Skocz do zawartości

Wędzenie na zimno generatorem dymu


andrzej76

Rekomendowane odpowiedzi

Jaki wyrób chcesz osiągnąć?

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chcę osiągnąć coś w stylu szwarwalckiej

Kolego to specyficzna wędlina i jako jedna z nielicznych w oryginale jest wędzona drewnem iglastym, igliwiem i szyszkami... To czuć w wyrobie i zamiast DG odpaliłbym wedzarnię i zrobił to klasycznie ale maks 40-45 st z dodatkiem gałązek sosnowych na żar

 

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..czy jestes tego pewien ??

 

 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=WP73ukxjpHw  

 

Edytowane przez TOSHIBA

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TOSIBA nie wiem co mi przez te filmiki chciales powiedziec  ??

 

1. Nikt już nie zdąży zrobić tej szynki na te Święta = Oryginału 

2. Parę tygodnie dojrzewania

3. wędzenie mieszanka liściastych i iglastych, z dodatkiem świeżych gałęzi z iglastych, o szyszkach nie ma mowy  - mit tak jak o Polskiej grochowce wojskowej gotowanej na poligonie z szyszkami i starym butem  :laugh:

 minimum tydzień wędzenia 20 - 30 stopni

4 po wędzeniu odpoczynek w chłodni o kontrolowanej temperaturze i wilgotności  aż do utraty 25 %

 

A tak to się robi w domu 

Pierwszy film mówi o wędzeniu tylko wiórkami iglastymi 

https://www.youtube.com/watch?v=U1h9fMUAbBE 

 

Edytowane przez TOSHIBA

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej cytat (miro podał link w poście #4):

 

"Tak przygotowane mięso jest gotowe do najważniejszego procesu – wędzenia na zimno odbywającego się w dymie w temperaturze 27 – 29 C przez okres od 2 do 4 tygodni. Do tego celu używane jest drewno sosnowe razem z zielonym igliwiem i szyszkami pochodzące z okolicznych lasów. Wszystko po to, aby otrzymać specjalny, aromatyczny dym nadający temu produktowi niepowtarzalny smak. Później szynka jest jeszcze odstawiana na okres 3 do 4 tygodni, aby dojrzała i aby aromat rozszedł się równomiernie po całej objętości produktu."

„To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.”

Jonathan Carroll

 

Dokarmianie forumowego prosiaczka za FREE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olek widziałeś to kiedyś w orygianle, mówię o wędzeniu tej wędliny?

Tak jrstem pewien to hangar podobny do tekiego w jakich kiedyś suszono i wędzono ryby na północy...

Tam fizycznie innego drewna było mało... Dym był żywiczny.

W małych komorach trzeba uważać bo będzie niezjadliwe dlatego napisałem o gałązkach na żar

 

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jeden problem.

Jak zachowa się DG, przy spalaniu drewna, z drzew iglastych?

Czy zawarta w nich żywica, nie zapcha go w krótkim czasie?

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli sam generator dymu nic nie da bo nie uzyskam temperatury bo tam idzie całkiem zimny dym a co do trocin z drewna iglastego da się ogarnąć będę próbował

 

 

 

ja mam jeszcze piecyk tak zwany sztimerek więc spróbuje tam tam też dostane tem. jaką chce bo wędzonki na gorąco wychodzą mi super

 

 

……...nie rozumie,chcesz wedzic na zimno ,czy na cieplo ??

pozdrowienia Olek.P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak tylko podpytuje bo wszyscy piszecie o wędzeniu w tem 20-25 stopni a generator dymu daje zimny dym tak samo widzę jak ludzie wędzą na ciepło a potem parzą szkoda psuć dobry smak wystarczy poznać ile stopni powinno mieć dane mięso w środku zanim wyciągniemy z wędzarni 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

widzę jak ludzie wędzą na ciepło a potem parzą szkoda psuć dobry smak wystarczy poznać ile stopni powinno mieć dane mięso w środku zanim wyciągniemy z wędzarni 

Samo wędzenie w gorącym dymie (do 60 st.C) nie obrobi termicznie mięsa.

Po uzyskaniu odpowiedniego koloru musisz albo sparzyć mięso albo upiec w wędzarni lub piekarniku.

W środku musi być 68 st.C.

Nie dotyczy polędwic!!!

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

no tak tylko podpytuje bo wszyscy piszecie o wędzeniu w tem 20-25 stopni a generator dymu daje zimny dym

 

…..to jest wedzenie na zimno od....  do max +22°C.

 

Takie wedliny wedzi sie tygodniami , nie wymaga obrobki termicznej i jest wyrobem bardzo trwalym……..

i bardzo smacznym .

pozdrowienia Olek.P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.