Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Peklowanie - pytania!!

Peklosól Kobserwa Mieso w słoiku

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
307 odpowiedzi w tym temacie

#1 68romano

68romano

Początkujący

• Użytkownicy
  • 14 postów
  • MiejscowośćRacibórz

Napisano 09 gru 2015 - 20:14

Dobry wieczór, czy ktos mógłby wyjaśnić tak na chłopski rozum o co chodzi w tej informacji,która zamieszczono w Wikipedii po wpisaniu " Peklowanie" " Podczas obróbki, a zwłaszcza obróbki termicznej peklowanego mięsa, azotyny mogą reagować z produktami rozkładu aminokwasów z utworzeniem nitrozoamin o właściwościach rakotwórczych

#2 roger

roger

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 7204 postów
  • MiejscowośćW-wa & Lubuskie

Napisano 09 gru 2015 - 20:17

Mięsa peklowanie obrabiamy termicznie w maksymalnej temperaturze 120-130st C zatem nie poeinno się ich grillować czy tradycyjnie piec ;)

Tapniete z GT-I9500

#3 68romano

68romano

Początkujący

• Użytkownicy
  • 14 postów
  • MiejscowośćRacibórz

Napisano 10 gru 2015 - 08:30

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedz i rzeczowe wyjaśnienie,pozdrawiam.

Z wielką nieśmiałością pozwole sobie zapytać o kolejną sprawę. W jaki sposób najlepiej przechowywać mięso zapeklowane na sucho? Czy powinno mieć dostęp i wymianę powietrza,czy raczej nie, czy mozna je włożyć np. do rękawa przeznaczonego do pieczenia i zawiązać?

#4 jumbo

jumbo

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 3268 postów
  • MiejscowośćRybnik

Napisano 10 gru 2015 - 08:41

....jak najmniejszy dostęp powietrza , i oczywiście w chłodnym...

#5 roger

roger

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 7204 postów

Napisano 10 gru 2015 - 08:42

Sposobów jest wiele wszystko zależy od tego jaka jest dawka tej soli jakie przyprawy etc. Generalnie i na sucho i na mokro peklujemy w pojemnikach w przypadku suchego często są wykorzystywane woreczki strunowe czy nawet pakowanie vacu nie widzę problemu w zapakowaniu tego w rękaw. 

Jak bedziesz takie miesa piekł w tym rękawie to w niskiej temperaturze i długo ;)

#6 68romano

68romano

Początkujący

• Użytkownicy
  • 14 postów
  • MiejscowośćRacibórz

Napisano 10 gru 2015 - 09:20

Ufff, a już myslałem,że zrobiłem jakiegoś babola z tym rękawem. Mięso przechowuję w rękawie, dwa razy dzienie przemieszm i mam zamiar zapakować je pózniej do szynkowara. Może coś z tego wyjdzie. Ech, jak ja bym chciał umieć to wszystko  co wy .Wielkie dzięki za pomoc, pozdrawiam.

Jeszcze jedno ( niemądre ) pytanie, czy z takim mięsem peklowane na sucho może dziać się cos nie tak, jakie są ewentualne objawy?

Muszę koniecznie znalezć swojego guru-praktyka.

#7 pis67

pis67

Uzależniony od forum

• **VIP-Organizator**
  • 6907 postów
  • MiejscowośćNML

Napisano 10 gru 2015 - 09:34

Może się dziać - po kilku dniach jak nie przystąpisz do przerobu.....:cool:

#8 68romano

68romano

Początkujący

• Użytkownicy
  • 14 postów
  • MiejscowośćRacibórz

Napisano 10 gru 2015 - 09:53

Leżakuje dopiero 2 dzień, polezy jeszcze jeden i pózniej po dodaniu wody, żelatynki i wyrobieniu trafi do szynkowara na 24 h i do gara. Mam nadzieję, że się uda i nie skonocę. Mięso obecnie ma kolor ciemno czerwony, martwie się jedynie zapachem, ale może to wynik działania zmielonych przypraw ( sekret dziadka Feliksa).Nie mam poprostu odniesienia jak to powinno wyglądac.

Pilnie poszukuję wędzarniczego guru :-). Nauke uczciwie odpracuję.

#9 68romano

68romano

Początkujący

• Użytkownicy
  • 14 postów
  • MiejscowośćRacibórz

Napisano 10 gru 2015 - 16:20

Roger, czyli jeżeli zostanie mi takiego peklowanego mięska ( w tym wypadku kosta ) mogę je spokojnie upiec np. w temperaturze np. 90 stopni. Wolę pytć 10 razy, niż raz coś zawalić. Można powiedzieć, że juz uratowałeś mi życie :-). Dziękuję za cierpliwość i pozdrawiam też jumbo, bo okazuje się, że po sąsiedzku mieszka.

#10 Gregtom

Gregtom

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 4249 postów
  • MiejscowośćDortmund-Rawicz

Napisano 10 gru 2015 - 17:02

martwie się jedynie zapachem

Czyli co z tym zapachem..?

