Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Pierwsze pytania i porady.

wieprzowina mięso zszarzałe

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2893 odpowiedzi w tym temacie

#2841 Angelos

Angelos

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 76 postów
  • MiejscowośćSzydlowiec

Napisano 16 sty 2019 - 19:49

Najwyżej wyjdzie "nieprzepisowa" :)

🤫

#2842 arkadiusz

arkadiusz

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 10781 postów

Napisano 16 sty 2019 - 19:50

Czy wodę można zastąpić wywarem z kości od golonki?

Możesz  dodać wywar tylko musisz się liczyć z tym ,że smak tej kiełbasy będzie inny niż oryginału.Czy lepszy ,czy gorszy to już sam musisz ocenić.Większość wiejskich kiełbas robiona jest z dodatkiem wywaru a nie wody.Jeszcze jedna rzecz.Jeśli chcesz kiełbasę kruchą to dodajemy wywar gorący.Jeśli nie to zimny.Jeśli kiełbasa ma być krucha z galaretką to dużo więcej gorącego wywar niż wody.

#2843 Angelos

Angelos

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 76 postów
  • MiejscowośćSzydlowiec

Napisano 16 sty 2019 - 19:52

I to jest odpowiedź. Dzięki arkadiusz 😃

#2844 mmbp

mmbp

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 57 postów
  • MiejscowośćBieszczady

Napisano 16 sty 2019 - 20:22

Mój problem to karkówka z sarny.Ale od początku dostałem dość spory kawałek szyi z sarny(znajomy pozbył się problemu aja go mam) Ile mogłem odkroiłem mięsa ale została dość duża kość z  kawałkami mięsa.Czy jest jakiś sposób na odzyskanie tego mięsa.Co można z tego zrobić proszę o podpowiedzi. Pozdrawiam.

#2845 arkadiusz

arkadiusz

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 10781 postów

Napisano 16 sty 2019 - 20:35

Ugotować i obrać.Później dodać do pasztetu lub wątrobianki.

A co chcesz zrobić z tym mięsem co go wyciąłeś.?

Użytkownik arkadiusz edytował ten post 16 sty 2019 - 20:36

#2846 mmbp

mmbp

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 57 postów
  • MiejscowośćBieszczady

Napisano 16 sty 2019 - 22:43

Myślałem o kiełbasie,czy to dobry pomysł mięso zamroziłem.A co do pasztetu czy mięso po ugotowaniu można zamrozić czy robić pasztet od razu A jak tak to może jakaś podpowiedż  na jakim przepisie się podeprzeć. :mellow: Pozdrawiam.

#2847 chudziak

chudziak

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 5080 postów

Napisano 16 sty 2019 - 23:14

Możesz mięso po obraniu z kości  zamrozić  i potem użyć do pasztetu - mięso z sarny potraktuj jako  "chudy" składnik .

#2848 arkadiusz

arkadiusz

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 10781 postów

Napisano 17 sty 2019 - 07:29

Myślałem o kiełbasie,czy to dobry pomysł mięso zamroziłem.A co do pasztetu czy mięso po ugotowaniu można zamrozić czy robić pasztet od razu A jak tak to może jakaś podpowiedż  na jakim przepisie się podeprzeć. :mellow: Pozdrawiam.

To dobrze że na kiełbasę bo  jako mięso kulinarne nie bardzo się nadaje .Ja robię z tego mięsa z kości wątrobiankę.Przepis  jest na stronie głównej lub dodaję do pasztetu.Przepis na mój pasztet dzikowo- wieprzowy znajdziesz w moim kąciku w dziale z dziczyzną 

https://wedlinydomow...by-z-dziczyzny/

Użytkownik arkadiusz edytował ten post 17 sty 2019 - 07:33

#2849 EAnna

EAnna

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 8800 postów
  • MiejscowośćTychy

Napisano 17 sty 2019 - 08:01

bo  jako mięso kulinarne nie bardzo się nadaje .

Chyba, że upieczone w całości, po uprzednim zamarynowaniu i obłożeniu słoninką.

Musi być wcześniej starannie obrane z błon. 

#2850 mmbp

mmbp

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 57 postów
  • MiejscowośćBieszczady

Napisano 17 sty 2019 - 23:39

Dziękuje za pomoc karkówka obrana z mięsa i zamrożona a ile tego było :angel: EAnna  z taką kobietą jak TY  nie przespałbym ani jednej nocy (pewnie robilibyśmy cały czas przy mięsie :))Na forum  mało się udzielam ale staram się być tu co dziennie a jeśli chodzi o dziiczyzne  to jak chłopu trzeba tłumaczyć po woli. Pozdrawiam.

#2851 krzychuzab

krzychuzab

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 266 postów
  • MiejscowośćKujawsko-pomorskie

Napisano 24 sty 2019 - 16:53

Witam. Pytanie dotyczy wędzenia w zimę. Zapowiadają minus 5 stopni o wędzonki zapeklowane, kiełbasa w trakcie. W zasadzie w mojej wędzarni samoczynnie utrzymuje się temperatura 50 stopni latem. W zime okolo 35-45 (gdy drewno się tli tak jak powinno być). Czy niższa temperatura będzie miała wpływ na smak produktów. Może na coś zwrócić uwagę? Czy na siłę podkładać do ognia żeby się rozpalało i temperatura wzrastała do 50-55 stopni?

#2852 grehor1

grehor1

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 188 postów
  • Miejscowośćwrocław-oleśnica-bystre

Napisano 24 sty 2019 - 17:00

Zrobisz troszkę więcej żaru w palenisku i spokojnie dasz radę uzyskać 50-55 st. Jeśli idzie o smak to nie ma temperatura wpływu na niego.

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

#2853 krzychuzab

krzychuzab

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 266 postów
  • MiejscowośćKujawsko-pomorskie

Napisano 27 sty 2019 - 13:15

Jeśli idzie o smak to nie ma temperatura wpływu na niego.

To jaka jest rola i sens utrzymywania temperatury? Zakładając, że wyroby podlegają pieczeniu lub parzenia po wędzeniu.

#2854 Phazerrro

Phazerrro

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 3 postów
  • MiejscowośćReykjavik

Napisano 05 lut 2019 - 08:31

Witam,

Jestem świeży tu na forum i wędzę od niedawna.

W zasadzie to pierwszy taki przypadek jak na fotce poniżej.

Kiełbasa zakładam ,że do wyrzucenia - wie ktoś może jak do tego doszło i co to właściwie jest?

***Jeżeli to nieodpowiedni dział proszę moderatora o przeniesienie do odpowiedniego działu - z góry przepraszam.

Załączone pliki

#2855 Maciekzbrzegu

Maciekzbrzegu

Weteran

• Użytkownicy
  • 2657 postów
  • MiejscowośćBrzeg

Napisano 05 lut 2019 - 08:44

wie ktoś może jak do tego doszło

Samoistnie. Zarodniki pleśni (grzybów)  są wszędzie wystarczy sprzyjająca atmosfera temp wilgotność i się namnarzają

co to właściwie jest?

Pleśń

I teraz jest kwestia . Pleśń jest pożądana (jak wiemy jaka  jest i jest uwzględniona w technologi wyrobu)  w wyrobach dojrzewających .

Prawdopodobnie chciałeś podsuszyć kiełbaskę.  Trudno ze zdjęcia wyrokować. ale jeżeli nic po za tym nie dzieje się z kiełbasą  nie jest śliska nie ma złego zapachu czy koloru była robiona na peklosoli i to tej górnej dawce . To możesz  ją przetrzeć roztworem soli lub spirytusu i przenieść do pomieszczenia o niższej wilgotności a większej temperaturze , czy ewentualnie zwiiększyć przewiew  w miejscu którym jest ,  jak chcesz mieć podsuszaną  . Ale to zależy od Twojej oceny na  "miejscu" . 

Użytkownik Maciekzbrzegu edytował ten post 05 lut 2019 - 08:55

#2856 Muski

Muski

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 6609 postów

Napisano 05 lut 2019 - 08:45

początki pleśni - trzeba szybko przetrzec octem - ja to robie 5% - jak sie pojawią - -mały przewiew  - zobacz zapach i smak - być moze jest dobra

#2857 arkadiusz

arkadiusz

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 10781 postów

Napisano 05 lut 2019 - 08:55

Kiełbasa zakładam ,że do wyrzucenia - wie ktoś może jak do tego doszło i co to właściwie jest?

Ja bym nie wyrzucał.Przemyj woda z solą.

#2858 Phazerrro

Phazerrro

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 3 postów
  • MiejscowośćReykjavik

Napisano 05 lut 2019 - 13:50

Dzięki za szybką reakcję :) - jest to kiełbasa "biała surowa" z sklepu. Nie wiem ile peklosoli użyto do jej wytworzenia, ale sytuacja zdarzyła mi się pierwszy raz, a zawszę biorę z tego źródła towar* wędzę i suszę w tym samym miejscu.

Zapach jest ok, nie jest śliska - kolor właściwy tylko te kropki psują kompozycje :(

Potraktuje je solanką / wodą z octem - przerzucę w cieplejsze miejsce i zobaczymy co się bezie działo.

Jeżeli ktoś ma jeszcze spostrzeżenia - zachęcam :)

Użytkownik Phazerrro edytował ten post 05 lut 2019 - 13:52

#2859 Maciekzbrzegu

Maciekzbrzegu

Weteran

• Użytkownicy
  • 2657 postów
  • MiejscowośćBrzeg

Napisano 05 lut 2019 - 13:58

jest to kiełbasa "biała surowa" z sklepu. Nie wiem ile peklosoli użyto do jej wytworzenia,

Z definicji do typowej białej polskiej nie używa się peklosoli , a do islandzkiej to nie wiem :).

Użytkownik Maciekzbrzegu edytował ten post 05 lut 2019 - 14:01

#2860 arkadiusz

arkadiusz

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 10781 postów

Napisano 05 lut 2019 - 14:13

przerzucę w cieplejsze miejsce

Tego nie rób.Powinna wisieć w temp.12 C i wilgotności 80% i powinna być na peklosoli a nie na soli.Kiełbasa na soli jest do szybkiego spożycia.Ta pleśń jest prawdopodobnie nieszkodliwa.

Użytkownik arkadiusz edytował ten post 05 lut 2019 - 14:16

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: wieprzowina, mięso zszarzałe

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych