Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Solanka problem

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
85 odpowiedzi w tym temacie

#81 Mirekr134a

Mirekr134a

Entuzjasta forum

• Użytkownicy
  • 964 postów
  • MiejscowośćWarszawa

Napisano 27 gru 2012 - 20:54

Potwierdzę propozycje kolegów co do naczyń , sam używam do peklowania wiaderek po artykułach spożywczych - ryby , kiszona kapusta .
Sprawdziły się bez pudła .

#82 morfeusz300

morfeusz300

Weteran

• Użytkownicy
  • 1530 postów

Napisano 19 sty 2013 - 21:56

Ja do peklowania używam plastikowych naczyń ze znaczkiem że można w tym trzymać artykuły spożywcze zamykane szczelnie najlepsze,przynajmniej do lodówki pasują jak ulał kamionki za wielkie za boga nie wchodzą!!!Ja tez mieszkam w UK.i niema problemu z mięchem gotowca kupiłeś pewno w tesco ale to się nie na daję:))))

[size=9][ Dodano: Sob 19 Sty, 2013 22:05 ][/size]

moj problem jest troszeczke inny,choc tez dotyczy solanki,a mianowicie braku informacji o niej.Kupilem szyneczke i juz chcialem zabierac sie do peklowania(oczywiscie zgodnie z tabela dziadka),gdy nagle przeczytalem na ulotce,ze miesko bylo juz zapeklowane:( (mieszkam w uk tu wszystko moze sie zdazyc).Slonosc 1-10 na 6.MOje pytanko brzmi:czy powinienem dodac tylko przypraw i peklowac na sucho(oczywiscie samymi ziolami bez peklosoli),czy moczyc w wodzie,az pozbede sie slonego smaku i zapeklowac samemu?
Dziekuje za porady
A moze uwedzic juz takiego"gotowca"???
Pozdrawiam

Ten gotowiec który kupiłeś można uwędzić spokojnie ale jak znam życie to jest tak słony że masakra!!!!!w UK to sprzedawają głównie na święta raz kupiłem ale wędzoną i ogólnie nie dobre nie polecam!!!!

#83 Wiedźmin

Wiedźmin

Początkujący

• Użytkownicy
  • 11 postów
  • MiejscowośćWołomin

Napisano 01 paź 2013 - 19:39

Witam. Chciałbym żeby ktoś mi wytłumaczył czy peklując mięso na szynki według tabeli dziadka mogę używać tylko peklosoli czy dodać trzeba też soli?? pytam bo jako nowicjusz troszkę się gubię. Jedni mówią o peklosoli inni do peklowania podają mieszankę soli z peklosolą. Zapeklowałem szyneczki tylko peklosolą. nie widać szumowin, szynki spore pod 2 kg więc nastrzykuję. roztwór wydaje się mi mało słony. rozumiem, że do peklowania przez ok 2 tygodnie nie musi być zbyt słony??? zamierzam kupić solomierz co by nie zgadywać.  jednak tymczasem ..co by nie zepsuć powiedźcie mi o tej peklosoli i soli. dla tych co powiedzą zaraz żebym poczytał mówię, że w zasadzie tylko czytam wasze cenne porady ale chciałbym konkretnie wiedzieć co do kwestii owego "mieszania". Ps. dodam, że do kiełbasy używam mieszanki soli i peklosoli 40/60 i jest ok jeśli chodzi o słoność uwędzonej kiełbasy. 

#84 arkadiusz

arkadiusz

Uzależniony od forum

• ***SUPER VIP***
  • 11141 postów

Napisano 01 paź 2013 - 19:59

Chciałbym żeby ktoś mi wytłumaczył czy peklując mięso na szynki według tabeli dziadka mogę używać tylko peklosoli

Możesz używać samej peksoli ,ale ze względu na to,że nitryt składnik peksoli to trucizna możesz mieszać sól z peksolą i co za tym idzie stosować niższe dawki nitrytu.Jedni robią to w stosunku 40% soli, 60% peksoli ( Dziadek) a ja stosuję mieszankę 50/50 .

Dodano: 01 październik 2013 - 20:56

rozumiem, że do peklowania przez ok 2 tygodnie

To dość długie peklowanie i trzeba do tego odpowiednich warunków.Szczególnie chodzi o utrzymanie temperatury peklowania 4-6 C.W innym wypadku nie polecam tak długiego peklowania .Kontroluj solankę i jakby się coś działo (zmiana zapachu,gloutowacenie), koniecznie wymień na nową o takim samym stężeniu.Również tak długie peklowanie wypłukuje z mięsa białko co też nie jest za bardzo korzystne.Sądzę ,że optymalna długość peklowania dla takich wyrobów to 8-10 dni solanką o stężeniu 8-10% w zależności od słonolubności.Poczytaj o peklowaniu ,szczególnie punkt 2 i 3.Polecam

.http://wedlinydomowe...klowanie-porady

Użytkownik arkadiusz edytował ten post 01 paź 2013 - 20:16

#85 pis67

pis67

Uzależniony od forum

• **VIP-Organizator**
  • 6921 postów
  • MiejscowośćNML

Napisano 01 paź 2013 - 22:22

ale ze względu na to,że nitryt składnik peksoli to trucizna możesz mieszać sól z peksolą

Nitryt -trucizna, sól - trucizna, najlepiej nic nie używać...  :cool:

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#86 grizzly

grizzly

Weteran

• Użytkownicy
  • 1386 postów
  • MiejscowośćWielkopolska

Napisano 01 paź 2013 - 22:39

...sól - trucizna...  :cool:

Tak, tak, zwłaszcza ta płynąca w naszych naczyniach "krwionośnych".  ;)

Jak żyć Bracie Pis?  :w00t:

Solanka do mięsa niby pozornie trywialne zagadnienie

a jednak to poważna sprawa 

mająca zdecydowany wpływ nie tylko na "kolor".  ;)

Dlaczego coraz częściej mieszamy peklosól ze solą 50/50?  :tongue:

No proste pytanie!  :)

.

.

Użytkownik grizzly edytował ten post 01 paź 2013 - 22:39

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych