Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

!PYTANIA dotyczące budowy wędzarni - ogólnie.

Problem z budową wędzarni komora wędzarnicza palenisko pośrednie wędzarnia drewniana cegła czerwona

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1687 odpowiedzi w tym temacie

#1641 grabi

grabi

Początkujący

• Użytkownicy
  • 22 postów
  • MiejscowośćGłuszyca

Napisano 03 wrz 2019 - 13:56

Chcę się dowiedzieć o ułożenie deski na zewnątrz. Mam deskę pióro-wpust. Układać ją pionowo czy poziomo? Wewnętrzną położyłem poziomo. Czy jeśli warstwa zewnętrzna i wewnętrzna będzie ułożona w ten sam sposób to będzie problem?

#1642 karolszymczak

karolszymczak

Uzależniony od forum

• **VIP-Organizator**
  • 6967 postów

Napisano 03 wrz 2019 - 14:14

Nie nie będzie problemu.

#1643 Beesmaster

Beesmaster

Początkujący

• Użytkownicy
  • 40 postów
  • MiejscowośćOkolice Oświęcimia

Napisano 03 wrz 2019 - 14:17

Pamiętaj tylko na zewnątrz piórem do góry. Inaczej między deski będzie wpadać woda.

Wysłane z mojego G8342 przy użyciu Tapatalka

#1644 Czang

Czang

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 3 postów
  • MiejscowośćGolub-Dobrzyń

Napisano 10 paź 2019 - 12:24

Przepraszam, nie wiem czy to jest dobre miejsce na zadanie tego pytania ale jestem tu zupełnie nowy. Właśnie rozpocząłem budowę wędzarni z grilem, itp. Z tego forum zaczerpnąłem wiele pożytecznych wskazówek, dzięki którym musiałem zmienić pierwotne plany. Moja wędzarnia ma być murowana z paleniskiem pośrednim i dodatkowym paleniskiem kanałowym. Co do wymiarów, założeń co do samego wędzenia, trochę już wiem, ale zastanawiam się nad stropem nad paleniskiem, pomiędzy paleniskiem i komorą wędzarniczą. Bo jak wyczytałem, nie powinna ona zbytnio kumulować ciepła... Jak to zrobić?. Myślałem o stropie betonowym z osadzoną rurą dymową, ale przecież taki strop będzie kumulował ciepło i może robić za tzw. katalizator, deflektor czy jak tam zwał. Innego natomiast trudno sobie wyobrazić, bo przecież drewniany to chyba nie? - jeden kolega z forum opisywał, że podczas wygrzewania stropik mu się spalił. Czy ewentualnie z tym kumulowaniem ciepła w stropie paleniska to nie ma co przesadzać. Palenisko wewnątrz będzie miało wymiary około 70x70x70 cm. W środku stropu rura dymowa 200 mm z szybrem, w bocznej ściance paleniska, pod sufitem planuję zrobić płaskie wejście płaskiego kanału dymowego z drugiego paleniska (technologicznie ma to być podwójna, płaska rura ze stali nierdzewnej o wymiarach 50 mm x 250 mm  - łącznie 50 x 500 mm o długości około 80 cm z lekkim spadkiem w kierunku drugiego paleniska, ocieplona z obu stron wełną mineralną). Proszę doświadczonych zadymiarzy o opinię na temat tego nieszczęsnego stropu, czy powinienem kombinować z tym nie kumulowaniem w nim ciepła czy po prostu wykonać taki strop jako betonowy, lekko zazbrojony ? Proszę o sugestie, gdyż po kilkugodzinnym studiowaniu innych wpisów nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. 

#1645 Marcus68

Marcus68

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 9 postów
  • MiejscowośćŁódź

Napisano 10 paź 2019 - 14:08

Witam wszystkich

Jestem w trakcje budowy pierwszej wędzarni i mam taki problem

Nie wiem gdzie mogę dostać takie zaślepki do regulacji wentylacji jak na zdjęciu na dole,lub ja fachowo się one nazywają.

7df868d4bc4f4372.jpg

#1646 krzychuzab

krzychuzab

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 311 postów
  • MiejscowośćKujawsko-pomorskie

Napisano 10 paź 2019 - 15:07

Nie kombinuj. Strop tylko betonowy. Sprawdzony, najlepszy, jedyne rozsądne rozwiązanie.

#1647 bilu72

bilu72

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 536 postów
  • MiejscowośćMałopolska

Napisano 10 paź 2019 - 15:15

Witam wszystkich
Jestem w trakcje budowy pierwszej wędzarni i mam taki problem
Nie wiem gdzie mogę dostać takie zaślepki do regulacji wentylacji jak na zdjęciu na dole,lub ja fachowo się one nazywają.

7df868d4bc4f4372.jpg

Szukaj czegoś w tym stylu
https://allegro.pl/o...source=facebook

https://allegro.pl/o...source=facebook

#1648 Daro122

Daro122

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 7 postów
  • MiejscowośćGniewce

Napisano 10 paź 2019 - 19:48

Prawie koniec

Załączone pliki

Użytkownik Daro122 edytował ten post 10 paź 2019 - 19:50

#1649 eli55

eli55

Weteran

• Użytkownicy
  • 2314 postów
  • Miejscowośćmonastir / wlochy

Napisano 10 paź 2019 - 20:15

Bardzo mi sie podoba :clap: :clap:

#1650 EAnna

EAnna

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 9400 postów
  • MiejscowośćTychy

Napisano 10 paź 2019 - 20:22

Piękny, letni salon  :clap:

Tam to się będzie działo   :frantics:

#1651 Marcus68

Marcus68

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 9 postów
  • MiejscowośćŁódź

Napisano 11 paź 2019 - 10:44

Dzięki bilu72 właśnie o takie coś mi chodziło .

Pozdrawiam

#1652 Piter811

Piter811

Początkujący

• Użytkownicy
  • 17 postów
  • MiejscowośćŁASK

Napisano 20 paź 2019 - 10:30

Witam wszystkich. Jestem tu nowy i chciałbym dowiedzieć się paru rzeczy. Jestem na etapie budowy elektryka z desek olchowych. Wymiar zewnętrzny ok 85,5x79,5 Środek komory 71,5x65,5. Ściany wykonane z podwójnych desek 30mm na felc a między nimi 10mm pustki. Do tego grzałka 2000W + 900W na rex c700 . Dach skośny dwuspadowy na zawiasie. Nie wiem czy go również z podwójnej deski , czy może okazać się za ciężki.  Jak myślicie na co zwrócić uwagę. 

[Dodano: 20 paź 2019 - 11:30]

Wusokość kibelka 110cm + 35 dach

#1653 Beesmaster

Beesmaster

Początkujący

• Użytkownicy
  • 40 postów

Napisano 20 paź 2019 - 11:29

Witam wszystkich. Jestem tu nowy i chciałbym dowiedzieć się paru rzeczy. Jestem na etapie budowy elektryka z desek olchowych. Wymiar zewnętrzny ok 85,5x79,5 Środek komory 71,5x65,5. Ściany wykonane z podwójnych desek 30mm na felc a między nimi 10mm pustki. Do tego grzałka 2000W + 900W na rex c700 . Dach skośny dwuspadowy na zawiasie. Nie wiem czy go również z podwójnej deski , czy może okazać się za ciężki.  Jak myślicie na co zwrócić uwagę. 

[Dodano: 20 paź 2019 - 11:30]

Wusokość kibelka 110cm + 35 dach

Witaj.

Pomysłów znajdziesz mnóstwo. Może coś Ci podpowie mój projekt. Działa do dzisiaj bez żadnych zarzutów. 

Ja dachu do wędzenia nie wykorzystałem. Bardzo dobrze sprawdza mi sie boczne odprowadzanie dymu wraz z przednią wentylacją, którą zamykam przy mocniejszym wietrze i przepływ dymu nadal jest ok.

https://wedlinydomow...władcy-pszczół/

Pozdrawiam. 

#1654 Piter811

Piter811

Początkujący

• Użytkownicy
  • 17 postów
  • MiejscowośćŁASK

Napisano 20 paź 2019 - 12:10

Cześć widziałem Twoją wędzarnie . Będę budował podobną z tą różnicą, że drzwi będą tworzyły całą przednią ścianę , a skosy bardziej wychodziły poniżej górnej wysokości skrzyni. No i dach uchylny. Nie wiem tylko jak umiejscowić nawiewy. Czy na bocznych ścianach nie będą zbyt schowane pod dachem. Myślę wykonać je z przodu i z tyłu wędzarni pod skosami szczytów.

#1655 Beesmaster

Beesmaster

Początkujący

• Użytkownicy
  • 40 postów

Napisano 20 paź 2019 - 12:35

Myślę wykonać je z przodu i z tyłu wędzarni pod skosami szczytów.

Nic nie stoi na przeszkodzie. Byle by się dały regulować i zamknąć całkowicie.

#1656 Dawideo

Dawideo

Początkujący

• Użytkownicy
  • 17 postów
  • MiejscowośćZbychowo

Napisano 21 paź 2019 - 13:33

Witam

Krótkie pytanie. Czy klasa desek użytych to budowy komory wędzarniczej ma znaczenie? Bo różnice cen jest dość znacząca pomiędzy klasami A, A/B, C, MIX. Szczególnie, że wnętrze komory chciałbym obić olchą. Tak więc czy mogę użyć najniższą klasę, czy lepiej jedną z wyższych.

#1657 Maciekzbrzegu

Maciekzbrzegu

Weteran

• Użytkownicy
  • 2866 postów
  • MiejscowośćBrzeg

Napisano 21 paź 2019 - 13:45

Nie ma znaczenia . Grunt aby nie były spróchniałe . No chyba ze jesteś estetą :) .Po paru wędzeniach i tak nie zauważysz różnicy lub się zatrze .

Użytkownik Maciekzbrzegu edytował ten post 21 paź 2019 - 13:47

#1658 Piter811

Piter811

Początkujący

• Użytkownicy
  • 17 postów
  • MiejscowośćŁASK

Napisano 21 paź 2019 - 16:44

Chciałbym zrobić sterownik odłączany od wędzarni i ciekaw jestem czy gniazdem xlr 5  https://allegro.pl/o...skie-8299155384połączyć grzałki 2000w i 900w? Jak myślicie nie za słabe. Czy tylko do sondy da się wykorzystać?

#1659 sobol

sobol

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 297 postów
  • MiejscowośćGdynia/Jarrow

Napisano 22 paź 2019 - 17:00

Za słabe. Do grzałek lepiej zastosować wtyczki komputerowe IEC.

#1660 Piter811

Piter811

Początkujący

• Użytkownicy
  • 17 postów
  • MiejscowośćŁASK

Napisano 22 paź 2019 - 21:41

A może jakiś inny wtyk żeby podpiąć na jednym 2 grzałki - jakiś 4 pinowy.

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Problem z budową wędzarni, komora wędzarnicza, palenisko pośrednie, wędzarnia, drewniana, cegła czerwona

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych