Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Domowe puszkowanie konserw

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
370 odpowiedzi w tym temacie

#101 StefanS

StefanS
  • **VIP**
  • 1198 postów
  • MiejscowośćMassechusetts, USA

Napisano 17 sty 2018 - 03:42

Moj poprzedni post (nie wiem dlaczego ) wyszedl jako "kaszanka" - pisalem z przerwami i powtorkami. niemniej zostalem "wywolany do tablicy" wiec chcialbym odniesc sie do niektorych wnioskow i danych. Po pierwsze - do @DZIADEK, - jaki jest cel i powod momentalnego(natychmiastowego) schladzania czy sloikow czy puszek podczas procesu sterilizacji przedstawianych przez Pana? Czy powodem jest dalsze zabezpieczenie mikrobiologiczne? Czy raczej skrocenie procesu produkcji?? Aby oszczedzic czas odpowiem w ten sposob - 

przy sterilizacji konserw w puszkach metalowych - moim zdaniem 3 powody 

- skrocenie cyklu /czasu produkcji

- zabezpieczenie metalowych puszek przed stalym odksztalceniem ksztltu

- zbyt dlugi proces ciepla w puszkach moze spowodowac zmiane koloru wsadu

przy sloikach szklanych - 2 powody -

-skrocenie cyklu produkcji

- ochrona przed zmiana koloru wsadu.

W takim razie czy warto jest "budowac " pancerne naczynia wytrzymujace temperatury i cisnienia wskazane w 

W czasie sterylizacji  ciśnienie 1,1 Bar = 121 st C + 1 -1,5 Bar przeciw ciśnienie dla zrównoważenia ciśnienia wewnątrz słoi .

w jakim celu jest to przeciw cisnienie jesli nie mamy zamiaru wstawiac "szybkowaru" do zimnej wody?

Zaczne od poczatku - 

https://wedlinydomow...ka/#entry526768

wszystko rozumiem jesli mowilibysmy o przemyslowych zasadach i dzialaniach produkcji konserw. - tam potrzebny jest i czas i produkcja czeka itp. 

prosty przemyslowy autoklaw - AI407E436.jpg

czy nawet taki schemat dla ciaglosci produkcji 

AI407E437.jpg
Fig. 363: Double vessel system
1 = Upper vessel
2 = Basket (for rotation)
3 = Lower vessel

Jest to po angilesku ale oddaje chyba tresc tego co mowimy. Przedstawione przez @DZIADEK, doswiadczenia dotycza zminiaturyzowania "przemyslowych " zasad produkcji konserw czy sloikow w domowych warunkach. Czy w takim przypadku ma sens przedstawione w tym skanie zalecenia - https://wedlinydomow...-5#entry584497. Przeciez to dotyczy naprawde przemyslowych zalecen i przemyslowych urzadzen. (do tego skanu wroce jeszcze ponizej - bardzo ciekawy).Ma to oczywiscie sens przy zastosowaniu i budowie takich autoklawow jak przedstawione powyzej gdy potzreba jest jak najszybszego schlodzenia, rozladowania i zaladowania na nowo urzedzen.. Ma to oczywiscie sens gdy chodzi o pasteryzacje czy sloikow czy puszek z raptownym chlodzeniem. Ale czy ma to sens w domowych warunkach?? gdzy cisnienie osiaga spore rozmiary i  temperatury takze?. Sam osobiscie bawilem sie w dopompowywanie powietrza, mam przystosowany do tego "garnek"  ale doszedlem do wniosku ze nie ma to sensu gdy nie musze raptownie schladzac sloikow. (powtarzam- sloikow). tak wygladaja moje sloiki pasteryzowane w 121*c bez dopompowywanie powietrza, (pomijam ze musze popracowac nad czasami sterilizacji) ale jestem jednak dosc zadowolony z efektow - (ubytki bez dopompowywania musza byc ale sa zminimalizowane).Załączony plik  DSC_1100.JPG   48,65 KB   4 Ilość pobrań

Byla dyskusja - byly rozne poglady a tak wyglada graficzny rozklad cisnienia i czasu w trakcie pasteryzacji -

AI407E440.jpg
Fig. 366: Pressure inside autoclave (blue) and inside cans (red) during heating and cooling phase (schematic)

niebieska linia to cisnienie w autoklawie, czerwona to cisnienie wewnatrz sloikow/puszek.

