Skocz do zawartości

Wędzarnia w piwnicy starego domu


Adamvfr

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jak wędzi wędzarnia która jest w piwnicy starego domu, jest wielkościowo jak borniak 150 palenisko pod spodem, widać że używana kiedyś.

 

Czy warto się w to bawić, czy dym nie będzie wędrował do pokoi choćby poddczas otwierania drzwi od piwnicy, no i jak to wędzi ?

 

byłem w szoku jak to odkryłem a podobno kiedyś to był standard :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy warto się w to bawić, czy dym nie będzie wędrował do pokoi choćby poddczas otwierania drzwi od piwnicy, no i jak to wędzi ?  
spróbuj czy jest ciąg ? i jak jest delikatnie rozpal po drewienku na sucho i bez wkładu - jak sie wygrzeje i będzie Ok to puść  dym - kiedys wędzono ale czy zapanujesz nad temperaturą ? sprawdź

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

podobno kiedyś to był standard :)

Zgadza się. W większości "poniemieckich" domów była wędzarnia albo w piwnicy albo na strychu.

Nie wiem kiedy ostatnio używana była ta Twoja i czy nie "pozarastała", ale jak będzie dobry cug (możesz też poprosić kominiarza o sprawdzenie tym "wiatraczkiem" -nie wiem jak to się fachowo nazywa) i jak sobie ją poczyścisz oraz nauczysz się w niej wędzić to masz swoją wędzarnię pod dachem :)

Ps. Zadbaj przy okazji abyś miał porządną wentylację w tej piwnicy.

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

tym "wiatraczkiem"
Anemometer ;)  

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nigdy nie miałem domu  z kominkiem, to nie jest tak ze jak sie drzwi jakies w domu otwiera to wytwarza się podciśnienie i cug wpada do domu, czy pożądna wentylacja załatwia sprawę, bo wiecie nie chce żeby żona marudziła że jej w domu i ubrania śmierdza dymem, a na brzydkie pogody taka wędzarnia to skarb

Edytowane przez Adamvfr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ps. Zadbaj przy okazji abyś miał porządną wentylację w tej piwnicy.

Mi bardziej chodziło o jakieś zaczadzenie, czad itp. Tam gdzie odbywa się spalanie powinna być dobra/sprawna wentylacja dla bezpieczeństwa. ;)

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

nigdy nie miałem domu  z kominkiem, to nie jest tak ze jak sie drzwi jakies w domu otwiera to wytwarza się podciśnienie i cug wpada do domu,

:facepalm:

Kilka razy otwierałem drzwi u siebie (nawet jak sie paliło w kominku ;) ) i nigdy żaden ciąg (cug) mi do domu nie wpadł :laugh:.

Poza tym jak otworzysz drzwi to jakie podciśnienie wytwarzasz? Pomyślenia trochę :facepalm:. Raczej jak otworzysz drzwi zewnętrzne to zlikwidujesz podciśnienie powstałe w domu , gdy komin ma duży cug i wywysa powietrze z domu.(a super szczelne okna i drzwi nie dostarczają powietrza w dostarczającej ilości - w takich przypadkach podciśnienie powstałe w budynku może powodować to , że do domu zacznie zasysać powietrze przez kanały wentylacyjne)   Dlatego do kotłowni , i pomieszczeń z kominkami trzeba doprowadzić powietrze z zewnątrz. Bo piec , palenisko , kocioł na paliwo stałe i  kominek potrzebują tlenu do procesu spalania. 

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) Warto nad tym pokminić... takie wędzarynki to Diamenty.... :yes:

posiadają prawie wszystko.... a najważniejsze, że to tęgi kawał Tradycji... biada kalającym Tradycję... :devil:

Są jakieś tam mankanenty... kompensowane zdecydowanie posiadaniem pewnej Tożsamości... :thumbsup::D :D :D

 

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/1272-wiejskie-wedzarnie-i-wedzenie/?p=539786

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi dziadkowie którzy mieszkali w poniemieckim domu mieli taką wędzarnię. Prawie zawsze są podłączone do komina z pieca. Nie wiem jak jest u Ciebie, czy masz jeszcze tradycyjne piece w domu, to będzie pewnie klucz do tego czy wędzarnia będzie działać. Musi mieć połączenie z kominem na dachu. 

