Skocz do zawartości

Peklowanie - pytania!!


68romano

Rekomendowane odpowiedzi

Peklosól produkuje się mieszając sól NaCl z Azotynem Sodu NaNO2.

Kiedyś dawno temu robiono to na sucho, ale okazało się że peklosól nie ma równomiernie wymieszanego azotynu.

Wprowadzono więc metodę uwodnienia Azotynu i w takiej postaci wprowadzania do soli.

 

Taka peklosól ma tendencję do przemieszczania się azotynu w jej dole partie podczas magazynowania.

Aby temu zapobiec otacza się gotową peklosól ,substancjami które utrudniają zarówno utlenianie się azotynu jak jego przemieszczanie się w dół.

 

Tak powstała peklosól otoczkowana.

 

https://www.wyroby-domowe.pl/peklosol-otoczkowana-p-215.html

 

Funkcjonalnie jeśli chodzi o peklowanie nie różni się niczym od zwykłej peklosoli, ale można się przechowywać znacznie dłużej bez obaw o zmniejszenie zawartości azotynu.

Tu jest też widoczna znaczna różnica w wilgotności pekslosoli.

Otoczkowana jest bardziej sucha.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Proszę o radę. Mój szwagier pierwszy raz peklował mięso, jest tego 6.5 kg źle odczytał tabelkę i zrobił zalewę z 6.5 litra wody. Pekluje się to od soboty i ma się peklować 6 dni. Co teraz ma z tym zrobić? Czy wystarczy jak doda drugie tyle soli? Pomóżcie

 

Wysłane z mojego Redmi 3S przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodać peklosoli tak aby było 8 procentowy roztwór,temperatura z 4 stopnie później moczyć przed wedzeniem. Powinno się udać.

Ale chyba lepiej "ubierz"nadmiarową ciecz dosyp peklosoli do 8 % (wyjściowego stężenia). Jak masz czym a nie miałeś nastrzyku to go zrób tylko tym już wzmocniony roztworem, przed wedzeniem opłucz trzymaj temperaturę!!! peklowania

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i odlać nadmiar solanki 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Proszę o radę. Mój szwagier pierwszy raz peklował mięso, jest tego 6.5 kg źle odczytał tabelkę i zrobił zalewę z 6.5 litra wody.

Nie ma tragedii, ale jaką zalewę zrobił, bo najważniejszego nie wiemy?

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalewa według tabeli na 6 dni

:facepalm:

Której !!! na stronie są chyba z trzy i to jeszcze w paru wersjach (słono /mniej słono lubni) o necie nie wspomnę

 

Daj po prostu link

 

 

Może inaczej  wylejcie to co macie przepłucz mięso

Daj :

- wody 6,5 kg *0.4  litra /1kg = 2,6 litra   (może być z "krany" ale ma być zimna )

- peklosoli  2,6 * 0.08 = 0,21 kg (to nie jest matematyczne 8% ale na forum aby nie komplikować używamy  najczęściej takiej formuły) 

- zrób nastrzyk  (nawet zwykła strzykawką z apteki )  tak z 0.3 litra  do mięsa za wyjątkiem boczków żeberek itp (nie wiem co macie .)  

 

 

Pilnuj temperatury  i higieny  mycie rąk , naczyń itp (na pewno to robisz ale tak dla przypomnienia :)  )

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Peklosól produkuje się mieszając sól NaCl z Azotynem Sodu NaNO2.

Kiedyś dawno temu robiono to na sucho, ale okazało się że peklosól nie ma równomiernie wymieszanego azotynu.

Wprowadzono więc metodę uwodnienia Azotynu i w takiej postaci wprowadzania do soli.

 

Taka peklosól ma tendencję do przemieszczania się azotynu w jej dole partie podczas magazynowania.

Aby temu zapobiec otacza się gotową peklosól ,substancjami które utrudniają zarówno utlenianie się azotynu jak jego przemieszczanie się w dół.

 

Tak powstała peklosól otoczkowana.

 

https://www.wyroby-domowe.pl/peklosol-otoczkowana-p-215.html

 

Funkcjonalnie jeśli chodzi o peklowanie nie różni się niczym od zwykłej peklosoli, ale można się przechowywać znacznie dłużej bez obaw o zmniejszenie zawartości azotynu.

Tu jest też widoczna znaczna różnica w wilgotności pekslosoli.

Otoczkowana jest bardziej sucha.

Dzień dobry.

