Skocz do zawartości

Nabiał domowy - sery, serki, jogurty


Gość Efffa

Rekomendowane odpowiedzi

Serek topiony

 

Nie mylić ze smażonym. Na zdj naturalny i ze szczypiorkiem suszonym

 

Składniki:

500 g twarogu (najlepszy tłusty)

5 g sody

5 g soli

85 g masła (nie dałam)

Przygotowanie:

Twaróg umieścić w misce, rozkruszyć widelcem i obsypać sodą wraz z solą. Teraz powinien być pozostawiony na co najmniej 12 h aby uległ procesowi gliwienia - czyli rozkładowi w mazistą masę z charakterystyczną wonią. Pomijam w tym wypadku ten krok aby otrzymać delikatny, pachnący serek topiony, który z przyjemnością zje moja córcia. W smaku przypominający te wszystkie gotowe możliwe do kupienia.

 

Miskę z twarogiem umieścić nad garnkiem z wodą i w kąpieli wodnej rozpuścić twaróg aż będzie kremowy i bez grudek. W tym momencie jest czas aby dodać masło jeśli go używamy i różne dodatki. Serek wymieszać i przelać do pojemniczków lub słoiczków, nakryć folią, tak aby przylegała do serka - nie utworzy się kożuch. Serek trzymać w lodówce.

 

Smacznego!

post-93537-0-67121700-1540709548_thumb.jpg

post-93537-0-95019800-1540709561_thumb.jpg

post-93537-0-62125100-1540709576_thumb.jpg

post-93537-0-20971800-1540709591_thumb.jpg

post-93537-0-78315700-1540709613_thumb.jpg

post-93537-0-28488700-1540709625_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 76
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Tak zdecydowanie, ja z resztą pochodzę z Wielkopolski i ser zgliwialy, smażony to moje dzieciństwo. To są dwa różne wyroby. Ten tutaj z mojego postu to serek topiony, delikatny, bez charakterystycznego zapachu. Jak te serki hohlanda, batoniki lub trójkąty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Serek topiony

 

serek topiony klasycznie robi się z sera żółtego czyli podpuszczkoweg i cytowane sery holanda z takiego pochodzą, natomiast zaprezentowany przepis to jedna z wersji sera białego zgliwiałego smażonego.

przepis na ser topiony można znależć w przepisach na forum 


[Dodano: 28 paź 2018 - 10:06]

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10187-ser-topiony-z-sera-%C5%BC%C3%B3%C5%82tego/?hl=ser+topiony

My brain: it's my second favorite organ /Woody Allen/

But what was the first

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaprezentowany przepis to jedna z wersji sera białego zgliwiałego smażonego.

W przepisie uzyskuje się topliwość kazeiny  przez podniesienie pH dodatkiem sody.

W tradycyjnej metodzie robią to bakterie przy okazji dając ten cudowny aromacik.  :tongue:

Edytowane przez EAnna

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Serek topiony

 

 

serek topiony klasycznie robi się z sera żółtego czyli podpuszczkoweg i cytowane sery holanda z takiego pochodzą, natomiast zaprezentowany przepis to jedna z wersji sera białego zgliwiałego smażonego.

przepis na ser topiony można znależć w przepisach na forum 

[Dodano: 28 paź 2018 - 10:06]https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10187-ser-topiony-z-sera-żółtego/?hl=ser+topiony

Tak masz rację, źle to trochę ujęłam, bardziej mi chodziło podobieństwo konsystencji do tych hohlandów i brak zapachu. Smażony to smażony, a topiony to topiony, na parze. W tym serku proces gliwienia jest pominięty.

[Dodano: 28 paź 2018 - 10:59]

 

zaprezentowany przepis to jedna z wersji sera białego zgliwiałego smażonego.

 

W przepisie uzyskuje się topliwość kazeiny  przez podniesienie pH dodatkiem sody.

W tradycyjnej metodzie robią to bakterie przy okazji dając ten cudowny aromacik.

Nie można było lepiej ująć :) takie combo przepisów. Topiony ale nie żółty lecz twaróg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musze zrobic ! czy on jest bardzo luzny , bo te kupne sa takie co prawie mozna kroic :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

czy on jest bardzo luźny

Z moich doświadczeń wynika, że  zależy to od stopnia osuszenia twarogu.

Jednak w czasie topienia zawsze można dodać nieco wody do uzyskania odpowiedniej konsystencji.

Przy okazji dodam, że zawsze ważę twaróg przed zgliwieniem i przed topieniem uzupełniam ilością odparowanej wody.

Powyższa uwaga dotyczy tradycyjnych nastawów zgliwiaków.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Teraz powinien być pozostawiony na co najmniej 12 h aby uległ procesowi gliwienia - czyli rozkładowi w mazistą masę z charakterystyczną wonią

 

 

Pomijam w tym wypadku ten krok aby otrzymać delikatny, pachnący serek topiony

Czy dobrze zrozumiałem że pomijasz te 12h i od razu misa ląduje w kąpieli?

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Teraz powinien być pozostawiony na co najmniej 12 h aby uległ procesowi gliwienia - czyli rozkładowi w mazistą masę z charakterystyczną wonią

 

Pomijam w tym wypadku ten krok aby otrzymać delikatny, pachnący serek topiony

 

Czy dobrze zrozumiałem że pomijasz te 12h i od razu misa ląduje w kąpieli?
Dokładnie tak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Serek topiony

Musze również wypróbować :thumbsup: , bo smażony lubię, topionego już dawno nie jadłem, bo w tych ze sklepu to sama chemia. :facepalm:  

Przywileje kilku ludzi nie czynią ogólnego prawa.- Wincenty Kadłubek

 

Dokarmianie forumowego prosiaczka za FREE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musze zrobic ! czy on jest bardzo luzny , bo te kupne sa takie co prawie mozna kroic

 

 

Donatko, konsystencję ma bardzo fajną, nawet po wyciągnięciu z lodówki łatwo rozprowadza się po chlebku.

Robiłam serek z tego przepisu już 2 razy, z tym że w moim przypadku masło zastąpiłam serkiem mascarpone, trafiłam idealnie.  :)

post-43626-0-87162000-1540827867_thumb.jpg

Pozdrawiam Halusia

"idę wolno, ale nie cofam się nigdy"

http://emotikona.pl/gify/pic/kotek.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

w moim przypadku masło zastąpiłam serkiem mascarpone

Czyli masło 82% zastąpiłaś  40% emulsją maślaną  :D

Należy wziąć pod uwagę, że dodałaś trochę wody z tego mascarpone, co rozluźniło konsystencję.

Ale pomysł jest bardzo fajny, szczególnie, gdy topi się mocno osuszone twarogi.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czyli masło 82% zastąpiłaś 40% emulsją maślaną

 

Aniu, najważniejsze że nie czuję posmaku masła  :D

 

 

Przy okazji dodam, że zawsze ważę twaróg przed zgliwieniem i przed topieniem uzupełniam ilością odparowanej wody.

W moim przypadku dodanie wody było zbędne by rozluźnić konsystencję serka. 

Pozdrawiam Halusia

"idę wolno, ale nie cofam się nigdy"

http://emotikona.pl/gify/pic/kotek.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro postaram sie zrobic , bo okazalo sie ze nie mam sody , dodam maslo bedzie taniej  :tongue:  no i do smaku bedzie typowo po szwedzku ale bez cukru :D Ser mam kupny .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy w mieszkaniu zaczyna "cóś" śmierdzieć, to jest nadzieja na zgliwiały smażony ser. Oboje uwielbiamy, ser zawsze gliwieje naturalnie, czasami to trwa około dwóch tygodni.

Dokładnie, ja jestem z wlkp, pół dzieciństwa w Poznaniu się wychowałam przy babci i ciotkach, ale .... nie wspominam miło tego zapachu :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie rozpuścił się

Napisz nam Ewo w jak gorącej wodzie trzeba to naczynie z serem do mieszania zanurzyć aby się rozpuścił? 

Przywileje kilku ludzi nie czynią ogólnego prawa.- Wincenty Kadłubek

 

Dokarmianie forumowego prosiaczka za FREE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tzn co? Nie rozpuścił się czy jak?

Jak ma nieodpowiednie ph to się nie rozpuści. 

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.