Skocz do zawartości

Pierwsze pytania i porady.


opel3366

Rekomendowane odpowiedzi

Witam . Już długo śledzę forum i dopiero teraz przyszedł czas na praktykę.

A oto moje pytania :

-Jak nastrzykuję się mięso , strzykawka/kilka ukłuć/jedno zwykła z apteki ?

-Nastrzyk robi się z tej samej zalewy co do mięsa ?

-Czy mięso z marketu nie będzie profanacją domowego wyrobu ?

-Czy kupując większą ilość mogę część zamrozić ?

-Peklować mogę tylko małe ilości w lodówce a reszta po rozmrożeniu czy będzie zjadliwa ?

-Próbny rozruch wędzarni pokazuję temperaturę 40 stopni czy to nie za mało ?

-Uchylenie drzwiczek paleniska powoduje rozpalenie się i temperatura wzrasta nawet do 100-120 stopni, czy taki chwilowy skok temp. nie zaszkodzi ?

-Czy zrębki wędzarnicze mają jakąś przewagę nad drewnem typowym ?

 

Moja wędzarnia to skrzynia drewniana połączona rurą nierdzewną ~100 cm z piecem typu koza zakopanym do połowy w ziemi (wystaje tylko górna część z drziczkami)

 

Pozdrawiam i czekam na jakieś info.

I proszę się nie śmiać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma głupich pytań, mogą być tylko głupie odpowiedzi.

Mam nadzieję że moja taką nie bedzie :)

 

A oto moje pytania :

-Jak nastrzykuję się mięso , strzykawka/kilka ukłuć/jedno zwykła z apteki ?

Z apteki może być za mała i z małą igłą która nie poradzi sobie z solanką

 

-Nastrzyk robi się z tej samej zalewy co do mięsa ?

Tak.

-Czy mięso z marketu nie będzie profanacją domowego wyrobu ?

Może się okazać że już ktoś go nastrzyknął, ale nie tym co chcielibyśmy.

Odradzam

-Czy kupując większą ilość mogę część zamrozić ?

Najlepiej jak zamrozisz świeże mięso a potem rozmrozisz i zapeklujesz.

-Peklować mogę tylko małe ilości w lodówce a reszta po rozmrożeniu czy będzie zjadliwa ?

jw

-Próbny rozruch wędzarni pokazuję temperaturę 40 stopni czy to nie za mało ?

Mało

-Uchylenie drzwiczek paleniska powoduje rozpalenie się i temperatura wzrasta nawet do 100-120 stopni, czy taki chwilowy skok temp. nie zaszkodzi ?

Zaszkodzi

-Czy zrębki wędzarnicze mają jakąś przewagę nad drewnem typowym ?

Zrąbki używasz przy wędzarni z dymogeneratorem lub jako dodatek do drewna którym dysponujesz.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

strzykawka/kilka ukłuć/jedno zwykła z apteki ?

Ukłuć to powinno być kilka, najlepiej równomiernie wprowadzać solankę w najgrubsze partie mięsa.

W aptece są do dostania strzykawki z koncówką do tzw. pomp dyfuzyjnych (chodzi o końcówkę z gwintem) 50 i 100ml. Do tego dokup najgrubszą igłę. Całość poniżej 3zł.

 

[ Dodano: Pią 13 Maj, 2011 09:02 ]

Głupie pytania

Podobno nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi :grin:

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nastrzykiwanie mięsa to wymysł masarni nastawionych na zysk

Przepraszam Cię jacekn, ale wydaje mi się, że mylisz różne rzeczy.

Nastrzyk czystej solanki wyłącznie przyspiesza peklowanie i po prawidłowym ocieknięciu nie zwiększa masy wyrobu.

Dopiero dodatek do solanki np. polifosforanów, obcego białka itp. powoduje zwiększenie wydajności kosztem jakości.

Oczywiście, można skutecznie peklować bez nastrzyku, ale musi to być długotrwałe peklowanie w dość wysoko stężonej solance (chodzi o zwiększenie ciśnienia osmotycznego) z masowaniem peklowanego mięsa w celu ułatwienia penetracji solanki. Na końcu należy przed wędzeniem wymoczyć mięso z nadmiaru soli.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nastrzyk czystej solanki wyłącznie przyspiesza peklowanie i po prawidłowym ocieknięciu nie zwiększa masy wyrobu.

to też nie do końca jest tak.... mięśnie same z siebie są w stanie przyjąć i zatrzymać pewną ilość wody, więc pewien procent masa się zwiększa (choć i tak nie wyrównuje strat),

proces można wspomóc masowaniem....

wędzonki z nastrzykiem są troszkę bardziej soczyste, choć trzeba przyznać szczerze że nie wszystkim to odpowiada :shock: , ale to akurat nie problem.....- kilka stopni wiecej przy parzeniu i mamy "soczystość" z głowy :grin:

 

Raz udało mi się uzyskać 100% wydajności gotowej szyneczki :cool: - był to test z mięsem zakupionym w Biedronce (była taka dyskusja),

i co ciekawe nie była nadmiernie soczysta - to świadczy że mięso musiało przejść jakąś "wstępną obróbkę" w zakładzie :mellow:

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I proszę się nie śmiać

Dobre... he,he

Nastrzyk czystej solanki wyłącznie przyspiesza peklowanie

Tak, ale jest jakieś ryzyko że nastrzykiem zakazimy tkankę od środka.

