Skocz do zawartości

Hiszpańskie Chorizo


szejker1988

Rekomendowane odpowiedzi

Muszę się pochwalić własnym chorizo, mieszkałem w Hiszpani blisko 2 lata i bardzo tesknię za tą kiełbasą, aż postanowiłem ją zrobić i degustować się nią tutaj, można powiedzieć że jestem smakoszem tej kiełbaski, próbowałem wiele rodzai i mogę stwierdzić wiele, szczerze mówiąc smak oceniam na 7/10 a wygląd na 5/10 oczekiwałem że moja kiełbaska wyjdzie mniej sucha, bardziej aromatyczna - z podkreśleniem smaku mięsa, kolorystycznie bardziej czerwona, wykonałem ją z przepisu:

 

1kg - mięsa Wieprzowego - Łopatka

350g - słoniny

20g - Soli peklowej

28g - Wędzonej Papryki Hiszpańskiej

200ml - Białego wina

2 - Ząbki czosnku 

Pieprz 

Jelita wieprzowe 28-30mm

 

kiełbaska dojrzewała miesiąc

 

chciałbym ją dopracować i zrobić taką kiełbaskę jaką można kupić w sklepach, więc proszę o dobre rady :), zamieszczam 2 zdjęcia mojej kiełbaski i zdjęcie jak powinna według mnie wyglądać 

post-69991-0-32377900-1419953123_thumb.jpg

post-69991-0-05590000-1419953124_thumb.jpg

post-69991-0-36744400-1419953236_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w tej Twojej kiełbasie jest tyle papryki co podałeś? Coś blada ona. Jak kiedyś robiłem kiełbasę paprykowaną ( bo Chorizo to nazwać nie można ) to nawet nie doszedłem do 10 g/kg papryki  i była bardziej czerwona niż ta co jest tutaj na foto. Wygląda smakowicie, ale jakoś tak mało paprykowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co to za przepis, gdzie na 1,35 kg mięsa ze słoniną dodaje się 200ml winka.... ?  :cool:

Przepisów na chorizo meksykańskie czy hiszpańskie jest wiele, ale jak zrobić, wie niewielu .... 

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby co, to mogę doradzić, jak zrobić zdjęcie wyglądające jak to numer 3 z postu kolegi szejker1988 :tongue:;):D

Jeśli nie znasz ojca choroby, to jej matką jest zła dieta.

przysłowie chińskie

Kiedy państwo boi się obywatela oznacza to wolność. Kiedy obywatel boi się państwa mamy tyranię.
Thomas Jefferson

 

...a poza tym sądzę, że unia europejska musi zostać zniszczona

 

Zapraszam na moją stronę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie ciężko o jakiś ciekawy przepis, może ktoś ma jakiś sprawdzony i mógłby się podzielić, jadłem kiedyś dobre chorozo kupne w składnikach była 

 

Słonina

Boczek

Łopatka Wieprzowa

Karkówka

Papryka ostra

Czosnek

Sól

_________________

Przeciwutleniacz (askorbianu sodu)

Konserwant (azotynu sodu)

 

W tym połaczeniu była miękka, miała kolorek i smakowała wyśmienicie :)


Jakby co, to mogę doradzić, jak zrobić zdjęcie wyglądające jak to numer 3 z postu kolegi szejker1988 :tongue:;):D

Wiem wiem kolego to tylko przykładowe zdjęcie ale chciałem tym pokazać różnicę miedzy moją kiełbaską a kupną - która jest bardzo podobna do chorizo ze zdjęcia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może własna inicjatywa, co trzeba zrobić i jak, by ten rodzaj kiełbaski podsuszanej smakował, jakiego mięska użyć, jakich przypraw, jak rozdrobnić, jak mieszać, jak wędzić, jak podsuszać? To jest raczej proste ...  :cool:

Edytowane przez pis67
Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

To jest raczej proste ... 

Dla takiego miszcza jak Ty, ale dla niektórych malućkich to jeszcze nie. :)  

Nigdy nie walcz o przyjaźń....

O prawdziwą nie musisz,

o fałszywą nie warto

VanCana

 

Jak wspaniale jest nic nie robić , a potem -odpocząć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedewszystkim musisz mieć odpowiednią paprykę;)http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/12/30/88711bd7d3a1372ca39df4d83fbe1f13.jpg albo http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/12/30/c67b0e25c985cbf3d706a7facb293398.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szejker1988  :) pierwszy i ważny błąd twojego chorizo to niewłaściwe rozdrobnienie mięsa ,drugi to papryka, na rynku są różne wędzone papryki ale właściwy efekt daje tylko oryginalna hiszpańska  wędzona papryka PIMENTON DE LA VERA  trzeci twoje chorizo wygląda na produkt suszony :(  dojrzewający wymaga spełnienia wielu czynników których nie spełniłeś    :thumbsup: Pozdrawiam 

Najpierw spojrzyj, z kim jesz i pijesz, a dopiero potem, co jesz i pijesz. Epikur

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mięso następnym razem zmiel na sitkach 6/8 papryki dodaj tej co podał Wiesław_65 od 20 do 100gr na kg,ja w moim chorizo zapodałem 50gr i powiem że jest moc;)i bez peklosoli,zrób na morskiej soli będzie gites;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem za mało soli jak na dojrzewanie do tego typu kiełbas daję min 25-30g na kg i coś na dobry początek fermentacji czyli serwatka albo jogurt z żywymi kulturami. Papryka o której napisał Wiesław to ten nietypowy smaczek ale jest niestety droga i ciężko ją kupić, daję jej mniej a kolorek podbijam zwykłą (ostra słodka 50/50) do tego chilli w płatkach z pestkami bo u mnie musi być ostro. Masę wiążącą dobrze wyrób razem z farszem a po dobie w ciepłym i przewiewnym miejscu ściśnij batony między deseczkami ... dojrzewanie to temperatura ok 10st i jakieś 85% wilgotności ... tak w dużym skrócie ;)

 

Wysłane z GT-9500I za pomocą Tapatalk 4

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadzam się z wami, mięso jest za drobne to fakt, papryka również z przypadku została dobrana, będę miał tamtą na uwadze, z dojrzewaniem też się zgodzę, powiesiłem ją po prostu w chłodnym pomieszczeniu, a teraz pytanka

 

- bez pektosoli? trochę się boje na soli morskiej, żeby nie zepsuć mięsa, w takim razie ile ma dojrzewać żeby mięso też nie było surowe

 

- składniki to: Słonina, Boczek, Łopatka, Karkówka, Papryka ostra, Czosnek, Sól, białe wino - jakie proporcje w takim razie bazując się 1kg łopatki, czy coś ze składników ująć lub dodać

 

- jak prawidłowo wygląda dojrzewanie mięsa, jaka temp wilgotność i co jeszcze jest ważne

 

dopiero zaczynam więc proszę o wyrozumiałość bo na pewno dla was to banalne pytania :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dałem ani grama cukru ni jogurtu czy bóg wie czego!!moja na samej soli morskiej wisiała 1,5 miesiąca i wyszła mega,robiłem byle jak na samym początku i wychodziło jak wychodziło:/jedyne co to nim we waliłem do lodówki to 3 dni wisiała w temper pokojowej;)http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/12/30/7a56f218fe39e12b1f58229f790dc3dc.jpg Każdy ma swoje,każdy robi inaczej,ważne że wyjdzie i smakuje a przy tym nikogo nie potruje;)))
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Morfi Ty masz u siebie troszkę inne warunki i wilgotność w Hiszpanii tak samo inne warunki ;)

To że nie dodałeś żadnego "wspomagacza" i poszło dobrze to tylko się cieszyć ale czy tak będzie zawsze tego nie wie nikt ;)

 

Wysłane z GT-9500I za pomocą Tapatalk 4

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

roger w sumie masz rację;)to samo ma z polędwicą ala'parmeńską zawsze wychodzi tak sobie myślę że duże znaczenie ma to że mieszkam nad zatoką morskie sole i inne dobra lecą do garażu nie za szczelnego;))pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szejker1988 zrób sobie z tego przepisu:

 

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/8440-kurpiowska-zadyma-w-kuchni/?p=366011

 

jest to przepis zmodyfikowany ze strony głównej:

 

http://wedlinydomowe.pl/pozostale-przepisy/przepisy-z-roznych-stron-swiata/1593-usa-slynne-chorizo-trzy-przepisy-nadeslane-przez-seminole

 

moje chorizo jest sprawdzone - mogę tylko doradzić kultury bakteri SBL-48, VBL-97 lub zwykły jogurt i cukier z glukozą 50/50 - ilość do 1g/kg.

Możesz zwiększyć ilość soli z 18g/kg do 22-23g/kg

 

Tu na zdjęciach masz kolor tej papryki (w farszu na chorizo).

 

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/8440-kurpiowska-zadyma-w-kuchni/?p=320675


a tu masz finalny produkt po podsuszeniu:)

post-45680-0-76705000-1419964107_thumb.jpgpost-45680-0-10778300-1419964112_thumb.jpgpost-45680-0-74642600-1419964114_thumb.jpgpost-45680-0-84111200-1419964120_thumb.jpg

 

wino jakie dodaję to Egri Bikaver

 

Pimenton kupuję w tym sklepie:

 

http://www.corrida.pl/Sery,pl,site,12,0,13.html

 

poproś sprzedawcę aby wystawił Ci ją na aukcji allegro - paczka pimentonu kosztuje 20PLN za 250gram, a i wysyłkę z allegro będziesz miał tańszą niż z jego sklepu internetowego.

Edytowane przez KURP

Nie ganiaj za ludźmi. Bądź sobą, rób swoje i pracuj ciężko. Odpowiedni ludzie - Ci, którzy naprawdę pasują do Twojego życia pojawią się i zostaną.

 

Wielu ludzi powie Ci, że nie dasz rady - a Ty po prostu odwróć się i powiedz - no to patrz!

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdecyduje się na dojrzewanie i też nie chcę dodawać żadnych jogurtów ani innych składników potrzebnych do fermentacji, stworze warunki godne dobremu dojrzewaniu, zamierzam wykonać wg przepisu

 

1 kg - Łopatki / Karkówki (mielone sitkiem 6/8)

0,5kg - Słoniny / Podgardla (mielone sitkiem 6/8)

40g - PIMENTON DE LA VERA

25g - Soli Morskiej

1 - łyżeczka pieprzu

1 - łyżeczka oregano

3 - ząbki czosnku

100ml - wina Białego / Czerwonego (wytrawnego)

 

proszę o propozycje doboru mięsa (łopatka czy karkówka), (słoniny czy podgardla), (wina białego czy czerwonego) lub ewentualnych zmian w składnikach oraz proporcjach. 

Edytowane przez szejker1988
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez pieprzu,bo tego nie zjesz,bez oregano jo cie prosza,co ty mosz z tym winem chopie lepij do kieliszka nalej!!Łopatka super sprawa tak trzymej ;))
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

moje chorizo jest sprawdzone - mogę tylko doradzić kultury bakteri ????Kurp to ja ci podeślę moje chorizo posmakujesz prawdziwe ;)))koledzy hiszpaniol padają że takiego nie jedli;))a prosto z Madrytu zawitali;))

sugerowałem się również innymi przepisami dlatego ten pieprz wino i orygano więc

1 kg - Łopatki (mielone sitkiem 6/8)

0,5kg - Słoniny / Podgardla (mielone sitkiem 6/8)

40g - PIMENTON DE LA VERA

25g - Soli Morskiej

3 - ząbki czosnku

To jest toooo i ja wiem i ty wiesz skąd jest przepis!!więc działaj....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.