Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

!PYTANIA dotyczące budowy wędzarni - ogólnie.

Problem z budową wędzarni komora wędzarnicza palenisko pośrednie wędzarnia drewniana cegła czerwona

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1786 odpowiedzi w tym temacie

#1781 novyy

novyy

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 10 postów
  • MiejscowośćTST

Napisano 27 kwi 2020 - 22:10

Poradnik przeczytałem a i owszem.

Jak już wyżej opisałem muszę pójść na pewne kompromisy, ponieważ mam już zbitą komorę. I na moje nieszczęście kombinuję żeby jakoś to wszystko do siebie pasowało :)

Zaczynam dopiero przygodę z wędzeniem i pewnie jak złapię bakcyla to będę budował coś nowego już idealnie wg wytycznych.

A tym czasem muszę coś zrobić żeby pasowało do siebie /palenisko i komora/ i nie było za bardzo kłopotliwie w użytkowaniu. No i wędzonki nie były za bardzo osmalone;)

sverige2 powiedz mi jak się u ciebie sprawdza się palenisko, masz właśnie w takich wymiarach jak ja chcę wymurować? Dużo jest problemu z utrzymaniem temp? Nagrzewa się bardzo wewn paleniska?

Rozumiem, że istotna jest powierzchnia w m2 paleniska czy ogólna kubatura? Murując na 3 cegły to wychodzi wewnątrz palenisko po 54 cm na każdej ścianie, a więc mamy trochę ponad wymagane min paleniska.

#1782 sverige2

sverige2

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 5780 postów
  • MiejscowośćCiechocinek - Polska / Lund - Szwecja

Napisano 28 kwi 2020 - 03:06

Pisałem już wiele razy, i piszę przecież nie tylko ja. Jest jak napisałem wcześniej, najlepiej zrób na cztery cegły, nie mniej niż trzy i pół, ale nigdy tylko na trzy, bo to zdecydowanie zbyt mało. Czytaj dokładnie co w materii paleniska pisze Andyandy. Nie wiem jakimi względami się kierujesz, ale nie rozpoczynaj od budowy byle czego, szkoda czasu, pieniędzy, i nerwów. Ta komora którą już posiadasz, w tych konkretnych wymiarach, będzie wspaniale sobie stać na palenisku które jest zbudowane na cztery cegły. Przecież masz moją fotkę, i widzisz tą zdejmowaną, swobodnie stojącą  skrzynię która jest mniejsza gabarytowo, i stoi na większym palenisku niż sama jest. Skrzynia jest rozbierana, mobilna, stojącą na wierzchu pokrytego terakotą paleniska, przecież widać to bardzo dokładnie. Mam ten zestaw już wiele lat, i skoro pytasz mnie o rezultaty, to znaczy że mało czytasz nasze forum, ale powiem Ci raz jeszcze, bardzo krótko jednak, rezultaty są SUPER, czy opinia i zdanie kogoś kto się bawi w tę zabawę wiele lat Cię satysfakcjonuje  :D ??? Chwilami mam wrażenie że jednak chyba nie bardzo  :D ??? Wybór jednak należy zawsze tylko do Ciebie, powodzenia i sukcesów życzę :thumbsup: !!!

#1783 novyy

novyy

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 10 postów
  • MiejscowośćTST

Napisano 04 maj 2020 - 22:18

Dzięki za odpowiedź. Zadając pytanie powyższe chciałem się tylko dowiedzieć czy mając wymurowane palenisko na 3 cegły masz jakieś problemy z utrzymaniem temp lub za wysoka jest temp itp. Nic więcej.

Myślę, że jeżeli jesteś już tyle lat zadowolony z tego rozwiązania więc może ja na jakiś czas też spróbuję z takimi wymiarami /w tej chwili nie bardzo mogę sobie pozwolić na nic większego/.

Dzięki sverige2 raz jeszcze.

Mam jeszcze jedno pytanie. Jakich wkrętów do drewna używaliście do montowania w wędzarni drewnianego obicia od wewnętrznej strony?

#1784 yck

yck

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 2 postów
  • MiejscowośćSzzcecin

Napisano wczoraj, 08:28

Jestem nowy więc proszę o wyrozumiałość, buduję wędzarni i dotarłem do konalu dymowego w w związku z tym proszę o radę,poniewaz im więcej czytam tym więcej wątpliwości. Czy rura zaroodpobra 2mm wystarczy, ponieważ śledząc forum widziałem, że niektórzy pisali że takowa może się przepalić (kiedy), a później nie będę miał już do niej dostepu. Czytałem, że można ją co prawda zalać betonem ale chciałbym uniknąć. Przy okazji kolejne czy farba którą jest pokryta może być szkodliwa w wysokie temperaturze?

#1785 JaGra

JaGra

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 3321 postów
  • Miejscowośćmazowiecka wieś nad Wisłą

Napisano wczoraj, 09:38

Najlepiej to zrezygnuj z kanału i poczytaj o wędzarniach typu"kibelek" czyli z paleniskiem bezpośrednim.

#1786 yck

yck

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 2 postów
  • MiejscowośćSzzcecin

Napisano wczoraj, 09:45

Chyba na to już za późno, poza tym jest w zestawieniu z grillem i kuchnią.

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#1787 Pytka

Pytka

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 1 postów
  • MiejscowośćMława

Napisano wczoraj, 21:20

Witam, planuję postawić wędzarnie. Czytam forum, ale ciekawi mnie kwestia. Otóż czy jeśli postawię komorę wędzarniczą z cegły, to czy muszę w środku obić to drewnem, czy mogę wędzić  na samej cegle ( jaka jest różnica)? Pozdrawiam.

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Problem z budową wędzarni, komora wędzarnicza, palenisko pośrednie, wędzarnia, drewniana, cegła czerwona

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych