Skocz do zawartości

Kiełbasa żeberkowa zbójnicka


jacekw21

Rekomendowane odpowiedzi

post-72431-0-91716600-1543664444_thumb.jpgpost-72431-0-15650400-1543664450_thumb.jpgpost-72431-0-45276700-1543664455_thumb.jpgpost-72431-0-90257200-1543664460_thumb.jpgpost-72431-0-24682800-1543664465_thumb.jpg

 

SUROWIEC 
-4,5 kg mięska z żeberek
-0,5 kg mięska z golonki
 
PRZYPRAWY I MATERIAŁY POMOCNICZE
-peklosól 18 g/kg lub sól (ja robiłem na peklo)
-pieprz kolorowy rozdrobniony w moździerzu 1 g/kg
-pieprz czarny mielony 2 g/kg
-gorczyca ziarno 4 g/kg
-czosnek dobrej jakości 6 g/kg
-bazylia, tymianek, oregano, majeranek po 1 g co całości
-woda 100 ml dodana podczas dodania przypraw
-woda 50 ml dodana przed nadziewaniem w jelita
-jelita wieprzowe 28-32
 
ROZDRABNIANIE
Mięsko z żeberek chude kroimy w kostkę 2 cm tłuste 0,5-1 cm.
Mięsko z golonki do peklowania kroimy w 3-4 cm, po procesie peklowania mielimy na sitku 4 mm,następnie poprawiamy na sitku 2,5 mm
 
WYKONANIE
Pokrojone mięso peklujemy i odstawiamy do lodówki na 2 dni po tym czasie mielimy golonkę. Następnie do mięska z żeberek dodajemy wszystkie przyprawy i 100 ml wody i wyrabiamy do kleistości. Mięso z golonki też wyrabiamy i dodajemy do reszty mięsa. Teraz jeszcze raz całość bardzo dokładnie mieszamy i odstawimy do lodówki na 12-24 godz. Po tym czasie dodajemy jeszcze 50 ml wody dokładnie wyrabiamy i pakujemy mięso w jelita dość ściśle i odwieszamy na kije na 2-3 godz w pokojowej temp. U mnie osadzanie było wspomagane wiatrakiem.
 
OSUSZANIE 
W wędzarni przy dużym ruchu powietrza. Temp. 40 st.czas 40-60 min powierzchnia kiełbasy musi być sucha i ciepła.
 
WĘDZENIE
3 godz w temp.50-55 st.
 
Następnie podpiekamy lub parzymy a kiełbaskę podpiekaną można podsuszyć. Podpiekamy do 68-70 st.w środku, parzymy w wodzie 75-80 st.do uzyskania 68-70 w środku. Podsuszamy w chłodnym przewiewnym miejscu do momentu jaki chcemy uzyskać.U mnie to trwało 8 dni.
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maxell Proszę bardzo. Jestem tu na tym forum już długo ale bardzo rzadko zaglądam na rok może ze dwa razy wszedłem przez wczoraj i dzisiaj pobiłem rekord:) wolę wstawiać na fb i bloga .Może zacznę trochę wstawiać i tu jak ludzie będą chcieli korzystać z moich przepisów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Może zacznę trochę wstawiać i tu jak ludzie będą chcieli korzystać z moich przepisów

Jeszcze się pytasz??? :D

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

nareszcie konkretny gosc.wrzuca przepisy ima .......pozdrawiam i czekam na wiecej.towar pierwsza klasa!

Reszta chyba na "autobanach" leci... :D :D :D

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Wstawiaj, wstawiaj bo ludzie ostatnio wpadają tu na forum bardziej aby się pokłócić niż coś wnieść. I siedzą tam na tych swoich bejsbukach  :D 

Kiełbaska prima sort z wyglądu i składu. Na pewno ją spróbuję odtworzyć. :thumbsup::clap:

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

 

 

jakie to mięsko z żeberek?

Może podam Ci nazwy handlowe jakie można spotkać  w sklepach odnośnie tych żeberek jakie ja kupiłem i zrobiłem kiełbasę. Osobiście spotkałem się z nazwami :żeberka extra mięsne , żeberka paski, żeberka mięsne. Takie nazwy spotykam u siebie na Podlasiu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sa jeszcze zeberka  tzw trojkaty , przykarkowe, maja duzo miesa  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Pisze Jacek, oraz Electra, w Szwecji, pomimo różnic w klasyfikacji mięska, mamy również żeberka grube, mięsne ( tjocka revbensspjäll ) sam często kupuję bo są pycha w różnych konfiguracjach, nie tylko w kiełbasie, osobiście najbardziej lubię w wersji pieczonej, ale do kiełbaski "chłopskiej" też biorę, a na kostkach po wykrojeniu gotuję pyszniutkie zupki, o krupniczku nie wspominając :D .

 

 

c318e43234ac094c16bce2b8f23010a4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

są pycha w różnych konfiguracjach,

Zgadzam się  osobiście kosztowałem robiłem pieczone ,w sosie duszone ,wędzone w całych kawałkach ,nawet jako wkładka do bigosu ,zup ogólnie są fajne .No i chyba trzeba będzie coś pomyśleć o nowej konfiguracji. Właśnie wpadłem na pomysł że zapuszkuje je z odrobiną czosnku,pieprzu,soli. Masz jeszcze może jakąś przyprawę co stosowałeś do żeberek i się sprawdziła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam jakiejś specjalnej receptury. Stosuję różne gotowe mieszanki grillowe, do kebaba, atc. Najbardziej jednak lubię tradycyjnie tak jak do pieczonego boczku. Sól, pieprz grubo mielony, czosnek i majeranek. Mięsko dobrze natrzeć, do pojemniczka i na noc do lodówki, pieczenie następnego dnia. W puszkach jeszcze nie robiłem, więc działaj i opisuj, bo na pewno będą delicje  :D:thumbsup::clap:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.