Skocz do zawartości

Zimne wędzenie / dociskanie drewnem peklowanego mięsa


Kustosz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Zacząłem wędzić w tym roku i nurtuja mnie dwa pytania. Wiem że na forum są już o tym tematy lecz nie ma tam za dużo informacji

 

1. Czy mięso podczas peklowania można dociskac drewnianym krążkiem np z brzozy?

Wiem że można talerzem ale nie o to pytam ???? chodzi mi głównie o to czy na takim drewnie które wchłonie solanke z skokami nie zaczną się rozwijać niepożądane bakterie i grzyby

 

2. Chciałbym kiedyś spróbować zimnego wędzenia, a z racji tego że nie mam zbyt wiele czasu, chciałbym to zrobić za pomocą generatora dymu. Czy wędząc w temperaturze dodatniej niezbędne jest jakieś źródło ciepła?

Edytowane przez Kustosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

zaczną się rozwijać niepożądane bakterie i grzyby
 

Choćby z tego powodu ja bym tego nie robił, 

 

 

Czy wędząc w temperaturze dodatniej niezbędne jest jakieś źródło ciepła?
 

Co definiujesz jako temperature dodatnia?

+1 to już dodatnia, praktycznie 0 też  :) bo co nie ujemne to dodatnia 

Przy takiej pogodzie jak jest teraz zbiera się wilgoć, bo powietrze jest wilgotne (pisze o pogodzie u mnie, nie wiem jaka jest u Ciebie) i to jest większy problem

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

zaczną się rozwijać niepożądane bakterie i grzyby

 

 

Choćby z tego powodu ja bym tego nie robił, 

Czy wędząc w temperaturze dodatniej niezbędne jest jakieś źródło ciepła?

 

 

Co definiujesz jako temperature dodatnia?

+1 to już dodatnia, praktycznie 0 też  :) bo co nie ujemne to dodatnia 

Przy takiej pogodzie jak jest teraz zbiera się wilgoć, bo powietrze jest wilgotne (pisze o pogodzie u mnie, nie wiem jaka jest u Ciebie) i to jest większy problem

A jak to jest z tym drzewem skoro dawniej peklowano/solono w drewnianych beczkach?

 

Temperatura o jaką mi chodzi to od 10 stopni w plusie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

 

 

1. Czy mięso podczas peklowania można dociskac drewnianym krążkiem np z brzozy?

Wiem że można talerzem ale nie o to pytam ???? chodzi mi głównie o to czy na takim drewnie które wchłonie solanke z skokami nie zaczną się rozwijać niepożądane bakterie i grzyby

Jak kiedyś kisiłem papryczki chilli i dociskałem drewnianym krążkiem T wylazła pleśń.

 

 

 

Wysłane z mojego SM-G531F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to jest z tym drzewem skoro dawniej peklowano/solono w drewnianych beczkach?

Bo nie było nic innego lub było b.drogie (ja pamiętam starszych ludzi którzy wyciągnięte gwoździe prostowali  - one były bardzo drogie nawet w niedalekiej przeszłości )

A beczka ?  faskę?  w co drugiej wsi był bednarz lub dwóch . A o nierdzewce to zapomnij to nawet ja pamiętam że to był rarytas a taki dojrzały młodzieniaszek jestem , nie jakiś tam wiekowy . Były emaliowane naczynia garki  .

Trochę się zmieniło teraz dębowa beczka to oznaka elegancji , kute gwoździe fakt dalej drogie,   ale takie na kilo  maszynowe to taniocha a naczynia z  nierdzewki  na kilo możesz kupić w markecie. 

Desek bym nie stosował do solenia bo to trochę proszenie się o awarię . Zwróć jeszcze uwagę że dawniej stosowano więcej soli + saletra i to chyba też tak od serca . Co drugi przepis mówi o konieczności moczenia

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zwróć jeszcze uwagę że dawniej stosowano więcej soli + saletra

Niekiedy nawet kilka razy. Faski lub beczki wyparzano, woskowano itp.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.