Skocz do zawartości

Peklowanie - pytania i porady


Maxell

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 1,8 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

jest więc niższa

Ja nie napisałem ,że taka sama tylko że jest moim zdaniem niezauważalna bo wg. Twoich wyliczeń to 0,2%.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla niedowiarków mogę przesłać rachunki, ale na PW :smile: .

Jak jeszcze aktualne , to bardzo proszę . :)

Powoli się wprawiam i zaczynam się rozpędzać :)

 

Pan S jest moim przyjacielem i codziennie go odwiedzam.

 

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

http://boggi-okna.pl

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

jestem tu nowa

chcę dzisiaj jeszcze zapeklować szynkę i mam problem.

Znalazłam post mówiący że na 2-5 kg mięsa należy użyć od 0,8 do 1 kg peklosoli i peklować przez 2 tygodnie ,z kolei w tabeli Dziadka jest zupełnie co innego(mało solanki i krótko).

Więc jak zrobic aby super wyszło.Szynka nie bedzie wędzona tylko parzona(brak wędzarenki)

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłam post mówiący że na 2-5 kg mięsa należy użyć od 0,8 do 1 kg peklosoli i peklować przez 2 tygodnie

Jeśli możesz, podeślij linka do tego posta, ale najpierw go dokładnie przeczytaj.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no bo wkradł się błąd powinno pewnie być dla 25kg mięsa 10 l wody peklować 11-13 dni i tak jest w tabeli peklowania

 

[ Dodano: Pią 15 Kwi, 2011 22:05 ]

i 1000g peklosoli

Jestem jaki jestem . Niestety za stary by się zmienić :(
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc jak zrobic aby super wyszło.Szynka nie bedzie wędzona tylko parzona

Zrób wg.poprawionej tabeli Dziadka i będzie ok.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No czytaliśmy z mężem kilka razy i nie możemy tego zrozumieć.Co prawda sprzedawca w sklepie gdzie kupiliśmy peklosól mówił tak samo t.z. 10 litrów wody 1kg peklosoli w ilości mięsa do 5 kg.

Dodam że szynka wytrybowana jest.

http://wedlinydomowe.pl/peklowanie/mokre/204-peklowanie-elementow-uformowanych-o-wadze-do-5-kg-sposob-polecany-poczatkujacym.

Czyli tak jak w tym poście.

Tak ja przynajmniej to rozumiem.

Ale z góry zaznaczam-wpadliśmy na szalony pomysł aby sami robić wyroby a nic nie umiemy więc może po prostu czegoś nie rozumiemy. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wejdź na stronę http://www.wedlinydomowe.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1327&Itemid=4 tam masz czarno na białym

 

[ Dodano: Pią 15 Kwi, 2011 22:19 ]

albo raczej na https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=2740&highlight=tabela+peklowania tam Maxell wyłuszczył wszystko

Jestem jaki jestem . Niestety za stary by się zmienić :(
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Na każdy kilogram mięsa musisz mieć 0.4l solanki czyli 5kg x 0,4=2l

2.Jeśli będziesz peklować dwa tygodnie to zrób solankę 8% czyli na każdy litr wody weź 8dkg peksoli.Podziel mięso na kawałki ok.1kg i zalej solanką.Mięso musi być przykryte.Ja bym jeszcze zrobił nastrzyk z solanki w ilości 6% masy mięsa ,ale przy tak długim peklowaniu możesz sobie darować.Przewracaj co drugi dzień i trzymaj w temp.4-6C.Powodzenia.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się: 0,80-0,85 kg soli na 10 l wody, ale solanki o takim stężeniu bierzesz tylko 40% w stosunku wagowym do wagi mięsa (litr, czy kilkogram solanki nie robi różnicy, gdyż akurat 1 l wody waży ok. 1 kg). Czyli na 5 kg mięsa bierzesz 2,0 litry solanki. Mięso musi być nia całkowicie zakryte (talerzyk i docisk). Temperatura solanki podczas całego okersu peklowania to 4-6 st.C. Jesli mięso będzie wystawało ponad powierzchnię, do solanki wkładasz plastikową butelkę z zimną wodą. Co 1-2 dni mięso w solance przewracasz.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłam post mówiący że na 2-5 kg mięsa należy użyć od 0,8 do 1 kg peklosoli i peklować przez 2 tygodnie