AI407E459.jpg

powyzej rozklad czasu i temperatury - przerywana linia - wewnatrz autoklawu, ciagla - wewnatrz puszek ( jest to nieco usredniony wykres nie dotyczacy konkretnych wymiarow, tylko w celu zobrazowania procesu). Wnioski prosze wyciagnac indywidualnie.

Jeszcze tylko raz zapytam - jaki jest cel i sens schladzania natychmiastowego "autoklawow" czy szybkowarow?

W chwili obecnej wydaje mi sie ze bardziej istotna jest kwestia czasu sterilizacji czy puszek czy sloikow w domowych "szybkowarach". Nalezy wziasc pod uwage ze czesc z nich nie sprosta wymogom osiagniecia 121 *C w trakcie procesu. Niemniej nie nalezy chyba ryzykowac myslenie o przerobkach, bardziej istotne wydaje mi sie sprawdzenie jakie maksymalne temperatury sa osiagane wewnatrz i w czasie procesu. Prosze wziasc pod uwage ze temp. 121*C zabija przetrwalniki C. botulinum w ciagu sekund. Co nie znaczy ze temperatura np. 110*C nie dokona tego jednak w czasie dluzszym. Nalezy tu wziasc pod uwage tez ze dlugie dzialanie wysokich temperatur moze miec wplyw na niekorzystne  sensoryczne odczucia jak smak, wyglad czy kolor. 

Wroce do tego skanu https://wedlinydomow...e-5#entry584497 - nie pozostawia zludzen stwierdzenie ze zamykanie czy puszek czy sloikow w przemysle odbywa sie w podcisnieniu ( nakretki czy wieczka sa zaciskane gdy jest podcisnienie).. Ale dodatkowo chcialbym zwrocic uwage na czesc pierwsza gdzie jest mowa o odksztalceniach sie puszek/pokrywek puszek - z e nastepuja dopiero przy roznicy cisnien powyzej 158-275 kPa. Czy znaczy to ze spokojnie mozemy sterilizowac nasze "puszki" bez obawy o odksztalecenia. I to w temp. 121*C. 

Poniewaz zostalem wywolany to dodam ze zalecane jest jak najszybsze schladzanie puszek sterylizowanych w "szybkowarach" po procesie . Ale sa to juz nieco techniczne sprawy na nastepny post. 

#102 sverige2

sverige2
  • Użytkownicy
  • 6392 postów
  • MiejscowośćCiechocinek - Polska / Lund - Szwecja

Napisano 17 sty 2018 - 06:23

Stefanie :thumbsup:. Czekamy na Twe dalsze opracowania  :clap: .

#103 janusz_p

janusz_p
  • Użytkownicy
  • 454 postów
  • MiejscowośćKatowice

Napisano 17 sty 2018 - 07:50

Dziękuje Stefan. Mnóstwo pracy z twojej strony podane nam na tacy.

#104 ZLeP

ZLeP
  • Użytkownicy
  • 1409 postów
  • MiejscowośćStare Sioło

Napisano 17 sty 2018 - 09:44

O kurcze. Stefan pozamiatałeś jak zwykle.

Fajne wykresy, od kilku dni przymierzałem się do zrobienia takich, lepiej obrazują zmiany ciśnień w autoklawie i konserwie.

Mam nadzieję, że się nie obrazisz, jeśli wykorzystam Twojego "gotowca"

Załączony plik  AI407E440.jpg   50,2 KB   4 Ilość pobrań

Im wolniejsze chłodzenie, tym różnica ciśnień jest mniejsza. Bezpieczniej dla konserw i słoików.