"Podsmierduje" juz..?

#11 roger

roger

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 7204 postów

Napisano 10 gru 2015 - 17:37

Możesz upiec nawet w 110-120st piecze się dwa razy dłużej najlepiej w folii a pod koniec wyjmujesz i włączasz termoobieg ;)
Co do zapachu myślę że winna ta Feliksowa mieszanka ;) dopytaj go czy nie ma tam kolendry ... ona daje specyficzny zapaszek ... ;)

Tapniete z GT-I9500

#12 68romano

68romano

Początkujący

• Użytkownicy
  • 14 postów
  • MiejscowośćRacibórz

Napisano 10 gru 2015 - 17:59

Witajcie, sprawdziłem,ale składu nie podano :-( widocznie to bardzo tajemnicza mieszanka i niech tak zostanie. Może z tym zapachem jestem przewrażliwiony i faktycznie odpowiada za to ta tajemnicza mieszanka przypraw. Temperaturę ustawiłem na 100 stopni z termoobiegiem, Zastanawiam się tylko jak długo należy piec, mięso mam pokrojone w kostke około 3x3 więc myślę,że jakieś 1,5 godzinki powinno wystarczyć ( oczywiście będę wdzięczny za podpowiedz ).

#13 piksiak

piksiak

Weteran

• Użytkownicy
  • 1243 postów
  • MiejscowośćKielce

Napisano 10 gru 2015 - 18:09

Boisz się peklowanego mięsa a sypiesz mieszankę o nieznanym składzie? Jak już się pilnujesz i zdrowo chcesz to powinieneś pilnować wszystkiego :(

#14 68romano

68romano

Początkujący

• Użytkownicy
  • 14 postów
  • MiejscowośćRacibórz

Napisano 10 gru 2015 - 18:18

Po około 50 minutach sprawdziłem temperaturę mięsa i wyszło około 60 stopni, mam zamiar piec do temperatury 75, czy to będzie wystarczająca temperatura?

Mieszanka ta pochodzi z firmy Biowin, więc raczej nie powinno być problemów. Znalazłem w necie skład tej mieszanki " skład: owoc jałowca, kolendra, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy, majeranek, cząber, rozmaryn tymianek ", więc Roger został snajperem ze swoim trafnym strzałem :-) , dziękuję.

Co sądzicie o tej temperaturze wewnątrz mięska?

#15 roger

roger

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 7204 postów

Napisano 10 gru 2015 - 18:56

Obróbka niskotempetaturowa rządzi się swoimi prawami i musi trwać ... teoretycznie obrabiasz do 68st wewnątrz i to jest tzw bezpieczna temperatura. Ja takie miesa piekę długo średnio 2-2, 5h na kg.
Termoobieg miales dać na koniec żeby zrobić skórkę ;)

Tapniete z GT-I9500

#16 68romano

68romano

Początkujący

• Użytkownicy
  • 14 postów
  • MiejscowośćRacibórz

Napisano 10 gru 2015 - 19:02

Dziękuję Roger, ale moje są w kawałkach, nie w całości, bo to pozostałość, które nie zmieściły się do szynkowara.

#17 EAnna

EAnna

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 8812 postów
  • MiejscowośćTychy

Napisano 10 gru 2015 - 19:22

Dziękuję Roger, ale moje są w kawałkach, nie w całości, bo to pozostałość, które nie zmieściły się do szynkowara.

Z takich kawałków to zrób gulasz.

Podlej wodą lub winem, dodaj podsmażonej cebulki i czosnku.

#18 68romano

68romano

Początkujący

• Użytkownicy
  • 14 postów
  • MiejscowośćRacibórz

Napisano 10 gru 2015 - 19:28

Nie będzie wtedy zbyt duża temperatura podczas duszenia dla peklowanego mięska?

#19 roger

roger

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 7204 postów

Napisano 10 gru 2015 - 19:39

To żeśmy się dogadali jak ze ślepym o kolorach ... ja byłem przekonany że szukasz alternatywy dla parzenia i masz jednak kawałek mięsa ...

Tapniete z GT-I9500

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#20 68romano

68romano

Początkujący

• Użytkownicy
  • 14 postów
  • MiejscowośćRacibórz

Napisano 10 gru 2015 - 19:51

Nie Roger :-), a dogadywać się ludzka rzecz: :-), ważne, że mozna się dogadać tylko potrzeba czasu tak jak w przypadku mięśiwa.

Stach się bać, ale wyciągnąłem to coś z piekarnika. W środku kolor fajny, peklowanie akurat  dobrze dobrane, bo nie jest słone, a wsam raz.

Jeżeli jutro nie wyląduję na intensywnej terapii to będzie OK. Jutro wstawiam pozostałe mięsko zapakowane w szynkowarze do gara i zacznę się modlić pod warunkię,że jeszcze będę mógł.

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Peklosól, Kobserwa, Mieso w słoiku

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych