Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Wątrobianka z dzika

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
56 odpowiedzi w tym temacie

#41 roger

roger

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 7185 postów
  • MiejscowośćW-wa & Lubuskie

Napisano 07 gru 2018 - 23:31

Aniu kochana moja Wirtualna Przyjaciółko... Merytorycznie napisałem, dla mnie to pasztet no ewentualnie pasztetowa a nie wątrobianka z dzika ;)
Z pewnością dobra... (podobnie robię pasztety) ale to nie "dzika wątrobianka" literalnie ot i tyle co mam do napisania
Ps
Pewnie chętnie bym skosztował ale.... Hmmm mam pomysł.

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka

Użytkownik roger edytował ten post 07 gru 2018 - 23:33

#42 TOSHIBA

TOSHIBA

Weteran

• Użytkownicy
  • 1849 postów
  • MiejscowośćZürich / Poznań

Napisano 07 gru 2018 - 23:36

A jak by tak założyć oddzielny dział.

Tylko i wyłącznie stare przepisy podparte dokumentacją i tematy tylko i wyłącznie  wg takiej czy innej normy z fotorelacja. Zwolennicy mogli by się "wyżyć" i pokazać  wyroby "z tamtych lat"  - proszę się nie doszukiwać podtekstów, to życzliwa propozycja mająca pogodzić "bądź co bąć dwa światy"

Ja osobiście chętnie bym coś takiego poczytał i pooglądał, nie ma znaczenia czy się z tym zgadzam czy nie po prostu poczytał bez wpisów własnych  :)  

Użytkownik TOSHIBA edytował ten post 07 gru 2018 - 23:41

#43 roger

roger

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 7185 postów

Napisano 07 gru 2018 - 23:38

A czemu nie odwrotnie?

#44 Muski

Muski

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 5742 postów

Napisano 08 gru 2018 - 07:15

Aniu kochana moja Wirtualna Przyjaciółko
Bo będę zazdrosny :thumbsup:

Tylko i wyłącznie stare przepisy podparte dokumentacją
  Czasem zakładam kask ;) i zjeżdżam do kopalni Forum - przez te lata -jest tam sporo korytarzy :yes:  - ale masz na forum dłuższy staż  ;) 

#45 Maciekzbrzegu

Maciekzbrzegu

Weteran

• Użytkownicy
  • 2335 postów
  • MiejscowośćBrzeg

Napisano 08 gru 2018 - 08:16

Tak patrzę czyli tytuł tematu
"a'la wątrobianka z dzika wg EAnny " załatwił by sprawę.
Ale nie wiem czy o te "a'la" "wg EAnny" warto było kruszyć kopie.

Użytkownik Maciekzbrzegu edytował ten post 08 gru 2018 - 08:22

#46 arkadiusz

arkadiusz

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 10034 postów

Napisano 08 gru 2018 - 08:32

wyciągnęłabym inny, ważniejszy aspekt tego konkretnego przepisu. Ale się nie przyznam, co mam na myśli   

Boczek wraz ze skórą parzyć do miękkości,.

Nie wiem czy o ten aspekt Ci chodziło, ale boczek parzył bym na pół miękko  lub jak kto woli na pół twardo. :).Skóre gotował o ile chciałaś ja dodać oddzielni

A jak by tak założyć oddzielny dział. Tylko i wyłącznie stare przepisy podparte dokumentacją i tematy tylko i wyłącznie  wg takiej czy innej normy z fotorelacja.

A czemu nie odwrotnie?

No właśnie czemu nie odwrotnie tym bardziej że cyt.

Stanowimy dużą grupę miłośników Smacznych i Zdrowych, Naszych, Polskich Wędlin.

Głównym celem, jaki nam przyświeca, jest doprowadzenie, aby kilkunastowieczna, znana w świecie tradycja robienia wspaniałych i zdrowych wędzonek, kiełbas i podrobów nie poszła w zapomnienie.

PS

Moja propozycja wymiany dalej jest aktualna.Ja chętnie spróbuję Twojego wyrobu, ale nie wiem jak z Twojej strony.Wymieńmy się adresami na PW i po degustacji będziemy mogli coś więcej napisać na ten temat.Dziękuję Aniu za merytoryczną dyskusje bez docinków i złośliwości.Pozdrawiam

Użytkownik arkadiusz edytował ten post 08 gru 2018 - 08:46

#47 Muski

Muski

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 5742 postów

Napisano 08 gru 2018 - 08:33

"a'la wątrobianka z dzika wg EAnny "

Maciek co tu wszyscy się upierają na to ala  :facepalm:  Dała Anna - konkretne wykonanie i chwała  po prostu wariant z tego co miała pod ręką  i to pięknie opisała - kompletnie nie rozumiem tej Gburzy . Cenne jest - Zrobiłam czy zrobiłem TAK....i wyszło smaczne :D  -albo nie smaczne -nie idźcie tą drogą :no: .

Natomiast przepisy branżowe czy inne wytyczne - to co innego - jak byśmy nie experymentowali to świat by stał w miejscu 

Użytkownik Muski edytował ten post 08 gru 2018 - 08:34

#48 witt

witt

Weteran

• Użytkownicy
  • 1317 postów
  • MiejscowośćOstrzeszow

Napisano 08 gru 2018 - 08:42

jak byśmy nie experymentowali to świat by stał w miejscu 

Zgadzam się całkowicie z Twoją wypowiedzią  :yes:  i chwała Ani za jej nowatorski przepis. :clap:  Ania sprawdziła i się nim z nami podzieliła... uznanie dla Ciebie Aniu. :thumbsup:

#49 Maciekzbrzegu

Maciekzbrzegu

Weteran

• Użytkownicy
  • 2335 postów
  • MiejscowośćBrzeg

Napisano 08 gru 2018 - 08:49

Muski ale mnie nie przekonuj zgodnie z zasadą przekonanych nie musisz przekonywać, a to "a'la" to chyba? próba wytrącenia oręża tradycjonalistom. Znajomość starych sprawdzonych receptur,
zasad jest cenna i stanowi wspominała podstawę do szukania nowych smaków, opracowywania nowych receptur, do rozwoju sztuki kulinarnej.

Ps
A sam przepis. Dobrze zaprezentowany . Takie przepisy lubię czytać, co więcej dąże do takiego stylu prezentacji swoich.

Użytkownik Maciekzbrzegu edytował ten post 08 gru 2018 - 08:59
lit.

#50 Maxell

Maxell

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 25524 postów
  • MiejscowośćBełchatów

Napisano 08 gru 2018 - 10:43

Jeszcze raz, gdyż widzę, iż nie wszyscy zrozumieli moje poprzednie wpisy. To nie jest forum indywidualistów. Każdy ma tutaj prawo przedstawić swój autorski, lub nie, przepis, a ja będę pilnował, by nikt go nie torpedował czy próbował zdominować autora wciskając mu swoje "jedynie słuszne prawdy".

Na tym forum staram się umieszczać materiały które zadowolą wszystkich w taki sposób, aby wypełnić przesłanie naszego (cytowanego nieco wcześniej) motta. Nie każdemu się to podoba, jednak proszę pamiętać iż jesteście tutaj jedynie członkami wielkiej społeczności, w której każda osoba ma swoje prawa i obowiązki. Nie pozwolę na to, by ktoś próbował zdominować forum na tyle, aby inni nie mogli swobodnie się wypowiedzieć i przedstawić swych dokonań bez obawy, iż zaraz po wrzuceniu materiałów, wyskoczą "obrońcy tradycji", by te materiały storpedować, a nowego forowicza skutecznie odstręczyć od dzielenia się dokonaniami.

Proszę pamiętać, iż naprawdę tradycyjne receptury na domowe wyroby znajdziemy jedynie np. u Pani Karczewskiej i jej podobnym - dział Polska tradycja masarska. 16-tka i branżówki, to przepisy scentralizowanej gospodarki dla wszystkich podległych zakładów. Są bardzo ważne i korzystamy z nich głównie w zakresie realizacji poszczególnych etapów technologii w przypadku chęci uzyskania powtarzalności wyrobu. To wszystko jest dostępne na forum i takie pozostanie. Jednak forum ma służyć również wymianie doświadczeń, przedstawianiu autorskich przepisów i receptur w sposób wolny i niezakłócony. Tego będę pilnował z całą stanowczością.

Fora to do siebie mają, że niektóre osoby po zaspokojeniu swej ciekawości i wiedzy odchodzą. Inni uważają, iż prowadzenie forum nie odpowiada ich wymaganiom i założeniom. Jeszcze innych denerwuje brak możliwości wpływu na prowadzenie całości, czy osoba prowadzącego itp. Motywy odejść są różne i na pewno co jakiś czas ktoś nas opuści. Ale forum pozostaje i pozostanie by służyć następnym pokoleniom chętnych do rozpoczęcia nowego hobby. A pocieszające jest to, że codzienni przybywa nam kilkudziesięciu chętnych. O nich musimy zadbać szczególnie.

Wszyscy wiemy, że nie ma osób nie zastąpionych. To dotyczy oczywiście również mnie, ale na razie to ja prowadzę to forum i będzie ono działało według moich zasad. Jeśli komuś to nie odpowiada, może w każdej chwili nas opuścić.

To jest post kończący wszelką dyskusję odbiegająca od tematu.

Jeśli ktokolwiek napisze tutaj jeszcze choć jedno zdanie nie związane bezpośrednio z "Watrobianką z dzika", zostanie potraktowany zgodnie z pkt. 19 naszego regulaminu. Ostrzegam.

Wszelkie prywatne opinie i uwagi proszę przekazywać wyłącznie na PW. 

#51 EAnna

EAnna

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 8063 postów
  • MiejscowośćTychy

Napisano 08 gru 2018 - 12:50

Wszystkie uwagi Kolegów skłoniły mnie do ponownego przestudiowania dostępnych receptur pasztetówek i wątrobianek (jest zestawienie w PW21), łącznie z przepisami DZIADKA.

Chcę ten temat zakończyć merytorycznym podsumowaniem.

Merytorycznie napisałem, dla mnie to pasztet no ewentualnie pasztetowa a nie wątrobianka z dzika

Co do pasztetu - nie zgadzam się, brak jajek i odpowiedniej obróbki termicznej.

Sprawdźmy zatem, co na ten temat pasztetówek i wątrobianek mówią uznane receptury :(PW16, Branżowe, PW21, DZIADEK)

1. W obu produktach ilość wątroby od 20 do 30% - w wątrobiankach trochę więcej wątroby

2. W obu produktach podobna ilość tłuszczu

3. W pasztetówkach w zasadzie "dobre mięsa"' bez podrobów

4. W wątrobiankach głównie mięsa podrobowe.

Ponieważ mój wyrób nie spełnia założeń ani punktu 3. ani 4., zatem jest hybrydą (zawiera jednak całe płuca warchlaka)  którą jednak nazwałam wątrobianką kierując się uzyskanymi walorami wizualnymi oraz smakowymi, czyli dominacją "silnego" składnika, jakim jest wątroba odyńca. W tym wypadku - mimo przewagi ilościowej - mięso wp. jest jednak tylko tłem  :) 

Odwołując się do matematyki: (z grubsza)

1. Tłuszcz z boczku - 35%

2. Mięso z boczku - 25%

3. Wątroba i płucka z dzika - 40%

I jak tu żyć, jak to nazwać  :facepalm:   :D   :frantics: 

#52 roger

roger

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 7185 postów

Napisano 08 gru 2018 - 13:14

Aniu pisząc pasztet miałem na myśli zdjęcie pierwsze gdzie widać mielone warzywa z rosołu i późniejszy opis z kolejnego Twego posta..
Nie o skład mięsno-podrobowy i obróbkę termiczną mi chodziło a o dodanie warzyw właśnie.
To z pewnością dobry wyrób a przynajmniej smacznie wygląda, ja mam problem z nazwaniem go....
Dla mnie to idąc tropem zazielonego "lekko dzika autorska kiszka EAnnowa zigliwioną wątrobą lekutko trącona"

#53 EAnna

EAnna

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 8063 postów
  • MiejscowośćTychy

Napisano 08 gru 2018 - 13:18

"lekko dzika autorska kiszka EAnnowa zigliwioną wątrobą lekutko trącona"

:frantics:  :frantics:  :frantics:  

#54 TOSHIBA

TOSHIBA

Weteran

• Użytkownicy
  • 1849 postów
  • MiejscowośćZürich / Poznań

Napisano 08 gru 2018 - 16:09

roger, dnia 07 Gru 2018 - 23:38, napisał: A czemu nie odwrotnie?   No właśnie czemu nie odwrotnie tym bardziej że cyt.    Stanowimy dużą grupę miłośników Smacznych i Zdrowych, Naszych, Polskich Wędlin. Głównym celem, jaki nam przyświeca, jest doprowadzenie, aby kilkunastowieczna, znana w świecie tradycja robienia wspaniałych i zdrowych wędzonek, kiełbas i podrobów nie poszła w zapomnienie.

A gdzie odniesienie, ze Polskie wędliny to tylko te przemysłowe?, forum ma w tytule wędliny domowe, czyli to co się robi  lub robiło w domu

Powyższy przepis Ani jest Polski i domowy czyli w 100% spełnia wymogi forum

#55 arkadiusz

arkadiusz

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 10034 postów

Napisano 08 gru 2018 - 16:13

Wszystkie uwagi Kolegów skłoniły mnie do ponownego przestudiowania dostępnych receptur pasztetówek i wątrobianek (jest zestawienie w PW21), łącznie z przepisami DZIADKA.

Chcę ten temat zakończyć merytorycznym podsumowaniem.

I jak tu żyć, jak to nazwać  :facepalm:   :D   :frantics:

Zapomniałaś o warzywach. :D Kiedyś zrobiłem przezapomnienie pasztet bez jajek :facepalm: .Też był niezły.Może "pasztetowianka" :D

Użytkownik arkadiusz edytował ten post 08 gru 2018 - 16:22

#56 EAnna

EAnna

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 8063 postów
  • MiejscowośćTychy

Napisano 08 gru 2018 - 17:18

Zapomniałaś o warzywach.

W podsumowaniu ich nie wymieniłam.

Są w pasztetówce DZIADKA w AKADEMII.- wszystkie, z wyjątkiem czosnku zmiksowane.

• II. Warzywa 

• Cebula średnia - 4 szt. 
  • Marchewka średnia - 3 szt. 
  • Seler korzeniowy - 1 szt. 
  • Pietruszka korzeniowa - 2 szt. 
  • Czosnek - 2 ząbki 

Użytkownik EAnna edytował ten post 08 gru 2018 - 17:19

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#57 paweljack

paweljack

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 5936 postów

Napisano wczoraj, 10:20

Tak czy siak wyszła super wątrobianka.  :clap:  A co do pasztetu, zasadniczo jest to wyrób mięsny. W przepisach, z których korzystam włoszczyzna ewentualnie dodawana jest do gotowania mięs.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych