Skocz do zawartości

Peklowanie - pytania!!


68romano

Rekomendowane odpowiedzi

Nie soli, tylko peklosoli. No i nie dawaj przypraw - sama woda i peklosól.

Edytowane przez Maxell

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

zastanawiam się czy nie dać teraz więcej soli, wcześniej dałem dolną granice z kalkulatora co jest tu na stronie.

 

Proszę napisz ile masz mięsa i jaką ilością solanki o jakim stężenie zalałeś mięso.

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie pamiętam to było tydzień temu :), ale używałem kalkulatora https://wedlinydomowe.pl/dla-poczatkujacych/1780-super-kalkulator, miałem 12,5 kg mięsa, ale tylko jedna beczka z szynka i karkówka zmętniała

 

beczka która padła to 7kg, zaraz zaleje samą wodą (3.5 litra) w której jest 300g peklosoli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

wygląda tak

Napisz proszę, co to jest za garnek, w którym peklujesz.

Wygląda mi na nie szkliwioną kamionkę.

Czy zalewa powtórnie zmętniała? 

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest to plastikowa beczułka o ta https://sklep.nomart.pl/p/485/14672475/beczka-plastikowa-do-kiszenia-10-l--wedliniarstwo.html, lekko zmętniała, w porównaniu z tym co było, teraz jest krystalicznie czysta  ;) , zapach jest ładny nadal przyprawowy choć teraz ich zgodnie z zaleceniem nie dodałem. Wczoraj moczyłem mięso w zimnej wodzie przez 4 godziny, zmieniając ja co jakiś czas 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mięso powinieneś opłukać w zimnej wodzie a nie moczyć 4 h bo je po prostu odsoliłeś i będziesz miał teraz kłopot z otrzymaniem w końcowym wyrobie odpowiedniej słoności.Na drugi raz zanim coś zaczniesz robić to może lepiej zapytaj czy to dobry pomysł.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam do zapeklowania ok 20 kg mięsa na sucho na kiełbasę. To będzie już moja czwarta lub piata kiełbasa. Poprzednie były jak najbardziej ok. Tym razem mam taki problem - brak miejsca w lodówce... Dokładnie wygląda to tak aktualnie mięso jest w lodówce. Peklowanie planuję od wtorek wieczór do czwartek wieczór, mięso drobne na kiełbasę 18 gr peklosoli na kilogram. Mięso rozdrobnione i po selekcjonowane zamierzam układać warstwami. W czwartek późnym wieczorem będzie mielone i następnie nabijane. Wędzenie piątek rano. peklować zamierzam w dosyć dużym kamionkowym "buncloku" ok 25 - 30 litrów. Planowałem po zapeklowaniu naczynie wynieść na strych lub do piwnicy. Niestety pogoda zaskoczyła niemile i aktualnie mamy na dworze ok 10°C. Jutro czyli wtorek wieczorem zapowiadają ochłodzenie, w nocy z wtorku na środę podobno ma być spadek do ok 4°C - 6°C... następnie raczej niższe temperatury.

Pytanie jest takie jaka jest bezpieczna maksymalna temperatura otoczenia przy peklowaniu? Czy jeżeli będzie wieczorem powiedzmy 6°C to mogę pozostawić naczynie na strychu lub piwnicy ( panują tam przy aktualnej pogodzie temperatury zbliżone do zewnętrznej )

Bardzo proszę o poradę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie nic się nie stanie - czasem pekluję 3 doby wprawdzie w 4-5 st - gorszy jest dzień bo w nocy pewnie będzie te 3 st

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystaw na dwór - obecne temperatury zastępują lodówkę. Sprawdź po dobie temp farszu i tyle. Na noc owiń kocem , na dzień koc zdejmij lub nie (sprawdzisz. temp. będziesz wiedział)  U mnie pod domem 50kg miecha się pekluje już 2 dzień. Właśnie przewracałem mięcho - temp zalewy 4,8 ° - beka owinięta kocem :thumbsup:

ps. właśnie doczytałem , ze masz 10 stopni na zewnątrz - trochę dużo - bezpieczne to 6. No ale w nocy się schłodzi porządnie ,powinno być ok, poza tym 20 kg mięcha ma swoją bezwładność cieplną - noc na dwór  a na dzień owiń , żeby się nie nagrzewało

Edytowane przez binio1111

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystaw na dwór - obecne temperatury zastępują lodówkę. Sprawdź po dobie temp farszu i tyle. Na noc owiń kocem , na dzień koc zdejmij lub nie (sprawdzisz. temp. będziesz wiedział) U mnie pod domem 50kg miecha się pekluje już 2 dzień. Właśnie przewracałem mięcho - temp zalewy 4,8 ° - beka owinięta kocem

ps. właśnie doczytałem , ze masz 10 stopni na zewnątrz - trochę dużo - bezpieczne to 6. No ale w nocy się schłodzi porządnie ,powinno być ok, poza tym 20 kg mięcha ma swoją bezwładność cieplną - noc na dwór a na dzień owiń , żeby się nie nagrzewało

Dzięki za pomoc. Mam nadzieję, że temperatura jutro pod wieczór spadnie do 5 - 6 °C max i będzie ok. W środę ma już być znośne maksymalnie 4°C.

 

Wysłane z mojego HTC One A9 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo zastosuj woreczki do lodu napełnione wodą.

Po skończonym peklowaniu woreczki zamrozisz i będziesz miał lód....nie zmarnują się...;)

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam chciałem skonsultować z bardziej doświadczonymi problem z jakim się spotkałem a mianowicie zrobiłem solankę i w/g kalkulatora dziadka na okres 8/10 dni peklowania mięsa jakie pekluje to polędwica ,boczek i schab cielęcy  i po pięciu dniach w polędwicy solanka zrobiła się mocno mętna lekko ciągnąca zapach solanki i mięsa ok ...reszta towaru ok co mogło być przyczyną ? Jakość polędwicy? Wielokrotnie robiłem wyroby z taką samą recepturą ale takie przypadku nie miałem ...mięso z podejrzanej solanki wsadziłem do zamrażarki czy będzie ok ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieodpowiednia temperatura ,  mięso z marketu ,  niedociągnięcia higieniczne , zła peklosolanka  (rozumiem że pod pojęciem solanki masz na myśli roztwór wody i peklosoli  np błąd w naważaniu peklosoli (Twój , wagi  itd )  stawiam  bym w takiej kolejności

Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie szybko zmień solanke na nową, myjąc uprzednio dokładnie mięso i naczynie.

No i przestrzegaj parametrów peklowania.

Edytowane przez Maxell

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja podejrzewam że to wina mięsa... temp ok 2/3 stopnie trzy różne naczynia i trzy różne mięsa tylko z tym coś się stało boczki i schab jest lekkie zmętnienie wpadające w różowy kolor ale konsystencja peklosoli ok ...polędwica jest obmyta i zamrożona od wczoraj więc wyjmę ją przed wędzeniem i uwędzę aby później zaparzyć choć miała być zjedzona bez parzenia i wędzona zimnym dymem ...

A jeszcze zapytam jaki się robi w takiej sytuacji roztwór peklosoli jeśli mięso jest już peklowane pięć dni a chce się wymienić solankę ? A nie chcę sie przesolić mięsa bo rozumie że przez te pięć dni nastąpiła wymiana płynów w mięsie i jakiś procent soli już w nim jest ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka masz pewność, że zamrożona polędwica ma odpowiednią słoność?

Solankę zrób o takim samym stężeniu jak poprzednia.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka masz pewność, że zamrożona polędwica ma odpowiednią słoność?

Solankę zrób o takim samym stężeniu jak poprzednia.

hmm nie mam żadnej pewności ...zostawię ją już zamrożoną do czasu wędzenia jak będzie z nią coś nie tak to wyrzucę i po sprawie .

Dzięki za info kolejna lekcja zaliczona. 

A mam pytanie z innej beczki chodzi mi o wędzenie zimnym dymem z dymogeneratora o tej porze roku gdy jest powiedzmy -5 stopni ...ja wędzę paląc i mam temp w wędzarni 20/30 stopni ale dostałem generator w prezencie zrobiłem próbę na pusto i super sprawa nie trzeba chodzić co chwila i kontrolować temp ...ale zastanawia mnie jak to działa przy minusowych temp? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw sprawdź temperaturę w wędzarni, przy pogodzie jaka opisujesz. Jeśli będzie zbyt niska, trzeba jeszcze czyś dogrzać, choć moim zdaniem, przy temperaturze w wędzarni 20-30 st.C i tak będziesz miał polędwicę surowa (łososiową).

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw sprawdź temperaturę w wędzarni, przy pogodzie jaka opisujesz. Jeśli będzie zbyt niska, trzeba jeszcze czyś dogrzać, choć moim zdaniem, przy temperaturze w wędzarni 20-30 st.C i tak będziesz miał polędwicę surowa (łososiową).

Tak to jest jasne przy opcji palenia mam temp 20/30 stopni a jak jest w opcji sam dymogenerator przy temp -5 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.