Skocz do zawartości

Kiełbasa Wojskowa


jacekw21

Rekomendowane odpowiedzi

post-72431-0-02514000-1543785462_thumb.jpgpost-72431-0-98549100-1543785468_thumb.jpg

 

SUROWIEC I ROZDRABNIANIE
maszynka nr. 8
-karkówka 2 kg --sitko szarpak
-łopatka 2 kg--sitko 8 mm
-wołowina kl 2(ścinki) 0,5 kg --sitko 2,5 mm
-słonina dobrej jakości 0,5 kg --w kostkę 0,5-1 cm
 
PRZYPRAWY I MATERIAŁY POMOCNICZE
-peklosól 18-19 g/kg
-sól nie jodowana 25 g/kg  do słoniny
-pieprz czarny 2 g/kg
-gorczyca biała mielona 2 g/kg
-cukier 2 g/kg
-majeranek 1 g/kg
-czosnek dobrej jakości (wyciśnięty) 4 g/kg
-jelita wieprzowe cienkie 28/32
-woda 100 ml. podczas dodawania przypraw
- woda 50 ml. przed napełnieniem w jelita
 
WYKONANIE
Kupione mięso myjemy pod bieżącą wodą. Karkówkę i łopatkę tniemy w kostkę 4 na 4 cm i umieszczamy w osobnych pojemnikach, peklujemy zgodnie z gramaturą. Słoninę tniemy w kostkę i solimy. Mieszamy bardzo dokładnie aby całość kostki była pokryta solą. Wołowinę kroimy  w kostkę około 2 na 2 cm. Wszystko peklujemy 48 godzin. Każdy rodzaj mięsa ma byś w osobnym pojemniku. Odstawiamy do lodówki temperatura 4-6 stopni. Po tym czasie rozdrabniamy mięso, mieszamy ze sobą wszystkie mięso,dodajemy wodę 100 ml. i wszystkie przyprawy. Dokładnie wyrabiamy. Wkładamy ponownie do lodówki na 8-12 godzin, w celu wyrównania się smaków. Następnie dolewamy 50 ml.wody dokładnie mieszamy i napełniamy jelita ściśle. Odwieszamy na kije w przewiewnym pomieszczeniu do osadzenia (u mnie pod wentylatorem) na 2 godziny.
 
OSUSZANIE I WĘDZENIE 
Osuszanie w wędzarni przy dużym ruchu powietrza bez dymu na samym żarze w temperaturze 35-45 st. Osuszamy do momentu aż powierzchnia kiełbaski będzie całkowicie sucha i ciepła. Wędzimy 3 godz. w temp.50-60 stopni.
 
PARZENIE
Woda 72-75 do momentu uzyskania w środku wyrobu 68 stopni.
Chłodzimy w przewiewnym chłodnym pomieszczeniu około 1-2 godz.(u mnie pod wentylatorem),dalsze chłodzenie w lodówce przez 8-10 godz. w temp.4-8 stopni.
Kiełbaska jest bardzo smaczna polecam.
SMACZNEGO.
Edytowane przez EAnna
kor. jednostki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Kupione mięso myjemy pod bieżącą wodą.
 

Można wiedzieć w jakim celu?

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale lepiej opłukać niż nie

 

 

OK, ja nigdy nie płuczę mięsa, za wyjątkiem mięsa z kością ciętego piłami, dlatego się spytałem.

Edytowane przez TOSHIBA

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest bardzo konkretny cel tego zabiegu.

Mięso trafia w moje ręce, ale co się z nim działo przed, tego nie wiem.

A może spadło na podłogę, a może brudnymi rękami było przenoszone, a może jak w życiu jechało na tak brudnym aucie, że czasami mam ochotę dać w pysk kierowcy.

 

Ale on to na gdzieś, bo szef drze morde kiedy w firmie będzie, bo produkcja stoi.

 

Jak bym wam zdjęcia zrobił, to byś byście w życiu mięsa że sklepu nie kupili.

 

TEMU ja zawsze myję mięso.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak bym wam zdjęcia zrobił, to byś byście w życiu mięsa że sklepu nie kupili.

 

 

+

 

 

 

A może spadło na podłogę, a może brudnymi rękami było przenoszone, a może jak w życiu jechało na tak brudnym aucie

 

powody wymienione przez Ciebie w moim odczuciu dyskwalifikują mięso tak czy owak, nawet obmyte lizolem bym nie wziął za darmo 

Dlatego kupuje w hurtowni, zapakowane w worek na produkcji / rozbiorze mięsa  i nie muszę mięsa zanieczyszczać wodą z kurka   :laugh:

A tak na poważnie to nie wiem czy tak jeszcze jest gdziekolwiek

Edytowane przez TOSHIBA

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toshiba...jak cię lubię, tak przestań wierzyć w bajki i prawidłowość obchodzenia się z mięsem, gdziekolwiek jest to w ilościach handlowych.

 

Apropo, na tym byku załadował 4 opony, bo nie miał miejsca na mój towar.

????????????????

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest bardzo konkretny cel tego zabiegu.

Mięso trafia w moje ręce, ale co się z nim działo przed, tego nie wiem.

A może spadło na podłogę, a może brudnymi rękami było przenoszone, a może jak w życiu jechało na tak brudnym aucie, że czasami mam ochotę dać w pysk kierowcy.

 

Ale on to na gdzieś, bo szef drze morde kiedy w firmie będzie, bo produkcja stoi.

 

Jak bym wam zdjęcia zrobił, to byś byście w życiu mięsa że sklepu nie kupili.

 

TEMU ja zawsze myję mięso.

To prawda parę historii też ciekawych widziałem i już w swoim mieście do 3 sklepów nie zaglądam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toshiba...jak cię lubię, tak przestań wierzyć w bajki i prawidłowość obchodzenia się z mięsem

 

Ala ja jestem ostatni który by w to uwierzył, sam osobiście sprawdziłem i nadal sprawdzam, nawet często widzę jak moja paczka jest pakowana.

Na zakładzie od uboju przez cały rozbiór są wielkie okna, każdy kto chce może przyjść i sobie sam zobaczyć.

W punkcie pakowania, jest mój worek zamykany, metkowany i po chwili mogę go odebrać w punkcie odbioru towaru.

Edytowane przez TOSHIBA

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żyj w Matrixe....może to i lepiej.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żyj w Matrixe....może to i lepiej.

 

Nie wiem co "przypaliłeś", ale zmień dostawce, bo już kompletnie Cie nie rozumiem

Dobranoc, nie chce mi się dalej pisać na tym poziomie

Edytowane przez TOSHIBA

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toshiba niestety to co opisuje Miro to standard przynajmniej w Polsce. Parę takich sutacji odpisywałem na forum. Pewnie swoją opinią piszesz na podstawie obserwacji z Szwajcarii. Wiem że trudno uwierzyć że patologia to zasada ale cóż życie. Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ale cóż życie
 

To jaki jest sens wykonywania czegoś w domu z takiej patologi?

Mało z tego, wiedzieć o tym i mimo wszystko z tego robić, no ok wpierw opłukać woda z kranu  :facepalm:  :facepalm:  :facepalm:

To lepiej już kupić gotowy syf fabryczny z jakiegoś marketu.

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toshiba ciesz się że u ciebie zachowują przynajmniej minimum reżimu norm, a może i więcej.

U nas liczy się jedynie kasa i tylko kasa.

 

A to co opisałem, to bardzo delikatny przypadek ogólnego gówna.

I dlatego robię własne wędliny.????

 

Wiem co jem, a mięso zawsze będę mył.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie tak. W tych sklepach już nie kupuje. Ale nie mam przekonania że nie występuje to w innych, ani też że występuje, czy też występuje czy też nie w trakcie produkcji. Trochę taka rosyjska ruletka, więc lepiej opłukać lub w ogóle nie kupować, ale aż takim ortodoksą nie jestem. Jeszcze nie dojrzałem do zostania weganem.

A co do kupnej wędliny to sądzisz że jak jest robiona, a podobnie jak mięso sprzedawane w sklepie. Z mojego doświadczenia mię jest to nawet kwestia ekonomii zysku, płacy tylko etyki zawodowej pracowników a z tym jest różnie. Tak że lepiej opłukać

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzech25, po to właśnie przyprawy mieszamy z wodą i kleistym aby dodając na końcu do reszty farszu, były dobrze rozprowadzone.

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i nadal sprawdzam, nawet często widzę jak moja paczka jest pakowana. Na zakładzie od uboju przez cały rozbiór są wielkie okna, każdy kto chce może przyjść i sobie sam zobaczyć. W punkcie pakowania, jest mój worek zamykany, metkowany i po chwili mogę go odebrać w punkcie odbioru towaru.

A ja pociągnę dalej ten wątek, bo może jestem ograniczony ale...

Rozumiem że wchodzisz na początku fabryki gdzie biegają szczęśliwe prosiaczki, wybierasz - TEN, wychodzisz z zakładu i patrzysz przez okna jak go myją, szykują, ogłuszają, oprawiają, dzielą, pakują i na końcu wydają (taaa, pewnie jeszcze z piękną kokardą :devil: ). TOSHIBA, rzuć im pomysł aby jeszcze w tym ciągu dobudowali małą masarnię, to będziesz mógł gotowy wyrób wprost po parzeniu/pieczeniu odebrać :facepalm:

PRZEPRASZAM ale nie mogłem się powstrzymać.

 

Wiesz, u mnie przywożą świnki na zakład, wwożą je gdzieś tam w głąb gdzie ochrona mnie nie wpuści, po całej linii technologicznej podzielone kawałki mięs trafiają do sklepiku przyzakładowego w plastikowych skrzyniach na wózku, przekładane do chłodziarek (to już często widzę) pani zmieniająca co klient foliowe rękawiczki robi mi paczki :tongue:  (czyt.pakuje w reklamówki) i wychodzę. I wracając do domu przed dalszą obróbką myję zarówno ręce (bo nie pamiętam kogo i co dotykałem) jak i mięso.

Edytowane przez EAnna

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie lepiej przyprawić mięso po pokrojeniu i takie zapeklować? To chudsze - mam na myśli - by lepiej przeszło przyprawami.

 

Przyprawy to potencjalne źródło grzybów itp czyli skażenia mięsa  Czyli lepiej z tego punktu widzenia  dać do mięsa  przyprawy po  jego zapeklowaniu ( jak już jest zabezpieczone) . Z  reguły w krótkim odstępie czasu następnie  będzie wędzone , parzone, pieczone  , schładzane  itp  czyli dodatkowo zabezpieczane .

 

 

PS

Tak mi się wydaję :D ale jak pisałem naturszczyk jestem  ;)

 

 

 

pani zmieniająca co klient foliowe rękawiczki robi mi paczki :tongue:

 

A u  mnie pani nie zmienia rękawiczek  co więcej przyjmuje i wydaje w tych samych  pieniądze  :)

Jak  Pani  raz za sugerowałem że coś nie tak . Pani "pal sześć"  ale   spojrzenie  ludzi z kolejki bezcenne  takie "ale menda się znalazła  i czepia się  :laugh: "  . Nic pora obiadowa się zbliża nie będziemy obrzydzać posiłku innym .

 

 

Ps

W tym sklepie już nie kupuje . Widocznie malej wiary jestem  :)  że moje perswazje wpłyną na zmianę podejścia 

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naturszczycy górą :frantics:

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Paweł, mi przyprawy wpadają do "jedynki", najładnieszego mięsa. Potem "dwójka", "klej" i tłuste

Robię tak samo ponieważ wydaje mi się że wtedy dokładniej je rozprowadzę. Po dodaniu II do I mieszam wszystko pierwszy raz, następnie dodaję III i ponownie mieszam. Wtedy wszystkie przyprawy w miarę równo są rozprowadzone po całości. 

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

by lepiej przeszło przyprawami.
 

nie wiem czy ja cos inaczej moze rozumoje ale koledze chyba chodzi zeby mieso lepiej przeszlo przyprawami a nie zeby lepiej/ rownomierniej  sie rozprowadzily 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.