:grin:

...proces można wspomóc masowaniem...

Masowanie stosuje przy każdym peklowaniu lub soleniu, obojętnie czy na mokro lub sucho.

:grin:

http://images43.fotosik.pl/1180/cf5743008b743b6dm.png

"Kiedy pracuję, to pracuję, a gdy mówię, że pracuję, to tylko mówię."
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest jakieś ryzyko że nastrzykiem zakazimy tkankę od środka.

wprowadzając solankę zabezpiecza się mięso "od środka" umożliwiając od razu działanie soli i nitrytu które przecież SĄ KONSERWANTAMI... :tongue: i wnet zabierają się do roboty

pozostawienie, szczególnie grubszych mięśni i w słabszym stężeniu ten czas zdecydowanie się wydłuża...

zresztą już kiedyś mieliśmy tu na forum chyba taki przypadek że zanim sól dotarła do środka to rozpoczął się proces gnilny

a nastrzykiwarki/strzykawki i igły to trzeba myć :tongue:

 

Nie rozumiem dlaczego ludzie uważają że nastrzyk czystą solanką jest czymś złym! :shock: wynika to chyba z mentalności ludzkiej i kojarzenia tego zabiegu z przemysłowym nastrzykiwaniem nakierunkowanym w innych celach...

przecież zabiegi umożliwiające szybsze wniknięcie solanki do mięsa stosowano od wieków - kiedy nie miano dostępu do strzykawek mięśnie po prostu nakłuwano szpikulcem .

 

Masowanie stosuje przy każdym peklowaniu lub soleniu, obojętnie czy na mokro lub sucho.

to nie jest zabieg konieczny ale wskazany - kiedy mam czas to sobie pomasuję :lol: ale zazwyczaj "przewalanie"mięcha podczas standardowych czynności wystarcza w zupełności :cool:

 

No to zadam pytanie w DZIADKOWYM stylu :tongue: :

Jaki jest cel masowania mięsa? (gdy nie robimy tego po to aby utrzymać wpompowaną wodę z wszelakim fosforanowym świństwem....) :cool:. Pozdrawiam

 

:cool: :tongue:

 

EDIT

Nie pozdrowiłeś na końcu :)

aaa... może tu leży przyczyna braku odpowiedzi :grin: :lol: już poprawiam ten karygodny błąd :cool:
Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi .

Temat nastrzyku powstał po przeczytaniu tabeli Dziadka ,który jak zauważyłem jest swoistym Guru tego forum.

Co do strzykawek i igieł już nabyłem drogą kupna odpowiedni sprzęt u Mira.

Wypowiedzcie się proszę na temat mięsa z biedronki/tesci czy innego auchana macie jakieś doświadczenia skąd lepiej gdzie świeższe a może wogóle dać sobie spokój.

Marketów pod nosem mam mnóstwo a ubojni żadnej nie znam.

Może Makro sprzedając większe porcje dba o ten towar ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może Makro sprzedając większe porcje dba o ten towar ?

Ja od czsu do czasu kupuję w Makro i nie narzekam.Zdarza mi się też kupować w Tesco chociażby na ostatnią kiełbasę kupowałem łopatkę i kiełbasa wyszła smaczna ale generalnie mięso biorę z ubojni.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może Makro sprzedając większe porcje dba o ten towar ?

nie, nie i jeszcze raz nie..... - żadna sieć nie dba o towar tylko o kasę a to wiąże się tylko z jednym :???:

oczywiście nie można też tak wszystkich postawić na jednej półce - są "lepsi i gorsi".....

 

Makro miało kiedyś całkiem niezłe mięso ale nie we wszystkich punktach....

o Tesco tu na forum wypowiadano się pozytywnie ale ja nie potwierdzam - "nacięcie" się więcej niż dwa razy stawia dla mnie pod znakiem zapytania i tę sieć

Biedronka sprzedaje od różnych producentów i to pewnie wielka loteria - ja robiłem tylko raz test i raczej więcej powtarzał nie będę....

 

Generalnie każdy kombinuje...... dlatego lepiej poszukać jakiegoś zaufanego dostawcy - tu też mogą zdarzyć się wpadki bo i surowiec obecnie jest jaki jest..... :mellow:

oczywiście jak to mówią "z braku laku..."

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marketów pod nosem mam mnóstwo a ubojni żadnej nie znam.

 

Jeżeli masz Selgrosa ...... , ( musisz mieć tam kartę wjazdową ) ja tam nie kupuję , jednak słyszałem że ma w miarę dobrą opinię .

 

 

Pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie każdy kombinuje...... dlatego lepiej poszukać jakiegoś zaufanego dostawcy - tu też mogą zdarzyć się wpadki bo i surowiec obecnie jest jaki jest....

Wniosek nasuwa się sam.Najlepiej mieć mięso z własnej hodowli. :smile:

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej mieć mięso z własnej hodowli. :smile:

wtedy mamy wpływ i kontrolę ale z drugiej strony ryzyko też spore że taka świnka nie uchowa się jak trzeba :lol:

W ubojniach obecnie też trzeba wiedzieć co się bierze bo ze względu na podaż niektórzy sprzedają także importowane elementy.... :rolleyes:

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zadam pytanie w DZIADKOWYM stylu :tongue: :

Jaki jest cel masowania mięsa? (gdy nie robimy tego po to aby utrzymać wpompowaną wodę z wszelakim fosforanowym świństwem....) :cool: . Pozdrawiam

aaa... może tu leży przyczyna braku odpowiedzi :grin: :lol: już poprawiam ten karygodny błąd :cool:

Jakoś nieskojarzyłem że pytanie zadałeś pod moim adresem :grin:

Jeśli tak to odpowiem>

Cel masowania jest poprawa parametrów jakościowych i fizycznych mięs.

Pozdrawiam

PS.

Życzę rychłego powrotu do zdrowia

:grin:

http://images43.fotosik.pl/1180/cf5743008b743b6dm.png

"Kiedy pracuję, to pracuję, a gdy mówię, że pracuję, to tylko mówię."
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nieskojarzyłem że pytanie zadałeś pod moim adresem :grin:

ależ absolutnie nie - to pytanie zadane było ogólnie :cool:

 

Cel masowania jest poprawa parametrów jakościowych i fizycznych mięs.

rozwiniemy? :wink:

 

może jeszcze dodatkowe pytanie :

czy wędliny z mięsa niemasowanego są wyraźnie gorsze od niemasowanych? (nadal nie zwracamy uwagi na aspekt zatrzymania wody) :cool:

 

ps.dzięki za życzenia :cool:

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy wędliny z mięsa niemasowanego są wyraźnie gorsze od niemasowanych?

nie napewno nie są wyrażnie gorsze.

a nastrzykiwarki/strzykawki i igły to trzeba myć

Pisząc to miałem namyśli że igła przy nakuwaniu może się zakazić na powierzchni mięsa.

 

Dlatego przyszłość należy do naszczykiwarek bezigłowych :cool:

 

Muszę napoczątku wyjaśnić że moje masowanie nie można z masowaniem przemysłowym, tzn. w masownicy porównywać.

Przed peklowaniem masuje by pozbyć się ewentualnej reszty krwi, skrzepów itd. w trakcie peklowania mokrego by pozbyć się powietrza i rozprowadzić solankę. W trakcie peklowania na sucho lub solenia jest to bardziej nacieranie.

Po peklowaniu masuje jeszcze raz i niekiedy z przyprawami.

Co dotyczy zatrzymania wody w tkance to powoduje to przemieszczenie białek na zewnącz, gdzieś to już kiedyś czytałem.

:grin:

http://images43.fotosik.pl/1180/cf5743008b743b6dm.png

"Kiedy pracuję, to pracuję, a gdy mówię, że pracuję, to tylko mówię."
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

Po uszczelnieniu przewodu kominowego udaje mi się uzyskać temperaturę 50 stopni czy to już wystarczy czy walczyć dalej ?

Czy jest coś takiego jak pianka poliuretanowa w sprayu na wysoką temperaturę , żeby rurę uszczelnić ?

Rura ma 200 mm i jest to tzw. Spiro nierdzewne (zdjęcia zrobione postaram się pokazać jak to wygląda.

Co do nastrzykiwania - jak to robić ?

Starać się wtłoczyć do śrorka mięsa ? jedno nakłucie czy więcej ?

Wędzarka jest ze skrzyni drewnianej , i jak to drewno ma szczeliny , uszczelniać to ?

Kupiłem silikon do pieców - nadaję się do tego ?

pozdrawiam

opel3366

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysłałem Ci dziś sms-a.

Teraz wiesz czego brakuje w wędzarni ? :wink:

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega nam tu jakieś bla bla a tu proszę "mała próbka" :grin: :grin:

 

Dołączona grafika

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I po tej wizycie będę robił wędliny sam (powód pozostawia dla siebie )

kolega nas nie musi przekonywać :wink: :lol:
Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.