Sprawdź ją koniecznie, bo to jak napisała ziezielony to diament.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

nigdy nie miałem domu  z kominkiem, to nie jest tak ze jak sie drzwi jakies w domu otwiera to wytwarza się podciśnienie i cug wpada do domu,

:facepalm:

Kilka razy otwierałem drzwi u siebie (nawet jak sie paliło w kominku ;) ) i nigdy żaden ciąg (cug) mi do domu nie wpadł :laugh:.

Poza tym jak otworzysz drzwi to jakie podciśnienie wytwarzasz? Pomyślenia trochę :facepalm:.

długi wywód ale nie na temat, jak otwierasz zamykasz drzwi to wytwarzasz ciśnienie i podciśnienie w zależności w którym pomieszczeniu jesteś i nie tylko mowa o drzwiach wejściowych zew. nawet te od pokoju ! w tym przypadku od piwnicy - bo otym mowa, więc nie wiem o co Ci chodzi z tym pomyślunkiem. Nawet każde auto ma gdzieś schowaną klapkę która się uchyla podczas zamykania drzwi by ciśnienie nie zatykało uszu !

U moich rodziców w domku letniskowym (stary dom poniemiecki z czerwonej cegły) jak się otwiera drzwi wejściowe to z kozy wylatuje z kozy trochę dymu do pomieszczenia, ojciec tłumaczył że jest zle zrobiony komin i kanał wentylacyjny.

Według Ciebie to nie wytwarzanie podcisnienia wyciąga dym z paleniska kozy.

[Dodano: 06 gru 2018 - 17:47]

tak jest stary piec kaflowy wędzarnia ma swój wylot w komin ale obok poza wędzarnią za przegrodą ze ściany jest kolejny otwór może on być właśnie zasilający w powietrze, bo nie ma tam żadnego okna, wędzarnia stoi "pod" kominem.

 

To jak mówicie że to taki skarb to trzeba sprawdzić i wylewać posadzkę :)

Edytowane przez Adamvfr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak otwierając drzwi powodujesz wyciąganie dymu z kozy to znaczy że w pomieszczeniu panuje podciśnienie(za mało powietrza dostaje koza i męczy się na bezdechu -uchyl okno i wówczas spróbuj-żadnego dymu nie wyciągniesz. Ruch drzwi powoduje zmianę ciśnienia na ułamek sekundy o mikrobar- w dobrze wentylowanym (rozszczelnionym) pomieszczeniu nie ma to wpływu na palenisko.

Ty pisałeś że cug wpadnie.

 

Jeżeli chcesz palić w tej wędzarni to koniecznie doprowadź tam powietrze z zewnątrz(sprawdź ten otwór)

Edytowane przez binio1111

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Witam, jak wędzi wędzarnia która jest w piwnicy starego domu
 

Jeżeli chcesz wędzić bezpiecznie i nie chcesz zagazować lub zadymić domu

1 zrób dolot świeżego powietrza do wędzarni/paleniska z zewnątrz

2 zrób mechaniczny odciąg dymy który może się wydostać z wędzarni na zewnątrz domu (dolot świeżego i wyrzut ewentualnego dymu nie powinny być kolo siebie)

3 zainstaluj czujnik czadu 2 m od wędzarni, i drugi przed wejściem do pomieszczenia - nisko przy ziemi kolo 25 cm

4. Wezwij kominiarza który sprawdzi i wyczyści komin

5 potem możesz pomyśleć o próbach na sucho

 

Możesz też nic z tego nie zrobić i ryzykować robić partyzandke, pewnego razu przestaniesz pisać na forum, to będziemy wiedzieć dlaczego

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdzę.

 

cug w " "

 

 

a jakiś uchylany szyber tam nie powinien być w tej wędzarni, ewentualnie dorobić by trzeba ?

 

bo dźwiczek też nie ma tam


[Dodano: 06 gru 2018 - 19:14]

dzieki za rady, jestem na etapie generalnego remontu więc wszystko jest do zrobienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

a jakiś uchylany szyber tam nie powinien być w tej wędzarni, ewentualnie dorobić by trzeba ?   bo dźwiczek też nie ma tam
 

 

A ja myślałem ze ta wędzarnie już masz 

Edytowane przez TOSHIBA

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

bo dźwiczek też nie ma tam

Te stare, piwniczne wędzarnie działają jak otwarte kominki.

Widziałam taką w akcji.

Nie wiem jednak, czy tam był zainstalowany szyber.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadnego szybra bym nie robił - zrobisz szyber  , przymkniesz go nieopatrznie i zadymisz piwnicę. No chyba , że cug w kominie będzie "wściekły" i będzie drewno wyciągać z paleniska ;) - to wówczas trzeba przyhamować. Najpierw jak pisał Toshiba - kominiarz i czyszczenie kanału oraz sprawdzenie dolotu powietrza lub jego dorobienie.

Wstaw jakąś fotkę , będzie łatwiej

Edytowane przez binio1111

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam pożądnych zdjęć, a już jestem w uk więc nie zrobię

 

tylko to jedno

 

16a55549f8e7e5700c5925715800a978_big.jpg

 

w wędzarni na górze jest mały otwór taki typowy dla wentylacji na 99.9% w komin, i za tym murem po lewej jest kolejny otwór też taki mały dość nie badałem jeszcze do kąd skąd idzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W podobnej wędził mój ojciec jak przyjechał  pod koniec lat 50 do pracy i zamieszkał w hotelu robotniczym , dobudował w piwnicy (tego hotelu) w ciągu kominowym komorę i wędził do końca lat 90-tych a był z rocznika 1923 , to on mnie zaraził do powrotu do tradycyjnego wędzenia 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz palić w tej wędzarni to koniecznie doprowadź tam powietrze z zewnątrz(sprawdź ten otwór)

Upewnij się dobrze czy ten drugi otwór przypadkiem to nie jest 2 komin dymowy (np.od pieca na piętrze). Sprawy wentylacji i cugu zostaw może kominiarzowi. A już na pewno skonsultuj się z nim, niech to obejrzy i posprawdza.

Aby rzeczywiście nie były to słowa prorocze

 

 

Możesz też nic z tego nie zrobić i ryzykować robić partyzandke, pewnego razu przestaniesz pisać na forum, to będziemy wiedzieć dlaczego
Edytowane przez wróbel75

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) w mojej wędzarynkę na kominie, w kabinie wędzarniczej, u góry są zamontowane drzwiczki 15/15 cm, ciężkie, stalowe.

Mam takie doświadczenia, że jak rozpalam, wybrzeżem to drzwiczki otwieram na max.

Po kilkudziesięciu minutach przymykam tak na 35/45*...

Czasem jednak coś szło do środka przy otwieraniu drzwiczek kabiny, szczegół to...

Komin dł na 15 m, wygrzewa się i gitara...

Długo jej nie używałem bo wędzenie działa na mnie moczopędnie i nie chce mi się łazić do klopa a w pory jeszcze/juz nie wypada :D

Ale jest obiekt i czeka...aż mi zachce .... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

a jakiś uchylany szyber tam nie powinien być w tej wędzarni, ewentualnie dorobić by trzeba ?

 

 

Nie trzeba robić żadnego szybra bo będzie ci wtedy dymiło do pomieszczenia,u mnie w środku wędzarni    wygląda to tak.

 

attachicon.gifWP_20181207_08_15_05_Pro.jpg

 

to u mnie jest bardzo podobnie, a ten kanał po drugiej stronie nie ma na tyle na ile widać połączenia z tym w wędzarni.

Spokojnie popeliny nie będzie, zrobi sie fachowo, tylko zastanawiałem się czy gra warta świeczki, bo jakiś kibelek napewno postawię, no i mały borniak też zostanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

tylko zastanawiałem się czy gra warta świeczki, bo jakiś kibelek napewno postawię, no i mały borniak też zostanie.

 

Pomyśl jak się wędzi w kibelku zimą stojąc na polu , a jak się wędzi w wędzarni będącej w piwnicy. Wędzarnia w piwnicy to jest skarb , a borniak to tylko  taka namiastka wędzarni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.