Chciałbym się podpiąć pod ten wątek. Szukam peklosoli która nie zawiera antyzbrylacza E536 i okazuje się że jest to chyba niemożliwe. Widziałem dziś na allegro czysty nitryt 250 g za 3 złote. Myślałem zeby go kupić i wymieszać na sucho z solą kłodawską niejodowaną(bez E536) na 1kg soli 5 g nitrytu. Ale z tego co pisze miro to chyba tak się nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

chyba tak się nie da

Musiałbyś zastosowac specjalną technikę mieszania. 


[Dodano: 25 lip 2017 - 10:51]

Mnie też interesuje peklosól bez antyzbrylacza.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

czysty nitryt 250 g za 3 złote

Jesteś pewien że to był czysty nitryt?

To bardzo trująca substancja, którą można nabyć spełniając rygorystyczne warunki + posiadać zezwolenie. 

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jesteś pewien że to był czysty nitryt? To bardzo trująca substancja, którą można nabyć spełniając rygorystyczne warunki + posiadać zezwolenie.

:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

NIE KUPUJ!!!

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo trująca substancja, którą można nabyć spełniając rygorystyczne warunki + posiadać zezwolenie.

Też tak myślałem  :)  ale sprawdziłem  z tego linku  wynika że nie kupujesz i gra 

https://www.ichemia.pl/twoj-koszyk,4.html

 

 

Musiałbyś zastosowac specjalną technikę mieszania.

 

To jeszcze można zrobić. Pytanie jak dokładną wagę  trzeba mieć jak ma to być

 

 

na 1kg soli 5 g nitrytu

  nie 4 czy 6  . A jak np odmierzyć 2 gramy na  pól kilo soli :)  . To nie naszymi wagami za 20 PLN tylko laboratoryjną za kilka tysi  i z legalizacja . kalibracją

 

Generalnie zysk  vs peklosól znikomy a ryzyko wpadki duże (no i trzeba trzymać  pod zamknięciem  dosłownie !!!! aby ktoś się nie pomylił i nie wziął np. jako proszek do pieczenia  ;) )

innymi słowy  "daj se spokój"

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

innymi słowy "daj se spokój"
:yes:   Waga - nie problem - jubilerska - ok 100 zł

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że nitrytu (proszek) nie miesza się bezpośrednio z solą a natryskuje się na sól jego wodny roztwór.Dlatego peklosól ma konsystencję mokrej soli.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały chemik nam się trafił. :D

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpuśćcie sobie temat, dla własnego i bliskich bezpieczeństwa.

Tak zrobię.

 

 nie 4 czy 6  . A jak np odmierzyć 2 gramy na  pól kilo soli :)  . To nie naszymi wagami za 20 PLN tylko laboratoryjną za kilka tysi  i z legalizacja . kalibracją

 

Generalnie zysk  vs peklosól znikomy a ryzyko wpadki duże (no i trzeba trzymać  pod zamknięciem  dosłownie !!!! aby ktoś się nie pomylił i nie wziął np. jako proszek do pieczenia  ;) )

innymi słowy  "daj se spokój"

 

Zawartość nitrytu w peklosoli na opakowaniu wykazywana jest 0,4%-0,6%. Zrozumiałem że to przedział od-do

 

Jesteś pewien że to był czysty nitryt?

 

W opisie aukcji: czysty nitryt min.99%

[Dodano: 25 lip 2017 - 12:50]

Mały chemik nam się trafił. :D

Rozumiem że to do mnie. Nie z chemii zawsze byłem słaby. Staram się ze względu na swoją chorobę eliminować jak najwięcej konserwantów. Wiem wiem nitryt to też konserwant ale jest dodawany nie tylko dla lepszego koloru wędlin ale ma za zadanie ochronę przed zakażeniem. Po co antyzbrylacz w soli chyba tylko dla lepszego wyglądu. Pisze się że w takich dawkach nie jest szkodliwy ale w USA jest zakazany. Może nie na temat ale wkurza mnie te dodawanie świństw do jedzenia. Wiecie jak trudno trafić śmietanę 30% bez karagenu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W opisie aukcji: czysty nitryt min.99%

Daj namiary na aukcję...kogoś z lekka popier... 

 

Faktycznie są aukcje na portalu.

Zadzwoniłem i zmieniły się przepisy.....każdy może sobie taką truciznę kupić.... :facepalm:  :facepalm:  :facepalm:

Edytowane przez miro

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybij sobie pomysł zabawy z nitrytem w warunkach domowych...raz na zawsze.

Proszę!!!

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.