#105 DZIADEK

DZIADEK
  • Mistrz Masarski WB
  • 6169 postów
  • Miejscowośćx

Napisano 17 sty 2018 - 10:24

Tu jest odpowiedź dlaczego należy odpowietrzać i szybko schładzać konserwy .

https://wedlinydomow...nserw-miesnych/

W obecnej chwili nie będę zabierał w tej sprawie głosu . Opisałem swoje doświadczenia. Przeczytałem dużo opracowań, instrukcji itp. To co zbudowałem  zadowala moje wymagania. W następnej produkcji będę na bieżąco mógł śledzić ciśnienie i temperaturę w autoklawie i co jest nowością również temperaturę wewnątrz słoja w czasie sterylizacji, co pozwoli mi przeliczyć temperaturę na ciśnienie. Proszę zwrócić uwagę na zamknięcia słoi tu jest istota sprawy. Nasze są delikatne, elastyczne i dlatego musi być przeciwciśnienie bo  jest duży wyciek rzadkiej zawartości konserw.

#106 ZLeP

ZLeP
  • Użytkownicy
  • 1409 postów
  • MiejscowośćStare Sioło

Napisano 17 sty 2018 - 10:38

Po zakończeniu obróbki cieplnej konserwy mięsne pasteryzowane należy natychmiast schłodzić w centrum geometrycznym wsadu do temp. ok. 20°C. Temperaturę należy obniżyć możliwie jak najszybciej w całej masie wsadu. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ tkanka mięśniowa, a przede wszystkim tłuszczowa są złymi przewodnikami ciepła (A = 0,48 W/m-K dla mięsa i 0,18 W/m-K dla tłuszczu). Szybkie tempo obniżania temperatury wychładzanej masy osiąga się przez zwiększenie różnicy między temperaturą schładzanych konserw a temperaturą czynnika oziębiającego. Dobre rezultaty daje zastosowanie tzw. wody lodowej o temp. ok. 0°C. Wymagania mikrobiologiczne dla wody chłodzącej konserwy pasteryzowane są takie same jak w przypadku konserw sterylizowanych. Powolne ogrzewanie i schładzanie się konserw mięsnych powoduje ich nierównomierne dogrzanie w całej objętości wsadu, zwłaszcza że konserwy te są z reguły dużymi blokami mięsa. Wynikiem jest znaczne przegrzewanie warstw brzegowych w porównaniu do warstw centralnych. Długotrwałe działanie czynnika grzejnego o wysokiej temperaturze na powierzchnię pasteryzowanego bloku pociąga za sobą negatywne skutki technologiczne i organoleptyczne. W celu ich wyeliminowania zalecane jest stosowanie ogrzewania stopniowego. W tradycyjnym procesie ogrzewania konserwy umieszczane są w pasteryzatorze, przy czym czynnik grzejny ma stałą temperaturę. W tych warunkach konserwy przebywają przez określony czas. Konsekwencją takiego postępowania jest szybki wzrost temperatury warstw brzegowych konserwy. Pod koniec czasu ogrzewania temperatura warstw brzegowych konserwy zbliża się asymptotycznie do temperatury czynnika grzejnego, natomiast temperatura warstw centralnych konserwy rośnie powoli. Ogrzewanie stopniowe polega na umieszczeniu konserw w letniej wodzie i stopniowym podnoszeniu temperatury czynnika grzejnego, z zachowaniem stałej różnicy ΔT między temperaturą czynnika grzejnego a temperaturą najmniej ogrzanego punktu konserwy. Zastosowanie ogrzewania stopniowego, przy odpowiednio dobranej różnicy temperatur ΔT, powoduje, w porównaniu z ogrzewaniem tradycyjnym, korzystne wyrównanie przestrzennego dogrzania bloku konserwy i tym samym lepszą jakość konserwy, ponieważ brzegowe warstwy wsadu w maksymalnej temperaturze są ogrzewane przez krótszy czas. Korzystnym skutkiem takiej technologii jest częściowe ograniczenie nieuniknionych strat przyswajalnych aminokwasów oraz witaminy Br Retencja witaminy B1 odpowiada za korzystne zachowanie wartości odżywczej żywności oraz jej jakości sensorycznej. Konserwy ogrzewane stopniowo charakteryzują się również mniejszym wyciekiem cieplnym. Względnie niekorzystnym skutkiem stopniowego ogrzewania jest wydłużenie czasu trwania procesu pasteryzacji. Po zakończeniu procesu produkcyjnego konserwy nieuszkodzone (niepogięte) i bez objawów nieszczelności przekazuje się do magazynu o temp. 0-6°C. W celu zabezpieczenia przed korozją puszki pokrywa się specjalną warstwą ochronną. Konserwy pasteryzowane wyprodukowane w opakowaniach z tworzyw sztucznych są magazynowane w warunkach chłodniczych maksymalnie przez 6 miesięcy, a w opakowaniach blaszanych przez 9 miesięcy.

Wszystko się zgadza.

Jadnak my jako amatorzy, ze swoimi możliwościami musimy iść na kompromisy.

Ty Dziadku nie zabrałeś się do tego jak amator :thumbsup:

#107 StefanS

StefanS
  • **VIP**
  • 1198 postów

Napisano 17 sty 2018 - 15:35

Im wolniejsze chłodzenie, tym różnica ciśnień jest mniejsza. Bezpieczniej dla konserw i słoików.

dla sloikow tak ale dla konserw w puszkach metalowych raczej nie. Wyjasnia to cytowany fragment potrzeby szybkiego schladzania. Dla mnie jako laika cytat ten mowi ze szybkie schladzanie jest korzystne ze wzgledu na jakosc konserwy (szczegolnie ze wzgledu na bledniecie koloru wsadu). Chcialbym jeszcze raz podkreslic cytowany juz fragment ze skanu przedstawionego przez @DZIADEK, ze metalowe puszki powinny wytrzymac roznice cisnien powstajaca w wyniku szybkiego schlodzenia. Stad tez w instrukcji obslugi mojego szybkowaru jest zalecenie ze w przypadku sterylizacji puszek metalowych nalezy po czasie grzania wlasciwego i wylaczeniu czynnika grzewczego  zdjac /otworzyc zawor cisnieniowy (zachowujac daleko idaca ostroznosc) w celu depresuryzacji szybkowaru. Ma to na celu pozwolenie na jak najszybsza mozliwosc wystudzenia puszek. Mozna to uzyskac dolewajac zimnej wody czy wyjmujac puszki i wstawiajac do zimnej wody. W takim przypadku nalezy uzywac specjalnego chwytaka. Schladzanie puszek nalezy przerwac gdy sa jeszcze odczuwalnie letnie co pozwoli na szybkie i samoistne wyschniecie metalowych warstw zewnetrznych.

Poniewaz przemysl ma m.in. mozliwosci pakowania i zamykania puszek czy sloikow w warunkach podcisnieniowych stad tez sugestia dla domowego "przemyslu" ze dobrze jest po wkladaniu masy miesnej do puszek puszki te podgrzac bez zamykania do temperatury ok 70*C w srodku masy miesnej i dopiero wowczas zamykac hermetycznie. 

Puszki metalowe nalezy napelniac mozliwie jak najscislej bez zostawiania wolnej przestrzeni wewnatrz.

Tak wyglada prawidlowo zamknieta puszka w przeswietleniu

AI407E451.jpg

Fig. 377: Cross section of double seam

Tak wyglada prwidlowy proces zamykania pusze - prosze zwrocic uwage ze wykorzystywane sa dwie rolki majace nieco inne profile.

AI407E450.jpg

Przedstawione powyzej wnioski sa czysto teoretyczne w zwiazku z tym prosilbym o opinie kol. praktykow, tych co juz robia i pasteryzuja puszki metalowe.

W obecnej chwili nie będę zabierał w tej sprawie głosu . Opisałem swoje doświadczenia. Przeczytałem dużo opracowań, instrukcji itp. To co zbudowałem  zadowala moje wymagania. W następnej produkcji będę na bieżąco mógł śledzić ciśnienie i temperaturę w autoklawie i co jest nowością również temperaturę wewnątrz słoja w czasie sterylizacji, co pozwoli mi przeliczyć temperaturę na ciśnienie.

jest mi przykro bo teraz czuje sie winny za decyzje ze nie bedzie Pan zabieral glosu w tej sprawie.Moim jedynym celem wypowiedzi jest chec wyjasnienia mojego punktu widzenia na te sprawy bez jakichkolwiek podtekstow czy kwestionowania Panskich dokonan. Dzieki takim doswiadczeniom i takim dyskusjom pomagamy zrozumiec czym jest bezpieczne dobre domowe przetworstwo miesa. A przynajmniej tak mi sie wydaje. I tez w takim razie narazie nie bede zabieral glosu w tej sprawie.

.

#108 ZLeP

ZLeP
  • Użytkownicy
  • 1409 postów
  • MiejscowośćStare Sioło

Napisano 17 sty 2018 - 16:27

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w momencie spadku temperatury w autoklawie do 100C (czyli momentu kiedy nie będzie w nim ciśnienia) otworzyć go i szybko chłodzić.

Nie wiem tylko, czy czas stygnięcia ze 121C do 100C nie spowoduje wad wyrobu.

Ja analizuje to wyłącznie od strony technicznej.

#109 sverige2

sverige2
  • Użytkownicy
  • 6392 postów

Napisano 17 sty 2018 - 16:35

No a Beiot jednak zaleca spuszczenie pary z szybkowara i schładzanie puszek w zimnej wodzie : http://wyrobydomowe....stor-fiber.html

#110 ZLeP

ZLeP
  • Użytkownicy
  • 1409 postów
  • MiejscowośćStare Sioło

Napisano 17 sty 2018 - 16:55

Beiot nie przeprowadza pełnej sterylizacji. Pisze, że jego szybkowar osiąga temperaturę 105C. Przy takiej temperaturze nie dużej różnicy ciśnień i można sobie pozwolić na szybkie chłodzenie bez podania przeciwciśnienia.

Użytkownik ZLeP edytował ten post 17 sty 2018 - 16:58

#111 StefanS

StefanS
  • **VIP**
  • 1198 postów

Napisano 17 sty 2018 - 17:08

Dlaczego nie mozna spuscic pary/cisnienia przy 121*C z metalowymi puszkami w srodku? Czyzby instrukcja obslugi mojego "Garnka" mylila sie?

#112 ZLeP

ZLeP
  • Użytkownicy
  • 1409 postów
  • MiejscowośćStare Sioło

Napisano 17 sty 2018 - 17:18

Nie tyle, że nie można, tylko w momencie kiedy szybko upuścimy ciśnienie ze sterylizatora (to jest równoznaczne ze szybkim schłodzeniem, ciśnienia nie będzie wtedy, kiedy woda w sterylizatorze będzie miała 100C), to konserwy będą miały wewnątrz dużo więcej (nawet 1 Bar przy ok. 120C).

To znaczy, że w konserwie będzie ciśnienie, a od strony zewnętrznej tej konserwy schłodzony sterylizator nie ma już przeciwciśnienia (mam nadzieję, że piszę zrozumiale).

Innymi słowy: dopóki temperatura w sterylizatorze jest powyżej 100C, to mamy naturalne przeciwciśnienie.

Aby szybko i bezpiecznie schłodzić Dziadek pompuje sterylizator. To daje przeciwciśnienie niezależne od temperatury.

Użytkownik ZLeP edytował ten post 17 sty 2018 - 17:20

#113 sverige2

sverige2
  • Użytkownicy
  • 6392 postów

Napisano 17 sty 2018 - 17:23

Stefanie, myślę że masz rację, a Yankesi się jednak nie mylą, są przecież prekursorami  w tej "konkurencji" w wyrobach domowych, i mają długą tradycję w produkcji konserw, zamykarek do puszek czy tych dużych szybkowarów All American caner  który i Ty ma oraz go używasz zgodnie z instrukcją :D .https://www.allamericancanner.com/

Użytkownik sverige2 edytował ten post 17 sty 2018 - 17:24

#114 StefanS

StefanS
  • **VIP**
  • 1198 postów

Napisano 17 sty 2018 - 17:31

Mam nadzieje ze powtorze zrozumiale - np. w cytowanym skanie z postu Dziadka - https://wedlinydomow...e-5#entry584497- wynika ze metalowe puszki wytrzymuja roznice cisnien od 158 do 275 kPa - jaka jest roznica cisnien pomiedzy srodkiem konserwy a srodkiem szybkowaru w wyniku spuszczenia cisnienia? inaczej - ta roznica nie porozwala nam puszek ani nie spowoduje wycieku - to nie sa sloiki ze szkla.

no chyba ze tutaj mamy "pancerne" puszki

Użytkownik StefanS edytował ten post 17 sty 2018 - 17:32

#115 ZLeP

ZLeP
  • Użytkownicy
  • 1409 postów
  • MiejscowośćStare Sioło

Napisano 17 sty 2018 - 17:31

Nie zamierzam poprawiać producentów.

Po prostu opisuję od strony technicznej jak wygląda proces sterylizacji. To fizyka i żaden producent autoklawów nie zmieni jej zasad.

StefanS temperaturę 120C osiągniemy przy ciśnieniu ok. 1Bar (piszę z głowy, ale raczej dobrze). Woda o tej temperaturze wytwarza takie ciśnienie.

Gwałtownie studząc autoklaw upuścimy ciśnienie do 0Bar, a w gorącej konserwie ten 1Bar może pozostać. To dużo, może narobić szkód.

Wypuszczając parę również gwałtownie go schładzamy, w momencie kiedy para przestaje lecieć w autoklawie osiągniemy 100C.

Dlatego ja cały czas sugeruję powolne schładzanie sterylizatora, ponieważ wtedy konserwa nadąża się schładzać za sterylizatorem, i co jest z tym ściśle związane nie powstają duże różnice ciśnień mogące uszkodzić konserwy.

I zauważam jeszcze raz, nie biorę pod uwagę technologii obróbki mięsa.

Użytkownik ZLeP edytował ten post 17 sty 2018 - 17:42

#116 sverige2

sverige2
  • Użytkownicy
  • 6392 postów

Napisano 17 sty 2018 - 17:41

Właśnie również tak myślę i dlatego daję wiarę jednemu z uznanych i niekwestionowanych najlepszych producentów takich urządzeń na świecie, f-mie All American caner :D

#117 StefanS

StefanS
  • **VIP**
  • 1198 postów

Napisano 17 sty 2018 - 18:04

moze jeszcze dla wiedzy - puszka Coca-Coli w temp. 16 *C ma cisnienie wewnetrzne - 276 kPa, w temp. 34*C cisnienie wewnetrzne - 380 kPa. 

#118 ZLeP

ZLeP
  • Użytkownicy
  • 1409 postów
  • MiejscowośćStare Sioło

Napisano 17 sty 2018 - 18:15

O kurcze, prawie 4 Bar (około 4 Atmosfer) w nagrzanej puszcze Coca Coli. Nie spodziewałem się.

Ciśnienie jest niebezpieczne nie dla ścianek, a dla denek. Powierzchnia denka Coca Coli jest dużo mniejsza niż w konserwie. Dodatkowo jest specjalnie wyprofilowana.

W sumie konserwy też mają sporą wytrzymałość. 1,6 do 2,7 Bar (wg. podanego przez Ciebie linka). To więcej niż różnice ciśnień w autoklawie.

Teoretycznie nie powinno byś problemu z szybkim chłodzeniem bez stosowania przeciwciśnienia.

Użytkownik ZLeP edytował ten post 17 sty 2018 - 18:22

#119 DZIADEK

DZIADEK
  • Mistrz Masarski WB
  • 6169 postów
  • Miejscowośćx

Napisano 17 sty 2018 - 19:49

Załączony plik  nadcis.jpg   208,01 KB   6 Ilość pobrań

#120 ZLeP

ZLeP
  • Użytkownicy
  • 1409 postów
  • MiejscowośćStare Sioło

Napisano 17 sty 2018 - 20:29

Dlatego ja cały czas sugeruję powolne schładzanie sterylizatora, ponieważ wtedy konserwa nadąża się schładzać za sterylizatorem, i co jest z tym ściśle związane nie powstają duże różnice ciśnień mogące uszkodzić konserwy.

Normalnie pierwsze zdanie na wklejonej przez Dziadka stronie żywcem zerżnięte z postu powyżej :tongue:

Użytkownik ZLeP edytował ten post 17 sty 2018 - 20:29

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych