarni musisz ją "wybebeszyć" i odrobinę przerobić,

niestety w zależności od wieku tego urządzenia może okazać się to mało praktyczne,

ja przerabiałem bardzo starą Silesię która : po pierwsze miała grubą blachę, obecne to raczej "blaszka",

po drugie izolacją był styropian - obecnie jest to pianka trwale połączona z blachą

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.