No czytaliśmy z mężem kilka razy i nie możemy tego zrozumieć.

ojoj... to widać magia jakaś :tongue:

pozwolę sobie tu wkleić tekst:

Celem upeklowania uformowanych już elementów mięsa, o wadze ok. 2 do 5 kg, sporządzamy solankę biorąc na 10 litrów wody od 0,85 do 1,0 kg peklosoli. i peklujemy do 2 tygodni. Zasady peklowania (główna - bierzemy 40% solanki w stosunku do wagi peklowanego mięsa),

-widzimy tu dwie informacje

1 proporcje na solankę

2 ile tej solanki mamy wziąć

a jeszcze jest jedna informacja - że taka proporcja dotyczy elementów o wadze od 2 do 5 kilo :tongue: (choć ja korzystam w pełnym zakresie wagowym :lol: )

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam, że tą metodę peklowania opracowaliśmy i wprowadziliśmy (przy pomocy mojego kolesia z ZM) chyba w grudniu 2004 r dla potrzeb naszego Kolegi Szunaja (o czym mozna poczytać sobie w naszej historii z Czarnej Oliwki). Do tej pory stosowaliśmy 1,0 kg soli na 10 l wody i niestety, mięso trzeba było trochę moczyć. Przez dłuższy czas istniała obawa, że nie zapewnimy dostatecznych warunków peklowania i zalewa razem z mięsem ulegnie zepsuciu. Pocieszyl nas ten właśnie Kolega, który powiedział, iż przy tym stężeniu soli, kiedy stwierdzimy niepokojące objawy w kolorze, zapachu lub konsystencji solanki, możemy spokojnie przemyć mięso i zalać ją nową, o takich samych parametrach. Głównym celem jej stosowania jest poprawa smaku mięsa (długie peklowanie) i wystarczająca słoność mięsa po peklowaniu, nie wymagająca jego moczenia. Ja proponuję, by przy takim peklowaniu nie stosować jakichkolwiek przypraw i dodatków.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoglądając na tabele to jednak jest duża rozbieżność w ilości stosowanej peklosoli

:shock:

 

[ Dodano: Pią 15 Kwi, 2011 22:46 ]

ale

Czemu, to ale.Ma jak wół ,że 5kg x 0,4l=2l

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henrykos, tak ma być. Zwróć jeszcze uwagę na czasy peklowania. Obia parametry są ze soba ściśle powiązane.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż ja daję 0,9 kg peklosoli na 10l.

Zauważ ,że mówimy o peklowaniu dwutygodniowym a nie tygodniowym.Obawiam się ,że przez dwa tygodnie w Twojej solance będzie za słone.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu, to ale.Ma jak wół ,że 5kg x 0,4l=2l

Nie wiem do kogo to się tyczyło ale jeśli do minie to pekluję od co najmniej 20lat i mam swój sposób.Tabela dla mnie jest zrozumiała co nie zmienia faktu że w tych samych czasookresach ilość peklsoli się różni .Początkujący mają problem ze zrozumieniem
Henryk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zgłębiam temat po temacie i się uczę. Myślę tak. Każdy proces od zakupu mięsa po konsumpcję jest bardzo ważny i wpływa na wynik końcowy wyrobu. Peklowanie uważam jednak za bardziej ważny, gdyż jest on moim zdaniem bardzo skomplikowany, różnorodny i decydujący o jakości wyrobu. I tutaj mam kłopot. Dowiedziałem się z postów, że podczas peklowania zachodzi tzw. proces dyfuzji. Do siedmiu dni mięso zostaje pozbawiane wartościowych soków i minerałów z tkanek. Przyswaja natomiast solankę. Po tym czasie następuje odwrócenie procesu i mięso przyjmuje z powrotem substancje wyługowane w pierwszej fazie. Wniosek nasuwa się taki. Peklowanie powinno się odbywać w okresie dwutygodniowym, gdyż po tym czasie ustaje proces wymiany dyfuzyjnej. Dlaczego mam pozbawiać się wartościowych składników peklując tylko kilka dni. Jestem laikiem w temacie i może nie wszystko dobrze zrozumiałem. Myślę również, że ta utrata cennych składników z mięs inaczej przebiega w procesie peklowania na sucho. My produkujemy nasze wędliny w większości dla nas samych i czas nie jest dla nas czynnikiem decydującym. Ważniejsza jest dobra jakość. Proszę o wyjaśnienie dla mnie jako całkowicie początkującego.

pozdrawiam

Masgar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do siedmiu dni mięso zostaje pozbawiane wartościowych soków i minerałów z tkanek. Przyswaja natomiast solankę. Po tym czasie następuje odwrócenie procesu i mięso przyjmuje z powrotem substancje wyługowane w pierwszej fazie. Wniosek nasuwa się taki. Peklowanie powinno się odbywać w okresie dwutygodniowym, gdyż po tym czasie ustaje proces wymiany dyfuzyjnej.

Strzał w 10-tkę. :clap:

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tym czasie następuje odwrócenie procesu i mięso przyjmuje z powrotem substancje wyługowane w pierwszej fazie

Dlaczego by miało nastąpić odwrócenie procesu :question:

:rolleyes:

http://images43.fotosik.pl/1180/cf5743008b743b6dm.png

"Kiedy pracuję, to pracuję, a gdy mówię, że pracuję, to tylko mówię."
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoglądając na tabele to jednak jest duża rozbieżność w ilości stosowanej peklosoli

":shock:" To dotyczyło Ciebie

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://wedlinydomowe.pl/peklowanie/peklowanie-porady/959-prawie-wszystko-o-peklowaniu-d

 

3. Zasady peklowanie

podpunkt d:

 

Równocześnie z wchłanianiem przez mięso soli kuchennej następuje przechodzenie wody z solanki do mięsa i odwrotnie. Stosunek ilościowy wody do białek w mięsie nie peklowanym wynosi 4 : 1, podczas gdy w mięsie peklowanym - 18 : 1. Fakt ten, wskazujący na zwiększenie się ilości wody w mięsie peklowanym dowodzi, że w początkowym okresie peklowania występuje przechodzenie wody z mięsa do solanki (dyfuzja), a następnie woda z solanki przechodzi z powrotem do mięsa. Prędkość tej dyfuzji zależy w prostym stosunku od stężenia solanki peklującej. Samo zjawisko dyfuzji, przez przegrodę tkanek produktu, następuje w wyniku różnicy ciśnień osmotycznych pomiędzy solanką a sokiem tkankowym mięsa. Stężenie soli w produkcie wzrasta więc bez przerwy od chwili rozpoczęcia peklowania w solance (zalania solanką) do momentu, gdy zrówna się ono ze stężeniem soli w solance.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Myślę również, że ta utrata cennych składników z mięs inaczej przebiega w procesie peklowania na sucho.

Na sucho, to może zostać wszystko w "kiełbasie",

a dodatkowo przybywa wartościowych składników,

jeśli "hodujemy" w kiełbasie SZLACHETNE szczepy bakterii. :tongue:

 

Oczywiście jak ktoś tylko "improwizuje"

to często sam nie wie co naprawdę jest w jego kiełbasie. :grin:

 

Jedno jest pewne, ze czasami może być BARDZO NIEWESOŁO. :cool:

"Opinia zwykłego człowieka, to brednie gorsze od milczenia." (grizzly)
:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dziękuję za sugestie, ale sprawa jest poważna w moim odczuciu. Jak do tego mają się wszystkie przepisy, które preferują peklowanie na mokro do tygodnia. Myślę, że trochę to jest tak, że jest nam łatwiej peklować krócej - łatwiejsza kontrola mięsa, niż ryzykować dłuższe i obawiać się jakiś nalotów, zmętnień itp. Może za mało mamy wiedzy o tym jak peklować długo i prawidłowo oraz sugerujemy się przepisami bardzo zacnych i doświadczonych zadymiaczy. Może jednak tak być, że peklowanie krótkoterminowe jest dobre i nic na jakości i walorach mięsa nie tracimy.

Pozdrawiam

Masgar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.