Skocz do zawartości

Szukam przepisu (temat dotyczy całego forum)


m.

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 545
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

 

 

Poszukuję przepisu na anchois helskie.

 

Tyle znalazłem :

 

 

Składniki

RYBA - FILETY ZE SZPROTÓW solonych korzennie (Sprattus sprattus), olej roślinny (patrz nadruk w kodowaniu: S - sojowy, R - rzepakowy), sól, cukier, przyprawy korzenne, substancja konserwująca - benzoesan sodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat krytyka kulinarnego, Artura Michny:

 

Jeszcze gorzej rzecz się ma rzekomymi anchois, zwanymi też z angielska anchovies, czyli małymi rybkami z Morza Śródziemnego. Anchois ze zdjęcia to bałtyckie szproty sprzedawane pod chytrą nazwą „Anchovis helskie”. Smakują one zupełnie inaczej niż oryginał, wszak to nie sardele a szproty, zwłaszcza że są aromatyzowane przyprawami korzennymi.

Temat helskich sardeli-niesardeli poruszał w roku 2002 r. Robert Makłowicz w serii listów do Piotra Bikonta publikowanych wówczas na łamach „Wprost”. Panowie już wtedy słusznie zżymali się na producentów wykorzystujących nieeleganckie chwyty marketingowe. Minęło 9 lat i… niewiele się zmieniło. Produkty „typu” cały czas są na rynku, skutecznie udają oryginały i dobrze się sprzedają. Przechodząc wczoraj ulicą, zwróciłem uwagę na witrynę sklepu z produktami regionalnymi i ekologicznymi, w której umieszczono wątpliwej urody napis: „Polecamy sery typu oscypek”.

Źle, że niewiele się zmieniło, ale gorzej, że nikomu to nie przeszkadza, nawet singlom z dużego miasta lubiącym zjeść „na bogato”.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heniu chodzi własnie o te korzenne jakie i ile. A może ten Twój kaszubek coś wie?

Ja pamiętam ich smak z tamtej epoki i takiego poszukuję.

Edytowane przez krzysio59

Ja już nic nie muszę.

Piwo posiada wartości odżywcze,podczas gdy żywność nie ma żadnych wartości piwnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

własnie o te korzenne
Pomagałem robić śledzie w rodzinnym domu jako dzieciak  i do śledzi tzw korzennych - sam sypałem przyprawę do pierników  :facepalm: 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

chodzi własnie o te korzenne jakie i ile.

 

 

 

sam sypałem przyprawę do pierników 

 

Przyprawa do pierników to jest to :thumbsup: 

 

A znalazłem jeszcze taki przepis :

 

 

Korzenne śledzie – przepis na Święta

Składniki:

  • 1/2 kg solonych filetów śledziowych,
  • 1 cebula,
  • olej rzepakowy,
  • łyżeczka cynamonu,
  • łyżeczka kardamonu,
  • 1/2 łyżeczki imbiru,
  • 1 gwiazdka anyżu,
  • 1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej,
  • 5 goździków,
  • łyżeczka cukru,
  • szczypta papryczki chilli,
  • szczypta soli
Korzenne śledzie na Boże Narodzenie – jak zrobić?

Solone filety śledziowe wymocz w wodzie. Mocz je przez kilka godzin, a co jakiś czas odlewaj wodę i zalewaj je świeżą. Po tym czasie śledzie pokrój ukośnie na kawałki. Cebulę natomiast pokrój w piórka. Anyż i goździki rozetrzyj w moździerzu. Wymieszaj je z cynamonem, kardamonem, mielony imbirem, gałką muszkatołową, cukrem, solą i papryczką chilli. Na dno słoika wsyp mieszankę przypraw, potem wyłóż śledzie, a potem kolejno znów przyprawy, śledzie i tak dalej. Gdy słoik się wypełni, wlej powoli olej rzepakowy i zakręć mocno słoik. Wstaw do lodówki, spożywaj po 2 dniach, gdy śledzie się przegryzą.

REKLAMA
WIĘCEJ O:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Przyprawa do pierników to jest to
No i sprawdza się jako przyprawa przy grillowanych mięsach czerwonych :thumbsup: - wystarczy poczytać skład ;) 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

POdstawa w sledziu korzennym nadajacy jego charakterystyczny smak daje proszek z drzewa sandalowego  i oczywiscie tez takie przyprawy jak do piernika 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIe z tej beczki ,ale o przyprawach -kiedyś kupiłam przyprawę grubo-mieloną [prawie płatki] i natarłam nią boczek do wędzenia -był pyszny.Nie wiem co to była za przyprawa i gdzie jej szukać :(Większość przypraw jest zmielona na "miałko" i nie  daje takiego efektu smakowego 

beata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mlynka nie posiadam , ale gbijam w mozdzierzu , mieszanek nie urzywam chyba ze rakich co potrzebuje na szybko jak jestem w PL albo zeby sprobowac i zobaczyc sklad . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś ktoś zaprezentował wędzenie całego rozłożonego jak motyl karpia na siatce, ale otwartego i wypatoszonego od strony grzbietu - nazywało sie to "po litewsku", albo "po estońsku" - ktoś coś ..? Makłowicz też kieeeedyś to pokazywał....

Edytowane przez jumbo

jumbo
--------------
"Ludzie są głupi, nie źli.
Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl.
Głupiec nie pomyśli.
Działa jak zwierzę przekonany, że zawsze ma rację,
dumny, że przypierd..la. każdemu, kto jest inny od niego samego."

 

 

"- Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chaty o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć."
"Ostatnie życzenie"
Sapkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DZIĘKI

jumbo
--------------
"Ludzie są głupi, nie źli.
Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl.
Głupiec nie pomyśli.
Działa jak zwierzę przekonany, że zawsze ma rację,
dumny, że przypierd..la. każdemu, kto jest inny od niego samego."

 

 

"- Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chaty o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć."
"Ostatnie życzenie"
Sapkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

chodzi własnie o te korzenne jakie i ile.

 

 

sam sypałem przyprawę do pierników

 

 

Przyprawa do pierników to jest to :thumbsup: 

 

A znalazłem jeszcze taki przepis :

 

 

 

 

 

Korzenne śledzie – przepis na Święta

Składniki:

  • 1/2 kg solonych filetów śledziowych,
  • 1 cebula,
  • olej rzepakowy,
  • łyżeczka cynamonu,
  • łyżeczka kardamonu,
  • 1/2 łyżeczki imbiru,
  • 1 gwiazdka anyżu,
  • 1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej,
  • 5 goździków,
  • łyżeczka cukru,
  • szczypta papryczki chilli,
  • szczypta soli

Korzenne śledzie na Boże Narodzenie – jak zrobić?

Solone filety śledziowe wymocz w wodzie. Mocz je przez kilka godzin, a co jakiś czas odlewaj wodę i zalewaj je świeżą. Po tym czasie śledzie pokrój ukośnie na kawałki. Cebulę natomiast pokrój w piórka. Anyż i goździki rozetrzyj w moździerzu. Wymieszaj je z cynamonem, kardamonem, mielony imbirem, gałką muszkatołową, cukrem, solą i papryczką chilli. Na dno słoika wsyp mieszankę przypraw, potem wyłóż śledzie, a potem kolejno znów przyprawy, śledzie i tak dalej. Gdy słoik się wypełni, wlej powoli olej rzepakowy i zakręć mocno słoik. Wstaw do lodówki, spożywaj po 2 dniach, gdy śledzie się przegryzą.

REKLAMA

 

 

 

 

 

WIĘCEJ O:

 

Cebule należy sparzyć czy nie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie były parzone

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
aka sałatka żebym mógł ją zrobić w słoiku 5 litrów najlepiej bez pasteryzacji? Możecie coś polecić?

 polecam moje ulubione

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/11812-lato-w-sloikui-inne-przetwory-electry/?p=440103 

tam jest jeszcze jeden na podobne tlumaczony przez Sverige2

Edytowane przez electra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

aka sałatka żebym mógł ją zrobić w słoiku 5 litrów najlepiej bez pasteryzacji? Możecie coś polecić?

 polecam moje ulubione

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/11812-lato-w-sloikui-inne-przetwory-electry/?p=440103 

tam jest jeszcze jeden na podobne tlumaczony przez Sverige2

 

 

 

Dziękuję zaczynam działać!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.