Skocz do zawartości

Kabanosy wg.Jacka


jacekw21

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

To nie jest reguła że będzie lepiej miałem tubowane gorsze od zwykłych.

 

 

 

no i to zakładanie na lejek ! Musiałem odchodzić i robić przerwy bo mnie krew zalewała.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 55
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

@Gwayi,Musisz zdawać sobie sprawę,że praca z jelitami baranimi to jakby chodzenie po ostrzu noża, trzeba bardzo delikatnie, pewnym ułatwieniem jest dodanie wody ale o tym Ci wiadomo. Na pocieszenie

 

Mam prośbę- czy może mi ktoś powiedzieć gdzie kupić i jakie osłonki , które nie zawiodą przy robocie i nie spowodują ataku szału ?
nie tylko Ciebie ogarnoł taki stan. Jelita tubowane kupiłem i to dopiero była porażka następne już nie, rewelka białkowe ale to już nie to. 

Pozdrawiam Zbigniew  :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

czy może mi ktoś powiedzieć gdzie kupić i jakie osłonki , które nie zawiodą przy robocie i nie spowodują ataku szału ?
z kolagonowymi  to idzie jak z maszyny (mam jeszcze ze 30 tub) - niestety jak ktoś jest wyczulony to mu przeszkadza ;)  tubowane możesz kupić u Dziadka Maćka - lejek 12mm po zewnątrz - i prosta robota  oczywiście nadziewarką :cool: 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też robiłem w czwartek kabanosy (po raz pierwszy) i wymyśliłem sobie jelita baranie. Nie rzuciłem roboty bo się zawziąłem, że nie dam się pokonać ale rwały się po mistrzowsku. Nakładanie na lejek - użyłem "patentu" - cieniutki wkrętak krzyżakowy, chwytałem końcówkę jelita i wciskałem wkrętak w środek, następnie dało się rozdzielić ścianki jelita. Nie powiem, że to było bardzo łatwe ale dało się zrobić. Znacznie gorsze jest pękanie co kawałek. Przez to wydajność jelit była mała i kończyłem w kolagenowych.

Wcześniej widziałem gdzieś wpis że kabanosy wyszły trochę gumowe, czy może mi ktoś powiedzieć od czego robią się właśnie takie lekko gumowate, bo nie bardzo mogę znaleźć jakieś wpisy na ten temat.

A wszystkim miłośnikom wędlin domowych składam najserdeczniejsze życzenia - niech radość i pokój Świąt towarzyszą wszystkim przez cały Nowy Rok. Życzę by był to rok szczęśliwy i bogaty  w osobiste doznania, by przyniósł wiele satysfakcji z własnych dokonań

Pozdrowienia dla wszystkich uczestników kursów

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to póki co to jakichś wielkich ilości kabanosów nie robiłem. Nie miałem problemu z pękaniem czy ich nałożeniem jelit, ale rozplątanie ich o matkocórko. Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

 

 

Cały czy mielony?

 

Do kabanosów mielony 
  Ja daję dla przykładu cały 2,2g/kg farszu do kabanosów 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Cały czy mielony?

 

2/3 mielony, 1/3 cały

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do wędlin dodaje mielony bo od dzieciństwa miałem uraz (nie cierpiałem go w pieczywie) do czasu aż wykonałem ten boczek: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/13464-marek-z-bielska/page-6?hl=boczek+pieczony&do=findComment&comment=642992

Wtedy zakochałem się w kminku i nie wyobrażam sobie np. tego boczku bez dużej ilości kminku (na nim obojętnie czy cały czy mielony)

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Od jakiegoś czasu kminek lekko rozdrabniam w moździerzu ma wtedy wyrazisty smak w wyrobie.

:thumbsup: 

Najlepszy jest łamany IMO 

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale i można jeść takie bez podsuszania

 

Jacku, robiłem ostatnio kabanosy z Twojego przepisu z drobnymi odstępstwami (pieprz czarny, czosnek granulowany i mielenie wszystkiego na Zelmerku 5 sitko 8). 

 

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/15611-wyroby-grim-reefera/?p=709976

 

Wszyscy, którzy je próbowali stwierdzili, że bardzo dobre - znikały bardzo szybko  ;)

Na 100% do zrobienia ponownie  :D

Dzięki za przepis  :clap:

Edytowane przez grim_reefer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 11 miesięcy temu...

 

 

Także również dziękuje Jacku W
cieszę się że pasują  
[Dodano: 05 Sep 2022 - 08:48]

Dziękuje Jacek za przepis , bardzo smaczne, robią charakterystyczne "pyk" Proste w przygotowaniu, jedynie nadziewanie osłonki na lejek to tragedia   Wędziłem ok 2h, dopiekanie 0,5h od momentu zagrzania wędzarni do 90 stopni.  

 

 

To super że przepis pasuje ja teraz do nadziewania mam pomocne narzędzie 

post-72431-0-19107500-1662360425_thumb.jpgpost-72431-0-03731300-1662360437_thumb.jpgpost-72431-0-51246500-1662360446_thumb.jpgpost-72431-0-81441600-1662360457_thumb.jpgpost-72431-0-98886300-1662360466_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek ten szpikulec to rewelacja, trzeba szukać znajomych kto może takie cudo wytoczyć, a może znasz kogoś kto taki wykona ?

Lejek do kabanosów  zakupiłem u kol Jumbo, polecam , ale i tak najgorsze to nałożenie jelita :)

Twoje kabanosy strzelają po przełamaniu jak kapiszony :) Mam jeszcze pytanie, czy można ten farsz zapakować w jelita 24-26 i zrobic grubszą kiełbaskę ? Bardzo odpowiada mi dobór Twoich przypraw.

Dziękuje i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście mam prowadnicę/pilota wykonanego z 3 prętów (tak jak na 1 fotce) i wydaje mi się to być lepsze rozwiązanie.

Po co przepychać/cofać niemal cały farsz z lejka przy każdym nakładaniu jelit.

Ale może mi się tylko wydaje.

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam Jacek że zaśmiecam Twój wątek, jeżeli tak to proszę  o usunięcie.

Zamierzałem zrobić dzisiaj jeszcze raz te pyszne kabanosy, mięso przemielone tylko nabijać. Zakupiłem ostatnio 2 paczki jelit baranich do kabanosów znanej firmy "B....." ( nie będę robił tutaj antyreklamy, ale już nic z niej nigdy nie kupie), jedna była ok, dzisiaj otworzyłem drugą.

Nie da się opisać tego smrodu po otwarciu torebki, jednym słowem to była tragedia. Nie pozostało mi nic innego tylko nabić w jelita 24-26 i tak uwędzić. Wędzenie ok 2,5 godz w 45=50 C, później parzenie 75-80C ok 20 min do 72C wewnątrz. Wędziłem do tej pory 2 kiełbasy tj chłopska Szczepana i ta dzisiejsza. Moim zdaniem obie smaczne, żonie bardziej smakowała ta z nadzieniem kabanosowym. Pierwsze zdjęcie po uwędzeniu, drugie po parzeniu przełamana. Możemy ją nazwać a’la Jacka lub jak tam komu pasuje. 

Dziękuje Jacek przyprawy idealne w mój smak :)

 

 

post-98902-0-41615500-1662489755_thumb.jpg

post-98902-0-34583500-1662489779_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.